Forum Machete,Modelism,Hobby: Taiere placaj cu laser - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Taiere placaj cu laser Unde?

#21 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 13 September 2011 - 10:41 AM

Buna ziua. Este primul meu post asa ca rog moderatorii sa fie un pic indulgenti cu mine. Am mai multe modele de carton ( Shipyard ) si mi-ar placea sa le fac si din lemn. Intreb firmele din Bucuresti, cam cat m-ar costa 14 foi A3 carton de 2 si 3 mm si cam tot atatea foi de placaj. Va multumesc.

#22 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 14 September 2011 - 08:06 AM

Salut.
Daca citeai prima pagina a acestui topic, gaseai cel putin 4 firme care te pot ajuta.
In alta ordine de idei, taierea laser se face cu masini comandate de computer, asa ca formele trebuie sa fie recunoscute de programul care controleaza taierea. Deci, scanezi planurile, salvezi imaginile in format bitmap (rezolutie mare), le importi intr-un program de tip AutoCad, le vectorizezi, salvezi si trimiti fisierul la firma care executa taierea. Costurile sunt in euro/ml si depind de tipul si grosimea materialului.
Cam atat.
Spor.

#23 Useril este offline   kelly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-September 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:bricolaj, navomodelism, aeromodelism.

Postat 14 September 2011 - 11:05 AM

Am gasit, cu preturi in lei. Multumesc. Preturile mi se par mai mult decat decente. Cel putin la nivelul pensiei mele. Cu imaginile vectoriale o sa-mi cam prind urechile, dar orice lucru cere sacrificii.

#24 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 06 November 2012 - 08:16 AM

Va salut. Ma intereseaza sa tai niste repere metalice, din tabla de 3-4 mm, fisierele le prelucrez eu si le pot trimite in format DXF. Am contactat firme specializate dar se pare ca, la aceeasi mostra, difera enorm preturile. Reperele sunt de mici dimensiuni si in functie de pret pot fi multe si colaborarea pe o mai lunga durata. Daca imi puteti da un sfat, link, sau poate e cineva pe aici care poate taia, v-as fi recunoscator. Nu solicit facturare...Multumesc anticipat.

#25 Useril este offline   irukandji 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 07-October 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tancuri: T54, T55, T64, T72, Merkava II, Merkava IV
    Crucisatoare&Cuirasate

Postat 28 December 2012 - 09:02 PM

Salut utzy, reperele metalice nu cred ca le poti taia cu laserul, indiferent ca e vb de metal feros sau neferos (alama, aluminiu,) sau alte materiale, cred ca poti rezolva problema la cineva care are router (vreo firma, ca persoane fizice sa aiba acasa, hmmm, mai greu ca sunt scumpe).
Routerele sunt masini CNC ce graveaza sau taie cu freza de diferite diametre. Am lucrat pe asa ceva. Gasesti la firme de productie publicitara precum Eltrix sau Klass (zic de astea ca le vedem pe la P-ta Unirii cu totii, dar nu vad de unde esti, poate e una mai aproape de orsul tau. Trebuie sa vb la firma respectiva, depinde mult de piesa respectiva, mai toti folosesc fisiere vectoriale (ca cele in corel) dar e important ce poate si masina respectiva, ca toate au "bube", pe care doar operatorul le stie... Pt o piesa, doua, mai degraba apelezi la un lacatus-strungar-cofetar. :lol: Metalul se taie greu, cu multe treceri si racirea permanenta a frezei cu apa si ulei mineral, iti dau detalii sa intelegi de ce o sa te coste... Bafta.

#26 Useril este offline   dandare 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-March 07

Postat 31 December 2012 - 05:29 PM

Din ce materal vrei sa le tai si cit de mari sunt piesele ?
Intreb pt ca stiu pe cineva care are acces la un router.

#27 Useril este offline   bfdzizu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-March 13

Postat 26 March 2013 - 11:02 AM

Ploiesti Tel.: +40 244/521785
Braila Tel. 0040 747 136136
Poiana Mare 40 766 393485http://www.terqua.ro/contact.html

#28 Useril este offline   dragoshman 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 19-December 16
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Taiere si debitare laser, gravare si printare 3d

Postat 01 August 2017 - 11:55 AM

Salut !
Stiu ca nu s-a mai raspuns de foarte mult timp pe acest thread este posibil sa vina foarte tardiv acest raspuns insa vad ca foarte multa lume urmareste acest forum - inclusiv firma noastra Laser Cut Bucuresti are in zona centrala (Bucuresti - strada Mihai Eminescu ) un astfel de atelier de debitare laser: www.lasercutbucuresti.ro. Debitam materiale non - metal.




Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi