Forum Machete,Modelism,Hobby: M1A1 AIM Abrams DRAGON 1:35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M1A1 AIM Abrams DRAGON 1:35

#101 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2008 - 07:57 PM

excelent...nu am cuvinte..dar am cateva intrebari:

1.ce vopsea ai folosit? emailuri mate?
2. cum ai dat efectele de pe partile laterale?
3.pensula sau aerograf?

#102 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 November 2008 - 08:57 PM

Foarte misto B-) ...imi place in mod deosebit incarcatura de "bagaje" de pe turela.Erau in kit ?
Ce culoare ai folosit pt tanc?...aduce foarte bine cu sand-ul israelian de la Agama.

#103 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 November 2008 - 09:33 PM

@Z-mare
Multumesc!Adevarul este ca toate sfaturile voastre din trecut mi-au folosit din plin.Deci cand va uitati la ce mai fac, va regasiti pe acolo B-) .

@DRAGOS
Multumesc!

Citeaza

Deasemenea apreciez mult, bunul simt cu care ai abordat reprezentarea uzurii si patinarea finala. In opinia mea, ai obtinut o finitie realista si atragatoare... departe de pifturile suprarealiste, atat de "la moda".

Sa stii ca am avut o tentativa de uzura masiva, desi initial plecasem cu ideea sa obtin ce se vede.Dar si eu am ajuns la concluzia ca unele lucruri chiar nu trebuie copiate dupa modelele referinta.Asa ca am sters cu guma tot creionul 2B, am revopsit si am ales alta cale.Pe parcursul cautarilor mele am salvat intr-un folder toate pozele care-mi pareau intereseante, nestiind cat imi vor fi de folos.Cand a venit vorba uzurii, am luat fiecare poza la rand si am adaugat ce-mi placea din ce vedeam.Este foarte usor sa te ia vantul la vopseaua sarita.Deci pozele m-au limitat si mi-au aratat ca ceea ce vroiam eu sa imit era gresit.
La aceeasi concluzie am ajuns si cu preeshadingul.Multi reprezentandu-l pe toate muchiile unui tanc.Adevarul este ca desi este o tehnica raspandita si foarte folosita, nu prea isi are rostul in multe situatii.
Ma repet, dar la aceeasi concluzie am ajuns si cu wash-urile.Chiar nu am vazut tancuri cu "wash-uri" garla pe la toate intrandurile si sudurile.Efectele trebuie redate subtil dar neaparat trebuie redate.

Cat despre propunere, sa stii ca un sherman era in lista de asteptari :bang: la balotaj cu un T34 sau IS2.Ce-mi place la sherman este optionea de a-l incarca cu multe detalii provenite din bagaje si saci de nisip(nu ma refer exclusiv la Thunderbolt-VII), ceea ce-l pozitioneaza pentru mine deasupra versiunilor sovietice.
Pozele cu bagajele frumoase sunt de la legend(doua pt. mine si doua pt. tine sper(1/48) :whistle: )
Sunt pe lucky la 11dolari cele din poza 3 si 9.99$ cele din poza 4.Chilipir zic eu.

@octav_x
Multumesc!
1.Pai am folosit acrilice, email si uleiuri(astea doar la wash-uri).Nu contau daca erau mate sau nu...matizarea se obtine pe la final(cum sunt ultimele poze) cu lac mat.
2.Cu aerograful.Trebuia sa diluez destul de bine vopseaua(acrilica) si apoi cu spotul cel mai mic pe care mi-l permitea aerograful, faceam treceri rapizi prin zona respectiva.Cel mai bine incerci pe o foaie, altfel s-ar putea sa vezi linii curbe sau alte efecte nedorite.Deasemeni mascam cu banda adeziva zonele pe care nu le doream alterate de proces.Dilutia fiind destul de mare, modelul mai accepta si 2-3 dare date stramb(dar nu mai mult).
3.Amandoua.Toate wash-urile locale sunt facute cu pensula.Si vopsirile pt. detalii tot cu pensula(Eu folosesc 2 pensule de 00 si una de 000 ).Neaprat trebuie o pensula de 000 cu varf ascutit daca vrei sa vopsesti ceva foarte mic.

Si ca sa-ti raspund si la intrebarea din topicul tau, cea cu "1. de ce la multe washuri crapa vopseaua dedesubt sau se duce ca si cum s-ar spala?", ideea este sa faci in felul urmator daca ai folosit vopsea de baza email.
1.folosesti lac lucios peste vopseaua de baza si nu mai ai problemele de mai sus(pt. wash-uri foloseti lac lucios neaparat)
2.folosesti la urmatorul strat, vopsea acrilica si astfel nu o distrugi pe prima
3.lasi la uscat o zi - doua primul strat de email si revii apoi cu inca unul.Daca exagerezi cu bibilirea modelului, vei dizolva iar primul strat(deci aici te misti mai repede sau nu folosesti a doua vopsea cu mult diluant si mai castigi ceva timp)

Eu nu folosesc solutia 3.Doi-ul il voi folosi la figurine pt. ca nu-mi permit sa acopar detaliile mici cu lac.Prima am folosit-o la greu si merge bine in toate cazurile.

@dani
Multumesc!
Bagajele care au venit in kit si sunt pe turela sunt 4 cutii ca**nii MRE, 3 canistre de apa(cele sand), 3 canistre de fuel(cele inchise la culoare),2 strachini pt. scurs ulei si cutiile de munitie 40mm(la care am observat cu stupoare ca nu le-am pus decal-uri :-D ...dar le pun azi).
Restul am cumparat.Toti rucsacii sunt tamiya, mai bine luam legend dar m-am zgarcit pt. ca ieseam prea scump, piesele ajungand la 300ron si ce este cel mai scump deja nu am luat.Sarmele ghimpate sunt de la plus model, iar cu restul cutiilor(voi mai adauga, deocamdata sunt sub rucsaci si nu se vad in poze) am strans cureaua si am mers pe unele homemade ce se printeaza, decupeaza si lipesc.Mai sunt inca 2 canistre, 2 cutii de munitie 40mm, un binoclu si 2 casti care sunt tot de la tamiya.
Cele 3 cutii cal .50 sunt deasemeni inlocuite cu unele de la eduard.
Deasemeni m-am zgarcit si nu am luat decaluri echelon. :drinks:

Vopseaua este sand vallejo 075air peste care am pus un filtru galben(90% suprafata) si tamiya buff(20%)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hi_PI00000035892.jpg
  • Imagine atasata: PI00000051547.jpg
  • Imagine atasata: hi_PI00000082272.jpg
  • Imagine atasata: hi_PI00000097782.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 November 2008 - 10:00 PM


#104 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 09 December 2008 - 06:56 PM

Am adaugat si al doilea cablu de la plug, antenele(6.8cm - acu'multe posturi am spus o dimensiune gresita), restul cutiilor, sarma ghimpata.Deci tot ce se vede este lipit si pe pozitia finala.Mai am foarte putin de lucru la tanc.Urmatoarele poze vor fi cu varianta finala.Am pus fundalul albastru cum mi-a sugerat Horia ca ar fi bine pt. revista dar parca tot nu sunt multumit de poze.O sa incerc si unele pe lumina naturala data viitoare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_5739.JPG
  • Imagine atasata: 100_5735.JPG
  • Imagine atasata: 100_5732.JPG
  • Imagine atasata: 100_5728.JPG
  • Imagine atasata: 100_5680.JPG
  • Imagine atasata: 100_5679.JPG


#105 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 11:02 PM

"Sa stii ca am avut o tentativa de uzura masiva, desi initial plecasem cu ideea sa obtin ce se vede.Dar si eu am ajuns la concluzia ca unele lucruri chiar nu trebuie copiate dupa modelele referinta.....
Este foarte usor sa te ia vantul la vopseaua sarita."

Felicitari pentru rezultat. Excelent.
Tehinica moderna e vopsita cu alte zemuri decat in WW2 si mult mai bine ingrijita oricum.
Asa ca mai putin, mai bine.
Inca o data, bravo!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 09 December 2008 - 11:03 PM


#106 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 10 December 2008 - 12:23 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 9 Dec 2008, 23:02, a spus:

"Sa stii ca am avut o tentativa de uzura masiva, desi initial plecasem cu ideea sa obtin ce se vede.Dar si eu am ajuns la concluzia ca unele lucruri chiar nu trebuie copiate dupa modelele referinta.....
Este foarte usor sa te ia vantul la vopseaua sarita."

Felicitari pentru rezultat. Excelent.
Tehinica moderna e vopsita cu alte zemuri decat in WW2 si mult mai bine ingrijita oricum.
Asa ca mai putin, mai bine.
Inca o data, bravo!

Mersi!
Corect la ce ai scris.Problema este ca tot esti influentat de forte malefice sa exagerezi... :dribble:
Si dupa ceva timp observi ca este total diferit fata de ce ai vazut in poze.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 10 December 2008 - 12:25 PM


#107 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2008 - 03:29 AM

Am ajuns la 99.5% din constructia tancului(mai am si figurinele :pardon: ).Ce va urma va fi minor.Deci cam asta este...5 luni de munca...
M-am inspirat din mai multe poze, asa ca am facut 2 compilatii pt. a arata la ce m-am gandit.
1.Majoritatea(nu stiu daca toate) echipajelor de pe Abrams aveau la indemana o arma din familia de pusti de asalt M16&M4(poza1).Ele provin din kit-ul trumpeter US 101st Airborne Division Crew(armele din kit se vad in poza2).Am decis sa adaug un M16A2(apartine comandantului, care va fi pozitionat cam ca soldatul incercuit cu rosu) si un M4A1 pentru vecinul sau de taclale.
2.M-am hotarat sa utilizez la prinderea bagajelor mai multa funie si o singura curea; mai interesant cu funie am zis eu (poza 3).Deasemeni am adaugat si carpa rosie/portocalie pt. recunoastere aeriana.Umbrele le-am creat folosind metoda lui Alguhan, pregatindu-ma pt. cei doi soldati.Fara zonele mai inchise arata oribil, imi pare rau ca nu i-am facut poze si inainte.
La final am dat si stratul de lac mat(cu aerograful).

La nimicurile ce alcatuiesc 0.5% ar mai fi:
-surubul de fixare al galetului de rezerva(cel de pe turela)
-2 benzi cu cartuse la cele 2 mitraliere(la cea de cal .50 musai!!!)
-indicatoarele de adancime vopsite
La optionale ar mai fi cateva cartuse trase si sticle de apa.Dar cum pretul lor este usturator, ma mai gandesc.

Pare cam alb prin unele zone datorita expunerii indelungate de 0.7" si multe detalii nu se mai vad :lol: .Inca mai invat cum se fac pozele. :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_obj_rams.jpg
  • Imagine atasata: IMG_3654.JPG
  • Imagine atasata: Untitled.jpg
  • Imagine atasata: 100_6257.JPG
  • Imagine atasata: M1A1_150.jpg
  • Imagine atasata: 100_6262.JPG
  • Imagine atasata: 100_6264.JPG
  • Imagine atasata: 100_6284.JPG
  • Imagine atasata: 100_6286.JPG
  • Imagine atasata: M1A1_174.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_140.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_145.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_158.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_163.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 30 December 2008 - 04:11 AM


#108 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 30 December 2008 - 10:08 AM

E bestial! ...nu am alte cuvinte! Neaparat sa i faci o diorama! Sau macar un postament cu un pic de nisip pt ca daca il pui asa, pe un raft, ar fi incomplet! Felicitari (cu un mare PLUS), frate tgr!

#109 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2008 - 12:31 PM

Vezi postareamersu, la 30 Dec 2008, 10:08, a spus:

E bestial! ...nu am alte cuvinte! Neaparat sa i faci o diorama! Sau macar un postament cu un pic de nisip pt ca daca il pui asa, pe un raft, ar fi incomplet! Felicitari (cu un mare PLUS), frate tgr!

Multumesc! :pardon:
Diorama nu voi face.La baza ma gandeam fie sa folosesc un suport frumos de lemn pe care voi crea usor o zona cu nisip si voi pune o placuta de metal cu numle tancului, sau o sosea incadrata de putin nisip ; fie ceva mai ciudat pt. tancuri, pe placuta de lemn sa pun o oglinda, cum se obisnuieste la avioane.Pentru ca are destule detalii si in partea de jos.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 30 December 2008 - 12:33 PM


#110 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 03:21 PM

Eu sunt un adept al mini dioramelor. Te-as sfatui sa mergi pe niste asfalt cu nisip, si eventual ceva inalt, intr-un colt (stalp, indicator, etc).
Macheta e deosebita si merge pusa si pe o carcasa de dvd - oricum va iesi in evidenta.
Crede-ma ca cele 5 luni au meritat. Ar fi putut fi de 5 ori cate 5 zile si nu conta in nicio discutie.

#111 Useril este offline   mardale 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 14-April 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 03:41 PM

daca-mi permiteti.. desi poate nu da bine singurel in asa decor..
http://picasaweb.google.com/andy.adyns/Ira...296992949578914
http://www.armyprope...ctures/M1A1.JPG
http://lh3.ggpht.com/_vj-mqVHoht0/Rp137SZU...xeBEI9s/144.jpg
aproape de ce ti-a iesit tie, dar mai putin 'decorat':
http://www.defendamerica.mil/images/photos...M-7772K-047.jpg

Aceasta postare a fost editata de mardale: 30 December 2008 - 03:47 PM


#112 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 30 December 2008 - 06:25 PM

Foarte frumos! Felicitări!!! :pardon: Ceva pentru următoarele 5 luni? :friends:

#113 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 30 December 2008 - 07:09 PM

Te felicit si eu. Merita sa stai 5 luni la un kit, dar sa arate asa!

#114 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 30 December 2008 - 07:11 PM

Extraordinar!! :pardon:
Felicitari pentru rearanjarea bagajelor! :lol:
Acum pot sa zic ca initial aratau fals rau! Erau vopsite toate la fel in verde :clapping: cand majoritatea pozelor aratau ca baza de culoare Sand. Erau fara prinderi, stateau ireal, asa ca initial erau chiar aiurea. Nu am zis nimic pentru ca nu era dupa gustul meu, dar, vad ca pana la final ai schimbat in bine tot aranjametul. :hi: Excelente sunt cutiile de carton, baxul de apa, de red bull, etc. Culoarea bagajelor ramane, dar se pierde in detaliile celorlalte cutii. Acum chiar imi place!! Bravo!! :friends:

#115 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 30 December 2008 - 08:24 PM

@alexelu_marinelu Eu ma gandeam la ceva simplu ca in poza asta + niste asfalt pe mijloc.
@mardale Mersi pt. poze!Prima chiar nu o vazusem, mai ales ca m-a dus la o intreaga galerie cu poze interesante.
@Michael_Wittmann Multumesc!Urmatorul va fi Challenger II(ceva mai simplu ca asta, voi pune accentul doar pe vopsea, deci fara figurine si bagaje).Dar nu va aparea pe cartula.ro. :friends:
@Degrelle Multumesc!Acuma...sper sa nu credeti ca am stat non-stop :pardon: .Mai aveam si eu perioade de lene sanatoasa.
@Aha...Deci asa!Stai pana la sfarsit cu criticile in tine...in loc sa le arunci mai devreme sa ajuti omul la impas.Cu bagajele am avut ceva probleme.Intai a fost primul set care arata groaznic.Din al doilea set nu am putut scoate mai mult.In pozele de mai sus se vede ca si in realitate respectivele bagaje aratau simplu si uniform.Eu m-am straduit sa le fac cat mai atragatoare.Apoi am incercat sa le pun la vedere doar pe cele care aratau mai bine si sa le ascund pe celelalte care nu-mi placeau sau se repetau.
Le tot aranjam si nu se potriveau deloc.M-am chinuit mai multe zile sa le tot aranjez incat sa para naturale.Nu erau create sa fie puse intr-o anumita pozitie, deci trebuia sa tot incerc.Am inceput din spate si am avansat cu ele pana in fata.Cutiile au fost foarte bune si au spart monotonia da.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: diorama_3.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 30 December 2008 - 08:30 PM


#116 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 31 December 2008 - 01:45 AM

Vezi postareatgr, la 30 Dec 2008, 20:24, a spus:

@Aha...Deci asa!Stai pana la sfarsit cu criticile in tine...in loc sa le arunci mai devreme sa ajuti omul la impas.Cu bagajele am avut ceva probleme.Intai a fost primul set care arata groaznic.Din al doilea set nu am putut scoate mai mult.In pozele de mai sus se vede ca si in realitate respectivele bagaje aratau simplu si uniform.Eu m-am straduit sa le fac cat mai atragatoare.Apoi am incercat sa le pun la vedere doar pe cele care aratau mai bine si sa le ascund pe celelalte care nu-mi placeau sau se repetau.
Le tot aranjam si nu se potriveau deloc.M-am chinuit mai multe zile sa le tot aranjez incat sa para naturale.Nu erau create sa fie puse intr-o anumita pozitie, deci trebuia sa tot incerc.Am inceput din spate si am avansat cu ele pana in fata.Cutiile au fost foarte bune si au spart monotonia da.


Hai, ca pana la final si fara ajutorul asistentei ai facut ce trebuie ca totul sa fie ok! :pardon:

#117 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 02 January 2009 - 02:55 AM

Nu stiu de ce am amanat atat figurinele.Am lucrat cu cea mai mare placere la ele si sunt cel mai satisfacut de munca mea.In prima zi am vopsit ce se vede in primele 2 poze(culori de baza, numai cu uleiuri scuipate cu aerograful ca sa mentin stratul cat mai subtire).Ziua doi, restul.Numai uleiuri.Capetele nu-s lipite.O sa mai dau un "highlight" pe zonele inalte, sau doua maxim si am terminat cu ele.Sa vedem apoi dovlecii...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_6436.JPG
  • Imagine atasata: 100_6440.JPG
  • Imagine atasata: 100_6492.JPG
  • Imagine atasata: 100_6495.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 02 January 2009 - 03:13 AM


#118 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 January 2009 - 05:43 AM

Uniformele nu aveau schema corecta de camuflaj.Am dat jos toata vopseaua si am inlocuit cu uniforme DCU.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_6507.JPG
  • Imagine atasata: 100_6509.JPG


#119 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 January 2009 - 03:46 PM

Cam asa vor fi pozitionati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_6524.JPG
  • Imagine atasata: 100_6526.JPG
  • Imagine atasata: 100_6528.JPG
  • Imagine atasata: 100_6530.JPG


#120 Useril este offline   mardale 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 14-April 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2009 - 03:52 PM

http://picasaweb.google.com/andy.adyns/Abr...487948587388338 - interesanta galerie
http://flickr.com/ph...892036/sizes/l/
http://www.marforres.usmc.mil/MFRNews/2008...ation%20008.jpg
http://www.marforres.usmc.mil/MFRNews/2008...ation%20014.jpg
http://www.marforres...008.08/hulk.asp
http://203.123.254.191/perbanas/images/abr...ns_learned3.jpg
http://www.inetres.c...cv/tank/M1.html
http://www.defendamerica.mil/photoessays/j.../p060508a2.html

Aceasta postare a fost editata de mardale: 03 January 2009 - 04:12 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi