Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebare despre grund - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare despre grund

#1 Useril este offline   Dan2012 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-February 09

Postat 03 February 2009 - 01:34 PM

Salut, am o figurina din rasina pe care vreau sa o vopsesc. Am inteles ca inainte trebuie sa dau cu grund, mai exact grund aerosol alb (primer filler). Am cautat peste tot acest tip de grund si incep sa cred ca nu se gaseste in Romania....daca stie cineva unde as putea gasi, sau poate imi puteti oferi o alternativa a acestui material?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 February 2009 - 02:48 PM

Nu este obligatoriu. Obligatoriu este sa o speli foarte bine cu apa si detergent. Chiar si daca dai cu grund inainte de vopsire, tot trebuie spalata bine. Cit despre variante pentru grund, incearca la magazinele fondului plastic sau vezi ca este un grund auto la spray.
Mai poti folosi grundul Tamiya http://www.hobbyx.ro...despre.721.html http://www.hobbyx.ro...despre.824.html sau Vallejo http://www.machete.ro/cauta.php?cauta=grun...x=&go=Cauta

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 February 2009 - 03:01 PM


#3 Useril este offline   Dan2012 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-February 09

Postat 04 February 2009 - 12:30 AM

Ms pentru raspuns :) . Am intrebat la machete.ro unde au doar pt metal si plastic si m-au zis ca nu e bun pt rasina, de asemenea la hobbyx vad ca tot pt metal si plastic au.....cred ca o sa renunt la partea asta si sa fac cum ai zis tu.

#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 01:25 AM

O treaba aflata ieri de la 109. In loc de grund, mr surfacer diluat cu nitro, pana la consistenta necesara pentru a fi dat cu aerograful.
In general, grundul te ajuta si la depistarea eventualelor scapari de pe suprafata machetei - zgarieturi, urme de pila, freza, smirghel, etc. Dar, in acest scop se poate folosi o baza de vopsea alba.
Arata sa vedem despre ce papitoi e vorba.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 02:58 AM

Pe cat posibil NU folositi Mr. Surfacer pentru grunduit rasina. E un produs absolut excelent la foarte multe lucruri, insa aderenta sa pe rasina lasa mult de dorit daca trebuie ca suprafata sa fie prelucrata ulterior in vreun fel. Se desprinde repejor de pe majoritatea rasinilor.
Tot cei de la Gunze au ceva special pentru rasina, alta formula, si merge de vis. Mr Resin Primer pe numele sau, are cam aceleasi proprietati cu Surfacer-ul, insa o cu totul alta formula si o aderenta excelenta pe rasina.

Am descoperit problema in timpul lucrului la F3H si la Tunnan, unde absolut toate piesele din rasina grunduite cu Surfacer au facut probleme la prelucrari ulterioare. Resin Primer-ul, pe de alta parte, s-a comportat absolut excelent.

Acum ce sa zic, pentru o figurina poate nu o sa fie mare problema, merita totusi incercat. Dar daca exista posibilitatea, Resin Primer-ul ar trebui sa fie prima optiune. Se gaseste ca si Surfacer-ul la recipient de sticla, pentru dat cu aerograful, sau la doza spray pentru cei fara aerograf.

PS: 109, trebuie deja sa platesti drepturile de autor :whistle:

#6 Useril este offline   V200 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-January 09

Postat 04 February 2009 - 07:47 AM

Unde poate fi gasit Resin Primer? Sau mai bine, cu ce se poate colora rasina inainte de turnare, in gri sau negru?

#7 Useril este offline   Dan2012 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 03-February 09

Postat 04 February 2009 - 01:23 PM

Imagine postata
Imagine postata



   Imagine postata


Imagine postata

Am mai citit pe undeva, dupa cum a spus si Z-mare, ca dupa spalare pot aplica vopsele acrilice direct fara grund....acum sper sa gasesc acest Resin Primer...daca nu, o sa ma apuc de lucru fara a mai grundui.


Va multumesc pentru raspunsuri  :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Dan2012: 04 February 2009 - 01:30 PM


#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 05:44 PM

Vezi postareacartula, la 4 Feb 2009, 02:58, a spus:

PS: 109, trebuie deja sa platesti drepturile de autor :whistle:

Ma ameninta de mult ca sta sa-i dau un ceai.

#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 05 February 2009 - 10:15 AM

Citeaza

Am intrebat la machete.ro unde au doar pt metal si plastic si m-au zis ca nu e bun pt rasina

Grundurile de tamiya si vallejo merg perfect si pe rasina. Numai sa fii atent ca suprafata este curata, spala cum a zis si Z.

Nu recomand sa vopsesti direct cu acrilice fara grund. Oricum chiar daca incerci o sa vezi din prima ca nu merge.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi