Forum Machete,Modelism,Hobby: T-34/85 (mod.45) -Revell 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-34/85 (mod.45) -Revell 1:72 o prima etapa... urmeaza...upgrade&artic

#1 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 August 2005 - 07:11 AM

Acesta este modelul Revell de T-34/85 (model1945) intr-o inmatriculare de Berlin, aprilie 45.
Este doar o etapa initiala de finalizare, in acest moment trece printr-un "up-grade". Cand va fi gata il voi posta, insotit de un articol cuprinzator.
Pana atunci, va pot spune ca, una peste alta, kitul Revell e cel mai bun T 34 in scara mica de pe piata. Nu ezitati: a se "servi" fara restrictii !

Imagine postata

Imagine postata

Restul pozelor le puteti vedea in galerie.

Va salut si ma bucur sa-l impartasesc cu voi !

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 August 2005 - 08:00 AM

Super, Dragos!
Se vede ca ai mana buna si ... nu numai.
Bafta!

#3 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 18 August 2005 - 08:27 AM

Excelent lucrat, insa pina la Berlin ajungeau intr-o stare foarte deplorabila, ele nu erau expuse numai conditiilor climaterice, asupra lor cite odata se mai abateau si Stuka G2 si multe alte care pina in final le faceau sa arate foarte bine :)

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 August 2005 - 05:13 PM

Foarte frumos lucrat. Felicitari.
O mica observatie (poate sa ma insele fotografia): drybrushing-ul nu trebuia facut (pe tanc) cu aluminiu, ci mai degraba cu "otel", asta daca nu luam in considerare grundul care era destul de rosiatic. Pe talpa senilelor e insa altceva!
Asteptam "date" suplimentare.

#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 August 2005 - 08:38 PM

De fapt drybrushing-ul l-am facut cu titan (Testor metalizer). Dar , datorita directiei luminii, probabil a intrat in unghi de reflexie maxim. Z-Mare, ce sa-i fac, io cam iubesc lumina laterala si de contra. Multumesc pentru apreciere.
Oleg ai si n-ai dreptate. Poti vedea in multe fotografii de epoca blindate rusesti in Berlin intr-o stare jalnica, dar... Acest model de T 34 a facut parte dintr-un lot de productie care a inceput sa ajunga in unitati in februarie-martie, deci erau masini cam noi.
Cat despre JU 87G2, in acel moment era istorie veche si ultima grija pentru rusi. Aveau superioritate aeriana ABSOLUTA, deasupra Berlinului se invarteau cateva mii de vanatori rusi, cu ultimele modele, Yak 3 si La 7.
Pana si Rudell, cel care a facut celebru Stuka in general si G2 in special, zbura, cand si daca mai putea cu un Dora 9.
Recunosc si e adevarat ca ma tenteaza multe licente asa zis "artistice" in finitie... Dar, asa imi plac mie modelele, curatele si cat mai detaliate. Scoala cam de moda veche, a la Tony Greenland... Dar, "DE GUSTIBUS..."
Oricum, in acest moment modelul se gaseste in "up-grade". Am sa dau mult mai multe detalii cand am sa-l termin si am sa postez articolul.

#6 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 19 August 2005 - 08:49 AM

Am sa cad de acord cu tine, dar mai tirziu, o sa incerc sa mai dau ceva replici :) rusii nu prea aveau grija de tehnica lor de asta in filme documentare puteti vedea cum ei intra in cladiri cu tankurile. Chiar daca si nimeni nu inpuscau in ei, oricum tankurile lor erau sa arate deplorabil, deoarecel lor le placea sa distruge. Tancuri frumoase puteai vedea numai la paradele de pe piata rosie si in filemele de propaganda (ca si acum de fapt).

#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 19 August 2005 - 12:51 PM

Depinde, de la unitate la unitate.
In unitatile de garda, de ELITA, era caz de curte martiala daca nu ingrijeau tehnica de lupta...
Acele unitati sunt cele cu multe slogane pictate, pentru ca erau filmate si folosite in materiale de propaganda.
Rusii nui sunt nemti... dar disciplina e disciplina !

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2005 - 02:42 PM

DRAGOS, la Aug 19 2005, 01:51 PM, a spus:

Rusii nui sunt nemti... dar disciplina e disciplina !

Si vodka e vodka !! ;-)

De la Nistru pan' la Don
Davai ceas, davai palton
Davai ceas, davai sotie
Haraso tovarasie !!

Eh ?!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi