Forum Machete,Modelism,Hobby: Fotografierea modelelor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fotografierea modelelor

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 10:31 AM

Ahmed, fotografiile sunt facute in modul urmator:

- baza: 2 cutii de carton, una orizontala si una asezata vertical in spate... Peste ele asezata hartie alba, ca sa mascheze unghiul de imbinare al cutiilor si pentru a avea un fundal uniform.
- fotografia: Pe trepied, cu diafragma de f/32 sau f/36, nu mai stiu exact, timp de expunere calculat de aparat undeva pe la 15 sau 20 de secunde... ISO 200 / ISO 400 maxim...
'White balance'-ul (nivelul de alb) tip 'custom', obtinut prin fotografierea cadrului gol (fara vreun obiect in cadru)...
Declansarea facuta cu temporizatorul, ca sa nu apara vibratii/deplasari ale aparatului...
Toate cadrele trase in format RAW, prelucrate pentru a obtine expunerea corecta in soft-ul de conversie RAW-TIFF, eliminarea zgomotului de senzor cu NeatImage...
In Photoshop un 'Levels'/'Curves', urmat de un 'Unsharp Mask'.
Cam asta ar fi pe scurt... Am preferat sa am umbre, ca imi place cum arata... Daca era sa le scot, un alt bec ceva mai slab care sa lumineze si partea din spate rezolva problema.

Cam asta este... Daca mai vrei sa detaliez, cu placere...

PS: si 'jucaria' pe care a prezentat-o Ict ( http://cartula.net/m...p?showtopic=342 ) e foarte buna ca stand de fotografie... Desi cred ca iluminarea de dedesubt e un pic mai mult decat e nevoie...

#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 August 2005 - 11:02 AM

...ce inseamna sa ai trepied -timp de expunere de 30 de secunde!!!
As vrea sa stiu ce lumina ai folosit?

#3 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 11 August 2005 - 11:05 AM

cartula, la Aug 11 2005, 11:31 AM, a spus:

Cam asta ar fi pe scurt... Am preferat sa am umbre, ca imi place cum arata... Daca era sa le scot, un alt bec ceva mai slab care sa lumineze si partea din spate rezolva problema.

Cam asta este... Daca mai vrei sa detaliez, cu placere...

Da, as dori cateva detalii daca se poate ?!

Despre iluminare: cate surse de lumina folosesti, cum/unde le plasezi, ce fel de becuri folosesti ...

Multumesc.

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 11 August 2005 - 11:31 AM

@cartula
timp de expunere 1/15 -/30 banuiesc.
folosesti surse de lumina gen bec, sau surse cu suprafata mai mare? bec cu incandescenta simplu/neon/becuri speciale pt foto?

Aceasta postare a fost editata de MiG: 11 August 2005 - 11:32 AM


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 11:31 AM

Pai de ex. pentru pozele lui Pavel, am folosit fix una bucata sursa lumina, si anume becul din tavan... Ca atat era la dispozitie...
Acasa folosesc 2 becuri de 150W puse de o parte si alta a 'subiectului', si aparatul intre ele... Becurile daca stau aproape e preferabil sa fie mate, ca sa dea o lumina difuza... Poti sa mai obtii lumina difuza cu o panza alba intre bec si subiect, dar se pierde din intensitate, rezultatul fiind un timp de expunere mai lung... Ul alt lucru care ajuta e tocmai acea hartie alba, care la randul ei reflecta o parte din lumina catre subiect.
Eu zic ca e cel mai important sa ai diafragma cat mai inchisa, pentru a obtine o zona de claritate cat mai mare (chiar, stie cineva cum se spune in romana la DOF (depth of field)?)... Si o iluminare cat de cat uniforma, care sa nu genereze contraste foarte mari...
Trepiedul sau un suport pe care sa stea aparatul iarasi e obligatoriu, pentru ca e vorba de timpi de expunere de ordinul secundelor, si nu e nici o sansa sa se faca poza din mana.

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 11:33 AM

Nu, Mig, timp de expunere de 15 sau 20 de secunde... La ISO 200, iluminat cu un singur bec de 100W maxim, si diafragma de f/32... Am spus bine.
Inca ceva... Sunt 2 extreme pentru a obtine imagini la f/32 si ISO mic... Fie o iluminare foarte puternica (foarte greu de obtinut cu surse uzuale, si sa fie si uniforma), fie un timp de expunere lung...

Flash-ul iese din discutie de obicei la poze de genul asta, oricat de bun e mareste foarte tare contrastul... Vedeti pozele cu 109-urile lui 109, e destul de evident acolo... Toate pozele cu 109 sunt facute exclusiv cu flash-ul.

#7 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 11 August 2005 - 11:37 AM

DOF=profunzime de camp , pare cam mot-a-mot traducerea dar asa e si in romana, diafragma mica clar peste tot cum ziceai, diafragma mare se detaseaza subiectul pe fundal blurat

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 11:39 AM

Mersi MiG, suna bine termenul de "profunzime de camp". L-am notat.
Referitor la diafragme de genul f/5.6 sau in zona, la machete nu-ti iese mai nimic... Nu iese clar in fotografie decat o zona restransa a machetei...

Si o mica explicatie referitor la ISO... Sau de ce un ISO cat mai mic. La camerele digitale (ca si la film), cu cat ISO-ul e mai mare, cu atat creste nivelul de zgomot generat de senzor... La multe camere deja la ISO400 nivelul de zgomot nu mai este acceptabil.

Aceasta postare a fost editata de cartula: 11 August 2005 - 11:44 AM


#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 11 August 2005 - 12:06 PM

Termenul este chiar profunzime(a). Merge si fara "de camp". Parca ii mai zice si adancime. :roll:

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 12:10 PM

Nu cred ca ai dreptate... Peste tot vad 'profunzime de camp'... De fapt, nici macar DEX-ul nu-ti da dreptate:
http://dexonline.ro/...?cuv=profunzime

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 11 August 2005 - 12:17 PM

:-D :-D :-D Dexu' asta! Da, ai dreptate! Da' daca ( :-D ) vorbesti cu un fotograf poti sa-i spui "prescurtat"... ca stie 'mnealui!

"Jucaria" (Mi-4) e "la vanzare" sau e in faza de "prototip"? Ca pe site-ul lui Pavel nu apare!

#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 August 2005 - 02:45 PM

Nu te baza pe dex-ul ala ca e facut prin contributia voluntarilor si deci nu stie tot.

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 03:05 PM

Nu neaparat... O sa ma uit si in ala pe hartie, dar mi-e teama ca scrie acelasi lucru... Dar m-am interesat pe la cei care traiesc din foto, si raspunsul a fost cel de mai sus... Dar hai ca o dam in offtopic-uri.

#14 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 August 2005 - 05:18 PM

Profunzime de cimp ar fi corect (dupa manualul de fotografie), dar fotografii prefera profunzime, zona de claritate, adincime! (denumiri consacrate :-D )Profunzimea, la aparatele clasice este trecuta, functie de diafragma, pe partea fixa a obiectivului. Interesant, o diafragmare (deschidere) atit de mica (mare ca cifra!)! Chiar poti obtine o deschidere relativa de 32...36? In caest caz, MiG, timpul de 30 secunde nu e exagerat deloc!!!!

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 05:30 PM

Da, la o focala de 70 obiectivul permite f/36... La focala minima, de 24, f/22 daca nu ma insel...

#16 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 11 August 2005 - 05:52 PM

Da, cand am auzit de bec 100W in camera pt diafragma aia, mi-am dat seama ca are dreptate. Oricum are aparat bun, altele la timpul asta scot un "noise" de toata frumusetea, chiar si cu ISO100. Cat despre "profunzime de camp", deja la amici fotografi tineri am auzit cuvantul "dof", asa ca in curand nu o sa ne mai intereseze cum se zice in romaneste:cry: Inca un englezism. :-D

Aceasta postare a fost editata de MiG: 11 August 2005 - 05:54 PM


#17 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 August 2005 - 06:00 PM

Citeaza

deja la amici fotografi tineri am auzit cuvantul "dof", asa ca in curand nu o sa ne mai intereseze cum se zice in romaneste

Din pacate MiG, s-ar putea sa ai dreptate :cry:

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2005 - 09:04 PM

Am mutat aici, ca sa nu-i mai poluam topic-ul lui Pavel...

Ca sa rezumam, cu doua becuri de 150W, un ISO100 cinstit, si o diafragma f/36, iese un timp de expunere de maxim 2 secunde (tocmai am testat). Cam orice aparat nu are zgomot prea mare la ISO100 si 2 secunde...
Daca mai luam in calcul si faptul ca nu prea multe aparate uzuale permit inchideri atat de mari de diafragma, si in plus au din constructie o zona de claritate mult mai mare decat al meu, rezulta timpi foarte rezonabili...
Esential e un trepied, cel care l-am folosit e un jaf de 20 lei noi, care ma mir ca a tinut aparatul care-i destul de greu... Si declansarea pe timer/telecomanda, ca sa nu iasa poza absolut deloc miscata.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi