Forum Machete,Modelism,Hobby: Potez 540/3 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Potez 540/3 Smer 1/72

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 March 2009 - 12:15 AM

am inceput de curand acest kit vechi SMER 1/72 fiindca Potezul 540/543 este unul din preferatele mele. din pacate detalii pentru acest avion nu am gasit prea multe astfel ca o detaliere cat mai exact nu se poate face. am incercat totusi sa fac structura interioara a avionului plecand de la linile gravate pe exterior , lini pe crae le-am luat ca reper pentru a reface structura la interior. dupa ce am refacut structura am inceput detalierea plecand de la ideea ca acest avion are o structura clasica pentru avioanele franceze interbelice, adica cateva coaste de baza plus o retea de mini coaste care formeaza o retea de rezistenta pentru intregul fuselaj. acesta retea de ranforsare am facut-o din fire taiate de la o perie. imi place ca aceste fire se lipesc foarte bine cu super glue, insa nu-mi plac fiindca nu au o grosime constanta a firelor.unele fire sunt mai groase unele mai subtiri.
rog pe cei care au din intamplare ceva documentaie despre acest avion sa ma ajute. pana una alta cateva poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG


#2 Useril este offline   mardale 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 14-April 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2009 - 11:15 AM

Salut, desi sunt complet lipsit de experienta in ce priveste modelismul, ca idee, in loc de plasticul de la perie nu se putea folosi guta de pescuit ? Desi aceea nu e perfect dreapta, grosimea firului e constanta. Nu stiu cum se comporta insa la vopsit.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2009 - 12:20 PM

Da, nylonul pentru pescuit (guta) se lipeste foarte bien cu superglue si se vopseste foarte bine. Eu folosesc, cu succes, la hobanele avioanelor din WWI.
Se mai putea folosi fir tras din resturi e culee. Cu putina experienta se pot trage fire uniforme in grosime pe o lungime suficienta ca sa-ti faci treaba la 1/72.

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 March 2009 - 01:44 PM

cred ca ar merge si cu nylon, insa perii folositi de mine sunt mai rigizi si se manevreaza mai usor, nylonul este mai moale si se aseaza nai greu in pozitia dorita.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2009 - 02:22 PM

Ca treaba sa mearga mai usor si sa arate mai realist, trasezi ininte niste santuri (asemanatoare cu cele de la gravare, dar nu prea adinci) in care pozitionezi firul.

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 March 2009 - 03:17 PM

ma poate ajuta cineva cu una din cele 2?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: potez2.jpg
  • Imagine atasata: potez.jpg


#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 March 2009 - 08:20 PM

Salut Horia

Sa inteleg ca te intreseaza doar cele doua reviste postate ?
Planuri, poze de exterior, profile ?

Legat de elementele de structura de la interior, cel mai indicat ar fi sa le reprezinti din culee trasa la cald, firele rezultate sunt mult mai rigide decat nylon sau ceea ce ai folosit tu. Iar daca trasezi cu un ac (asa cum zice si Z) in zonele de aplicare, vei reusi sa le pozitionezi mult mai precis.

#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 March 2009 - 04:33 PM

am reusit sa descarc revista Replic intr-un sfarsit si vreau sa spun ca are niste poze extraordinare cu interiorul din manualul tehnic al avionului. trebuie data jos toata structura si refacuta. din pacate cand m-am apucat de lucru nu stiam de existenta acestei reviste, am dat de ea intamplator pe net zilele trecute cautatnd cu totul altceva.

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 March 2009 - 09:53 PM

dupa ce am dat jos toata structura gresit facuta (desi intuisem oarecum modelul ei)am refacut interiorul. mai este mult de lucru mai ales ca transformarea din Potez 540 in Potez 543 trebuie facuta atat la interior cat si la exterior. macheta are la baza o matrita de la sfarsitul anilor 60 si are unele greseli, de exemplu(in dreptughiul albastru din poze puteti vedea ca structura nu este gravata simetric pe cele 2 parti ale avionului, si nici linile nu sunt la aceeasi distanta fata de podeaua avionului)
ca diferente intre 540 si 540 ar fii structura de la interio a avionului si geamurile laterale. la 543 sunt 2 trapezoidale pe lateral in plus , iar geamurile au niste traverse de ranforsare. le-am adaugat si pe acestea pentru si pe pot vedea in pozele de mai jos. abea am facut jumatate din interior, urmeaza postul de pilotaj schimbat , bordul total diferit de cel dat in kit, traverse laterale in intyeriorul cockpitului, mutarea geamurilor din podea si tavan, adaugarea unoui nou geam pentru apartul de fotografie aeriana, etc etc. deocamdata ceva poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a.JPG
  • Imagine atasata: b.JPG
  • Imagine atasata: c.JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 08 March 2009 - 09:54 PM


#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 January 2010 - 09:58 PM

avand ceva timp , am apucat sa mai lucrez cate ceva. cam asta a iesit, nu e spectaculos, iar nuanta asta imposibila de interior tipic frantuzeasca ii cam strica fasonul. il face sa para neserios, vesel, bun de mers la strans pepeni cu el. asta a fost doar un strat de test.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01808.JPG
  • Imagine atasata: DSC01811.JPG


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2010 - 10:49 AM

Ba e! :clapping:

#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 January 2010 - 10:20 PM

am mai lucrat ceva, iara nimic spectaculos. aseara am inchis fuselajul si m-am apucat de finisari. cred ca la toate machetele facute in ultimii ani nu am folosit atata chit si am slefuit cat la asta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 13 March 2010 - 07:57 PM

Am intrerupt putin lucru la acest model fiindca am asteptat un prototip de intrerupator cu leduri facut de un magazin specializat in elctronice.
Intr-o zii trecand printr-un magazin de electronice am auzit vorbind personalul de acolo despre un mini intrerupator minune pe care il facusera pentru cineva. Se zicea ca ar fi cu leduri si ca ar merge cu bateria de 3V 6 luni incontinu, sau 2 ani cu o baterie de putere mai mare. Acest model de intrerupator este facut in asa fel incat aprinde ledurile la un interval de 5 secunde. Si atunci mi-a trecut prin cap ca ar putea merge la machete. I-am explicat omului cum vreau, adica cu fir mai lung si leduri, verde si rosu, si cat mai mic ca vreau sa-l bag intr-o macheta de avion. Mi-a zis ca dureaza o saptamana si sa sun inainte sa vin sa-l iau. Cand am sunat mi-a zis: hai domnule, tu vorbeai serios cu avionasele alea? nu e gata!!!! dupa inca 2 saptamani a fost gata. l-am luat mai mult din curiozitate sa vad cam la ce s-ar potrivi. La acest Potez nu merge, e prea mic, dar la alte machete, scara 1/48 sau 1/32 merge bagat in fuselaj cu tot cu baterie. daca se gaseste si o modelitate de a i se schimba bateria poate tine o viata si inca cativa ani. Pretul fara baterie 15 lei. eu zic ca merita. parerea mea. mai jos 2 poze sa vedeti cam ce si cum. la cerere mai pot pune poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p1.jpg
  • Imagine atasata: p2.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 13 March 2010 - 07:58 PM


#14 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 March 2010 - 07:40 AM

N-as vrea sa te dezamagesc, dar acest "mini intrerupator" este de fapt gigantic. Se folosesc piese clasice in tehnologia "through hole" adica cu terminale ce trec printr-o gaura. Tot ce ai tu acolo se poate pune pe o placuta la 1/4 din dimensiunea celei de acum, folosind piese "smd" (surface mounted device), adica piese fara picoare.

Atasez o poza "demo" cu niste rezistente si led-uri, facute sa intre intr-o locomotiva la 1/87 ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: smd.JPG


#15 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 March 2010 - 12:32 PM

salut. si asta se putea monta cu smd-uri, eu am optat pentru leduri normale fiindca se montau mai bine in aripa. eu stiu ca exista intrerupatoare mai mici, ideea e , cine le face, ca daca un intrerupator dintr-acela mic aratat de tine se poate face la un magazin de electronice, ma intereseaza. daca se face numai special pentru locomotive si eu nu pot sa-mi comand unul la pret rezonabil, deja nu ma mai intereseaza.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi