Forum Machete,Modelism,Hobby: Thraex vs Secutor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Thraex vs Secutor Vigneta 54 mm

#1 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 07 August 2008 - 10:19 PM

Figurinele sint sculptate de Andrea Jula pentru Pegaso Models la scara 54mm.
Ca de obicei s-au vopsit acrilice si uleiuri.

Multumesc pentru rabdare, sint multe poze ;-)

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

:huh:

#2 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 08 August 2008 - 09:10 AM

;-)

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 09:20 AM

Ti-a iesit superb Algu. Imi place indeosebi nuanta metalului coifurilor. Poti sa-mi dezvalui cum ai facut ? E cumva amestec de fier cu putin alama ?
Carnatia e perfecta. Arsi de soare, inrositi de la efort si lovituri si transpirati.
Nisipul are deasemenea o culoare potrivita. Stalpul cu lant ti-a venit cu una din figurine sau l-ai pus tu. Stii cumva ce rol avea ? Ce mult visez si eu la secutorul ala. Dintre pozitiile dinamice este poate cel mai reusit. Intelegi din miscarea lui cum va lovi si pe ce picior e greutatea. In plus, casca aia care-l depersonalizeaza....Ce sa mai zic, o minune.
Am si eu pe masa de mai multa vreme, cu trei gladiatori care au terminat lupta - un mirmillo, un hoplomachus si un scissor primit saptamana trecuta de la Pegaso.
Consider ca gladiatorii sunt printre cele mai grele figurine din 3 motive: Au multa carnatie - si la asta iti trebuie skill; au putina vestimentatie si miscarea nu mai e data de falduri si accesorii si in general neavand fata vizibila nu te poti baza pe dramatismul expresiei ca punct de interes. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca pot fi expusi doar pe nisip caz in care nu mai ai ce piersic inflorit sa pui in spate ;-)

Bravo inca odata. Eu sa fiu in locul tau pe asta n-as da-o.

#4 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 08 August 2008 - 12:10 PM

Multumesc frati

Calin, nu este nici un secret despre metale. Toate vallejo si urmeaza; amestec de oily steel cu brass sau bronze. Iar aparatorii de pe picioarele thraex-ului oily steel+bronze+cupru. Pe urma vin cu uleiuri de raw umber si negru.

Stiu si figurinele de care zici, sint splendide..

Eu consider ca gladiatorii sint mai usoare de vopsit pentru ca nu prea mai am dificultati la pictarea carnii. Pot sa spun ca le-am finalizat mai repede decat celalte figurine..

Stalpul cu lant habar nu am daca exista asa ceva si daca da la ce se folosea :) Mi-a venit idea pur si simplu sa-l fac asa. Nu a fost de la vreun kit, l-am facut eu. O bucata cilindrica de lemn, provine de la un pixgros de lemn luat de la o camera de hotel si benzi de folie aluminiu de la sticle de vin si o bucata de lantisor. :)

Inainte sa carcoteasca cineva sa va spun eu ca un thraex nu a avut secutorul ca opozant standard.. Daca s-au intalnit pe arene s-au intilnit ocazional, iar despre asta nu am gasit nicio referinta istorica. In schimb se zice ca thraex-ul a luptat si cu alte tipuri de gladiatori in afara de murmillo si provocator..

In fine astia 2 s-au potrivit fata la fata si nu prea mai imi pasa de acuratete istorica. ;-)

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 01:15 PM

Aarata foarte la locul lui stalpul, e foarte bine realizat si faptul ca l-ai pus acolo din capul tau e mai meritoriu. Faptul ca ai luat pixul de la hotel....Se poate domnu' doctor ! Tocmai dumneavoastra ;-)
Cat despre acuratete istorica, Secutorul se potriveste bine cu un Retiarius, avand el casca lisa ca sa nu se prinda plasa de ea. Nu cred insa ca romanii, perversi cum ii stim la genul asta de distractii tineau cont prea mult de niste reguli stricte. in plus daca lupta era intre mai multi (ceea ce am citit ca a existat) si se intampla sa ramana astia doi, nu cred ca opreau jocul din cauza ca nu se potriveau (cu RLM-ul).
Profit de ocazie sa va spun ca nu toate luptele de gladiatori se incheiau cu o moarte a celui care pierdea. Publicul era interesat sa ii mai vada si alta data, sa parieze pe ei iar cel care-i detinea si care-si oferea serviciile celui care comanda si platea spectacolul nu era nerabdator sa arunce in nisip mijloacele uzate sa aduca gladiatorul la stadiul de pregatire respectiv (mancare, antrenament, arme, accesorii, haine.....chiar si femei). Se pare ca nici faza cu degetul in jos nu prea are baza istorica sau a fost mai degraba gresit interpretata. Din nou filmele aduc deservicii istoriei din dorinta de dramatism.

#6 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 08 August 2008 - 01:30 PM

Si hotelul a fost ;-) Hilton ! Dar tare frumos pix, fix de scenele noastre. Mai am celalate jumatate, daca te intereseaza.. :)

Da cu degetul am citit si eu.. Mai ales dupa ce au descoperit cimitirul de gladiatori de la Ephesus (turcia), am si avut ocazie de a vizita acest oras antic, s-a aflat cauza mortii lor in mare parte. Deci la finalizare "meci"ului cel invins statea pe genunchi si castigatorul luptei il tinea de cap punand gatul expus loviturii. Lovitura mortala se facea cu sabie sau cutitul bagat din gat in jos inspre inima. Cred ca taia in acelasi timp si cateva artere importante, mai ales pe aorta.. Invinsul murea pe loc. Asa ca semnul de deget nu era unul care arata jos ci arata inspre gat.

Incercati sa prindeti poveste despre asta la Discovery. Parca se numea "the real gladiators" documentarul.

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 August 2008 - 07:19 PM

Excelenta realizarea!

#8 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 09 August 2008 - 07:31 PM

Absolut superb!
Am si eu o intrebare: nispul! Din ce e facut/ce e? E cumva nisip adevarat? Ca pare tare real. ;-)

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 09 August 2008 - 07:31 PM


#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 10 August 2008 - 09:26 AM

Multumesc frati!

Nisipul este facut din nisip care provine din desertul sahara ;-) Este foarte fin si de culoare potrivita. S-a lipit cu adeziv spray in mai multe straturi. Am mai adaugat ceva praf de crete pastel.

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 13 August 2008 - 10:28 AM

Frumos, elegant, simplu si superb. Secutorul trebuie ca a fost proaspat adus din Germania ca e mai rosu, inca nu are bronzul fixat. :-)

#11 Useril este offline   saber 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 25-June 08
  • Location:Izmir-Turkey

Postat 19 August 2008 - 07:01 PM

Salut Alguhan,

Ellerine sağlık herzamanki gibi nefis.I mean,the figures has really live efect as well

#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 August 2008 - 09:59 AM

Felicitari Algu, pe langa talent inteleg ca beneficiezi si de aer conditionat :hi: ...mie caldura imi cauzeaza probleme de concentrare ce pun in pericol insasi viata conjugala ce sa mai trag sperante la diorame & vignete, astept sa vina toamna sa-mi indeplinesc indatoririle :-)
Frumoasa realizare mai ales talpile Secutor-ului protejate de obiele.

P.S. Traiesc cu speranta ca la vederea tigrului, crestinul a zbughit-o din lant.

#13 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 22 August 2008 - 10:21 AM

Multumesc si thanks frati.

Alexie la atelier am un amarat ventilator de tavan, gen helicopter :) doar atat. In rest gheata, sucuri..

#14 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 22 August 2008 - 01:59 PM

Ca de obicei, excelent realizati si super alegere a culorilor. Toate detaliile sunt superbebe, un singur lucru le lipseste...parul de pe "pept".... :ph34r:

#15 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 23 August 2008 - 06:15 AM

Multumesc.
Da se putea adauga detaliu cu parul de pe piept.. Dar sa zicem ca sint prea tineri sau sint barbati de gen Brad Pit :ph34r:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi