Forum Machete,Modelism,Hobby: Ministrung selfmade - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ministrung selfmade

#261 Useril este offline   Slay3r 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-December 12

Postat 20 January 2013 - 11:22 PM

Salutare!

Sunt nou pe forum ca si utilizator, dar il urmaresc de multa vreme.

Vreau sa imi faci si eu un traforaj electric si am vizitat mai multe forumuri pentru a ma informa. Nu am putut sa nu observ lucrarile domnului Traian. As avea o intrebare totusi, daca se poate...

Pentru ce este bara aceea reglabila insemnata in poza alaturata?

Multumesc

Imagine atasata: CRIM0022.jpg



#262 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 January 2013 - 11:10 PM

Vezi postareaSlay3r, la 20 January 2013 - 11:22 PM, a spus:


Pentru ce este bara aceea reglabila insemnata in poza alaturata?



Bara, in imagine inca in faza primara, actualmente complectata si cu o talpa elastica e un palpator care reglat la grosimea materialului de taiat il tine lipit de masa ca sa nu vibreze dupa panza.

#263 Useril este offline   Slay3r 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-December 12

Postat 31 January 2013 - 06:57 PM

Abia acum inteleg... Sunt incepator in ale modelismului.. inca sunt multe lucruri care nu le stiu. Sper ca nu a fost o intrebare prea prosteasca din partea mea.

M-am apucat si eu sa imi fac ceva scule... sper ca nu deranjez.. vreau doar niste pareri..

La circular panza este prinsa pe un ax de roata de bicicleta cu 2 rulmenti prinsi cu bride de masa. Capacul este temporar pana voi gasi o modalitate sa ii pun unul care sa il pot si regla pe verticala. Iar traforajul i-am facut proba dar nu imi place cum merge.. vad ca are prea multe vibratii si nu taie precis...

Imagine atasata: 2013-01-17 18.11.57.jpg

Imagine atasata: 2013-01-31 18.49.36.jpg

#264 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 February 2013 - 02:38 PM

Nu iti face probleme, nimeni nu se naste invatat iar cunostintele pe un domeniu se acumuleaza in timp si prin experimentare, esential e sa fie vointa pentru asta.. La treforaj, cel mai probabil, vibratiile provin de la fragilitatea cadrului. Bratul de jos mi se pare prea subtire raportat la lungimea lui iar sistemul de prindere al bratelor e cam subred, daca il dublezi ar deveni mai rigid. In plus suprafata de prindere pe masa e redusasi e normal sa dea vibratii, ar trebui extinsa pana la marginea mesei. Treaba cu taiatul precis, atat timp cat panza e intinsa si tensionata suficient si e aliniata bine, tine numai de ,,mana''.
La circular, ar fi mai nimerit pentru masa o foaie de placaj in locul aluminiului , nu pentru ca aluminiul nu ar fi bun dar e cam subtire si are si suprafata rugoasa fapt ce ingreuneaza lucrul. Ar fi ideal o placa de aluminiu de 3 - 4 mm. cu suprafata neteda. Pentru reglajul adancimii la masinaria ta cel mai comod e ca un capat al mesei sa il fixezi cu balamale iar celalalt il poti ajusta dupa necesitati cu distantiere intre suportul de dedesubt si blat.
Unde ai gasit panza?

#265 Useril este offline   Slay3r 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-December 12

Postat 01 February 2013 - 06:09 PM

Multumesc pentru raspunsuri...

Nu stiu daca am voie sa spun numele sitului de unde le-am cumparat, dar mizez pe faptul ca primele 10 posturi sunt verificate de un moderator si am sa scriu. Daca dansul considera ca nu am voie rog sa stearga linkul : http://tools-online....l-btcs-860.html

In cazul in care nu am voie sa pun link poti cauta pe google acest nume: Set 6 discuri pentru Mini Circular Einhell BTCS 860

Este un set de 6 bucati cu pretul de 83 lei. Sunt 2 asa ca in imagine, 2 T20 lemn si 2 diamantate. Nu am nevoie de cele diamantate dar m-a incantat pretul dat fiind faptul ca nu am mai gasit decat cate o singura bucata la pret de 50 poate 60 lei. Dimensiunile lor sunt Ø 85 x Ø 10 mm x 1.6 mm.




Intentionez la traforaj sa ii fac un cadru mai rigid, observand ca se curbeaza cand e folosit... Problema mea ar fi urmatoarea: ar fi o problema daca intind panza prea tare? cum stiu care ar fi tensiunea maxima la care sa ma opresc? Pentru ca am luat alt arc ... mult mai tare si vreau sa ii fac si un sistem de strangere ca la fileurile de tenis de camp.. cu surub. Dar nu stiu cat de tare am voie sa intind sa nu se rupa panza.

La circular intentionez sa ii schimb placa de deasupra dar momentan nu am avut una mai groasa din aluminiu.. am optat pentru aluminiu din cauza sigurantei... am o teama :) si daca e sa iasa panza de acolo sa nu treaca prin aluminiu.Cu toate ca nu cred ca ar avea posibilitatea sa iasa de acolo .. dar ma face pe mine sa ma simt mai bine.



#266 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 February 2013 - 09:03 AM

Multumesc pentru informatie.
Indicat e sa ai un sistem de reglaj a tensiunii arcului si testezi cum merge mai bine. Tensiunea maxima e cea la care panza se rupe imediat ce intra im lemn. Cea optima e cea la care revine fara sa se indoaie si o aproximezi dupa cea data de un cadru de traforaj manual. ,,La mana'' incearca sa obtii o tensiune putin mai mate decat cea pe care o simti la aprinderea unei brichete de la care poti sa mai cresti daca e necesar.
De acord cu masa din aluminiu, nu fiindca ar sari panza, nu are cum decat daca se sparge, grija ar trebui concentrata la degete, referirea am facut-o dat fiind ce ai folosit, mi se pare subtire, fapt ce duce la vibratii iar suprafata striata ingreuneaza lucrul si ,,fura la ochi'' cand tai. Ar trebui deasemeni sa concepi si un distantier cu care sa reglezi latimea taieturii si care sa iti pastreze liniaritatea debitarii.

#267 Useril este offline   Slay3r 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-December 12

Postat 02 February 2013 - 12:11 PM

Multumesc si eu pentru informatii si pentru rabdare. Ai dreptate, este subtire. Ideea este sa gasesc ceva care sa fie la limita dintre suficient de gros si suficient de subtire pentru a nu micsora prea mult inaltimea de taiere. Din cate am inteles panza trebuie sa fie cu cativa mm deasupra materialului. Problema mea este ca nu stiu de unde sa gasesc o astfel de placa... Cat despre distantier, stiu ca imi trebuie si am in cap cateva posibilitati. pentru moment am incropit unul pentru a verifica functionalitatea circularului. Nefiind experimentat in aceste lucruri am considerat ca este cel mai bine sa o iau din aproape in aproape. Chiar daca este mai mult de munca, intentionez sa iasa un lucru bun.

Revenind la traforaj, ma gandeam ca ar fi mai bine sa fac un cadru metalic. Pentru a scapa de situatia in care lemnul se onduleaza si plus ca ar fi mult mai subtirel decat hardughia care mi-a iesit mie.




#268 Useril este offline   Slay3r 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-December 12

Postat 07 February 2013 - 03:39 PM

Are cineva idee unde as putea gasi o placa de genul acesta? Aluminiu de 4, 5 mm cam la 300 mm du 250 mm?

#269 Useril este offline   mihaighe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23-January 11
  • Location:Bacau
  • Interests:Tot ce tine de mecanica si de electrica,si ultimul hobby-acvaristica.

Postat 08 February 2013 - 12:38 PM

Vezi postareaSlay3r, la 07 February 2013 - 03:39 PM, a spus:

Are cineva idee unde as putea gasi o placa de genul acesta? Aluminiu de 4, 5 mm cam la 300 mm du 250 mm?

Daca ai fi aproape de http://www.rhcforum....er/page__st__30
am putea incerca sa ne asociem in cumparare.

#270 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 31 March 2013 - 10:19 PM

Si eu care credeam ca-mi trebe motor electric, ... si alte alea pt. un strung selfmade :)

http://www.youtube.c...p?v=wnv0DAR_gWA

#271 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 April 2013 - 04:37 PM

Vezi postareaSaci, la 31 March 2013 - 10:19 PM, a spus:

Si eu care credeam ca-mi trebe motor electric, ...


Am spus de multe ori chiar daca nu cu aceleasi cuvinte ca inventivitatea nu e limitata decat de disponibilitatea neuronilor proprii de a depune un minim efort. O latura a aspectului e ca un bolovan se poate despica atat prin mijloace precolumbiene cat si cu o panza diamantata, dar, ceea ce ofera rezultatele multumitoare intr-o anume situatie e pentru situatia si momentul respectiv, ideal. Totusi sa nu uitam ca nici mana fara unealta (in situatia relevata mai mult piciorul} nici unealta fara mana nu valoreaza nimic iar filmuletul o releva perfect.
P.S. afirmam la un moment dat ca rusii au facut pistoale mitraliera pe strunguri actionate la pedala, exemplul e destul de asemanator. Totusi sa ne bucuram de evolutie.

#272 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2013 - 07:27 PM

Ingros un pic obrazul si invadez topicul lui Traian ca sa supun atentiei, o bijuterie:


precum si o constructie interesanta (are si avans long.):


Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi