Forum Machete,Modelism,Hobby: CUM SE NASTE-UN IAR 39 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CUM SE NASTE-UN IAR 39

#41 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 28 February 2008 - 09:50 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 17 Feb 2008, 20:16, a spus:

Un vis devine realitate: IAR-39 kit injectat in plastic de la AZUR.

Eu stiu, asa dintre randuri (daca gresesc corectati-ma) ca AZUR colaboreaza strans cu revista franceza Airmagazin. Din aceasta colaborare au rezultat si multe din kiturile cu tematica franceza, dar si unele cu tematica romaneasca.
Iata aici cam ce ar fi in cutie.
http://modelstories....802_P/index.htm
Citind mini-recenzia veti avea confirmarea banuielii mele. Kitul a fost oferit spre analiza de TMA.

Scump, scump :lol: http://www.hannants....=FR001&PIC_NO=1

Desi initial am crezut ca va fi scos de AZUR (cei din Franta apartinand de MPM)si cautand-ul peste tot la rubrica Azur, am aflat ca nu este asa, ei au realizat macheta dar este scoasa/vanduta de Azur Frrom.

#42 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 February 2008 - 10:46 PM

Inca nu-mi dau seama care e diferenta intre Azur si Azur Frrom ?! :lol:
Sigla e identica !

Sa asteptam si preturile altor dealeri. Hannants nu-s chiar din gama ieftina .....

#43 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 28 February 2008 - 11:21 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 28 Feb 2008, 22:46, a spus:

Inca nu-mi dau seama care e diferenta intre Azur si Azur Frrom ?! :lol:
Sigla e identica !

Sa asteptam si preturile altor dealeri. Hannants nu-s chiar din gama ieftina .....

In afara de acel "Frrom" care apare si pe cutie,nu stiu care e diferenta,deocamdata. Am primit un email de la Azur/MPM ca ei au facut macheta pt o alta firma (nu miau dat nume) ei nu o au in vanzare. La Hannants in lista de producatori apar Azur si Azur Frrom, firme diferite.

#44 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 February 2008 - 12:19 PM

E scump, scump de tot. Dar fiind un subiect atat de rar, cu cautare limitata, tirajul va fi mic, si de aia ii creste pretul. Sfatul meu e sa il cumparati imediat ce apare, ca s-ar putea sa fie un singur tiraj.
Am incercat sa aflu mai multe despre asta dar putini vor sa vorbeasca iar cei care vor sa vorbeasca nu stiu nimic. :lol: Omerta!
Radu

#45 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 29 February 2008 - 02:01 PM

Vezi postarearadub, la 29 Feb 2008, 12:19, a spus:

Am incercat sa aflu mai multe despre asta dar putini vor sa vorbeasca iar cei care vor sa vorbeasca nu stiu nimic. :lol: Omerta!
Radu



Mi-am activat iscoadele din Praga :unsure: ... Sa vedem, poate dupa beri repetate, cehii sa devina vorbareti ?! :blink:

#46 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 10 March 2008 - 12:32 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 29 Feb 2008, 14:01, a spus:

Vezi postarearadub, la 29 Feb 2008, 12:19, a spus:

Am incercat sa aflu mai multe despre asta dar putini vor sa vorbeasca iar cei care vor sa vorbeasca nu stiu nimic. :friends: Omerta!
Radu



Mi-am activat iscoadele din Praga :huh: ... Sa vedem, poate dupa beri repetate, cehii sa devina vorbareti ?! :shok:


FOARTE INTERESANT !! Informatiile de la Praga 8) spun ca acest kit e o colaborare intre TMA Edition aka Joze Fernandez si cineva din .... Romania. Azur Frrom ar fi de fapt Azur from Romania ?! :fool: Bizar.
Oricum acel "cineva" din Romania nu poate fi decat din Bucuresti, zic eu !! Asa ca frati din capitala, mingea e la voi acuma !! ;-)
Am eu o banuiala, dar trebuie s-o verific mai intai ....

#47 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 March 2008 - 12:43 PM

Citeaza

FOARTE INTERESANT !! Informatiile de la Praga :shok: spun ca acest kit e o colaborare intre TMA Edition aka Joze Fernandez si cineva din .... Romania. Azur Frrom ar fi de fapt Azur from Romania ?! :fool: Bizar.
Oricum acel "cineva" din Romania nu poate fi decat din Bucuresti, zic eu !! Asa ca frati din capitala, mingea e la voi acuma !! :huh:
Am eu o banuiala, dar trebuie s-o verific mai intai ....

Interesant. Cei de la MPM miau zis ca pt informatii despre acest kit sa iau legatura cu Joze Fernandez, i-am trimis un e-mail dar nici pana acum n-a raspuns. Acel FRROM poate insemna si FRance-ROMania dar asta e mai putin important, importatnt ar fi sa apara la cat mai multe mag online.
Intre timp a aparut si pe ebay.fr la 24euro :friends:
http://cgi.ebay.fr/IAR-39-1-72-AZUR-FRROM-...9QQcmdZViewItem

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 10 March 2008 - 12:44 PM


#48 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 March 2008 - 02:09 PM

Numele vanzatorului pe Ebay este "frrom75". Interesant. :fool:
Sfatul meu, daca sunteti interesati de altceva similar (poate un IAR80...? Ce frumos ar fi... ) , e sa luati cat puteti. Daca se "simte" ca este interes, vor apare si altele. Mie mi se pare de bun augur.
Radu


Vezi postareaMgc151184, la 10 Mar 2008, 10:43, a spus:

Citeaza

FOARTE INTERESANT !! Informatiile de la Praga ;-) spun ca acest kit e o colaborare intre TMA Edition aka Joze Fernandez si cineva din .... Romania. Azur Frrom ar fi de fapt Azur from Romania ?! :huh: Bizar.
Oricum acel "cineva" din Romania nu poate fi decat din Bucuresti, zic eu !! Asa ca frati din capitala, mingea e la voi acuma !! :shok:
Am eu o banuiala, dar trebuie s-o verific mai intai ....

Interesant. Cei de la MPM miau zis ca pt informatii despre acest kit sa iau legatura cu Joze Fernandez, i-am trimis un e-mail dar nici pana acum n-a raspuns. Acel FRROM poate insemna si FRance-ROMania dar asta e mai putin important, importatnt ar fi sa apara la cat mai multe mag online.
Intre timp a aparut si pe ebay.fr la 24euro :friends:
http://cgi.ebay.fr/IAR-39-1-72-AZUR-FRROM-...9QQcmdZViewItem


#49 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 18 March 2008 - 09:03 PM

Daca imi promiteti ca imi lasati si mie unul :-) , atunci...

IAR-39 e pe stoc la Hannants!!!

#50 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 March 2008 - 06:12 PM

IAR-ul e in TOP 10 la Hannants.

Asta nu poate sa insemne decat ca in cel mult 2 saptamani vom primi aici un inbox review cu planuri, dimensiuni, etc., nu? :-)



P.S. (pentru a evita eventualele neintelegeri vis-a-vis de autorul viitoarei recenzii) : Nu, eu inca nu am putut sa-mi comand unul :hi:

#51 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 19 March 2008 - 07:19 PM

Vezi postareaniki, la 18 Mar 2008, 21:03, a spus:

Daca imi promiteti ca imi lasati si mie unul :-) , atunci...

IAR-39 e pe stoc la Hannants!!!

Este disponibil si aici http://www.modelhobb...01-p-12257.html la un pret mai bun decat Hannants.

#52 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 19 March 2008 - 07:26 PM

pe odellhobbies costa doar 3 lire transportul la ea, pe cind hannants sint mai scumpi la acest capitol.

#53 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 April 2008 - 03:16 PM

Desi mi-au "aplaudat urechile" :angry: cand i-am vazut prima data pretul, am cedat si lam comandat la modelhobbies.co.uk :pardon: mi-au tremurat degetele cand am tastat nr cardului, da na ... ce sa fac?! ma mancat ... m-am scarpinat ... :pardon:
I-am facut o mica recenzie, o puteti vedea AICI

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 02 April 2008 - 03:16 PM


#54 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 April 2008 - 08:56 PM

Vezi postareaMgc151184, la 2 Apr 2008, 16:16, a spus:

Desi mi-au "aplaudat urechile" :angry: cand i-am vazut prima data pretul, am cedat si lam comandat la modelhobbies.co.uk :pardon: mi-au tremurat degetele cand am tastat nr cardului, da na ... ce sa fac?! ma mancat ... m-am scarpinat ... :pardon:


Bravo ! Lasa, sa nu-ti para rau, ca l-ai luat !!

#55 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 03 April 2008 - 11:28 AM

Abia astept sa apara si la noi,poate si la alte scari...si poate si alte preturi.

#56 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 05 April 2008 - 10:41 PM

Un link in care vedeti cum arata macheta construita http://modelstories.free.fr/analyses/avion..._IAR/index.html

#57 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 06 April 2008 - 12:20 AM

Vezi postareapaul, la 5 Apr 2008, 21:41, a spus:

Un link in care vedeti cum arata macheta construita http://modelstories.free.fr/analyses/avion..._IAR/index.html


Capota motorului arata ca naiba. Parca e Corsair, nu IAR 38. :pardon: Mai da-o-n mamica ei de treaba! Nu se poate face macar o singura macheta de IAR ca lumea? Parca e blestem! :lol:
Radu

#58 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 12 January 2014 - 11:45 AM

Vezi postarearadub, la 06 April 2008 - 12:20 AM, a spus:

Capota motorului arata ca naiba. Parca e Corsair, nu IAR 38. :pardon: Mai da-o-n mamica ei de treaba! Nu se poate face macar o singura macheta de IAR ca lumea? Parca e blestem! :lol:
Radu

Capota arata intr-adevar ca naiba. Ca dimensiuni mi se parea OK initial. Ma gindeam ca de vina este forma pe botul avionului care ar fi trebuit sa fie mai rotunjita .
Acum cind ma uit parca tot botul avionului este prea lung. A lucrat cineva macheta ? E pacat sa ai o macheta cu tot soiul de detalii dragute (si destul de scumpa) care sa nu semene a IAR-39.Nici nu cred sa reeediteze cineva prea curind un IAR-39 mai bun.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi