Forum Machete,Modelism,Hobby: Basarabia 1941 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Basarabia 1941 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 21 July 2005 - 04:49 PM

Camionul: ZIS-5 1/72 AerMoldova la care sa adaugat incarcatura.
Restul facut de mine.
Imagine postata

Mai multe poze aici

#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 21 July 2005 - 08:47 PM

Frumoasa diorama. Cum ai facut acoperisul la casa?Si o mica sesizare, drumul si curtea sunt parca prea albe.

#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 21 July 2005 - 11:06 PM

Citeaza

Cum ai facut acoperisul la casa?

Am facut acoperisul din carton peste care sau lipit cu aracet peri de la o perie pt praf,dupa lipire sau taiat marginile si apoi sau lipit acele bete.

Citeaza

Si o mica sesizare, drumul si curtea sunt parca prea albe.

Asa au iesit in poze(lumina,blitzu...) in realitate nu sunt asa albe.

Citeaza

Frumoasa diorama.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 21 July 2005 - 11:07 PM


#4 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 22 July 2005 - 01:48 AM

mici observatii mgc151....(mama ce nick ai!)
partea din drum despre care spunea laure ca-i alba, mai lucreaz-o un pic, simuleaza noroi ori drum uscat dar cu urmele 'necesare' :de caruta, de camion...isi bineanteles mai inchide-o un pic la culoare...acelasi pamant si in curte, pe langa casa astfel integrezi si casuta in diorama...Mie casuta m-i se pare 'pusa' acolo...un pic de iarba, muschi pe langa zid intr-asa fel incat sa nu para asezata...Iar la iarba nu stiu din ce ai facut-o dar orice ar fi diversifica-i un pic culorile vorba aia asa iarba verde nici pe peluza lui blair nu vezi...inca 2/3 nuante de verde ori de galben-iarba uscata, ii da volum...uita-te la 'dacii' lui olaf, el a folosit iarba de la noch...
In rest frumusica foc casuta, ruseasca...si gardul imi place mult...
Fotografiile 5 si 6 sunt facute foarte bine, incearca-le pe toate asa, fenteaza un pic ochiul, ii da realism scenei daca o privesti de la nivelul ei si nu dezvalui chiar totul...
nu prea obisnuiesc sa dau sfaturi asa ca scuzale daca sunt exagerate...

#5 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 July 2005 - 10:23 AM

Citeaza

mgc151....(mama ce nick ai!)

Foloseste MGC

Citeaza

partea din drum despre care spunea laure ca-i alba, mai lucreaz-o un pic, simuleaza noroi ori drum uscat dar cu urmele 'necesare' :de caruta, de camion...isi bineanteles mai inchide-o un pic la culoare...acelasi pamant si in curte,

Drumul a iesit alb in poze in realitate ne fiind asa.urme de caruta,camion nu cred ca-s necesare,este un drum uscat si prafuit(am bunici la tara si petrec vacantele pe acolo,de acolo mam inspirat,au multe drumuri de pamant si dupa cateva zile de soare de la bicicleta pana la camioane nici un alta atelaj,vehicol.... nu lasa nici o urma).

Multumesc pt sfaturi.

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 22 July 2005 - 10:29 AM

Eu cred ca e un inceput bun de diorama, dar parca pare cumva neterminata.
Subscriu la observatiile lui toni.

Ce ma nelamureste in mod accentuat e insa titlul "Basarabia 1941".
Nu am cunostiinte etnografice asa ca nu-mi dau seama daca casa aia e ruseasca sau romaneasca ?! Zis-ul 5 e clar rusesc, dar oare nu-i de captura ?! :roll:
Ce ai vrut de fapt sa arati ?! Populatia rusofona in retragere ?!
La capitolul asta poate ne dai niste explicatii ?!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 22 July 2005 - 10:31 AM


#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 July 2005 - 10:52 AM

Citeaza

Eu cred ca e un inceput bun de diorama, dar parca pare cumva neterminata.

Se poate spune ca e neterminate,se pot adauga multe modificari.As fi vrut sa adaug si un tanc rusesc abandonat dar nu stiu ce tancuri au folosit rusii in Basarabia in ‘41.

Citeaza

Ce ma nelamureste in mod accentuat e insa titlul "Basarabia 1941".
Nu am cunostiinte etnografice asa ca nu-mi dau seama daca casa aia e ruseasca sau romaneasca ?! Zis-ul 5 e clar rusesc, dar oare nu-i de captura ?!

Casa este Romaneasca(Basarabeana). Romani au folosit Zis 5 chiar si GazAA (nu stiu daca de captura sau nu).

Citeaza

Ce ai vrut de fapt sa arati ?! Populatia rusofona in retragere ?!
La capitolul asta poate ne dai niste explicatii ?!

O zi simpla din Basarabia in 1941 (August. -Basarabia era sub stapanire Romaneasca).

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 July 2005 - 11:04 AM

Citeaza

As fi vrut sa adaug si un tanc rusesc abandonat dar  nu stiu ce tancuri au folosit rusii in Basarabia in ‘41.

Poti pune linistit vreun tanc BT. Gasesti de la UM models.

Citeaza

Romani au folosit Zis 5 chiar si GazAA (nu stiu daca de captura sau nu).

De acord. Eu cred ca numai de captura puteau fi, caci n-am cumparat echipament de la rusi inainte de '45.

#9 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 22 July 2005 - 11:20 AM

Casuta si gardul arata foarte bine. E foarte buna si tema. Iarba crescuta pe perete poate fi optionala, eu la noi la tara nu am vazut asa ceva. Singura observatie e iarba prea verde fata de praful de acolo, si in special iarba de pe mijlocul drumului, era bine sa fie si ceva iarba uscata.

#10 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 22 July 2005 - 12:30 PM

ma bucur pentru bunicii tai mgc!
Totusi... eu ma refeream la o scena realista pe care s-o surprinzi! Dupa o ploaie mai barbateasca orice camion, caruta, vaca care trece pe un drum de tara, din pamant lasa pe acolo urme care nu se sterg zeci de zile (mai ales daca pamantul se usuca)...Ca o fi si cum zici tu nu-i bai dar eu iti sugeram aceasta modificare pentru a incadra cat mai bine diorama intr-o scena reala...
blue-max te intreba de fapt in felul urmator: de unde stii ca este "o zi simpla din basarabia lui'41'"? ce demonstreza din diorama ca esti acolo/atunci?

#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 July 2005 - 01:33 PM

O intrebare pentru cei ce s-au uitat in galerie la aceasta diorama.
Hai sa va bag nitel in ceata. :pint:
Chiar v-ati uitat la casa?
Bafta!

#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 22 July 2005 - 03:20 PM

Pai daca e sa fim carcotasi reusim:
1. Tocurile geamurilor sunt mai groase decat stalpii de sustinere.
2. Stuf se foloseste la acoperis doar in delta (in zonele unde creste) si este mult mai gros stratul.
3. Trebuia o treapta la intrare.
Am planificat maine sau poimane un drum cu familia la Muzeul Satului asa ca ma mai uit si pe acolo.
Mie mi-a placut mult ideea de casa taraneasca romaneasca (ca Basarabia e in Romania) integrata in diorama.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 22 July 2005 - 03:22 PM


#13 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 July 2005 - 05:41 PM

salut

desi m-am tot uitat, casuta lui mgc nu are defecte majore. cel putin nu din cate stiu eu.

In primul rand la cum arata e tipic moldoveneasca, valabil pt multe din regiunile Moldovei de dincoace de Prut, si presupun ca si de dincolo, desi nu am informatii prea exacte. Casele traditionale rusesti sint in general de lemn (barne sau scanduri) si sint de multe ori viu colorate + bogat ornamentate ceea ce nu e cazul cu cele romanesti. sa zicem ca o macheta de casa ruseasca ar arata asa:

Imagine postata

remarcati ca au si alta alura, cu anexele lipite de casa propriu-zisa.

in ceea ce priveste observatiile lui Olaf ele pot fi adevarate sau nu, de la caz la caz:
1. asa zisele tocuri pot fi ancadramente aplicate, mai late decat stalpii prispei
2. stuf se folosea si in alte zone nu doar in Delta, el crestea pe mai toate baltile si raurile de care Moldova nu ducea lipsa

Imagine postata

3. treapta la intrare e corect sa fie, dar daca sateanul e mai amarat dupa cum o arata si acoperisul de paie si dimensiunile casei... nu s-a invrednicit sa isi faca o treapta

singura chestie este ca e mica tare casuta

@crios: chiar m-ai facut curios.. ce trebuia sa observ?

si ultima...mi se pare interesanta abordarea " o simpla zi" fara altceva senzational, doar nu trebuie sa fie toate dioramele gen "stirile protv"

Aceasta postare a fost editata de eugen: 25 July 2005 - 12:03 PM


#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 July 2005 - 05:42 PM

OlafTheViking, la Jul 22 2005, 04:20 PM, a spus:

Pai daca e sa fim carcotasi reusim:
1. Tocurile geamurilor sunt mai groase decat stalpii de sustinere.
2. Stuf se foloseste la acoperis doar in delta (in zonele unde creste) si este mult mai gros stratul.
3. Trebuia o treapta la intrare.
Am planificat maine sau poimane un drum cu familia la Muzeul Satului asa ca ma mai uit si pe acolo.
Mie mi-a placut mult ideea de casa taraneasca romaneasca (ca Basarabia e in Romania) integrata in diorama.

O vizita la Muzeul Satului este utila mai ales pentru cei care fac machete de case si le folosesc pe urma in diorame. Nu neaparat copiate de acolo, cat de vazut proportiile caselor respective.

Revin la diorama ca asta e tema: pamantul in Basarabia nu prea seamana cu cel de dincoace de Prut. In cea mai mare parte a lui este pamant negru si foarte fertil.

Casa. Aici este o oarece problema. Incep cu ce este bine facut. Patinarea este excelenta, lucru care "a luat ochii".
1 Asa este
2 Corect
3 Nu-i nevoie de treapta la inaltimea aia, dar nici de "prispa" cu ai ei stalpi de sustinere. La cat iese acoperisul in afara cladirii, acesta sta nesustinut.
Pentru o casa acoperita cu trestie inbinarile acelea de sustinere a trestiei se folosesc, dar nu sunt obligatorii. Acolo este corect. Culoarea trestiei putea sa fie alta tinand cont de patina peretilor, da' nu-i bai ca oamenii au schimbat de curand trestia de pe acoperis. Trestia, de regula se pune in straturi decalate pe inaltime, cam ca la tigla, fiind doua sau chiar mai multe straturi dispuse pe acoperis in functie de lungimea trestiei si suprafata pe care trebuie s-o acopere. Aici nu este cazul pentru ca este o casa ingusta. Daca fac un calcul luand ca reper usa (care de regula are 0,8m) casa are aproximativ 3,5m lungime cu 2m si ceva latime. Acest lucru se cam vede chiar in comparatie cu ZIS-ul din imagine.
Deci casa nu prea este casa. Si ca oricarei case de oameni ii lipseste soba. Aceasta exista chiar daca ere din pamant sau daca nu avea soba, avea o vatra in mijlocul casei si iesirea fumului direct prin acoperis, pe mijlocul acestuia.
Totusi este un bun inceput la capitolul case pentru ca ai reusit sa "pacalesti" ceva ochi. Un pic mai multa "aplecare" spre pastrarea proportiilor si ceva calcule (fa prima data un proiect al casei ca sa-ti dai seama ce va iesi in final) si totul va fi OK.
Bafta la maxim!

#15 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 July 2005 - 05:54 PM

@crios

1. corecta faza cu dimesiunile dar am considerat-o "licenta poetica" pt a-i incapea in diorama, foarte buna observatia totusi, e problema principala de fapt
2. corecta treaba cu cosul de fum... aici nu prea am ce zice..desi exista si aici o exceptie dar nu pt locuintele cu stuf ca ar lua foc

Aceasta postare a fost editata de MiG: 22 July 2005 - 05:55 PM


#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 July 2005 - 06:09 PM

MiG, la Jul 22 2005, 06:54 PM, a spus:

2. corecta treaba cu cosul de fum... aici nu prea am ce zice..desi exista si aici o exceptie dar nu pt locuintele cu stuf ca ar lua foc

Nu ia foc. Asta este motivul pentru care am spus ca este de vizitat Muzeul Satului.
Acolo sunt case acoperite cu trestie si sita. Ambele sunt materiale inflamabile si totusi unele dintre ele au un astfel de tip de incalzire. Avea avantaje chestia asta in afara de "incalzirea centrala" si un foc unde se putea pune ceaunul, mai afuma si slanina, carpea si carnatii care se atarnau direct de partea de jos a acoperisului. Aceste case care foloseau un astfel de incalzire nu aveau pod. Nu exista acea delimitare dim scandura intre camera si acoperis, acoperisul fiind el insusi tavanul camerei.

In ceea ce priveste incaputul pe diorama, a fi fost mai interesant sa fi "taiat" casa pe diagonala si s-o fi monta-o pe coltul dioramei. E adevarat ca in acest caz era deja sectiune si ar fi trebuit sa faca si ceva la interior sau putea sa "astupe" golul si era in regula.
Mai exista posibilitatea sa taie copacul, sa se lungeasca cu casa si sa vina cu ea spre gard. In suprafata aia intra o casa de dimensiuni rezonabile. Copacul putea sa stea chiar langa gard.
Bafta!

#17 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 24 July 2005 - 06:49 PM

Multumesc mult pt observatii,sfaturi,.....

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 24 July 2005 - 06:49 PM


#18 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 24 July 2005 - 11:49 PM

Mgc151184 diorama este reusita, ZIS-ul este superb; singura problema este titlul, daca era "Visand la Basarabia 1941" sau "Cum ne-am pierdut sora" etc. :pint: , multumeai pentru laude :-D .
Sfat: Carcotasii :cry: cu ochii umeziti au privirea mai incetosata!

#19 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2005 - 11:51 AM

MiG, la Jul 22 2005, 05:41 PM, a spus:

in ceea ce priveste observatiile lui Olaf ele pot fi adevarate sau nu, de la caz la caz

Dupa vizita la Muzeul satului Olaf are dovezi clare ca nu are deloc dreptate. Am vazut ramele de la fereastra mai groase decat stalpii, am vazut fan pus pe casa intr-un singur strat ( :pint: ), am vazut prispa ingusta cu pari de sustinere, etc.

Nu mi-a dat prin cap sa ma uit si la cosuri dar sigur o sa fac asata cand ajung acasa. Mai nasol ca mi s-au terminat bateriile asa ca nu am toate casele din Ardeal.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi