Forum Machete,Modelism,Hobby: La Couronne - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

La Couronne Corabie de lemn

#1 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 12 January 2010 - 06:56 PM

Acum un an de zile am inceput constructia acestei corabii de la zero,planurile fiindu-mi date de catre Corsar (multumesc) ,tin sa mentionez ca este prima machete de lemn pe care o fac.Corabia este inca in lucru ,nefinisata si asi dori putin sprijin din partea voastra in explicarea velaturii(daca sa pun vele sau nu) cum am vazut la majoritatea modelelor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0439.jpg
  • Imagine atasata: DSCF2403.jpg
  • Imagine atasata: DSCF3576.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4002.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4003.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4009.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4011.JPG


#2 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 12 January 2010 - 10:19 PM

chiar daca ai stat un an sa aduci lucrarea in stadiul asta, nu pot sa spun decat ..FELICITARI
frumoasa lucrare, si din cate stiu eu, e prima corabie care o faci...
multa stima :whistle: si spor la treaba

#3 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 12 January 2010 - 11:11 PM

ma bag si eu insema cu doua  chestii.prima ar fi ca  mi  se par  baghetele prea late.poate gresesc,dar din poza nu reusesc sa  imi dau  seama exact.si  a doua chestie  mi  se  pare ca nava  luceste,tot nu sint sigur.in rest felicitari  arata bine .

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 13 January 2010 - 08:37 AM

inainte de a te gandi la arborada, ar fi bine sa-ti canalizezi atentia asupra detaliilor de punte (cabestane, vinciuri, caviliere, cavile, paioluri, instalati de salvare, pompe de apa...bla bla bla), dupa care te vei putea ocupa linistit de catarge, manevre, velatura...abia atunci te vei decide daca pui velele stranse, sau in mars.nu te pripi! :clapping:

#5 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 13 January 2010 - 11:34 AM

o fac dupa niste planuri(ce vad si io in ele pun ce nu -nu(oricum am sa iau dex-ul sa vad ce sunt-cavilierele,paioluri,etc...)multumesc pt. termeni
nava nu va luci in final in nici un caz,baghetele s-ar putea sa ai dreptate da n-am avut nici un reper pentru dimensiunea lor(adik le-am pus la ochi-e vorba de lingurite de cafea din lemn luate din metro)ca furnirul care l-am avut n-am reusit sa-l tai in baghete drepte(se aschia) cu binepartea lucioasa e data cu bait si urmeaza a mai fi data pana se uniformizeaza apoi cu o pasla se matuieste dupa care se aplica lac mat.

#6 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 13 January 2010 - 02:02 PM

ca sa nu mai ai probleme cu taiatul furnirelor,lipeste cu aracet furnirul pe o foaie de ziar.nu dilua aracetul, altfel ziarul se va increti ca naiba!foloseste apoi pentru debitare o rigla, pe cat posibil metalica, si un bisturiu.placile obtinute astfel le aplici acolo unde doresti, de preferat cu prenandez, dupa care slefuiesti suprafata obtinuta pana dispare ziarul... :clapping:

#7 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 22 January 2010 - 09:08 AM

incerc sa pun planurile de la corabie da nu mere Imagine atasata: crown08.jpgImagine atasata: crown01.jpg

#8 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 22 January 2010 - 11:56 AM

cam  acestea sint  piesele  de care  zice gobi.aici aveti caviliere,cavila,pompa etc.acestea sint de la  coga pe care  o fac eu.la dvs in plan  am  vazut ca apare doar caviliera.am  sa  caut  si restul pieselor pe  un alt  plan.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG
  • Imagine atasata: untitled1.JPG
  • Imagine atasata: untitled2.JPG
  • Imagine atasata: untilited_4.JPG
  • Imagine atasata: untitled5.JPG
  • Imagine atasata: untitled_6.JPG


#9 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 January 2010 - 03:11 PM

in incercarea mea disperata de a o face pe desteptul( :pardon: ), voi face urmatoarea afirmatie:balamalele sabordurilor tunurilor reprezentate in poza postata de tine apartin unei alte perioade de timp decat cea cand s-a construit la couronne. de aici tragem urmatoarea concluzie:corectitudinea planurilor de kit poate fi pusa serios la indoiala.ce incerc eu sa sugerez de fapt?niste planuri nu foarte bune + faptul ca tu esti incepator =dureri de cap si nervi inutili.daca in germanica nu te-ai riscat sa dai 250 de euroi pe un kit (ceea ce eu consider un lucru bun!)poate a sosit momentul sa dai cativa dintre ei pe planuri.distonocalmu' e mai scump... :whistle: succesuri!

#10 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 22 January 2010 - 03:28 PM

planurile de kit,am impresia ca  nu  sint  planuri de  pe care sa scoti piesele.eu cred ca sint  doar de  indentificare a  pieselor de kit.spun  acest lucru  deoarece la san felipe nu  toate desenele sint  simetrice.cineva spunea ca aceste kit-uri vin din tari bananiere si  se  incearca copierea unui model la  un pret cit mai mic pt a putea  fi  accesibil.la o scurta analiza se pare ca avea dreptate.oricum pt cei  ca mine ,care  nu  au pretentii mari pt  inceput sint bune.ca si in fotbal si in modelism sint mai multe categorii  de  practicanti.cei din liga judeteana,apoi din divizile D,C,B,A, dar sint si cei din liga campionilor.teoretic toti sint  fotbalisti.

#11 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 22 January 2010 - 04:06 PM

intervin si eu.....eu spun ca planurile de kit nu sunt planuri cu care poti construi o nava de la zero, si mai alest ceva perfect
vrem perfectiune....cumparam planuri, si din cate stiu nu sunt ieftine....
Acum punem si intrebarea " cat de bune sunt planurile cumparate, sunt 100% conform cu realitatea? " nimeni nu ne poate spune cu siguranta, daca da sau nu
Pe de alta parte o fi facute ele kit-urile in tari bananiere, dar cine le-a proiectat?....cu siguranta nu cei de acolo
Cu exceptia a 2-3 membri a forumului, noi suntem amatori, e un hobby pentru noi, putem sa contrazicem niste planuri de kit?...poate ca uneori da, dar nu suntem siguri pe noi.
si apropo de acele balamale....un link

bafta

#12 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 05:39 PM

ce tot aveti cu mine: kit, kit, kit... :whistle:

#13 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 25 January 2010 - 05:16 AM

nu as putea sa fac o nava perfecta nici intr-o mie de ani-cum zicea Corsar e un hobby,deci daca nava arata bine la final(adik incanta ochiul)asta e ca nu se uita nimeni daca are garnitura pompa de apa eu consider ca la nivelul meu (incepator)planurile dupa care am lucrat erau foarte bune pt-ca am vazut si planuri dupacare nu intelegeai nimic.modeliti si postati!(vorba lui Corsar)

#14 Useril este offline   Ionica 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelismul sau mesteritul... :). Pun multa rabdare si imi plac lucrurile de calitate.

Postat 10 February 2010 - 04:06 PM

Salut,

Nu stiu mare lucru despre navelism, adica sunt incepator. Am citit cateva discutii din forum si cred ca, inainte de toate am nevoie de planuri.

Cu alte cuvinte, inainte de a incepe lucrari complexe, imi doresc sa parcurg pasii intermediari de invatare. Se poate sa ma ajutati cu cateva planuri simple. Vreau sa invat. Din cate vad, La Couronne nu e o lucrare simpla, dar imi doresc ca in viitor sa o realizez.

Multumesc!

#15 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 10 February 2010 - 08:07 PM

Incearca aici. www.15marins.blogspot.com .E un blog.Coboara in josul paginii, si cauta in arhive.

#16 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

  Postat 05 April 2010 - 07:49 AM

incerc cateva poze cu catargele \nu mere -revin

#17 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 05 April 2010 - 03:23 PM

Off topic:
Kaine, te rog foloseste butonul ADDREPLY de jos, nu REPLY de sub mesaj!!!
O sa vezi care e diferenta...

#18 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 09 April 2010 - 09:22 AM

MULTAM DE SFAT HABAR N-AVEAM CA NU PREA LE AMCU CALCULATORUL ACUM ASA O SA FAC!!!

#19 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 14 April 2010 - 10:31 AM

dupa o perioada de pauza(fortata) am reluat lucrul la corabiereusind sa termin catargele si o sigla(ca altfel nu stiu cum sa-i spun)si modificand cabinele de la pupa[img]

Vezi postareakaine, la 14 Apr 2010, 11:23, a spus:

dupa o perioada de pauza(fortata) am reluat lucrul la corabiereusind sa termin catargele si o sigla(ca altfel nu stiu cum sa-i spun)si modificand cabinele de la pupa[img]

dak observati si partea din fata a disparut pt-ca nu era ca in planuri
:thumbsdown:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4379.JPG


#20 Useril este offline   kaine 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:machete statice

Postat 20 April 2010 - 09:08 AM

Vezi postareakaine, la 14 Apr 2010, 11:31, a spus:

dupa o perioada de pauza(fortata) am reluat lucrul la corabiereusind sa termin catargele si o sigla(ca altfel nu stiu cum sa-i spun)si modificand cabinele de la pupa[img]
dak observati si partea din fata a disparut pt-ca nu era ca in planuri
:clapping:

grifonul pe care statea un om l-am inlocuit cu un corabier care se roaga-de ce?-de vreme prielnica!!!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi