Forum Machete,Modelism,Hobby: mirare mare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

mirare mare

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 28 July 2005 - 02:23 PM

umbland pe acig.org am gasit pe pagina http://www.acig.org/...ticle_303.shtml

informatia conform careia la revolutie ar fi fost doborate pe data de 25 dec nu mai putin de 4 elicoptere (2 pume si 2 aluouette). Acum si alouette-urile erau trecute ca S319 nu 316 ceea ce sa zicem nu e prea grav ca e o alta denumire tot pt alouette. Pe de alta parte se stie ca armata a pierdut elicoptere la revolutie dar 4 buc ?!?!?? si date jos de MiG-21 ?

stie cineva mai multe?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2005 - 03:00 PM

Eu am un coleg ce a facut armata la radisti. Povestea ca in zilele "revolutiei" (lovitura de stat, toata ziua!) pe "cerul" (a se intelege ecran radar) capitalei "misunau" tot felul de elicoptere, iar interceptrea convorbirilor a aratat ca pilotii (defapt ..."piloatele", dupa voce!) vorbeau o impecabila limba romana! Dar cind au iesit din caldiri sa vada si ei puzderia de elicoptere, pe cer .....poate citeva ciori! De elicoptere data jos nu stiu nimic in afara de cele de la Deva (parca!?!) cu nu-sti-ce-militaian-de-vaza in el. Dupa munitia imprastiata pe jos, s-ar parea ca a fost o mica lupta, dar de genul aer...sol!. Interesant este altceva: de la Bucuresti decoleaza un avion de pasageri, undeva in intervalul 22 -24 dec, cu doar citva pasageri in el: ziaristi francezi! Avionul este doborit (de cine si de ce?)undeva in zona Craiovei de (se pare) o racheta sol-aer (S-20?). Ceva vilva in acele zile si apoi...tacere! (suspecta :pint:).
MiG, nu te impacienta, inoxicarea a fost asa mare in acele zile, incit e greu sa mai iei ceva de bun! Incepind cu revolutia "spontana", teroristii (ce trageau din orice pozitie) ascunsi prin cimitire si bombardati cu rachete (eu daca aflu de unul, ii ridic statuie :-D ), gloante cu cap vidia, trageri cu tunuri Oerlington de pe TAB-uri in demonstranti, elicoptere doborite de MiG-uri, munitie cu tuburi ce se ...autoaprindeau, aerodromuri atacate, 60.000 de morti, gloante in coliva sau in budigaii babelor, emanati, baricade care nu desparteau nimic, Gavros.....

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 July 2005 - 03:13 PM

:roll: E cam greu sa dai jos un elicopter cu Mig-ul 21!
http://new.revistapr...icol.php?a=6049

#4 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 28 July 2005 - 03:15 PM

In timpul revolutiei, pe cerul craiovei au zburat niste avioane.La un moment dat(asta am retinut, pt ca eram afara, si era noapte) s-a auzit un bang si toata lumea s-a uitat pe cer.Parerea mea personala este ca a fost un bang sonic, dar ceilalti au zis ca a fost doborit un avion.Eu ramin la parerea mea ca a fost un bang sonic, pt ca nu s-a vazut nici o explosie pe cer in acel moment, dar toti in jurul meu zicea ca sigur au doborit un avion al teroristilor. :pint:

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2005 - 03:16 PM

Citeaza

E cam greu sa dai jos un elicopter cu Mig-ul 21!

Zici tu, Eugen? Atunci sa dai jos elicopterul cu LGB-ul lansat din F-15E cum e? :pint: :-D :-o

#6 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 July 2005 - 03:30 PM

cartula, la Jul 28 2005, 04:16 PM, a spus:

Atunci sa dai jos elicopterul cu LGB-ul lansat din F-15E cum e? :pint: :-D :-o

6/49 :-D

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2005 - 04:38 PM

Apropos de articolul din 'Jurnalul National' postat mai sus...
Poate doar mi se pare, dar am impresia ca tipul care l-a scris habar n-are despre ce vorbeste, dar 'suna bine' si e 'vandabil' subiectul...

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 July 2005 - 04:43 PM

Ala de la revista presei?
N-am rezistat sa-l citesc pana la sfarsit. Mi se pare o insiruire de aberatii.
Bafta!

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2005 - 04:46 PM

Aha, deci mi se pare pe buna dreptate ca e de cacao... Nimic nou...

#10 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 28 July 2005 - 06:00 PM

elicopterul ala dat jos cu bomba nu e 6/49
elicopterul facea zbor stationar la mica altitudine (se pregatea sa aterizeze parca) si a fost tratat ca o tinta terestra
a fost pur si simplu spulberat de explozia bombei calculata bineinteles pt chestii mult mai solide decat un elicopter
tot in '91, in irak au mai fost elicoptere date jos cu tunul GAU8 de pe A-10

cat despre MiG-21, au destule elicoptere pe constiinta, cel mai cunoscut prin presa a fost unul iugoslav care dat jos un Bell-206 al ONU care zbura cu observatori UE, cu o racheta R-60 (tot cu rachete R-60 scria si despre cele 4 romanesti ca ar fi fost doborate) Curios e ca la putin timp pilotul a fugit in Europa de Vest.

de impacientat nu ma impacientez dar chiar ma gandeam ce ar fi daca o revista romaneasca de aviatie (sa zicem AM :pint: :-D ) s-ar apuca sa investigheze, dar asa, gospodareste, tehnic, nu dupa declaratii ale lui D. Iosif sau S. Nicolaescu :-o

si daca tot veni vorba...acum ca a lasat la o parte postul Realitatea dupa cum spunea in ultimul nr. ce se mai aude de AM?

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2005 - 07:41 PM

AM? Pai mai sint trei zile si trece termenul scadent! Dar asta nu e o noutate :pint:

#12 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 28 July 2005 - 09:17 PM

Nu prea imi vine sa cred toata povestea asta pt ca in zile alea prea multe gogosi s-au vandut!!!Eu cunosc despre misiunile Mig-ului 23 de pe MK in timpul Revolutie!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi