Forum Machete,Modelism,Hobby: Panzergrenadieri si 101st - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panzergrenadieri si 101st ce culori sa folosesc?

#1 Useril este offline   shadesofgray 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29-July 05

Postat 29 July 2005 - 09:29 PM

Hello,
Sunt nou in modelism/machetism cum ii zice :pint: si am o dilema :D
Am 2 kituri de figurine: 101st de la revell si panzergrenadieri de la italeri, ambele 1/72. Cu ce culori sa ii vopsesc?
101st am inceput sa-i vopsesc asha:
Uniforma cu oliv-hell (45 - revell, toate culorile pe care le folosesc sunt de la revell);
Casca am vopsit-o cu sea green (48);
Rucsacu si curelele zice pe cutie sa le fac cu bej (89) da' asha sunt mai deschise decat uniformele si pe unde m-am mai uitat nu erau asha, asha ca le-am facut cu o culoare pe care scrie 67 ... am o problema cu distins culorile da' mi s-a parut potrivita :D ... am facut doar bidonu de apa cu bej.
In rest pustile cu negru/gri metalizat si maro pentru partile de lemn ... depinde de arma.
Intrebarea mea e daca sunt bune culorile alese? Adica mie imi par bune cand incerc sa compar dar m-am mai inselat.
Si are cineva idei de combinatii, ceva pt umbre sau pete p uniforme sau ce culori ar trebui sa folosesc pentru parasutisti americani in Ardeni, ca parca aveau uniformele altfel?

Pentru nemti am mai cautat pe net si am inteles ca s-au schimbat nuantele daca nu culorile de mai multe ori pe timpul razboiului din motive economice si uniformele au ajuns de la feldgrau la un gri deschis sau verde sau ma rog, multe. Yo incerc sa le fac feldgrau (care am inteles ca e un gri verzui), poate cineva sa-mi spuna ce culoare imi trebuie pentru asta (de la revell sau oriunde - in numere preferabil :D )? Curele am vazut maro sau negru, pana acu le-am facut maro.
Pana acu uniformele le-am facut ori cu 79 de la revell (un gri albastrui, parca) sau cu 57 (gri ... parca) sau combinatii (pantaloni gri albastrui si tunica gri, cel mai nou am facut unii cu pantalonii sea green si tunicagri albastruie). Daca ii fac cu 57 sunt prea deschisi si daca-i fac cu 79 sunt prea albastri asha ca nu cred ca-i bine, poate cineva sa ma ajute? Si ce culori imi trebuie pentru uniformele d camuflaj?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 July 2005 - 09:49 AM

Bun venit printre noi!
Pina sa-ti raspunda "figurinistii" (eu fiind "zburator"), scotoceste pe forum, stiu ca sint trimiteri la site-uri cu uniforme.
In prospectul ce insoteste kit-ul sint indicatii, uneori corecte :pint:, privind vopsirea.

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 July 2005 - 10:04 AM

Z-mare, la Jul 30 2005, 10:49 AM, a spus:

Pina sa-ti raspunda "figurinistii"  (eu fiind "zburator"), scotoceste pe forum, stiu ca sint trimiteri la site-uri cu uniforme.

Corect!
Z-mare are dreptate.
Poti sa incepi de aici:
Uniforme militare
Bafta!

PS Parerea mea este ca 48 se potrivea mai bine decat 45, iar 67 este o nuanta de gri si trebuia maro sau negru. Am senzatia ca poza ta este mai deschisa la culoare. Oricum, nu cred ca acele cureluse erau bej. Exceptie face cureaua de la masca de gaze care putea fi bej.

#4 Useril este offline   shadesofgray 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29-July 05

Postat 30 July 2005 - 12:51 PM

oh oh ... revelatie :D ... pot sa fac nemtii cu 67 si curelele d la 101st ar merge cu 381 (un maro cu care le-am facut ghetele)?

#5 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 31 July 2005 - 06:20 PM

ar trebui sa iei legatura cu alguhan, a avut pe forumul vechi un articol f. interesant despre uniforme. Poate face un efort si il posteaza din nou, e un articol de referinta

#6 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 August 2005 - 10:18 AM

Un articol al lui Alguhan este la
Detalii privind asamblarea figurinelor
In finalul lui e un link despre culorile uniformelor germane.

#7 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 02 August 2005 - 03:50 PM

Nu prea am avut timp liber pentru modelism in ultimele zile asa ca raspunsul meu vine cam tirziu.
Baietii au rezolvat problema. In special la link-ul dat de Crios poti sa gasesti link-uri foarte utile.
La articolul Culorile preferate pentru figurinele germane din WW2 cred ca gasesti tot ce-ti trbuie legat de Germani din ww2.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi