Forum Machete,Modelism,Hobby: BA 20 / rasina / scara 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

BA 20 / rasina / scara 1:72

#21 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 July 2005 - 11:25 AM

Eu cred ca va ambalati mai mult decat trebuie.
Si SteelMaster are dreptate pe o parte si Z-mare pe alta. Daca fac media inseamna ca adevarul se afla pe undeva pe la mijloc :pint: .
Pretul dat de SteelMaster este un pret normal pentru un astfel de kit.
Nu vreau sa dau spre conparatie preturile de la Wespe pentru ca pot face si singuri treaba asta asa cum au facut pe alt forum din strainatate ocolind cu buna stiinta comunitatea romaneaca care se afla acolo.
Poate n-ati sesizat de la inceput, dar faptul ca acest kit a aparut aici este o "aplecare" si catre piata romaneasca si nu un gest de grandomanie. Daca ar fi fost asa ceva la mijoc nu apucati voi sa vedeti poze de la SteelMaster sau daca le vedeati nu erau puse de mine cu siguranta :-D .

Productia, indiferent la ce se refera ea are multe costuri si costul final al produsului nu este chiar "dupa ureche".
In topicul pe care l-am dechis era vorba de kitul in sine, calitate, pret (eventual), posibilitati de achizitionare daca exista, macheta in sine.
Restul este un pic de "raca" care isi are obarsia in discutii mai vechi de pe diverse forumuri. :-o
Revenind la kit (ca parere pur personala) isi merita banii.

Bafta!

#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 15 July 2005 - 11:28 AM

OlafTheViking, la Jul 15 2005, 11:51 AM, a spus:

Eu am citit doar primele 8-10 randuri si am vazut ca Steel are acelasi stil, asa ca nu m-am obosit sa citesc tot. Pe viitor o sa ignor orice mesaj de-al lui. Recomand "tutulor" sa faceti la fel.

Hmm ?!
Zice totusi si multe lucruri pertinente si adevarate.
In general e bine sa citesti cat mai mult si sa opresti pt. tine ce te intereseaza sau ce crezi de cuviinta.
Nu pot subscrie la recomandarea ta. Imi pare un fel de cenzura indusa ...
Si oricum fiecare membru al forumului poate hotari singur, ce si cum sa citeasca, nu ?! :-D

Daca e vreun membru minor pe aici, sa ceara ajutorul mamei sau a tatalui ! :pint:

De la cei care nu sunt de aceeasi parere cu tine, poti invata uneori mai multe decat de la ceilalti ...

#23 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 July 2005 - 11:44 AM

De la Steel nu pot sa invat decat ca sunt prost si niciodata nu il voi ajunge, ca el e undeva sus, mult deasupra mea, lucruri pe care oricum le stiam. Cum spuneam, macheta expusa mi-a placut mult, probabil isi merita banii (si spun probabil pentru ca habar n-am cat costa si habar n-am cat ar costa ceva similar).

Iar in ceea ce priveste "aplecarea" spre piata romaneasca este prea mult scris acolo (de asta nici nu am mai citit) ca sa o consider adevarata. Daca era o intentie spunea clar: vand asta si costa atat, voi mai scoate si asta. In loc de asta a inceput cu o intepatura la adresa lui Z, care nu spusese nimic rau, dimpotriva chiar laudase macheta. Cate magazine din Romania vind machetele lui Steel Master? Pavel are asa ceva de vanzare? Daca esti firma de productie cum iti alegi lantul de distributie? Rugandu-l pe Crios sa-ti posteze niste poze pe un forum si venind pe urma sa dai picioare in gura?

Max, tu crezi ca Dumnezeu introdusese cenzura in Rai asa de florile marului (ca tot de la mar ni se trage ca am ajuns aici jos) ?

Dupa cum spuneam eu m-am saturat sa mi se fluture carnatul pe la nas si pe urma sa ma aleg cu bocancul in gura. Asa se intampla la fiecare interventie a lui Steel Master.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 15 July 2005 - 12:10 PM


#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2005 - 12:27 PM

Mai, mai... Am o impresie ca iar s-a ambalat lumea prea tare.

Sincer, la multe lucruri pe care le-a scris SteelMaster, ii dau dreptate... Inclusiv cu piata din Romania de modelism. Macheta e foarte bine realizata, inclusiv la partea de turnare pare perfecta, iar pretul este bun pentru asa ceva.
Cu restul, cred ca exagerati... De ambele parti.

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2005 - 01:40 PM

Hai sa nu ne ambalam :pint:. Daca imi aduc bine aminte am zis:

Citeaza

Da, buna macheta! Din pacate inteleg ca este "prohibitiva...."  :-D

Aici prin "prohibitiv", ca daia l-am pus in ghilimele, inteleg ca e greu de gasit si poate, eventual, pentru unii nitel cam scump! Am gresit cu ceva???Si cind am spus asta stiam foarte bine ca puteam sa-mi sustin afirmatiile (vezi interventiile de mai sus :-o ) cu argumente pertinente.
Toata lumea stie ca kit-urile din rasina sint destul de scumpe, deci.....
Normal ar fi fost sa zica asa:
"mai baieti, uite ce am facut eu, se poate comanda la adresa "....@........" si costa atit!" Simplu ca buna ziua :-D.
Din pacate Olaf (ca si mine de altfel!) stie ce zice si de ce zice asa! Nu intru in amanunte, nu-si au rostul aici si nu la asta ne referim.
In concluzie: macheta este foarte bine realizata, cu pretul (banuiesc, ca tit vorbim de el, dar habar nu avem care e :-o ) corect pentru o macheta din rasina, dar ....cam atit. Treburi de genul, uite ce fac eu, fara sa spui mai multe (vinzi, nu vinzi, cit costa, de unde se poate procura :-o ) si sa lasi omul in ceata, seamana nitel a ...lauda (iertat sa-mi fie daca gresesc)
O sugestie: de ce nu le-ar vinde prin Modefan daca nu are timp de facut colete?????

#26 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 July 2005 - 01:46 PM

cartula, la Jul 15 2005, 01:27 PM, a spus:

Mai, mai... Am o impresie ca iar s-a ambalat lumea prea tare.

Sincer, la multe lucruri pe care le-a scris SteelMaster, ii dau dreptate... Inclusiv cu piata din Romania de modelism. Macheta e foarte bine realizata, inclusiv la partea de turnare pare perfecta, iar pretul este bun pentru asa ceva.
Cu restul, cred ca exagerati... De ambele parti.

De exagerat, chiar asta este si parerea mea.
Partea de turnare chiar este perfecta.
Pentru cine n-a citit, citez doar partea cea mai interesanta :

Citeaza

Daca este sa vorbim de pret, modelul BA 20 costa doar 19,50 E. Daca cineva este interesat se poate discuta.


Off topic si valabil pentru toate partile: stiu ca nu se poate mereu, dar hai sa incercam sa ne platim politele, unii altora, in alta parte.

Bafta!

#27 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 July 2005 - 02:47 PM

Pana la urma tot citesc ce a zis in citatele pe care le dati voi :pint: :-D :-o

#28 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 16 July 2005 - 10:21 PM

N-am stat sa citesc prea mult comentariile, fiecare cu dreptatea lui cu care moare, de altfel.
Important era faptul, neobservat de nimeni, ca modelul nu a fost prezentat drept "cine vrea sa cumpere, costa atit, se face acolo, trimiteti-mi comenzi, etc, ezc ..." Ci doar ca simpla realizare, ca sa va mai clatiti ochii si cu altceva decit ceea ce se bine cunoaste. Si ca sa vedeti si ce se poate face la aceasta scara "ingrata" care pe multi nu intereseaza.
Dar ca de obicei s-a trecut la "baterea cimpilor". Incercati sa va mai temperati si inainte de a emite orice lamuriti-va bine despre ce este vorba in propozitie.
Inca odata, alta intrebari dar nu despre pret si cum se poate obtine. Nu se face in tara si punct.

#29 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 16 July 2005 - 10:53 PM

Pentru cei care totusi vor sa citeasca.
Pozele nu au fost puse cu intentie de reclama si Crios stie si poate confirma.
Am spus ca va ofer lista de preturi dar nu pe forum, mi se parea normal, si am dat o adresa de mail. Nici o solicitare. Nici o paguba.
La acea esuata idee de concurs am primit 2 mail-uri din care unul spunea, printre altele -" eu cu ce ma aleg". Asta dupa ce ar fi primit modelul gratuit. Asa ca mai bine am renuntat.
Nu spun ca multi, dar unii mai stiu ce fac. S-ar putea ca dintre ei unii sa citeasca ce se scrie pe forum iar altii sa fie chiar membri. Si au multe dintre modelele mele. Nu o spun ca lauda ci ca realitate. Si au acceptat preturile fara discutii prea multe.
Iarasi, daca va aduceti aminte, au mai fost prezente 2 modele, un trailer si macaraua Bilstein pe Sd.Kfz. 7. Si ce daca. Niciodarta n-am discutat despre pret.
Chestia cu invatatul, cu prost sau destept, etc, etc este foarte relativa. Si depinde din ce unghi privesti. Cine te opreste sa demonstrezi ca poti fii mai tare decit unul care se da tare. Am propus cu ani in urma unor modelisti, buni de altfel dar care spuneau ca ce mare lucru sa faci un master, sa faca un master si inca pe bani, s-a asternut vesnica tacere. Exista baieti care poate-si amintesc. Nu da cu parul ca nu se stie cum te poate lovi. Si invatatti din experienta proprie - cind am plecat la neamtul cu care inca mai lucrez, ma gindeam nu ca am sa-l invat meserie dar ca macar am sa-i arat ceva muschi. A fost total pe dos. Si cu toate astea am ramas inca la el. Si pot sa spun ca am de invatat girla de la el. Si i-am spus-o in fata. Lucru de care a ramas cam blocat - adica ce mai am de invatat de la el ? Rezultatele se vad, pentru mine si alti citiva - unul este BA 20. Model integral lucrat de mina ( fara partile rotunde - realizate pe strung ), introdus in gama lui fara nici un fel de probleme.
Si sint vreo doi care au invatat de la mine, cu suturi este adevarat, dar care apoi mi-au multumit ca le-am aplicat un tratament mai "neortodox". Asa ca depinde de fiecare, cit este de dispus sa recunoasca si sa vada adevarul.
Ma opresc si inca odata intrb ( in desert ) discutam si despre altceva referitor la model ?

#30 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 16 July 2005 - 11:00 PM

Inca unul si gata. Daca n-am dreptate, puteti sa ma injurati.
WESPE are site: www.wespemodels.ro . Asa ca puteti cauta si gasi. Mai ales ca multi au posibilitatea de a naviga pe net fara sa-i doara prea tare. Site-ul exista de citiva ani si apare in multe locuri. Asta-mi da de inteles insa altceva.
Doar ca idee, sa vedeti cam ce fac unii la 1/72, accesati www.smallscaleafv.com Site cehesc, dar de o calitate foarte buna. Unde gasiti si forum sau mai bine zis forumuri in amai multe limbi. Extrem de interesante. Dar uitati-va in primul rind la galerie. Si sa stiti ca aveti ce vedea.

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 July 2005 - 10:04 AM

Citeaza

Ci doar ca simpla realizare, ca sa va mai clatiti ochii si cu altceva decit ceea ce se bine cunoaste. Si ca sa vedeti si ce se poate face la aceasta scara "ingrata" care pe multi nu intereseaza.

Dupa cum banuiesc ca sti, scara 1/72 este cea mai dezvoltata, cu cele mai multe oferte. Chiar kit-ul facut de tine exista si din plastic la scara 1/72.
Imi pare rau, dar afirmatii ca cea cu "clatitul ochilor" nu face decit sa jigneasca pe cei ce se straduie sa realizeze o macheta cit mai buna. Nici unul de pe acest site nu se lauda ca e cel mai bun sau ca macheta lui e cea mai cea si ca a lui alta nu gasesti, cit a muncit el la ea si mamaaaaaa, ce lauri trebuie sa primeasca pentru asta!
Poate ar trebui sa te uiti nitel peste galerie, sa vezi pozele de la expozitie, sau peste lucrarile de la "Ultimele noutati" si " Ultimele articole"! Crede-ma chiar iti clatesti ochii :pint:.

Citeaza

Inca odata, alta intrebari dar nu despre pret si cum se poate obtine. Nu se face in tara si punct.
:-D Exact ce spuneam si eu mai inaite: uite baieti ce "bombonica" am eu dar voua nu va dau, sic! Nu mersi, nu mai avem si alte intrebari! Mersi, ne descucam si fara!
Numai de bine!

#32 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 17 July 2005 - 05:16 PM

1:72 rasina sau plastic? tot una este, depinde doar de cel pe mana caruia intra acest kit ori iese o capodopera sau ceva care nu prea atrage atentia... sau pot sa fie kitu cat de bun dar daca machetistu nu-si da silinta atunci tot fiasco modelistic iese :roll:
Rasina-sunt destui care dintr-un kit de plastic au reusit sa faca o macheta care poate sa fie comparata cu una din rasina,si chiar un plastic pe care iti vine sa-l arunci in foc de prost si o detaliere gresita uneori... SI TOTUSI cei care au investit sute de ore de munca in acel kit de plastic se pot mandri ca au realizat un kit mai bun decat unu de rasina :hammer: :hammer: :hammer:
Si inca ceva pt o anumita piata de desfacere tre sa stii ce sa aduci nou,chiar si din rasina,ca sa aiba cautare...ma intreb oare cati nu si-ar dori un DAC romanesc la 1:72 :roll: :roll: :roll:

Cearta si iar cearta,am apucat si eu sa citesc toata postarea dupa 3 zile si mi-am facut o ideea...fiecare are dreptate in felu lui dar asta este si ea din ce unghi o privesti :roll:

Poate o sa ma mustruluiti pt urmatoarea afirmatie pr care o voi face cu trimitere la un kit de a lui Z-mare: Iar-80 Mpm 1:72 imi doresc din suflet sa apara un kit a lui 80 din rasina ca sa comparam putin rasina cu munca dansului,nu cred ca va fi mare diferenta

Imi cer scuze daca am depasit limita dar am considerat sa-mi spun si eu parerea care sigur nu va conta sau se va spune ca bat iarasi si din nou campii
Cu respect al vostru Mav

#33 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 17 July 2005 - 09:24 PM

Interesant. Spune-mi si mie ca sa spun si eu altora cine face modelul din plastic . Ori esti prost informat ori nu ai cautat prea mult. Ai grija sa nu confunzi scarile.
Am fost intrebat de unii - ce ceaiuri beau baietii astia ? - dar n-am stiut a le raspunde. Atit de tare da pe-afara. Sper sa fie luata ca "intepatura".



Modificare facuta de Crios - 18.07.2005

#34 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 July 2005 - 06:31 AM

Firma ucrainiana UM face o gama larga de masini blindate ( BA-6, BA-10, BA-3, BA-6M, BA-9, BAI ) toate la scara 1/72, dar nu inca BA-20 :pint:
Probabil ca Z-mare s-a inselat ! Dar nu asta e important.

Steelmaster, un proverb romanesc spune ca: nimeni nu e profet in tara lui.
Sau cam asa ceva ...
Trebuie sa recunoastem la proverbe stam destul de bine, nu ?!

#35 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 July 2005 - 09:32 AM

Blue-Max, la Jul 18 2005, 06:31 AM, a spus:

Steelmaster, un proverb romanesc spune ca: nimeni nu e profet in tara lui.
...
Trebuie sa recunoastem la proverbe stam destul de bine, nu ?!

Ce zici de asta:
"Sarpele, cand i se face de duca, iese la drumul mare!" (spus de un prieten modelist acum cateva zile) cu varianta:
"Fiecare pasare pe limba ei moare"
sau
"Lauda-ma gura, ca de aia iti dau friptura!"

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 18 July 2005 - 09:49 AM


#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 July 2005 - 09:43 AM

Citeaza

Am fost intrebat de unii - ce ceaiuri beau baietii astia ? - dar n-am stiut a le raspunde
Nu prea stiu cine si ce fel de ceai bea :pint: In ori ce caz noi bem apa minerala cu lamiie!
SteelMaster, ma asteptam sa zici ceva de galerie sau lucrarile cu care banuiesc ca ti-ai "clatit ochii"! Ori nu merita osteneala? Sau e mai usor sa ...intepi!??

Citeaza

....dar nu inca BA-20 
. Parca il vazusem intr-un catalog UM :-D

#37 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 July 2005 - 09:54 AM

Z-mare, la Jul 18 2005, 10:43 AM, a spus:

Citeaza

....dar nu inca BA-20 
. Parca il vazusem intr-un catalog UM :pint:

Am eu catalogul de UM in fata si BA-20 nu e.

#38 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 July 2005 - 09:54 AM

Z-mare, la Jul 18 2005, 09:43 AM, a spus:

Citeaza

Am fost intrebat de unii - ce ceaiuri beau baietii astia ? - dar n-am stiut a le raspunde

Raspunde-le ca barbatii adevarati nu beau ceai decat cand sunt bolnavi.

#39 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2005 - 03:17 PM

Ca tot sunteti la etalatul cunostintelor folclorice... Unele care se potrivesc de minune:

* Prostului i se pare ca numai el e destept, ceilalti sunt prosti...
* Cel mai destept cedeaza primul...

Partea cu zicatorile si aprecierile personale la adresa cuiva le continuati pe PM, bine?
Discutia despre machete isi are rostul, dar terminati cu aprecieri de genul celor de mai sus.

#40 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 July 2005 - 03:45 PM

Parca imi venea s-o zic pe aia cu trabantu', aerul conditionat, etc., da' pana la urma tot de BA-20 este vorba in "propozitia deschisa" de mine. (Oare de ce am impresia ca am mai zis ceva de genul asta si mai sus :pint: )
Poate continuam tot pe tema asta. Daca nu, voi inchide topicul.
Bafta!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi