Forum Machete,Modelism,Hobby: BA 20 / rasina / scara 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

BA 20 / rasina / scara 1:72

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 08:17 AM

Cu o luna in urma, am avut in mana acest kit pe care l-am intors pe toate partile.
SteelMaster a reusit sa-mi livreze si cateva poze asa ca le postez ca sa le puteti vedea si voi.
Acestea sunt ramele care contin toate piesele si care sunt bine detaliate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BA_20_3.jpg


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 08:20 AM

Interesant mi s-a parut in primul rand faptul ca are caroseria dintr-o bucata ceea ce scuteste executantul de greseli de lipire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BA_20_2.jpg


#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 08:22 AM

Ultima poza si gata.
SteelMaster, va veni cu comentarii suplimentare cand va putea intra pe net.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BA_20_1.jpg


#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 09:15 AM

Iata si modelul montat si vopsit de acelasi SteelMaster intr-un "camuflaj de iarna la inceputul primaverii".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ba20.2.jpg


#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 09:16 AM

........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ba20.4.jpg


#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 09:16 AM

......

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ba20.5.jpg


#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 09:17 AM

......

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ba20.6.jpg


#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 09:17 AM

........
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ba20.7.jpg


#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 11 July 2005 - 12:10 PM

Ce sa zic...
O frumusete..
Multumim ca ai impartit cu noi modelul asta superb.

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 July 2005 - 12:26 PM

Din ce vad si cunosc eu nu poate decat sa-mi placa.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 July 2005 - 01:38 PM

Da, buna macheta! Din pacate inteleg ca este "prohibitiva...." ;-)

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 03:03 PM

Z-mare, la Jul 11 2005, 02:38 PM, a spus:

Din pacate inteleg ca este "prohibitiva...." ;-)

Sincer, habar n-am.
Banuiesc ca nu sare de pretul corespunzator kiturilor din rasina.
Rugamintea lui SteelMaster a fost sa-l ajut sa posteze pozele sau mai exact sa le postez eu pentru el, lucru pe care l-am si facut.
Cum am spus deja, va reveni cand va putea cu amanunte despre ce si cum si probabil va avea raspus la tot ce va intereseaza cu privire la acest kit.
Bafta!

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 July 2005 - 05:08 PM

Pai tocmai asta era, stiu ca SteelMaster nu...vinde in romania ;-)

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 July 2005 - 05:27 PM

Z-mare, la Jul 11 2005, 06:08 PM, a spus:

Pai tocmai asta era, stiu ca SteelMaster nu...vinde in romania ;-)

;-) Eu stiu ca nu este foarte interesat sa vanda in Romania si nici nu cred ca produsul este propriu.
Stiu sigur ca a lucrat masterele.
Din produsele proprii pot spune cu siguranta ca Ahmed a cumparat de la el.
Eu nu sunt totusi mare amator de 1:72 asa ca nu am discutat cu el pret si posibilitati de achizitionare care cred totusi ca exista.
Pot spune cu mana pe inima ca piesele arata la nivel inalt si sunt si piese pe care cel care monteaza kitul le poate face in 30 de secunde. Ele totusi exista.
Mai departe vom vedea ce va spune SteelMaster.
Bafta!

PS Din pacate n-am putut sa fac postarile ieri dimineata asa ca SteelMaster va apare sambata sau duminica cu ceva completari.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 July 2005 - 05:37 PM

Citeaza

Pot spune cu mana pe inima ca piesele arata la nivel inalt ....
Aici ai dreptate, am vazut si eu citeva si arata foarte bine si sint foarte detaliate daca tinem seama ca scara este la 1/72 ;-)
Din pacate, atit preturile cit si politica de vinzari, nu le face disponibile....publicului larg ;-)

#16 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 12 July 2005 - 06:17 AM

Z-mare, la Jul 11 2005, 06:08 PM, a spus:

Pai tocmai asta era, stiu ca SteelMaster nu...vinde in romania ;-)

Ba vinde ! Dar numai pt. un pret ... corect ! ;-)

Pe langa Ahmed am mai cumparat si eu de la el.
Si am impresia ca si Marhaba ...
Dar cand va ganditi la pret, nu uitati ca discutam de kituri de rasina ...

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 July 2005 - 09:30 AM

Este adevarat, kit-urile din rasina sint foarte scumpe, se stie asta. Dar tot asa de bine stiam, din pacate (in)direct de la sursa, ca nu prea vinde in tara, motivul fiind chiar ...pretul ;-). Daca ar fi vindut, ar fi avunt, cel putin pe acest site, un coltisor cu o rubrica de vinzari. Din pacate o piatastabila nu se face cu trei clienti ;-) .Si nu zic asta pentru mine, nu sint un deloc un mare fan al chiturilor de rasina, prefer plasticul :hammer: !
Daca imi aduc bine amite, chiar a propus chiar un fel de "concurs", dar de care nu se mai stie nimic! :-D

#18 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 14 July 2005 - 09:49 PM

As putea spune interesante reactii, chiar normale. Mai ales din partea lui z-mare, care vad ca nu se abate deloc de la linia obisnuita - circoteala cu orice pret. Si sa vedem citeva explicatii, inutile de altfel.
Lucruri deja stiute - rasina se face in tara de mai bine de 10 ( Zece !! ) ani. Se stie de acest lucru de foarte multi. De ce nu sint accesibile ? Nu pretul in primul rind. Cei care au vrut neaparat modele de rasina, au obtinut. Si nu la preturi prohibitive. Din pacate au vrut doar modele foarte cunoscute, uitindu-se putin cam chioris la cele mei putin cunoscute. Meteahna veche. De ce totusi nu vinde nimeni in tara ? Pentru ca exista din cei care considera ca stau cu banii producatorului in buzunar si ar fi nimerit ca acesta sa faca temenele si sa-l roage frumos pe cumparator sa-i ia modelul, cadou daca se poate. Si fiti convinsi, nici unul dintre producatori nu moare de foame pentru ca nu vinde in tara.
Referitor la pret, de data asta ceva mai tehnic : am vazut ca pe multi i-ar interesa sa-si realizeze piese din rasina. Una este insa sa te joci acasa si sa-ti torni acolo ce-ai nevoie pentru un model, doua si alta sa te apuci sa produci. Costurile sint total altele. Iar cei care sint ceva mai in virsta, cu mai multa experienta si care au avut de-a face si cu productia stiu cam ce-ar insemna : materiale, utilitati, manopera, publicitate si inca altele care trebuie sa se reflecteze in pret. Altfel muncesti de pomana. Si multi au vrut sa se apuce de asa ceva dar s-au gindit ca mai bine un salariu sigur decit bataie de cap cit cuprinde si nici pe jumatate rasplatita.
N-am sa continuu, nu are rost o polemica goala si am sa va spun ca pe alte meleaguri, incepind chiar de la vecinii nostri unguri, ca sa nu mai vorbim de cei de la rasarit, un model scos de o firma autohtona este primit de catre modelisti cu surle si trimbite, indiferent calitatea. Si mai ales pretul. Nu stiu cite reviste straine ati avut ocazia sa vedeti si in care erau prezentate laudativ modele WESPE si foste Miniatur Models. Si chiar DetailS 72. N-ar avea nici un rost sa postez aici mail-uri primite de la modelisti incepind cu Europa si terminind cu Canada si Australia referitoare la modelele lansate. Ar suna a lauda goala, pentru unii, si nu este cazul.
Daca este sa vorbim de pret, modelul BA 20 costa doar 19,50 E. Daca cineva este interesat se poate discuta. Daca nu, atunci orice comentarii sint din fasa moarte si inutile, facute de dragul de a mai aduna posturi. Si trebuie sa stiti ca nimeni nu l-a comentat.
Ma asteptam la o alta abordare, dar se vede traba ca astept cam mult.
Oricum in curin va aparea varianta pe cale ferata si varianta cu atena cadru. Iar cam peste vreo luna de aici in colo si BA 20 M.
In continuare voi trimite foto spre postare, doar asa de amorul artei.
Concluzia ar fi : hai sa ne intoarcem la subiect. Daca nu ...
Pina simbata, mai aveti timp.

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2005 - 09:59 AM

Pai daca e vorba de circoteli sa ...circotim :pint:

Citeaza

Si fiti convinsi, nici unul dintre producatori nu moare de foame pentru ca nu vinde in tara.

Este cea mai paguboasa gindire! Este adevarat, se cistiga bine vinzind in strainatate (reviste, carti, machete).Cei mai multi gindesc asa: in tara nu se vinde, nu are rost sa ma complic! Oare? Sa nu uitam ca functia creaza organul!

Citeaza

Nu stiu cite reviste straine ati avut ocazia sa vedeti si in care erau prezentate laudativ modele WESPE si foste Miniatur Models. Si chiar DetailS 72. N-ar avea nici un rost sa postez aici mail-uri primite de la modelisti incepind cu Europa si terminind cu Canada si Australia referitoare la modelele lansate

La o expozitie, mai acum citiva ani, am ramas uimit de finetea si detalierea machetelor. Dar a fost singurul loc unde le-am putut vedea!! Pai daca nu stiu ca exista, de unde sa la ...cer? Bine ca facem publicitate in exterior, ca romanii nu au bani, nu? Hai sa facem o intrebare aici pe site, citi au auzit de kit-rile de rasina SteelMaster? Sa zic 4 -5?

Citeaza

Pentru ca exista din cei care considera ca stau cu banii producatorului in buzunar si ar fi nimerit ca acesta sa faca temenele si sa-l roage frumos pe cumparator sa-i ia modelul, cadou daca se poate.

La aceeasi expozitie pomenita mai sus, am intrebat unde se gasesc de vinzare asemenea kit-uri. Raspunsul a fost prompt: nu vindem in tara! No (alte) coment!

Citeaza

In continuare voi trimite foto spre postare, doar asa de amorul artei.
Pina la virgula totul ar fi fost OK, dar continuarea ma dezamagit.
Parerea mea: fara o publicitate in tara intr-adevar nu o sa ai comenzi! Ca atare schimba optica, arata-ti aici machetele, poate mai scazi nitel la pret ( sa nu uitam in tara salariile se invirt pe undeva in jurul a 200 - 300 euro, nu 1000-2000 ca in tarile mult laudate de tine cu vinzarile :-D ) si sint sigur ca vei avea musterii care sa traga de tine "cind scoti si modelul cutare!"
Cum am remarcat de la inceput, kit-urile sint foarte bine lucrate si detaliate. Din pacate, asta nu este suficient ca sa fie cunoscute si ....cumparate!

#20 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 July 2005 - 10:51 AM

Eu am citit doar primele 8-10 randuri si am vazut ca Steel are acelasi stil, asa ca nu m-am obosit sa citesc tot. Pe viitor o sa ignor orice mesaj de-al lui. Recomand "tutulor" sa faceti la fel.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi