Forum Machete,Modelism,Hobby: USS Constitution - sectiune - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

USS Constitution - sectiune in lucru

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 10:33 AM

Kitul este de la Mamoli achizitionat de la Coltul lui Olaf.
Fotografia de pe cutie mi-a dat si ideea une va sta cand va fi gata.
Imagine atasata: coperta.jpg
in cutie, intr-o mapa de carton
Imagine atasata: planuri_1.jpg
se afla plansele cu planuri in format A0 in numar de 3 tiparite fata verso
Imagine atasata: planuri_2.jpg
Cutia contine o alta cutie cu despartituri in care se afla mai toate piesele necesare constructiei.
Imagine atasata: piese_1.jpg
sub cutie se afla doua bucati de placaj pe care se vad piesele pretaiate cu laser.
Imagine atasata: piese__2.jpg

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 10:43 AM

Constructia a inceput prin realizarea osaturii.
Specificatiile din plan sunt nu doar bune, dar si intuitive.
Pentru ajutor, eista un desen peste care se poate lucra ca sa nu mai fie nevoie de masuratori repetate, dar eu am preferat sa nu-l folosesc.
Am slefuit coastele si am inceput asamblarea cu primele doua fixate de chila cu aracet peste care am fixat tot cu aracet distantierele pentru fixarea celui de al doilea rand de coaste.
Imagine atasata: coaste_1.jpg
Dupa uscarea aracetului a urmat al doilea rand de coaste
Imagine atasata: coaste_2.jpg
distantierele si cel de-al treilea rand de coaste
Imagine atasata: coaste_3.jpg
Dupa ultimul rand de coaste, cu baghete de 2x2 mm am fixat coastele intre ele. Baghetele vor sustine grinzile puntilor
Imagine atasata: coaste_4.jpg

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 10:53 AM

Multi dintre cei care aud despre astfel de kituri au impresia ca le iei, le montezi si gata nava.
Ce bine ar fi sa fie asa.
Grinzile pe care se confectioneaza puntile trebuiesc si ele confectionate.
Producatorul da un desen a scara care sa ajute la realizarea corecta a curburii. Ca sa nu stric planul, am tras la copiator partea respectiva pe care am fixato pe o bucata de pal.
Imagine atasata: grinda_punte_1.jpg
Grinzile trebuiesc confectionate fiecare din doua bucati (asa le da producatorul)
Am taiat bucatile de baghete ceva mai lungi, le-am udat bine si le-am fixat peste desen folosind ace de gamalie
Imagine atasata: grinda_punte_2.jpgImagine atasata: grinda_punte_3.jpg
Dupa uscare le-am desfacut si le-am fixat pe locurile lor
Imagine atasata: grinda_punte_4.jpg

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 10:56 AM

In prealabil, cala fusese deja captusita cu baghete pe interior
Imagine atasata: cala_1.jpgImagine atasata: cala_2.jpg

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:10 AM

Intre grinzi am fixat si baghetele care limiteaza trecerea catargului si zona scarilor pe puntea I si III.
Dupa ce am fixat "scandurile" centrale pe puntea II (pentru a mari rigiditatea constructiei)
Am inceput constructia primului tronson de catarg.
Imagine atasata: catarg_1.jpg
Am scurtat bara rotunda pusa la dispozitie de catre producator la lungimea din plan, am adus bara la dimensiunile necesare astfel ancat a devenit usor conica dupa care am cioplit larueile si cele doua sectiuni patrate de la capetele catargului.
A urmat confectionarea "cuibului de cioara" folosind piesa taiata cu laserul, furnir si baghete ce au trabuit profilate.
Un mare avantaj este existenta in kit a tuturor stalpilor si stalpisorilor confectionati fie din metal fie din lemn. Cei de la "cuibul de cioara" sunt din metal brunat si vor trebui vopsiti odata cu tot ansamblul.
Imagine atasata: catarg_2.jpg
A urmat lipirea pe catarg a intariturilor conform cu planul dupa care o proba de montaj inainte de fixarea definitiva.
Imagine atasata: catarg_3.jpg

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:18 AM

Cala fiind imbracata pana la nivelu puntii celei mai de jos am inceput ralizarea acestei punti.
Am trasat mijlocul si de acolo am inceput lipirea furnirului, intra fasiile de furnir intercaland banda de caseta audio
Imagine atasata: punte_3_1.jpg
Initial am vrut sa realizez si puntea II, dar mi-am dat seama ca urma sa ma incurce asa ca am continuat lucrul la puntea inceputa.
Dupa uscare, surplusul de banda l-am inlaturat cu smirghel pana suprafata a devenit neteda, am frecato cu o bucata de lemn de brada
Imagine atasata: punte_3_2.jpg
La final, puntea a fost data cu ulei de in
Imagine atasata: punte_3_3.jpg

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:27 AM

O neconcordanta intre doua desene mi-a dat de gandit asa ca am inceput lipirea baghetelor si pe borduri
Imagine atasata: bordaj_1.jpg
Am lipit si ceva piese la interior respectiv o masa (dupa ce am confectionato) si doua buroaie.
Butoaiele sunt strunjite dintr-o bucata asa ca am vopsit cu negru (Agama acrilic) cercurile si spatiile dintre scanduri.
Imagine atasata: bordaj_2.jpg
Dupa ce am mers pe un bord cu placatul pana la nivelul puntii II am inceput si pe bordul celalalt.
Imagine atasata: bordaj_3.jpg

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:35 AM

Pentru a proteja mai bine lemnul, toata partea de sub linia de plutire era placata cu placi de cupru.
Mamoli furnizeaza ca material pentru aceasta bucatele de furnir, taiate la dimensiuni si vopsite verde.
Imagine atasata: cupru_1.jpg
Dupa placare, am vopsit intraga zona cu vopsea acrilica culoarea cuprului.
Imagine atasata: cupru_2.jpg
Pentru a estompa fibra lemnului, am slefuit suprafata inainte de vopsire si intre starturile de vopsea, trei la numar.
Am ales sa folosesc bucatelele de la producator intrucat nu mai am suficienta tabla de cupru si nici placa de stiren n-am vrut sa stric.

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:48 AM

Pentru a ma lamuri ce era gresit in desene in legatura cu puntea II si daca gresala e la puntea II sau I am confectionat si puntea II dupa principiul fasie furnir, caseta audio.
Imagine atasata: punte_2_1.jpgImagine atasata: punte_2_2.jpg
Imagine atasata: punte_2_3.jpg
Ceea ce ma interesa in mod deosebil era iesirea tunului sau mai exact pozitionarea saborturilor fata de filele bordajului.
Tunul iese exact pe unde trebuie asa ca totul pare inregula pana acum
Imagine atasata: punte_2_4.jpg

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 11:56 AM

Linistit fiind ca inca este OK am continuat placarea bordurilor pana la punte I unde iar am nelamuriri, sau mai exact aveam inainte sa consult si alte fotografii cu respectiva punte.
Imagine atasata: punti2_3.jpg

Ma opresc aici pana va apare iar o bucatica de timp ca sa poat continua.

Defapt lucrarea e mai avansata decat am postat, dar n-am apucat sa descarc toate pozele de pe aparat.
Oricum, mai este destul pana la final.

#11 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 04 August 2008 - 05:09 PM

Nu e domeniul meu, dar se vede cand cineva se pricepe.
Spor la treaba in continuare!

Niki

P.S.: Ce este cu literele acelea negre in mijlocul pozelor?

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 August 2008 - 06:30 PM

Vezi postareaniki, la 4 Aug 2008, 18:09, a spus:

P.S.: Ce este cu literele acelea negre in mijlocul pozelor?


Salve, Niki!
Literele alea e si ele litere si e puse acolo cu un scop. Amu, eu nu-mi mai aduc bine aminte care e scopu', da' cu siguranta o sa-l gasesc.
Parca era ceva cu numai cine poseda combinatia respectiva pe bolentin sau CI poate folosi pozele...!? ;-)
Oricum, degarba nu sunt puse. Sunt sigur!
Revenind la subiect, nu stiu cat de bine se pricepe cineva, dar e spaga lui. Probabil chestie de antrenament.

Pe ici pe clo exista ceva probleme la kitul asta si stau sa ma gandesc daca merita sa le remediez sau nu mai ales ca eu fac arta nu istorie 3D.
Din pura curiozitate m-am uitat insa si am vazut ca afeturile tunurilor nu sunt in 4 trepte asa cum le da producatorul
Imagine atasata: afet_1.jpg
ci in cinci asa cum apar in poze
Imagine atasata: uss_constitution1.jpg
Acu' nu trebuie sa luati in considerare chiar tot ce scriu si postez eu ... nu ca n-as avea dreptate. :huh:

Multam prietene Niki pentru ca te-ai oprit macar pentru cateva minute asupra acestui subiect al caror poze (o parte dintre ele) il vor face interesant intr-un alt context destul de asemanator cu acesta.

#13 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 08:06 PM

Matre, tre' sa recunosc, daca iti pui ceva in cap, si ai timp, iasa ceva de aur!!!

Excelsior, ca sa zic asa!!! ;-)

#14 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 04 August 2008 - 09:10 PM

Arta, intr-adevar. Spor in continuare, cativa navalisti te urmaresc cu multa atentie!

#15 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 09:50 PM

Domnilor, daca-mi este permis si nu e cu suparare va rog sa-mi scuzati interventia !

Crios, nu ca n-ai avea cunostinta de urmatoarele informatii despre tunuri dar poate mai scutesti din timp:

http://www.polkcount...aks/book07.html

http://www.globalsecurity.org/military/sys...il-armament.htm

http://www.pdhsc.com/cannons.htm


Imagine atasata: XVIII_century_NAVAL_GUNS.jpg

#16 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 04 August 2008 - 10:45 PM

Vezi postareacrios, la 4 Aug 2008, 11:33, a spus:

Fotografia de pe cutie mi-a dat si ideea une va sta cand va fi gata.

Sper sa fiu invitat la botezul navei si daca "Coltul lui Olaf" nu ofera kitul complet, ca-n foto, ma ofer sa fac eu un sacrificiu ;-)
Iti urez "Vant din pupa" desi inca nu-mi dau seama pe unde vine.

#17 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 12:18 AM

.....nimic.

Scuze !

Aceasta postare a fost editata de alaur: 05 August 2008 - 12:19 AM


#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 05 August 2008 - 07:08 AM

Vezi postareacrios, la 4 Aug 2008, 11:33, a spus:

Kitul este de la Mamoli achizitionat de la Coltul lui Olaf.
Fotografia de pe cutie mi-a dat si ideea une va sta cand va fi gata.

Observ o recrudescenta a subiectelor "marine". Excelent!!. Marcajul si el marin de pe poze, face parte din ceea ce se cheama intr-un context mai larg "watermark" si este pt. a proteja pozele de a fi folosite de vreun ciumpalac, zicand ca-s facute de mana lui. Crios, as sugera poate o oarecare transparenta a marcajului, care permite o vizualizare mai buna a pozelor, fara a le lipsi de ID.

N-am stiut ca exista "vignete" si de acest stil. Foarte interesant si de efect. Cum bine a sesizat alexie, "varu' Jack" nu e oferit in kit, cu toate ca apare pe "artwork" ;-) . Ca un amator refulat de subiecte (asta e, trebuie sa folosesc don nou) marine, voi urmarii atent evolutia !!

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 August 2008 - 07:53 AM

Vezi postareaDegrelle, la 4 Aug 2008, 22:10, a spus:

Arta, intr-adevar. Spor in continuare, cativa navalisti te urmaresc cu multa atentie!


Multumesc, Degrelle! Sper sa le placa.

Vezi postareaalaur, la 4 Aug 2008, 22:50, a spus:

Domnilor, daca-mi este permis si nu e cu suparare va rog sa-mi scuzati interventia !

Crios, nu ca n-ai avea cunostinta de urmatoarele informatii despre tunuri dar poate mai scutesti din timp:
..........

Multumesc, Alaur!

Vezi postareaalexie, la 4 Aug 2008, 23:45, a spus:

Sper sa fiu invitat la botezul navei si daca "Coltul lui Olaf" nu ofera kitul complet, ca-n foto, ma ofer sa fac eu un sacrificiu :-(
Iti urez "Vant din pupa" desi inca nu-mi dau seama pe unde vine.


Asa-i Alexie! Kitul nu-i complet :huh: da-l completam noi intr-un fel. ;-)

Vezi postareaBlue-Max, la 5 Aug 2008, 08:08, a spus:

Observ o recrudescenta a subiectelor "marine". Excelent!!. Marcajul si el marin de pe poze, face parte din ceea ce se cheama intr-un context mai larg "watermark" si este pt. a proteja pozele de a fi folosite de vreun ciumpalac, zicand ca-s facute de mana lui. Crios, as sugera poate o oarecare transparenta a marcajului, care permite o vizualizare mai buna a pozelor, fara a le lipsi de ID.

N-am stiut ca exista "vignete" si de acest stil. Foarte interesant si de efect. Cum bine a sesizat alexie, "varu' Jack" nu e oferit in kit, cu toate ca apare pe "artwork" :pardon: . Ca un amator refulat de subiecte (asta e, trebuie sa folosesc don nou) marine, voi urmarii atent evolutia !!


Multumesc, Blue-Max! Programele pe care le folosesc nu-mi permit (inca) sa fac un watermark semi transparent. Culmea este ca, desi scrisul taie jumate din poza, nu se afla in nici o poza pe zona de interes descrisa in text.

Pozele (sper eu) vor apare la un moment dat intr-o publicatie de profil fara watermark si cat se poate de clare.

#20 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 05 August 2008 - 07:20 PM

Crios, imi cer scuze ca mai intervin o data.
Din ce ai scris mai sus nu am reusit sa inteleg daca ai incercat sa-mi raspunzi la intrebare sau ai incercat un fel de sarcasm la adresa cuiva.

Daca mentionarea numelui e cumva legat de drepturile de autor atunci poate ai putea sa incerci ceva mai subtil (parca "Watermark" ii spune; dar vad ca asta s-a discutat deja). E pacat sa nu putem vedea piesa pe de-a-ntregul ei.
Poate ai avut ceva experiente neplacute pe marginea subiectului 'drepturi de autor' (nu vad de ce altfel ai recurge la semnatura), dar pentru cei ce iti urmaresc lucrarile doar pe forum si nu au posibilitate sa le admire si "pe viu" e un pic frustrant...

Oricum, vorba ta: Bafta!

Aceasta postare a fost editata de niki: 05 August 2008 - 07:21 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi