Forum Machete,Modelism,Hobby: COMIC, Sherman M4A1(75)dry, early-mid production - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

COMIC, Sherman M4A1(75)dry, early-mid production Tamiya 1:48... Aproximativ din cutie...

#1 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 19 January 2009 - 05:43 PM

Pai... pen'ca sedusa si abandonata mea BATTLING BITCH, sa nu mai schiaune singurica... m-am socotit ca ar fi bine sa-i adug un companion.
Si, daca in cazul proiectului "Catelei bataioase", este vorba de un amestec major de componente... provenite din cele mai diverse surse, am zis ca ar fi interesant, sa incerc un alt proiect care are ca scop final un Sherman aproximativ de acelasi tip, dar folosind (mai mult sau mai putin) doar ce ofera Tamiya in kitul " 32523 M4A1 Sherman ".
Ma gandesc ca asa, poate am sa-i incurajez si pe altii sa incerce... calea Shermanomaniei in "The One True Scale".

Despre kit in sine, am vorbit pe larg in topicul acesta:

http://www.cartula.ro/forum/BATTLING-BITCH...9897#entry59897

Totusi, sa ma autocitez:

" Dintre kiturile Tamiya, cel de M4A1(75) este cel mai fain si mai lipsit de erori, cu cele mai multe piese optionale si cu lotul uneltelor de bord, dat ca piese separate, nu ca la celalalte. As zice ca este all-in-all, din cutie, cel mai bun kit de Sherman din CELE OPT.
Aici aveti o excelenta recenzie a acestui kit, pe care ma voi baza in proiectul meu:

http://www.perthmili...ya/tam32523.htm "

As adauga la cele spuse ca, nu este CEL MAI BUN din cele sapte kituri existente ( 5 de la HB si 2 de la Tamiya )... Este de fapt SINGURUL din cele sapte, care montat direct din cutie, are ca rezultat un model relativ corect si lipsit de erori importante.
Din pacate, TOATE cele cinci kituri HobbyBoss au erori MAJORE, iar celalalt kit Tamiyot, cel de M4, are si el partea lui de probleme destul de spinoase.

Cea mai oribila componenta a acestui kit, este ingrozitor de subdetaliatul SASIU metalic:

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 19 January 2009 - 05:44 PM


#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 19 January 2009 - 06:21 PM

Pentru a fi cat mai diferit fata de "BATTLING BITCH", care reprezinta un model foarte tardiv de M4A1(75)dry, am optat pentru o inmatriculare care sa reprezinte o subvarianta cat mai timpurie posibil... cu ce ne ofera optiunile kitului Tamiya.
Alegerea mea, este pentru un tanc apartinand batalionului independent 751, in timpul campaniei Italiene in 1945:

Imagine postata

Este vorba de un Sherman din compania C, cu numarul "C9", pre numele lui... "COMIC" !
Desi fotografia de mai jos il arata aproape de sfarsitul razboiului, este vorba de fapt, de o masina care a supravietuit probabil din 1943, din timpul debarcarii in Sicilia. Spre marele meu noroc, am mai gasit o fotografie (din fata) a unui Sherman identic, apartinand tot aceluiasi Batalion 751, in aceeasi perioada, dar din compania A, tancul "A4".
De fapt, inmatricularea din aceasta fotografie, reprezinta "optiunea A" din decalurile kitului Tamiya.

Imagine postata

Eu, voi folosi o coala de decaluri ARMO, care contine marcajele pentru COMIC si BATTLING BITCH:

http://www.jadarhobby.pl/armo-48424-m4a1-s...al-p-14780.html

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 19 January 2009 - 06:56 PM


#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 19 January 2009 - 06:48 PM

Diferentele fata de "BATTLING BITCH", sunt destul de mari.
Nu are nici un fel de blindaj aplicat, iar carcasa diferentialului este un model timpuriu, E6480, din trei piese prinse intre ele cu bolturi.
Deasemenea montura si scutul tunului sunt modelul timpuriu, initial, M34.

Am montat carcasa diferentialului, la oribila fierotanie Tamiya:

Imagine postata

I-am adugat bolturile lipsa, de pe flansa de fixare superioara si am texturat piesa cu nitrodiluant, pentru a simula efectul de fuziune la turnare:

Imagine postata

Am adugat cele doua drene pentru condens. In partea inferioara, ajustarea piesei de plastic cu sasiul de metal, necesita o munca tare lunga si neplacuta...

Imagine postata

Acest sasiu metalic... este DERANJANT de lipsit de multitudinea de detalii care ar trebui sa fie prezente... in special bolturile de fixare ale boghiurilor, diferentialului si suporturilor rotilor intinzatoare. Cum urasc sa lipesc micro-discuri din stiren cu cianoacrilat, pe metal, am adugat doar pe cele ABSOLUT vizibile.
Anume, bolturile de fixare ale suporturilor rotilor intinzatoare.

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 19 January 2009 - 06:58 PM


#4 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 19 January 2009 - 08:14 PM

Mi-am pregătit popcornul şi cola şi aştept să înceapă... Spor!

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 January 2009 - 10:50 PM

Si eu te urmaresc cu nedisimulata placere... Spor!

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 January 2009 - 06:08 AM

Spre deosebire de carcasa diferentialului, placa din spate a sasiului este o piesa care nu are probleme majore de ajustare:

Imagine postata

Este frumusica si detaliata, ba chiar mos'Tamiya ne-a dat optiunea ca trapa de acces la motor sa o avem ca piesa separata, cu ambele sale jumatati:

Imagine postata

Deasemenea, tot piese separate, sunt cele doua mecanisme de tensionare ale senilelor:

Imagine postata

Totusi, am detaliat un pic balamalele trapei dimpreuna cu manerul si bolturile de siguranta. Tamiya a uitat sa reprezinte unul din suruburile de frictie de la mecanismele de tensionare. Nu trebuie sa fie DOUA, ci TREI, pe fiecare mecanism. Se pot vedea mai bine si bolturile de fixare ale suportilor rotilor intinzatoare:

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 20 January 2009 - 06:59 AM


#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 January 2009 - 06:55 AM

Am purces apoi la realizarea boghiurilor.
COMIC a fost echipat cu aceiasi galeti D38501 turnati, "cu spite", ca si BATTLING BITCH. Acestia sunt foarte frumosi si foarte corecti, spre deosebire de cei Hobby Boss... Totusi, in kit avem si optiunea unui set complet de galeti D85163, stantati, dar acestia... au detalii doar pe o singura fata... boala transmisa de Tamiya, de la kiturile lor in "dusmanoasa" scara 1/35...

Imagine postata

Chestiunea este ca aceste boghiuri Tamiya, sunt intr-un fel mai bune decat cele HB, pentru ca au detalii cu un relief mult mai bun si se monteaza mai prietenos... dar acest lucru se intampla pentru ca sunt simplificate si au detalii mai putine decat cele chinezesti:

Imagine postata

Cea mai deranjanta simplificare este in cazul bratului rolei de retur... turnat MONOBLOC cu rola cu tot... chestie de kko, pre' gustu-mi...
Am adaugat ceva detalii lipsa, cum ar fi cele patru suruburi de fixare ale patinei de retur, cele patru gauri pentru montarea rolei de retur in cealalta parte ( boghiurile de Sherman nu erau dedicate stanga/dreapta, pur si simplu se monta bratul rolei de retur pe o parte sau pe alta, iar patina se intorcea invers ).
Am mai adugat cele doua gauri de ajustare ale bratelor oscilante si cele trei suruburi prezoane de frictie, sub carcasa boghiului.
In cazul acestora am realizat o "premiera", deoarece ele in general sunt reprezentate prin trei pastile. Si io faceam la fel. Numai ca de data aceasta, am suprapus doua pastile de diametru usor diferit pentru fiecare, pentru a reprezenta SI piulita...

Mai jos puteti vedea boghiul HB, pentru comparatie :

Imagine postata




Spre deosebire de opiniile unora "mai spanioli" ca senilele T48 de Sherman de la Tamiya, nu s-ar monta bine...

http://www.network54.com/Forum/433829/thre...miya+Firefly---

Va zic io, dupe ce am montat fo' cinci perechi pana acum... ca baiatul acela bate campii :

Imagine postata

Este adevarat ca toleranta este foarte mica si trebe multa grija si atentie, cum adevarat este ca erau bune 'fo doua patine in plus, dar... cu ceva grija, rezultatul este pe masura :

Imagine postata

In cazul lui COMIC, desi are acelasi tip de roata intinzatoare cu "spite" ca si BB, am optat pentru alt tip de roata motoare, anume pentru modelul cel mai timpuriu numit si "fancy smooth". In cutie exista optiunea pentru ambele tipuri de roti intinzatoare, cat si pentru TREI tipuri de roti motoare.

Imagine postata

Montat in intregime, trenul de rulare mai acopera din obscena nuditate a nemerniciei de sasiu metalic:

Imagine postata

Rezultaul, cred ca va arata la sfarsit destul de convingator in ciuda subdetalierii, fara prea mare nevoie de artificii spaniole namoloase...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 20 January 2009 - 07:10 AM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 January 2009 - 08:48 AM

Pacat, mare pacat Dragos ca nu vii mai des pe forum! Interventiile tale sunt intotdeauna la obiect si pline de invataminte!
Comic-ul asta, dealtfel extrem de serios, promite sa fie o lucrare exceptionala!

#9 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 20 January 2009 - 11:18 AM

Iz niiice!
Ma surprinde ca a trebuit sa adaugi suruburile de pe capacul diferentialului, alea trebuiau sa fie din kit...

#10 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 January 2009 - 07:03 PM

Vezi postareaAhmed, la 20 Jan 2009, 11:18, a spus:

Ma surprinde ca a trebuit sa adaugi suruburile de pe capacul diferentialului, alea trebuiau sa fie din kit...


Ahhmedoff, fratioare, nu prea erau...
La carcasa diferentialului E6480 din trei piese, le-au cam uitat... Aceasta este si CEL MAI DEMULT aparuta la Tamiya, in primul lor kit de Sherman, M4.
Ai in cutie optional, modelul timpuriu (si rotunjit) dintr-o singura bucata, E4186, care a aparut prima data in kitul de M10. Acesta are bolturile. L-am folosit la BATTLING BITCH.
In kitul de Firefly Ic, a aparut si ultimul model de carcasa turnata dintr-o bucata, cea "ascutita"... adica E8543 "Mary Ann". Si aceasta are bolturile.

Si fain va multumesc, pentru galesele vorbe, despre al meu COMIC !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 20 January 2009 - 07:05 PM


#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 January 2009 - 08:05 PM

Cum se poate usor vedea in fotografia de mai jos, coca superioara oferita de kit arata binisor... Singura ei problema majora, este acea "rigola Grizzly" din spatele puntii motorului.
Dar... despre acest subiect am povestit pe larg, in topicul BATTLING BITCH.
Desi mult hulita, imediat dupe aparitia kitului... s-a descoperit apoi ca au fost SUFICIENTE M4A1(75), mai ales din cele timpurii, cu aceasta caracteristica...

Imagine postata

N-ar fi mare scofala s-o obliterez, dar, de dragul variatiei si pentru un contrast cat mai mare fata de BATTLING BITCH, m-am decis s-o las ca atare.
Mai ales ca, din fotografia lui COMIC, nu poti spune PRECIS daca o avea sau nu... Io cred ca mai degraba NU o avea, dar... cine ma poate contrazice ?!

Imagine postata

Mai sunt destule chestii de corectat/adaugat/detaliat la aceasta coca superioara... dar baza de plecare, este una onesta si sanatoasa. Ma rog, toate la timpul lor...
Interesant la acest proiect, este de a arata CAT DE MULTE DIFERENTE pot fi la Sherman, intre subvariantele aceleiasi variante !
Iata prin comparatie, pe BATTLING BITCH in aproximativ aceeasi etapa constructiva:

Imagine postata

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 21 January 2009 - 07:56 AM

Mai frate, ce de detalii, ce de variatii, ce de amanunte ..... Nu-i nicio exgerare, sa zici ca shermanistica-i o ramura de sine statatoare.
IMPECABILA prezentarea !!!
:-(

#13 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 21 January 2009 - 09:59 AM

Felictari si respectul meu vesnic, mai frate, pentru modul de prezentare, densitatea informatiilor si pasiunea aratata! Cu asa ceva nu ai cum sa nu creezi ceva extraordinar ! :-(
Spor,
Bill :-)

#14 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 21 January 2009 - 05:24 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 21 Jan 2009, 07:56, a spus:

...sa zici ca shermanistica-i o ramura de sine statatoare...


Hmmm... io, pacatosul, incerc doar ca sa fac, macar 'fo doi - trei prozeliti... pana acum, in van...
Va multumesc din nou, buni fratiori, pentru fainele vorbe... dar mai ales, pentru incurajari !

#15 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 21 January 2009 - 07:04 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 21 Jan 2009, 17:24, a spus:

Hmmm... io, pacatosul, incerc doar ca sa fac, macar 'fo doi - trei prozeliti... pana acum, in van...
Va multumesc din nou, buni fratiori, pentru fainele vorbe... dar mai ales, pentru incurajari !


Nu in van, frate DRAGOS! Tac, dar virusul actioneaza de cand am apelat la ajutorul tau (o! Obi-wan!)! Recent am pacatuit si pe 1/48 afevista! Dar nu renunt la "intunecata 1/35"! :-(

Serios, am ochii cat cepele si pe subiectul asta "Comic"!

#16 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 22 January 2009 - 06:10 AM

Vezi postareamersu, la 21 Jan 2009, 19:04, a spus:

Nu in van, frate DRAGOS! Tac, dar virusul actioneaza ...


Prea bucuros sunt s-auz asta, Padawane !
Nu-mi spune ca ai mers "pana la capat" in SCARA CEA URATA, si ai degustat un TASCA ?!?

Te-astept cu mare interes, la cotitura...

#17 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 22 January 2009 - 10:00 AM

Vezi postareaDRAGOS, la 22 Jan 2009, 06:10, a spus:

Prea bucuros sunt s-auz asta, Padawane !
Nu-mi spune ca ai mers "pana la capat" in SCARA CEA URATA, si ai degustat un TASCA ?!?

Te-astept cu mare interes, la cotitura...


Mmmmm......! M4A1 late Tasca :-( ....Inca nu am degustat prajitura asta dar,...poate....curand...!

#18 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 January 2009 - 05:54 PM

Mos'Tamiya, ne-a pricopsit la kiturile sale de Sherman in 1/48, cu o chestie si mai oribila decat acel vomitiv sasiu metalic... anume lipsa TOTALA a ceea ce se numeste in pasareasca afevista, "sponson covers". Adica "podele" la partile laterale ale cocii superioare care depasesc latimea sasiului si sunt in surplomba, deasupra senilelor.
Acesta-i un pacat si-o boala veche tamiyota, cu radacini in kiturile lor din "odioasa scara" 1/35, la fel de lipsite de numitele "sponson covers".
Marele gol, oferit in schimb de mos'Tamiya, face ca modelul sa arate total caraghios, daca-l privim de jos:

Imagine postata

O lipsa si mai ordinara ( pentru mine, cel putin ) decat cea amintita mai sus... care-i cat-de-cat mascata de prezenta trenului de rulare, este cea a celor doua protectii blindate pentru filtrele de aer, montate pe placa din spate a sasiului. In fotografia de epoca a lui COMIC, se vad prea bine... sunt cele doua chestii triunghiulare de la spate, in lateralele filtrelor de aer.

Pen'ca nu puteam sa las bietu' meu COMIC in popoul gol, am pus manuta pe niste foi de stiren de diverse grosimi si, m-am apucat de croit :

Imagine postata

#19 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 January 2009 - 06:14 PM

Datorita acelei blestemate piese metalice si, datorita formei interioare a cocii, destul de complexe... croitoriceala mea, n-a fost chiar o chestie foarte simpla :

Imagine postata

In fotografia de sus, se poate vedea ca am fabricat si flansele superioare de fixare, ale carcasei diferentialului.
In loc sa ma chinui sa fabric si sa aliniez DOUA "sponson cover", am socotit ca-i mai simplu si mai eficient sa fabric o singura piesa monobloc. Asta poate fi o problema, pentru f'un frate mai curajos decat mine... care doreste sa adauge SI un interior...
Io personal, la ACEST PROIECT, nu pohtesc :

Imagine postata

#20 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 27 January 2009 - 06:15 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 27 Jan 2009, 17:54, a spus:

acel vomitiv sasiu metalic...


Da, da...are, ca sa citez :"realistic weight". :-D
Foarte util cand faci vrum! vrum! pe parchet si impusti la greu pe zee germans.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 27 January 2009 - 06:18 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi