Forum Machete,Modelism,Hobby: Chit (comparatie) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chit (comparatie)

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 December 2008 - 10:25 AM

Salut, pun si eu o intrebare un pic aiurea:
referitor la chitul pentru imbinari si finisari, pana acum am folosit produsul de la Revell (care vine intr-un tub albastru) pe care il luam de la machete.ro. Am vazut ca acum nu mai este pe stoc, si deoarece se termina si stocul meu <_< am aruncat un ochi si pe parcmodels.ro, unde am vazut ceva care se cheama putty de la agama si vine comercializat intr-un recipient portocaliu parca.

Deoarece m-am obisnuit cu cel de la revell, nu din comoditate ci doar din lipsa de experienta, intreb: produsele sunt (cumva) similare din punct de vedere al utilizarii lor, adica timp de solidificare, proprietati elastice, etc?

#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 December 2008 - 01:08 PM

Da, produsele sunt similare din punct de vedere al utilizarii, dar apar unele diferente in privinta uscarii, finisarii, posibilitatii de gravare, etc, dar nu foarte mari. Eu prefer chitul de la Humbrol sau Tamyia, dar utilizez si Revell la fel de bine (acesta din urma are un necaz: separarea componentelor, adica partea "lichida" se separa de partea "solida", astfel ca de multe ori cind il scoti din tub apare prea"diluat", fara componenta "solida". Pentru a preintimpina aceasta, am procedat astfel: am tinut citecva zile tubul in difeite pozitii, fie cu dopul in sus, fie cu dopul in jos, apoi am strins cit s-a putut partea din spate, dar fara a desface dopul, astfel ca in tub se creaza oarece presiune, ce mai incetineste separarea)

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 December 2008 - 01:38 PM

Ok, mersi.
Am remarcat si eu ca la tubul de revell, cateodata se obtine diseocierea materialelor, adica o picatura cu miros de prenadez, dar am crezut ca asa este normal.

#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 08 December 2008 - 01:40 PM

Mai ai optiuni de la Vallejo. Primul imi place mai mult decat Plasto. Cu ultimul, cel la tub nu am lucrat.

http://www.machete.ro/cauta.php?cauta=putt...x=&go=Cauta

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 December 2008 - 04:11 PM

La vallejo nu mi-a trecut prin cap sa ma uit, ii stiam cu vopselurile <_< .
Arunc un ochi acu.

#6 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 08 December 2008 - 04:32 PM

O intrebare in aceeasi ordine de idei:
Stiti cumva daca vreunul din chiturile astea e "acrilic" ? Nu stiu daca e cea mai fericita exprimare. Ma refer la faptul ca de ex. chitul revell contine solventi care dizolva polistirenul. E vreunul care nu face asta?

#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 08 December 2008 - 05:05 PM

Eu am folosit chit de la Humbrol si ala nu imi pare ca ataca plasticul. <_<

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 08 December 2008 - 05:35 PM

Vezi postareaAdyAero, la 8 Dec 2008, 17:05, a spus:

Eu am folosit chit de la Humbrol si ala nu imi pare ca ataca plasticul. <_<


Nu la plastic ma refer. La POLISTIREN expandat sau extrudat , nu conteaza. Scartz.

#9 Useril este offline   Teo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 10-October 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2008 - 05:48 PM

http://www.centennia...and%20hints.htm
Cineva a testat 6 tipuri de chit de la producatori diferiti, aici este vorba de modelarea zimmerit-ului, dar se spune despre specificatiile fiecaruia.

#10 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 08 December 2008 - 06:00 PM

Chitul de la Vallejo este excelent, cel putin asta e parerea mea.

#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 12:42 AM

Marhaba, pe Vallejo scrie ca se spala cu apa.
Inca nu l-am folosit, dar am citit cam peste tot ca e excelent.
In plus, are la capat un aplicator, pe romaneste stutz, pentru precizie.

#12 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2008 - 08:23 AM

Marhaba, nu ai pus intrebarea chiar aiurea. Eu am cumparat mai acu' ceva vreme un chit, e drept pentru lemn, hai sa-i zicem pe baza de apa, care s-a comportat excelent, atit pe lemn, cit si pe polistiren. Din pacate nu mai am cutiuta, am aruncat-o cind s-a terminat. Vezi pe la magazinele de chimicale, practiker, bricostore. Chiturile, cel putin alea cu care am lucrat eu, "ataca" plasticul pentru ca tocmai asta era gaselnita ca sa adere bine.

#13 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 09 December 2008 - 02:55 PM

Vezi postareamarhaba, la 8 Dec 2008, 16:32, a spus:

Stiti cumva daca vreunul din chiturile astea e "acrilic" ? Nu stiu daca e cea mai fericita exprimare. Ma refer la faptul ca de ex. chitul revell contine solventi care dizolva polistirenul. E vreunul care nu face asta?


Este, Vallejo 70401 Plastic Putty.

http://www.machete.ro/p-vallejo-70401-mode...tic-putty-20-ml

Pe celalalt il testez acasa si pana atunci se usuca si asta, deci vom avem un rezultat mai bun dar daca pana acum nu l-a atacat.... Evident ideea mi-a venit cand am citit si mi-am amintit ca din asta nu am, asa ca am dat fuga la raft si l-am rechizitionat.

#14 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 December 2008 - 02:52 PM

In sfarsit am reusit sa fac poze. In stanga chitul la tub, in dreapta cel in recipient ca cele de vopsea. Dupa parerea mea sunt unul si acelasi lucru. Nu ataca polistirenul. E un pic alabastru pe alocuri ca il port la mine de vreo 2 zile ca sa-i fac poze si s-a murdarit intre timp. Odata intarit nu iese cu apa. Am incercat si cu solutie de curatat pensulele (http://www.machete.r...h-cleaner-85-ml) si se inmoaie putin, probabil ca daca insistam iesea.

Imagine atasata: kit_vallejo.jpg

#15 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 12 December 2008 - 06:41 PM

Multumesc Alexandru, voi ataca pe machete.ro

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2008 - 06:52 PM

Pentru chestii mai mari pe polistiren nu merge si chitul de cutit acrilic? In grosimi de pana la 1cm nu am vazut sa crape, daca e bun.

#17 Useril este offline   florinn 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 21-March 07

Postat 11 April 2011 - 10:43 PM

Salut,

am citit cam tot ce am gasit despre kit-uri pe aici (cred) dar am in continuare aceleasi nelamuriri ca si inainte sa citesc,
poate ma puteti ajuta voi.

Problema mea: caut un kit care sa adere bine la plastic, sa fie usor de slefuit, sa se usuce repede (dar nu o cerinta obligatorie) dar cel mai important sa nu lucreze in timp.

Am folosit la inceput revell apoi tamyia (diverse variante). Din ce am folosit pana acum cel de la revell mi se pare cel mai prost.

Cel mai mult am lucrat cu Tamyia White Putty, la acesta imi place ca se usuca repede, poate fi slefuit dupa 2-3 ore daca e in strat gros si pus la caldura sau dupa 10-20 min daca e in strat subtire. Se slefuieste foarte fin insa pentru mine are o problema.
Lucreaza in timp, contractie (daca ma exprim bine).
Eu il folosesc sa umplu goluri si am patit ca a lucrat si dupa 2 saptamani. Azi finisezi, arata excelent, dupa 4-5 zile vezi ca trebuie sa completezi iarasi cu kit si sa o iei de la capat cu finisatul.

Cunoaste careva o solutie?

Multumesc.

#18 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 April 2011 - 08:26 AM

Florin, kit eu una, chit e alta. :diablo:
Chitul de la Tamiya este destul de bun. Trebuie avut in vedere un aspect: chitul, indiferent de firma (aici nu ma refer la chiturile bicomponente!) nu se aplica in strat gros!!! Daca ai gauri mari, imple-le intii cu bucatele de plastic, abia apoi cu chit. Daca gaurile sunt mai mici, pune chit in mai multe straturi, succesive, dupa ce precedentul s-a uscat.

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 April 2011 - 09:01 AM

Salut! Incep sa constat un fenomen ciudat la chituire! Folosesc mult atit super glue (egal ce marca) pentru a accelera procesul de lucru cit si chit Tamiya sau Revell. Am constatat ca acolo unde sunt imbinari lipite si chituiesti cu cele descise mai sus, zona lucreaza chiar daca a fost lasata mai multe zile la uscat. Aplic un strat de grund, slefuiesc, verific totul ok, mai aplic un strat de grund, slefuiesc la ud, verific, totul ok, la 1 saptamana in general aplic vopseaua in mai multe starturi subtiri si dupa un timp am surprize. Chitul de la Revell l-am diluat cu nitro, merge binisor dar este si asa prea brut, tamiya tot diluat este cu mult mai fin. Am observat si sunt de parere ca adezivul folosit pentru lipirea machetei este vina. Adezivul lucreaza la cald si atunci ai surprizele astea si trage si chitul dupa el! Daca vreti sa va convigeti, lipiti doua bucati de stiren si dupa uscare punetile linga o sursa de caldura sau la soare. Vedeti ce se intimpla!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 12 April 2011 - 09:02 AM


#20 Useril este offline   florinn 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 21-March 07

Postat 12 April 2011 - 02:45 PM

Vezi postareatibi22, la 12 Apr 2011, 09:01, a spus:

Salut! Incep sa constat un fenomen ciudat la chituire! Folosesc mult atit super glue (egal ce marca) pentru a accelera procesul de lucru cit si chit Tamiya sau Revell. Am constatat ca acolo unde sunt imbinari lipite si chituiesti cu cele descise mai sus, zona lucreaza chiar daca a fost lasata mai multe zile la uscat. Aplic un strat de grund, slefuiesc, verific totul ok, mai aplic un strat de grund, slefuiesc la ud, verific, totul ok, la 1 saptamana in general aplic vopseaua in mai multe starturi subtiri si dupa un timp am surprize. ...


Exact aceleasi probleme le am si eu,
indiferent ca aplic in straturi subtiri succesive, la 1-2 zile distanta, sau aplic strat gros de la inceput si las mai multe zile, dupa un timp mai lucreaza, chiar daca putin de tot, insa suficient incat sa se vada (daca vopsirea este de calitate).
Fara sa exagerez, a lucrat si dupa 2 saptamani.
(vorbesc despre tamiya white)

@Z-mare scuze pentru utilizarea cuvantului gresit, stiu diferenta intre ele, nu stiu cum am gresit :)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi