Forum Machete,Modelism,Hobby: Reishiki-Kanjo-Sentohki - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reishiki-Kanjo-Sentohki

#21 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 08:20 AM

Da, o sa ignor toate aceste discutii cu privire la "al meu e mai tare" si o sa incerc sa finalizez proiectul asta despre zerouri. Am in plan sa prezint toata gama de zerouri si in final sa fac un articol.

#22 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 July 2008 - 08:27 AM

:pardon: :help: :whistle:

#23 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 July 2008 - 08:33 AM

Vezi postareabogy, la 17 Jul 2008, 20:53, a spus:

dragos, chiar daca americanii tai au fost super baieti, asa cum iti place tie sa crezi (distrugand o gramada de zerouri super usor, cat ai bate din palme si bine inteles gramezi de tigrii cu formidabilele si unicele sherman-uri) crede-ma ca Nishizawa a distrus destule avioane americane (incluzand o gramada de Hellcat-uri, Corsair-uri, Lightning-uri, si multe altele). Scurta istorie care am reprodus-o aici - cu greseala care amm recunoscut-o (e vorba de an adica nu a fost 42 ci 43). Cauta si tu pe internet ca sunt o gramada de articole despre asul asilor japonez. Chiar americanii admitand ca dupa momentul doborarii celor 6 Hellcat-uri nu prea se mai stie numarull victoriilor lui Nichizawa. Estimarile ajung oricum in jurul cifrei de 202 victorii. Banuiesc ca la 202 victorii aeriene nu a doborat biplane sau mai stiu eu ce triciclete aeriene.


Draga Bogy, fara scuzele de rigoare si cu respectivul respect evaporat, pohtesc a-ti mai zice cateva vorbe...

Desi raspunsul tau la interventia mea bazata PE FAPTE, in care te rugam sa produci sursa uneia din cele mai stupide afirmatii ale tale, face parte din categoria folclorica "ce treaba are preacinstita sula cu sclivisita prefectura"... am considerat ca cele zise de Cartula, tot bazat PE FAPTE, sunt suficiente si controversa se poate opri aici.
TOTUSI, recidivezi si raspunzi la argumentele rezonabile ale lui Cartula, cu un alt raspuns folcloric... din categoria "hai lelito-n deal la vie, sa culegem razachie"...

Acusica, daca ai fi fost la varsta viselor erotice si a heroic fantasy-ului, zau ca nu mi-as fi batut capul sa intervin in topicul tau. Dar nu esti la acea varsta, ci la una cand socot ca trebuie sa fi responsabil de afirmatiile tale, mai ales cand le faci in mod public.

Este evident ca sursa informatiilor tale este unchiu' google, poate nu-i nimic rau in asta, dar informatia data de tine... aia cu SASE HELLCAT INTR-O ZI... are sursa doar in imaginatia-ti bogata.
Io personal am incercat sa fiu doctorand in google (despre "doctoranzii" in google zice undeva RaduB niste vorbe pline de miez), abia dupe docta-ti replica,... pana atunci mi-am bazat afirmatiile pe o sursa demodata, adica pe o carte (rusine mie) !
Cartea respectiva se numeste "DUEL FOR THE SKY", scrisa de Christopher Shores, editata de "Grub Street. London", ISBN 0-385-19917-1. Capitolul din care am citat datele este "The battle for Guadalcanal", paginile de la 97 la 115. Ti-o recomand cu multa caldura !

Unchiu' google, mi-a livrat repejor sursa ta, pe care ai tradus-o fara s-o digeri si nici macar s-o mesteci:

http://www.acesofww2...i_Nishizawa.htm

... inclusiv cu inteligenta afirmatie: " 7 August '42 - best day - claimed 6 Hellcats of VF-5 "

Bineinteles, Wikipedia a fost de neinlocuit:

http://en.wikipedia....yoshi_Nishizawa

Dar, de cautai mai bine, ai fi gasit si relatari mai echilibrate, inclusiv despre epica zi de 7 august 1942 :

http://usfighter.tri..._nishizawa2.htm
http://www.ww2incolo...japan/ni__izawa
http://www.ww2aircraft.net/forum/stories/h...-facts-330.html

DAR, NICAIERI, ABSOLUT NICAIERI, nu exista o afirmatie, oricat de "inepta www"... despre cele SASE Hellcat-uri din VF-5, "doborate" in 1943.

Sigur ca da, este evident si afirm cu tarie, "baiatul tau" a fost un mare as, poate cel mai prolific as japonez. Dar este suficient de mare si fara sa-i pui tu (si alti exaltati) in carca, povesti stupid de incredibile.
Mai trebe sa subliniez si faptul ca interventiile mele anterioare (cat si ale lui Cartula), nu au subtextualizat NIMIC, nici nu au voit cumva sa zgandare onoarea fetisurilor erotice ale nimanui. Au fost bazate doar pe prozaicele DATE ale REALITATII. Am primit in schimb raspunsuri inspirate, care SUBTEXTUALIZAU la greu !

Acusica mai pot sa zic doar, ca fiecare este liber sa faca amor in forul sau interior cu cine vrea ! DAR, atunci cand iese in public, frumos este sa-si traga fermoarul deundeva si sa fie responsabil de ce zice si face. Macar pentru faptul ca pe acest forum sunt unii la varsta heroic fantasy-ului, care ar fi bine sa invete ca realitatea este mult mai dura si mai lipsita de sclipiciuri.

Sa fii sanatos !

#24 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 July 2008 - 08:42 AM

@ bogy: :pardon: :help: :whistle: Prietenii stiu de ce. 8)

#25 Useril este offline   saber 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25-June 08
  • Location:Izmir-Turkey

Postat 18 July 2008 - 09:09 AM

Hi Bogy,
Firstly ,You had done wery good work,felicitare

May I have some know about this kit,such as palastic quality and casting....
Thanks

Good modeling

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi