Forum Machete,Modelism,Hobby: Despre vopsele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre vopsele

#1 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 13 January 2005 - 11:31 PM

Imi cer scuze, probabil ca intrebarea asta trebuia pusa ca un comment la articolul despre vopsele, dar am crezut ca aici "sare in ochi" mai repede.

Intrebarea mea este: vopselele care se gasesc la Modelism ("Retush", parca), ce fel de vopsele sunt? Sunt chiar acrilice?

Mi-am cumparat mai demult cateva, si tipul de acolo mi-a spus sa le diluez cu White Spirit, ceea ce am si facut, dupa ochi, si (parerea mea de super - rookie) nu arata rau. Mai ales ca le-am dat cu un strat de lac (pentru lemn - nu radetzi), care a facut culorile mai vii, oricum normal pareau exagerat de mate.

Dar in articol vopselele acrilice sunt descrise ca scumpe, ceea ce nu e cazul cu "Retush"-urile (de fapt de-aia mi le-am si luat, sunt f ieftine),si e recomandat cu totul alt diluant.

Acum vreau sa incep din nou lucrul la o macheta, as vrea sa-mi comand din nou "Retush" (din motive de bani), si as vrea niste sfaturi.

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 January 2005 - 09:36 AM

Am cumparat o singura data mai multe sticlute cu vopsea retush.
Intr-adevar foarte mata. Nuantele de culori "gata" cam nepotrivite.
Trebuie amestecate. Se usuca cam repede, capacul de plastic moale nu prea etanseaza pe gura sticlutei.
Daca e acrilica, de ce se dilueaza cu White Spirit si nu cu apa/alcool ?
Ce sa-ti recomand ?!
As zice motto-ul din articolul lui Z-mare !! :lol:
Dar daca esti incepator si nu lucrezi kituri scumpe, pt. facut mana si dobandit experienta, de ce nu ?!
Sau le-as folosi pt. vopsit elemente din diorame (cladiri, pavaje, decor .. etc)

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 January 2005 - 09:36 AM

Noua vopsea Retush (ca furnizoru e altul de anul trecut) ca si cea veche nu este de fapt acrilica . Eu am diluat-o cu D209-J care este de fapt un thiner la fel de bun ca raposatul D509.
La pensula merge bine (vezi albastrul de la uniforma din"Artilerie unionista"), la aerograf inca n-m incercat. Probabil voi incerca doar de curiozitate.
Are totusi una din caracteristicile acrilicelor adica se usuca repede.
Bafta!

PS Nu se dilueaza cu apa sub nici o forma. Am incercat

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2005 - 05:58 PM

Maddhawk, eu zic sa nu te scumpesti la tarite! :lol:
Alexandru

#5 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 14 January 2005 - 08:48 PM

Z-mare, la Jan 14 2005, 05:58 PM, a spus:

Maddhawk, eu zic sa nu te scumpesti la tarite!

Adevarul e ca daca stric o macheta, o stric pentru ca ... sunt incepator. Si nu am "microbul" atat de dezvoltat incat sa dau pe vopsele cat am dat pe o macheta, doar ca sa nu-mi zgarie mie retina. Prietenii mei oricum nu m-ar intelege daca le-as explica, si ei sunt singurii care o sa-mi vada rezultatele.

Pana castig niscaiva experienta si invat "tehnicile", chiar nu consider ca ma scumpesc la tarate.


(Probabil ca merit "exmatricularea" de pe forum pt parerile astea :lol: , dar asta e, mai am mult pana sa devin ca voi (incerc ;-) ), si deci nu am inca aceeasi gandire)

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 January 2005 - 09:42 AM

Nu meriti exmatricularea doar pentru atata lucru :lol:
Fiind la inceput, ceea ce iti pot recomanda e sa incerci sa asculti de sfaturile altora in primul rand si in al doilea sa incerci cam tot ce-ti trece prin cap.
Totusi ca idee si ca sfat pe care il dau cu regularitate nu incerca nimic nou direct pe macheta pentru ca pana la urma, Z-mare are dreptate - e pacat totusi sa strici o macheta scumpa chiar daca esti incepator.
A fi incepator nu e o rusine ca doar toata lumea a inceput de acolo ;-)
Rusine e sa uti ca ai fost candva incepator.
Bafta si "microb" usor!

#7 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 16 January 2005 - 01:08 AM

dar despre care Retush e vorba aici??? cele de la modelism?

Vopsele sunt precum "Taratele" daca nu ai grija de ele nici cei mai mari porci nu le mananca!!!Scuzati
Sunt de aceeasi parere cu Z-mare si cand spun asta ma gandesc prima data la mine :am inceput cu vopsele care erau asa cum erau si am trecut la o treaba mai serioasa acum 9 ani cu vopsele MM nu ca ar fi fost o schimbare majora dar tot este cand imi privesc primele kituri si dupa aceea "Brotaceii" si vad diferenta!!!
Problema Retush este ca se branzeste foarte repede chiar si cu diluant pus deasupra putin nimic!
Eu spun in felul urmator foloseste vopsele bune,cantitati mici si diluate cat mai mult pt a vedea cum decurge vopsirea atat cu pensula cat si cu aerografu pt ca daca vrei sa incepi cu kituri bune atunci peste mai mult timp sau mai putin vei regreta si cum anume ai un kit anume in momentu de fata sa spun un Italeri care acum il gasesti pe toate gardurile si pe care faci experimente dar peste vreo 5-6 ani sa vrei sa-l faci respectivu kit din nou pt ca iti place tipu respectiv ....dar eroare nu se mai gaseste in fabricatie sau daca ii numa din afara poti sa-l iei pe bani grei atunci o sa iti para rau :cry: crede-ma ca asa este :-?
Nu ai kituri rele se pot gasi pe la alti de exemplu Plasticarturi care si-au trecut varsta si farmecul nu toate o parte din ele!!!!sa spunem un mercure sau B-727 faci atatea experimente pe ele pana ce consideri ca merita sa te apuci cat de cat de un kit care va iesi binisor apoi este mai usor!!!
Daca vrei vreo 2 kituri de astea anunta-ma MaddHawk
Cu respect Maverick


P.S. stai linistit nu te va exclude nimeni de pe forum suntem o familie si tre sa ne ajutam unii pe alti gresim ne cerem iertare si tot posibilu sa nu mai gresim ....nu este cazul tau :lol: este altcineva care a facut asta si a fost iertat si care acum multumeste tuturor ca i sa dat sansa de a se indrepta si a dovedi ca merita sa ramana in aceasta familie

#8 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 16 January 2005 - 12:44 PM

Maddhawk, nu este pacat de munca depusa la construirea machetei si sa o stici cu o vopsea proasta.

#9 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 16 January 2005 - 01:29 PM

Retush merg si cu aerograful, diluate cu White Spirit.

#10 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 16 January 2005 - 04:56 PM

Mda, mersi mult baieti ! :lol:

O sa-mi comand niste vopsele "mai de Doamne ajuta".

Cu kiturile faza e ca in Sibiu de-abia am acces la niscaiva Italeri (Diverta & Shell) sau Revell (Metro), selectie jenant de limitata.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 January 2005 - 12:41 PM

maddhawk, toti au fost cinva icepatori! Nu te exclude nimeni pentru asta.
Partea proasta este daca insisti sa fi vesnic incepator!
Alexandru

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi