Forum Machete,Modelism,Hobby: Prima mea macheta ! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prima mea macheta ! Messerschmitt bf109

#1 Useril este offline   SomE 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-July 08
  • Location:Iasi

Postat 11 July 2008 - 09:08 PM

Astazi am incepu si eu asamblarea de machete,fiind nou in acest domeniu mai am multe de invatat,dar sper ca pe parcurs sa invat cat mai mult.
Am inceput cu un kit de la academy Messerschimit bf109 scara 1:72,momentan asa arata,trebuie sa il vopsesc[cu pensula] dar nu stiu ce trebuie sa fac inainte sa aplic vopseaua propriu zisa..trebuie sa dau cu grund? trebuie sa folosesc diluat? si in ce proportii ? mentionez ca vopselele sunt email de la revell .
Orice comentariu este binevenit!
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2008 - 10:56 PM

Inainte sa vopsesti ar trebui sa acoperi si sa nivelezi crapaturile de la inbinari. Pe partea dorsala a fuslajului, la imbinarea aripilor cu fuselajul. Pentru asta iti trebuie chit, niste scoci si o spatula (ceva flexibil si relativ ingust - plastic de bidon de apa distilata sau asemanator, lera de masurat bujii), gasesti tu ceva sa nu te stresezi ca dai 10 ron pe o spatula la tehnico-medicale.
Apoi (dupa uscarea chitului - 1 zi) iti trebuie smirgel de 3 calitati, cel mai fin fiind foarte fin aproape ca hartia.
Cand aplici chitul si cand slefuiesti inconjoara portiunea pe care lucrezi cu banda de scoci ca sa nu distrugi detalii pe care apoi ti-ar veni greu sa le refaci.
Cand termini si chituirea si slefuirea (care se face cu apa si smirghel waterproof) speli avionul cu sapun cu grija sa nu rupi roti si alte alea (normal era sa le pui la sfarsit astea).
Daca ai deja vopsele email ia un diluant (pe baza de whitespirit) sau gaz pentru brichete (copie de zipo) - e vreo 6 lei. Diluezi vopseaua in asa fel incat folosind o pensula cu fire moi (nu de la ferometal) sa nu lase dare. Faci o proba pe un plastic mai lat. Orientativ ar trebui sa fie cam ca un lapte batut sau iaurt de baut ca s-a inventat si d-asta.

Avionul tau are cel putin 3 culori. Aplica-le logic: Da intai culoarea de pe burta care-i cea mai deschisa. Lasa sa se usuce cateva ore sau o zi acoperita sa nu se puna scame. Da apoi culoarea de sus (extrados) cea mai deschisa. Dupa ce se usuca si asta o dai pe ultima. Dupa uscarea ultimei poti sa treci la decaluri si gasesti instructiunile in cutie (s-ar putea ca decalurile sa fie proaste caz in care tipi si te aude unu de p-aici si te depaneaza).

Ca si culori....De la revell, e cam greu sa-ti dau niste echivalente corecte pentru culori.
Orientativ: Burta - intrados - e bleu-gri deschis si se duce pana la cocoasa in spatele cabinei (te iei dupa coperta) RLM 65
Culoarea mai deschisa de deasupra e un gri-verzui spre beige RLM 02. A treia culoare e un verde inchis cam ca de brad RLM 71. Jambele interiorul baii trenului de aterizare si cockpitul sunt tot RLM 02. Palele elicei si coafa sunt de culoare verde foarte inchis aproape negru RLM 70. Sa nu faci varfurile la pale galbene ca nu a existat asa ceva la nemti.

Cam atat.....Si asta e varianta aia simpla.
Ajuta foarte mult sa cauti poze (google image) si de asemenea sa bagi RLM-urile pe google si sa gasesti chip-uri de culoare sa-ti faci o idee la ce tre sa ajungi. Poate poti combina din vopselele pe care le ai ce-ti trebuie.

Mult succes si asteptam poze sa-ti spunem ce-i bine si ce-i rau si sa-ti facem pofta pentru urmatoarea :clapping: :yahoo: :bad: :rofl:

#3 Useril este offline   SomE 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-July 08
  • Location:Iasi

Postat 11 July 2008 - 11:03 PM

Mersi mult de sfaturi wurger ...deja am aces "microb" deja am mai comandat 4 bucati de machete....ca sa le am in casa....si tot o sa mai comanda...
Cat despre culori ...find incepatori leam zis celor de la machete.ro sa imi trimita ei ce culori trebuie pt acest model :) ..si miau trimis vreo 8 culori deci ceva din astea opt trebuie sa fie bune :D ...Mia zis cineva pe forum ca este in iasi un magazin de modelism si sper sa gasesc acolo kit pentru a umple golurile de la imbinari

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12636
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 July 2008 - 03:32 PM

Bine ai venit in bransa!
Nu ma pot abtine sa nu-ti spun ca, una este miau (adica cum face o mita in calduri) si alta este mi-au. Apoi renunta la acele " .........." , pare ca spui ăăăăăăăă, adica iti cauti cuvintele!
Bun, hai sa trecem la modelism. Vad ca ai lucrat destul de curat si bine. Pe linga ce a spus Wurger mai adaug si eu cite ceva:
- citeste toate lucrarile de la sectiunea Articole. Vei afla raspuns la multe intrebari prezente si viitoare. Urmareste pasii facuti de ceilalti in realizarea unei machete si incearca sa-i imiti, nu se supara nimeni!
- cauta cit mai multa documentatie despre avionul pe care il faci. Daca ai nelamuriri pune intrebari aici, sigur se gaseste careva care sa-ti raspunda! Dar fa asta inainte de a face ceva, e mai usor de remediat! :clapping:
- macheta se asambleza in etape, adica se vopsesc pisele mici si/sau cele de la interior (cum o sa mai vopsesti acum cocpitul????), se asambleaza apoi se monteaza in interiorul fuzelajului (care si el trebuie vopsit in partiile vizibile prin cupola)
- piesele trebuie debavurate, adica indepartate urmele de turnare care se vad, uneori, pe linia imbinarii matritei.
- decalurile se pun pe suprafete lucioase, nu mate, altfel fac silvering. Pentru aplicarea decalurilor vezi si asta: http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html
- in prospectul cu instructiunile de asamblare, gasesti si indicatii despre culorile de care ai nevoie pentru a vopsi macheta respectiva. Vopsirea se face in cel putin doua miini, primul strat trebuie sa fie mai diluat, urmatorul mai "consistent". despre dilutie, diluanti si vopsele gasesti cite ceva si aici: http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html (va trebui sa aduc zi acest articol! :yahoo: )
- as preciza ca ai nevoie de hirtie abraziba cu granulatia de 500 pentru treburi grosiere, de 800 pentru treburi mai fine si de 1000 - 1200 pentru finsare. (Granulatia este scrisa pe spatele hirtiei abrazive, tot acolo trebuie sa scrie si waterproof). Adica incepi cu 500, pina aproape ai ajuns la nivelul final, continui cu 800 si finisezi (lustruiesti) cu 1000. Cum zicea si Wurger, foloseste apa din abundenta!

#5 Useril este offline   SomE 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-July 08
  • Location:Iasi

Postat 12 July 2008 - 04:36 PM

Mersi Z-Mare !
Am fost la magazinul de modelism din Iasi si nu am gasit acel kit pentru a "umple"acele goluri , hartia abraziba unde o pot gasi ? la ce magazine ? Stiu ca va stresez cu aceste intrebari !

#6 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 12 July 2008 - 04:57 PM

Vezi postareaSomE, la 12 Jul 2008, 16:36, a spus:

hartia abraziba unde o pot gasi ? la ce magazine ? Stiu ca va stresez cu aceste intrebari !


hatria abraziva cunoscuta si sub numele de smirghel, o gasesti la magazine de materiale de constructii sau instalatii!
bafta!

#7 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 12 July 2008 - 05:18 PM

SomE , bine ai venit printre noi !!!
Daca esti din Iasi , te putem ajuta noi cei de-aici :clapping:
Cand ai drum prin centru , vezi ca e pe Cuza Voda un magazin pe care scrie foarte mare " Totul pentru familia ta " . Intra acolo si intreaba de Adi ( eu sunt ala :yahoo: ).
Daca stai mai mult pe net , ia legatura cu Mack sau MiG ca ei sunt taticii in avioane din Iasi ( eu fac mai mult blindate si Corsar face corabii ).
O sa te ajutam cum putem si o sa-ti explicam si pe unde mai gasesti machete in oras sau pe net.
Pe mine ma gasesti in fiecare zi la magazin dar ,din pacate , pe caldura asta nu mai am chef sa modelez nimic. Oricum , am cateva modele sa-ti arat inclusiv BF 109.

#8 Useril este offline   SomE 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-July 08
  • Location:Iasi

Postat 12 July 2008 - 05:53 PM

Mersi mult!
Pe net stau mai cam taota ziua si o bucata din noapte!
O sa trec intro zi pe la magazinul acela ca sa vorbim,daca nu te deranjez!
Mersi virus ca miai zis :) !daca imi zicea de sminghel stiam din prima ce si cum :clapping:

Aceasta postare a fost editata de SomE: 12 July 2008 - 05:54 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi