Forum Machete,Modelism,Hobby: Asa-i, asa nu-i bine. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Asa-i, asa nu-i bine.

#1 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 13 August 2005 - 07:00 PM

Simbata fiind, vazind oarece "comments" neterminate si chef de a obosi tastatura si in alta limba, m-am gindit ca n-ar fi rau sa mai produc oarece valuri, cele dinainte nefiind destule.
Din start mi-as dori ca topicul sa fie fara nici un raspuns. Doar citit si inteles, daca nu cer prea mult.
Si ne intoarcem la vechea discutie asupra firmelor romanesti care produc dar nu pentru compatrioti. Revin pentru ca acum unul dintre membri cam stie despre ce este vorba. Chiar vreo doi, daca nu ma insel.
Cu ceva ani in urma, aduceam pe la intilnirile ad-hoc ale unor modelisti ceea ce se cam producea pe la Ploiesti. Adevarat ca majoritatea erau 48. Dar s-a intimplat sa fie si 35 si mai mult 72. Priviri lungi ( oare de ce ? ), diverse comentarii si cam atit. Din cind in cind, cei care mai cunosteau ( altii decit cei de mai sus ) mai si luau ( unul vazut recent in forum ). In general, SE STIA ca la Ploiesti se face asa ceva ( au venit unii sa cumpere pentru cineva din alta parte ). Interesul national "crescind" pentru asa ceva a facut ca, in mod cu totul obiectiv, atentia sa se indrepte catre locuri mai in miezul activitatii. Si asa s-a intimplat ca, cel putin site-ul WESPE sa fie "agatat" in multe locuri comune celor pasionati de modelism.
Si acum logic - foarte multi spun ca pe ei nu-i intereseaza rasina, altii ca ar fi pretul prea mare ( comparativ cu ce ? ), altii ca n-ar fi din plastic si multe si de toate.
O curiozitate, ciudata, am si eu - a scris careva, asa, de florile marului saui ca sa se afle intreaba la WESPE, cerind detalii despre modele, despre preturi si daca nu care cumva s-ar putea un discount ?
Cred, poate gresesc, ca problema este alta.
Unul, doua exemple de ceea ce inseamna "patriotismul" la noi la romani si atunci poate ca am mai las-o mai moale.
Fac abstractie de cel care a prezentat FIAT-ul TM 40 si care n-a spus nimic de producator, din motive stiute de el - si nu numai.
S-a intimplat ca 1,2-3 modelisti pasionati sa aiba pe acasa modele mai romanesti. Si rugati sa le faca oarece prezentare - deh, model romanesc montat si prezentat de un modelist roman. Indiferent care ar fi fost parerea. Da, sigur, se poate cum sa nu dar stai sa vezi ca nu acum, ca trebuie sa-i fac asa si pe dincolo, ca acum fac nu stiu ce, ca mi-e frig, ca mi-e sete, dar sa vezi ce bine da cu nu stiu ce, si cite si mai cite.
Este pur stil romanesc.
Exista insa si reversul. Tot un baietel romanesc, dar ceva mai de treaba, fara prea multe posibilitati si care vrea sa faca ceva si care s-a zbatut atit cit a putut. Din pacate lucrurile s-au impotmolit din cauze generale.
Inainte de a va minca degetele sa raspundeti, indiferent cum, stati sa ginditi. Si daca intr-adevar aveti nevoie de asa ceva - modelel facute in Romania, atunci da. Altfel nu vad rostul.

#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 14 August 2005 - 08:06 AM

Exista un adevar... apropo de... cehi... ca sa nu raspund direct la postul tau...
Firmele si modelele lor au ajuns atat de celebre mondial, de multe ori nemeritat si in ciuda unor preturi ridicol de mari, printru-n lobby infernal, facut de MODELISTII cehi, sau de origine ceha...
Asta, cred ca ar trebui sa ne dea de gandit...

#3 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 August 2005 - 12:15 PM

Deci cineva se simte oarecumva pentru ca undeva cineva a facut ceva dar nimeni nu a scris ceva despre asa ceva. Iar cand s-a scris ceva s-a suparat cineva.
Are ceva daca am inteles altceva? :-D
SteelMaster, tare as vrea sa am si eu o opinie, dar sincer, nu stiu despre ce vorbesti. Poti sa spui direct? Ca asa din ghicitori nu ma prea descurc.
Radu

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 August 2005 - 12:35 PM

Parerea mea:
- romanii au mare grija de capra vecinului, probabil cehii nu :-D
- acum vre-o 2 ani, la o expozitie, reprezentanta firemiei Wespe a spus calar: nu vindem in tara, nu se fac inlesniri, asta e pretul (defapt nici pe acela nu-l stia prea bine!)(exista inca doi martori). Ba mai mult, aceleasi indicatii au fost date si de tine!
- vinzind in strainatate se cistiga mult mai bine dacit daca se vinde in tara! Si nu e vorbna numai de rasini ci si de carti, de exemplu! Din pacate asta e cruda realitate si ..."bani vorbeste"
- un alt aspect, deloc de neglijat, rasina inca nu prea are cautare la noi, multi preferind plasticul: mai usor de prelucrat, de lipit, de manevrat si, nu in ultimul rind, mai ieftin comarativ cu rasina: vezi cit costa un kit de rasina si cit unul de plastic, la acceasi scara, calitate si domeniu! Si apoi diversitatea, vorebsc aici de aviatie, este muuuuuuult mai mare decit in cazul rasinii. Nu vorbesc de kit-urile de imbunatatire, alea sint o categorie putin mai aparte!
- ce te opreste sa faci in tara o publicitate inteleapta produselor tale??.Parte din ele le cunosc, le-am apreciat si chiar ...cumparat cu embargou cu tot :-D. De ce nu pui citeva pe raft la Modefan???. Cred ca e mai simplu asa, decit sa-ti pui intrebari retorice de sinbata seara :-D. As face asa, un sondaj, citi de pe acest forum ti-au vazut produsele??

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 August 2005 - 12:40 PM

Observat mai tirziu: cititi si asta
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...t=0&#entry70991

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 August 2005 - 01:10 PM

Incepe sa se ridice ceatza. Ce inteleg acum:
- SteelMaster, din cate inteleg tu esti producator de machete? Pai nu stiam. Si e numai vina ta, pentru ca nu ti-ai facut reclama destul. Reclama nu e o rusine (lauda de sine este). Reclama e sufletul comertului. Daca faci un produs si nu il prezinti lumii, atunci lumea nu stie de el si nu din vina lumii. Pe piata sunt o gramada de produse de o calitate indoielnica, care sunt prezentate ca si cum nu ai putea respira fara ele. Metoda obisnuita este in felul urmator: trimiti un produs, gratuit, unei reviste de specialitate care scrie o recenzie. Daca nu scrie recenzia, poti sa ceri produsul inapoi. Lumea afla si il cumpara. Cehii fac asta de ani de zile si lumea stie de ei. Asta nu este "lobby infernal" ci o realitate comerciala. In economia de piata e o vorba "you snooze you lose".
- Din cate inteleg, se pare ca buba e ca se prefera vinzarea in strainatate pentru a obtine un profit. Hai sa lamurim un lucru: intr-o societate de piatza, profitul este un lucru foarte bun. In societatea comunista profitul e un lucru rau pentru ca "cel care profita" - care acum e o notiune cu conotatii urate - suge "sangele poporului". In plus, atunci cand vinzi in strainatate lucruri facute in tara, aduci bani in tara ceea ce ajuta economia. Iar cu scopul de a obtine un profit, te duci unde ai vanzare. Nu ai vanzare in tara, nu vinzi in tara - e simplu. Nu ai vanzare nicaieri iti schimbi produsul sau il imbunatatesti. Daca nici atunci nu ai vanzare, inseamna ca nu ai talent sau simtul necesar pentru a "citi" piatza si iti faci un favor: te apuci de filatelie sau apicultura.
- Cumpararea de machete facute in tara nu este obligatorie (ca armata). In plus, nu toti modelistii sunt plini de bani si lipsiti de bun simt ca sa cumpere orice la orice pret numai din "patriotism". Daca nu iti permiti sau nu iti place lucrul, atunci nu il cumperi. Nu e rautate, e realitate. Asa se intampla si cu masinile Ferrari sau o vila la Mamaia.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 August 2005 - 01:11 PM


#7 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 14 August 2005 - 05:29 PM

Vazind acest topic nu ma pot abtine sa raspund la el, prietenii stiu de ce...
Ca nu se dau mai multe detalii despre cei doi producatori de la Ploiesti este de la sine inteles tind cont de accesele de "gospodine" a unora dintre membrii acestui forum.
De ce nu se stie mai nimic despre Wespe si Miniatur Models, este simplu... nu exsita interes :-D
Este normal ca orientarea celor doi producatori sa fie mai mult catre exterior alfel ajung ca si Craciunoiu care scoate tot felul de "dromaderi" drept kituri pentru publicul deloc "larg" autohton.
Si apoi orinetarea modelistica romaneasca spre blindate si vehicule este relativ redusa, ce sa mai vorbim despre rasina...
Sa vorbim sincer exsita un modelist de pe froum care doreste un kit de la Wespe ??? atita timp cit majoritatea nu au "baza" adica Tiger+Panther la la Italeri.
Cit despre raina ce sa spun incercati ca o sa ramineti uimitii de calitatile ei, si aici nu ma refer la detalii si alte blah-blah ci la modelare in sine, este o placere, de vopsire ce sa mai spun, cred ca poti sa o bagi in Valvoline si sa vopsesti fara probleme.

#8 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2005 - 07:19 AM

"Sa vorbim sincer exsita un modelist de pe froum care doreste un kit de la Wespe ??? "

Da, de ce nu? Sincer, eu nici nu stiam ca exista firme producatoare autohtone! Pai daca nu-si fac reclama!

Poate vedem si noi o lista de produse, cu preturi, cu tot. Asa putem alege si putem face si loby.

Chiar as fi interesat sa vad ce ofera firmele astea autohtone si sa cumpar de proba un chit facut de romani.

Promit si o recenzie pe site.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 15 August 2005 - 07:19 AM


#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 August 2005 - 08:31 AM

bogy, la Aug 15 2005, 08:19 AM, a spus:

Da, de ce nu? Sincer, eu nici nu stiam ca exista firme producatoare autohtone! Pai daca nu-si fac reclama!

Poate vedem si noi o lista de produse, cu preturi, cu tot. Asa putem alege si putem face si loby.

Reclama isi fac dar ... mai discreta ! :-D

Ia de aici:
http://www.wespemodels.ro/
:-D

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 August 2005 - 08:36 AM

Citeaza

If someone is interested in military resin kits or ready models,please visit www.wespemodels.ro

Semnat : Adrian /Prahova/Romania
Bafta si cumparaturi usoare!

#11 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 15 August 2005 - 09:55 AM

De fiecare data ma staruiam sa ocolesc asa discutii provocatoare dar de data asta o sa las ceva comentarii. Nu cred ca e legat de patriotism, vinzarea chiturilor produse in Romania pe teritoriul ei. Mai degraba e problema lipsei spiritului de economist a celui care produce tinindu-se fix de ideia ca el e facut numai pentru piata occidentala. Cind occidentul face tot posibilul ca produsele lor sa ajunga si pe piata noastra selectind diverse politici de preturi, noi tindem numai spre petele lor care si ele sunt practic pline si concurenta e mul mai mare uitind de potentialii cumparatori locali.

Dar ce sa-i faci cam asa e romanul, multa vorba si treaba mai putina, nimeni nu trage nici o lectie din discutiile astea destructive.



----------------------------------------------------------------------------------
15.08.2005, Basarabia

#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 August 2005 - 10:40 AM

Nu prea inteleg ce cauta topicul asta la blindate ca se vorbeste de "cineva" care " se simte oarecumva pentru ca undeva cineva a facut ceva dar nimeni nu a scris ceva despre asa ceva. Iar cand s-a scris ceva s-a suparat cineva.
Are ceva daca am inteles altceva? " (multumesc radub, credeam ca doar eu nu am intels nimic).

#13 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2005 - 10:56 AM

...hop si eu...

Steelmaster, te-am cunoscut personal (pentru cam 2 secunde; mai mult decit suficient) si tocmai de aceea, daca machetele tale ar fi cele mai bune, cele mai ieftine, singurele , disponibile oriunde in Romania, ultimele de pe lume, etc, tot nu le-as lua. Ca si in cazul altora (inclusiv eu), machetele nu spun nimic despre caracterul celui care le-a realizat ... din pacate.
Asa ca sfatul meu este lasa-ne in "ignoranta" noastra, please.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 15 August 2005 - 11:14 AM


#14 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 August 2005 - 11:48 AM

SteelMaster, la Aug 13 2005, 07:00 PM, a spus:

m-am gindit ca n-ar fi rau sa mai produc oarece valuri, cele dinainte nefiind destule.

Parerea mea e ca a reusit. Cred ca doar asta urmareste.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 August 2005 - 06:10 PM

Citeaza

Ca nu se dau mai multe detalii despre cei doi producatori de la Ploiesti este de la sine inteles tind cont de accesele de "gospodine" a unora dintre membrii acestui forum.

Dr_oro, ba era mai bine sa dai!
Eu cred ca am venit cu argumente pertinete si sint un tip ce pare incapatinat, dar cedez usor in fata unor argumente aduse la obiect, logice, de bun simt care sustin o anume opinie chiar daca este contrarie cu a mea!
Ori

Citeaza

de accesele de "gospodine" a unora dintre membrii acestui forum.
nu sint citusi de puntin argumente ci mai degraba o lipsa a lor, un fel de "altceva mai bun nu am putut spune!"

Citeaza

Tot un baietel romanesc, dar ceva mai de treaba, fara prea multe posibilitati si care vrea sa faca ceva si care s-a zbatut atit cit a putut. Din pacate lucrurile s-au impotmolit din cauze generale.
In loc de acesta fraza cu iz de lamentare, eu as fi spus:
Mai baieti ute ce fac eu, asta, asta si pot face si pe asta. Pretul esta asta, cine ia mai multe are o reducere. Si urma o lista cu produse si preturi.
Uite un exemplu (na ca fac si publicitate!): a vazut/auzit cineva de produsele DS72-A015 sau DS72-A007??? Cred ca doar doi sau trei...eventual patru! Primul este o "colecte" de cutii de munitie, bine realizate, cu detalii extrem de fine, iar cel de al doilea, un fel de "depozit" de canistre peste care sint aruncate citeva butoaie, totul acoperit cu o prelata, peste care zac aruncate citeva butoaie din lemn, o cutie pentru munitie, un ciocan, un colac de sirma, etc. Treaba arata super pentru o diorama si e facuta foarte bine. Intreb: are cineva nevoie de asa ceva??????
Am mai spus, nu am nimic impotriva rasinii, atit doar ca prefer plasticul! Ce e rau in asta?
Daca astea sint "accesele de "gospodine" "...ma duc la bucatarie! :-D

#16 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 15 August 2005 - 10:10 PM

Da, aveti dreptate.

#17 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 August 2005 - 10:24 PM

Acesele de "gospodina" nu au nici ce mai mica legtura cu tine Z-mare. Eu iti apreciez mult munca si orientarea catre avioane. Inca odata nici o legatura cu tine. Legtura este cu cei care se agita, intreaba, rascolesc, ...si pina la urma nimic.
Doi: nu am lucrat mult in rasina si nu cred in superioritatea ei vs plastic sau invers, amindoua au avantaje, si dupa atita plastic un pic de rasina este super.
Trei... un kit de rasina Wespe se invirte in jurul a 100 de euro si este in concordanta cu preturile pratcticate pentru asa ceva si de ceilalti producatori de kituri din rasina in general. Este un kit integral si nu o conversie sau altceva.
Cineva zicea ceva de spirutul de economist, etc,... interbare citi dintre voi sint dispusi sa dea aceasta suma pe un kit ?, daca sint suuuuuper, sunati la Wespe si luati...
Dupa cum puteri observa kiturile din rasina a celor de la Wespe la scara 1:35 se orienteaza in proprotie de 99,9 % spre camioane si autovehicule, un capitol foarte interesant al WW2 putin abordat, si alturi de celebrele blindate constiutie o completare inedita a colectiei.
Care era problema ?

#18 Useril este offline   razvannicola 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-August 05

Postat 21 August 2005 - 06:21 PM

Despre treaba cu producatorii autohtoni, pot sa spun urmatoarele: Z-mare spunea-"Am eu o vorba:Nu le e foame.Prietenii stiu de ce!" Aicea-i si treaba de publicitate,si treaba de a-ti da interesul ptr.modelismul autohton.Constat cu stupoare in ultima vreme ca nu numai prod.autohtoni nu vor sa lucreze cu Romanii, dar chiar si unii importatori,care, fireste,aduc anumite produse ptr.piata romaneasca.De-aia-s importatori.Problema: cine ti le cumpara- nu tot modelistul-pe banii lui faci avere,nu pe-ai altuia- el le cumpara, el le pritoceste, el si numai el iti poate da sugestii in legatua cu efectuarea anumitor perfectionari ce pot fi aduse unui kit (accesoriu,etc.) Anumite firme nu vor deloc sa lucre cu conationalii lor-iar modelismul nu e singurul domeniu afectat. o intamplare- mi-au ajuns la urechi informatii potrivit carora -un italian-mare patron de intreprindere de mase plastice-produce in fabrica lui de la noi,din Constanta, anumite frame-uri ptr. prestigioasa firma Italeri.Ma,zic eu tipului care mi-a vandut pontu, io stiam ca si le toarna la Zvezda, in Rusia-ia mai verifica tu informatia- ca treaba cu machetele presupune tehnologie ,nu te joci. Dar-tot ce e posibil-n-ar fi exclus. Avem profesionisti in domeniu,ceea ce-i lucru mare. Ungurasii -prin lege- trebuie sa asigure si piata cu produse-dar, la noi, in Rumania....Oricum,poate avem producatorii pe care-i meritam, poate-i altfel, mai ca lumea sa faci afaceri cu strainul decat cu romanul- afirmatia are dublu sens.Doar noi, tagma asta restransa ii putem obliga sa adopte o cu totul alta atitudine

#19 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 22 August 2005 - 01:22 PM

Am dat ture pe site-ul respectiv de multe ori, dar de fiecare data cand ajungeam la lista cu preturi ma apuca tristetea.........nu mi-as putea permite sa dau vreo 60 de euroi pe o masina (chiar daca e foarte rara).
Pretul prohibitiv (cel putin in cazul meu) e justificat parte de materia prima foarte scumpa, dar si de regimul de manufactura in care sunt facute modelele.......
Poate ar fi interesanta studierea de catre firma producatoare varianta utilizarii plasticului ca materie prima si a unei productii de serie mai mare...............macar pentru unele modele mai populare. Ar putea incepe cu o masina sau un camion utilizat de armata romana, insotit si de inmatricularea adecvata...........
Pana la urma, daca ar ajunge cu preturile undeva pe la 10-20 de euroi poate s-ar gasi mai usor cumparatori si la noi in ograda.

#20 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 August 2005 - 05:54 AM

grek, la Aug 22 2005, 02:22 PM, a spus:

Poate ar fi interesanta studierea de catre firma producatoare varianta utilizarii plasticului ca materie prima si a unei productii de serie mai mare...............macar pentru unele modele mai populare. Ar putea incepe cu o masina sau un camion utilizat de armata romana, insotit si de inmatricularea adecvata...........
Pana la urma, daca ar ajunge cu preturile undeva pe la 10-20 de euroi poate s-ar gasi mai usor cumparatori si la noi in ograda.

Ce spui tu grek implica o investitie f. mare, ceva la ordinul zeci de mii de euro pt. doar o matrita de turnare. Plus masina de injectat, iarasi f. scumpa. Dar hai sa presupunem ca masina de injectat o inchiriaza de la vreo fabrica ce are deja asa ceva. S-ar putea ca Wespe sa nu fi ajuns inca la un asa profit sau poate nu au chef sa-l investeasca in asa ceva.
Ca o informatie interesanta, cei mai prolifici producatori la ora actuala de kituri NOI de plastic par a fi Roden si Trumpeter. De Roden stiam ca au in spate o fabrica de masini unelte, sau asa ceva. De Trumpeter am aflat idem de la Steelmaster. Deci e clar nu ?!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi