Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum pot improviza un aerograf!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum pot improviza un aerograf!! ...mai dureaza pana imi iau unul...

#1 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 05:46 PM

Pana imi cumpar un aerograv as vrea sa stiu cum pot improviza unul. Am tot auzit de toate dar nimic concludent. Daca cineva ar putea sa imi "prescrie" o reteta ar fi super.
Care ma ajuta si pe mine??.....ala IO...ala IO... :-D

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 August 2005 - 05:57 PM

Nu prea ai cum sa inprovizezi un aerograf.
La colegul nostru Pavel (www.parcmodels.ro) gasesti cel mai ieftin aerograf.
Parca costa ceva sub 100 lei noi.
De inprovizat poti sa inprovizezi un suflai.
Z- mare a pus un desen aici.
Te tin numai in "incrucisate" :-D
Bafta!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 August 2005 - 10:35 AM

Cum zicea si Crios un aerograf nu se poate ...improviza.
Poti face insa un suflai (sau cum io fi zicind :-D ) dupa desenul sugerat de Crios. Din pacate, conul de imprastiere al vopselei este destul de mare si nu se poate regla decit in limite mici, asa ca sa nu te astepti la nu-stiu-ce de la el :-D. Dar cu ceva indeminare si masti, poti face lucruri bune si cu el ...pina una alta :-D .

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 13 August 2005 - 12:07 PM

Cand am inceput sa vopsesc machete cu multi ani in urma, mi-am facut un suflai cu duze interschimbabile (ace de seringa de diferite dimensiuni). Eram tare mandu de inventia mea. Numai ca dupa vreo 30 de secunde de suflaturi ma lua o ameteala de cap ca nu mai stiam ce faceam de fapt.
Suflaiul este o chestie folosita in special de artistii grafici pentru a lacui cu fixativ desenele facute cu carbune. Chestie de cateva secunde. Pentru modelism, iti trebuie un aerograf si in special o sursa de aer.
Nu stiu aerograful de la Dl. Pavel, dar cred ca este acel aerograf sovietic care a inceput sa se invarteasca prin modelismul romanesc acum vreo 25 de ani. A fost primul la care am trecut dupa suflaiul meu minune. Acel aerograf merge bine, dar iti trebuie o sursa de aer fara pulsatii. Eu imi facusem unul cu ajutorul unui motor de frigider, cateva tuburi de perfuzie, o sticla de pet ca rezervor care sa ii ia pulsatiile si un strungar cu rabdare si simtul umorului. Vezi ca e o alta discutie aici despre compresoare artizanale. Ai grija ca daca nu e facut bine, poate plesni cam tare.
De cand am trecut (de mult) la scule profesioniste, nu m-am mai uitat inapoi.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Radu

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 August 2005 - 12:26 PM

radub, la Aug 13 2005, 01:07 PM, a spus:

..... cred ca este acel aerograf sovietic care a inceput sa se invarteasca prin modelismul romanesc acum vreo 25 de ani.

Bine ai venit, Radub!
Ala era "bunicul" dupa cum a spus Pavel cand l-a vazut pe al meu.
"Nepotelul" pe care il are Pavel spre vanzare a ramas in 2 duze spre deosebire de "bunic" care avea 3. Nu este el Badger, dar la 100 lei noi faci treaba bunicica cu el.
Fiind simpla actiune, intradevar are nevoie de o sursa de aer buna si constanta.
Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi