Forum Machete,Modelism,Hobby: Razboiul american de independenta. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Razboiul american de independenta.

#1 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 05 September 2008 - 08:19 PM

acum cam o saptamana am inceput prima mea diorama :D, mai am cateva zile pana termin, soldatii sunt aproape toti vopsiti.

am cumparat un set de artilerie britanica din razboiul cu napoleon si un set de soldati austrieci din razboiul de 7 ani (ca nu am gasit seturi special facut pt diorama pe care vreau eu sa o fac ) setul britanic logic ramane britanic si setul austriac devine american.

as vrea niste sfaturi pls ca sa para cat mai realistica scena, eu ma gandeam la un mic convoi de artilerie insotit de doar 8 soldati ce a fost pregatit sa intampine o mica armata de 40 si de soldati americani si un tun de camp ( mut 8 soldati de la americani la britanici si un tun la americani, britanicii raman cu 2 tunuri)

Aceasta postare a fost editata de vlad1111: 05 September 2008 - 08:21 PM


#2 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24-October 07
  • Location:Pitesti

Postat 08 September 2008 - 09:46 AM

Baga si tu poze sa ne putem delecta si noi, cei multi care deocamdata privim si invatam.!
Si odata cu pozele pot veni sfaturile si criticile ....
Stima NICU

#3 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 08 September 2008 - 09:05 PM

aproape ca am terminat, mai am doar de vopsit soldatii americani ( si sunt deja pe jumatate vopsiti ) si mai am de lipit pe placa de carton ( placa avand iarba falsa pe ea ) cand voi pune, pls nu fiti prea duri, e prima mea diorama si nu ma astept sa iasa cine sti ce.

#4 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 01:07 PM

gata macheta, am facut si poze, pls nu fiti duri, e prima mea diorama si prima mea macheta in ultimii 2-3 ani.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG


#5 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 01:10 PM

poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG


#6 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 01:13 PM

alte poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG


#7 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 01:15 PM

si ultima poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 7.JPG


#8 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 10 September 2008 - 02:20 PM

Ca pozitionare soldateii nu sunt bine aranjati. Cel putin americanii isi cam iau fata intre ei si risca sa moara de frendly fire.

#9 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2008 - 03:11 PM

Carcotesc si eu deoarece subiectul imi place si cred ca l-ai putea imbunatati:

1. Artileria britanica nu avea genul ala de uniforme pana la razboaiele napoleoniene. Ai amestecat trupe din doua epoci separate. Mia bine cauta un set la fel cu cel cu tricornuri si pune-le macar capetele.
2. Steagul Coloniilor era adeseoir reprezentat de un cerc format din stele, dar mai vedeai si alte variatiuni http://americanrevwa...files/flags.htm
Imagine postata
3. Artileria Armatei Continentale trebuia sa arate cam asa: http://www.srcalifor...uniforms/s6.htm, http://www.srcalifor...uniforms/r5.htm
4. Red-Coats aratau cam asa http://www.srcalifor...uniforms/s2.htm, http://www.srcalifor...niforms/p36.htm,
5. Infanteria de linie Continentala http://www.americanr....com/1781-I.jpg, http://www.srcalifor...uniforms/r7.htm, http://www.srcalifor...uniforms/r4.htm
6. Linia de tragere era uniforma indiferent de armata, si daca apucau sa moara, cadeau pe loc sau in urma, necum in fata.
7. Grenadierii, aia cu caciulile ascutite, nu stateau in urma celorlalte trupe ci erau plasati undeva in flanc, fiind folositi ca trupe de soc.
8. vezi Patriotul, ca acolo au recreat foarte bine, uniformele si tacticile vremii

http://www.youtube.c...h?v=NRbqzCsPQHo
http://www.youtube.com/watch?v=BZBtVBh9Ok0...feature=related

#10 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 03:12 PM

daca te uiti atent sunt pozitionati intre traiectorile gloantelor. aveam si o placa mica de carton ca altceva nu am gasit.

am spus ca am folosit ce am gasit, am gasit doar set de artilerie britanica din razboiul cu napoleon si un set de infanteristi austrieci din razboiul de 7 ani. cei ce au murit in fata au murit cand atacau cu baionetele, grenadierii abia intrau in lupta, linia stiu ca trebuia sa fie continua dar in razboi incearca tu sa nu intri in panica, oamenii nu sunt roboti


scenariul:

britanici pregateau o ambuscada pt americai, artilerie din spate e doar o artilerie veche, nu ar legatura cu americanii.

americanii fiind luati prin surprindere au tras cei din prima linie si apoi au inceput sa atace cu abioetele, cei ce au murit erau cei ce atacau cu baionetele si au fost omorati de soldatii britanici ce stateau in genunchi, care apoi se pregateau pt atac cu baioneta.

grenadierii nu sutn grenadieri, dar asa era setul, nu am ce face asta am gasit.

eu cand am cautat pe net nu am gasit steagul acela cu stele in cerc desi de acel steag stiam si eu. am facut ce steag am gasit.

am spus ca e prima mea diorama ce vreti de la mine si nu am mai facut de vro 3 ani o macheta.

Aceasta postare a fost editata de vlad1111: 10 September 2008 - 03:20 PM


#11 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2008 - 03:37 PM

Pai tot nu iese, ca atacul la baioneta il dai dupa ce ai epuizat tacticile normale de tragere din formatie. NU te apuci ca naucul sa ataci la baioneta cand cealalta parte e bine aliniata...

Oricum e frumoasa ca subiect in sine...Keep it Up!!! :rolleyes:

#12 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 10 September 2008 - 04:18 PM

don't be harsh, e abia prima.

#13 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 11 September 2008 - 08:10 PM

Vezi postareavlad1111, la 8 Sep 2008, 22:05, a spus:

pls nu fiti prea duri, e prima mea diorama si nu ma astept sa iasa cine sti ce.

Pentru prima este multumitor dar "te-ai aruncat" la ceva prea complex pentru debut; oricum te-a ajutat sa iesi din anturajul lui George Lucas :))
8) )))) Foto cu pisica sunt dementiale, probabil atrasa de mirosul sangelui...apropo este nerealista imaginea soldatilor esuati, cantitatea de sange eliberata imi pare prea mare pentru un plumb sau toti au fost atinsi de ghiluele?
Regret ca nu stapanesc matematica...m-am incurcat in calcule, cand raportez cantitatea de sange (la 1/72) la inaltime imi iese ca te-ai incadrat dar cand raportez la greutate reiese ca este exagerat :rolleyes:
Aaaa o ultima observatie(pentru ca ai stat 3 ani pe bara): calul este singurul care a murit de moarte buna!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 September 2008 - 07:57 AM

Mie imi place cum li se filfie steagurilor. Groaznic vint trebuia sa bata pe acolo!

#15 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 10:22 AM

Eh mai Zetule, cata vreme nu e ancorat spatial (ca temporal cica e) poti sa zici ca era Yorktown, Bunker Hill, Ticonderoga, Trenton (da lipsete zapada) Guildford Courthouse sau mai stiu eu ce batalie de-a lor...asa ca vantul bate mai tare ca militia!!!

#16 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 12 September 2008 - 10:23 AM

Frumoasa diorama , felicitari si succes in continuare !

#17 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 12 September 2008 - 04:30 PM

calul nu e mort, a fost impuscat calaretul (dragon) si calcul a cazut si el saracu, daca va uitat atent inca se zbate si se ridica el imediat, in part 2 ( a new model ) veti vedea ca a supravietuit, legat de sange si eu sunt putin nervos, am pust putin, realistic de putin dar s-a intains, nu am ce sa ii fac.

pisica era si ea curioasa de blits.

ce legatura are george lucas? asa evidet este ca sutn fan star wars?:))

Aceasta postare a fost editata de vlad1111: 12 September 2008 - 04:31 PM


#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 September 2008 - 06:03 PM

Vezi postareavlad1111, la 12 Sep 2008, 17:30, a spus:

ce legatura are george lucas? asa evidet este ca sutn fan star wars?:))


Sunt convins ca lumea te-a citit dupa asezarea "in pagina" a trupetilor ca esti unul inrait-vis-a-vis de Star Wars !!!
Sau sa zicem oare :De trei ori ghici ? :rolleyes:
Mai bine iti dam un pont:- Vezi avatarul tau !
Redevenind seriosi,parca prea mult sange(asa cum au zis cei dinaintea mea), iar in legatura cu calul ala care tu zici ca se straduie sa se ridice, parerea mea e ca ar trebui sa il lasi "mort",aici, in partea intai; cred ca aduce un plus de ceva -intregii diorame.
Continua .

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 12 September 2008 - 06:04 PM


#19 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 13 September 2008 - 01:26 PM

daca calaretul e impuscat nu cred ca maore si calul, eventual de inima rea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi