Forum Machete,Modelism,Hobby: planuri corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

planuri corabii

#61 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 20 June 2012 - 08:38 PM

Vezi postareasticlaru, la 20 June 2012 - 08:19 PM, a spus:

buna tavi sunt interesat de amandoua .cum luam legatura

Contact prin PM

#62 Useril este offline   arigato22 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2012 - 09:46 PM

multumesc tuturor pt ajutor, acum ma documentez, analizez si o sa revin cu detali cand ma apuc de treaba

#63 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2012 - 04:17 PM

Cu scuzele de rigoare pentru toti cei care au asteptat planurile de care am pomenit...........
Atasez in prima faza planurile fregatei spaniole Santa Leocadia 1777 , fregata cu 34 tunuri.
http://dl.transfer.r...4jul-0dbab6.rar

#64 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2012 - 04:22 PM

Urmeaza fregata engleza cu 28 tunuri HMS Enterprize 1774.
Datorita nefunctionarii a sacnerului de la munca (cel de dimensiuni mari) am fost nevoit sa scanez plansele cu un scaner A4 , deci ...fiecare planse este formata din 4 planse A4 (mai sunt unele care sunt formate numai din 2 planse A4 sau cate una singura - singurul caz la Enterprize)
http://dl.transfer.r...4jul-b273b7.rar

#65 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 04 July 2012 - 08:21 PM

la hms enterprize 1774 sunt diferente mari fata de planurile originale acestea le gasiti aici http://collections.r...47635/large.jpg stiu acest lucru deoarece lucrez la aceste planuri pentru un POF la scara 1;48

#66 Useril este offline   giku22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2012 - 08:36 PM

Multumesc Tavi !
Incepem analiza si documentarea!

#67 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 04 July 2012 - 09:14 PM

Baieti, imi permit un sfat : daca vreti sa realizati un model POF folositi planuri scalate foarte corect. o eroare de doar 0,5% intre planse duce la erori grave in evolutia modelului. succesuri. :pardon:

#68 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 04 July 2012 - 10:12 PM

este foarte adevarat ceea ce spui gobi ,planurile le redesenez la scara si le verific , merge greu dar va merita .decat sa lucrez dupa cine stie ce plan si sa constat diferente la final mai bine fac cercetare si redesenare 6-7 luni.la planurile hms enterprize 1774 lipsesc pompele cu lant ,cabinele au alt amplasamentiar coatele sunt dela hms crescent 1784.diferente mai sunt la grinzile puntilor,galion prova si ornamente castel.filarea copastiei in drepyul sabordurilor este diferita fata de realitate,se poate verifica pe site nmm.ac.uk sectiunea planuri nava hms hornet .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: enterprize 1774.jpg


#69 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 05 July 2012 - 05:30 PM

ma bucur ,sticlarule, ca esti in asentiment cu mine. eu am ajuns la concluzia ca este mai ieftin de cele mai multe ori sa cumpar pur si simplu mongrafia,de la bun inceput, dacat sa fac cine stie ce inginerii,fiecare cu costul ei,si, in final sa constat ca am depasit pretul cartii... sa ai spor.

#70 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 05 July 2012 - 09:15 PM

Vezi postareatavi, la 04 July 2012 - 04:17 PM, a spus:

Cu scuzele de rigoare pentru toti cei care au asteptat planurile de care am pomenit...........
Atasez in prima faza planurile fregatei spaniole Santa Leocadia 1777 , fregata cu 34 tunuri.
http://dl.transfer.r...4jul-0dbab6.rar


Tavi, Santa Leocadia era o fregata mare, cum erau denumite fregatele de aceste dimensiuni in epoca, arma 44 de tunuri si nu 34. Cu 34 de tunuri era armata in timpul intalnirii cu nava de 74, Canada.

#71 Useril este offline   tavi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:Brasov

Postat 06 July 2012 - 12:25 PM

Vezi postareaDemetri, la 05 July 2012 - 09:15 PM, a spus:

Tavi, Santa Leocadia era o fregata mare, cum erau denumite fregatele de aceste dimensiuni in epoca, arma 44 de tunuri si nu 34. Cu 34 de tunuri era armata in timpul intalnirii cu nava de 74, Canada.

Maistre te salut. Nu neg cunostintele tale in materie de nave si nici nu-mi permit acest lucru, afalandu-te practic in buricul targului.... si stiind totul despre Santa Leocadia, tind sa-ti dau dreptate, dar....... atunci tragei de urechi pe cei de la Shipyard si nu pe mine Imagine postataImagine postataImagine postata
Eu nu am facut altceva decat sa incerc sa ajut, dar se pare ca mai rau am facut. Cu scuzele de rigoare.... am sa ma retrag in barlogul meu si promit sa nu mai intervin in nici o discutie. credeam ca lpanurile oferite de mine sunt de ajutor cuiva, dar......
Scuze @ Sticlaru pentru incorectitudinea lui Enterprize , dar... ce am avut asta am oferit.Imagine postataImagine postataImagine postata
P.S. Chiar ca-mi pare rau acum de interventia facuta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC14389.JPG
  • Imagine atasata: SDC14390.JPG

Aceasta postare a fost editata de tavi: 06 July 2012 - 12:28 PM


#72 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 06 July 2012 - 07:01 PM

Nu era vorba de tras de urechi pe nimeni. Stii foarte bine ca si mine ca de multe ori istoria oferita de kit-uri, nu e cea mai veridica. Nu era cazul sa te pui in plan atat de melodramatic, pur si simplu numarand sabordurile iti dai seama de nr.-ul de tunuri la care se adauga cel putin doua sau patru pe puntea superioara prova. Iar ajutorul dat cu postarea unui plan nu are nimic de a face completarea mea. Cine doreste il ia de bun si gata.
In privinta locului unde ma aflu dupa cate stiu, se poate afla oricine daca doreste.
Numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Demetri: 06 July 2012 - 07:08 PM


#73 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 06 July 2012 - 07:38 PM

buna tavi imi cer scuze dada te-am suparat , ce am spus mai sus este pentru cei care vor cu adevarat sa construiasca o macheta de 100 puncte . la internationale marea majoritate de astfel de planuri sunt contestate . chiar si monografiile au fost facute tot dupa planuri de muzeu si ani lungi de cercetare. multumesc pentru planurile postate , poate sunt de ajutor altor modelisti .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pompa apa.jpg


#74 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 06 July 2012 - 07:52 PM

Daca doresti sa construiesti aceasta fregata, te poti adresa direct NMM, unde poti gasi planurile originale, desenate de englezi dupa capturare.
Planurile desenate de Shipyard am inteles ca ar respecta,de asemenea planul acesta, s-au inspirat de acolo, insa mai sigur e tot planul de muzeu.

Aceasta postare a fost editata de Demetri: 06 July 2012 - 07:54 PM


#75 Useril este offline   sticlaru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Interests:navomodelism',pescuit

Postat 06 July 2012 - 08:28 PM

actual lucrez la hms fly 1777 dupa planurile nmm . nu sunt chiar scumpe ,urmeaza un sloop 28 tunuri si o nava modificata din 64 in 44 tunuri hms anson . clasa magnanime/intrepid .pentru cei care stapanesc bine lucrul in AUTOCAD le pot trimite pe mail cateva planuri de nave 64-74 tunuri . planuri de la nmm.ac.uk . detaliile pentru nave se pot gasi usor in literatura de specialitate

#76 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 07 July 2012 - 10:21 AM

Pune niste poze sa ne clatim si noi retina cu lucrarile tale. Nu fi egoist, deschide un topic cu HMS Fly. :-D .

#77 Useril este offline   vio 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-August 11
  • Location:c-s
  • Interests:tot ceea ce te ajuta sa nu ramai un om limitat

Postat 08 July 2012 - 09:41 PM

Tavi ,pe acest forum ,majoritatea membrilor sunt incepatori,asa ca pt ei ,,iesirea ta din barlog " a fost mai mult decat benefica,am sa-ti multumesc eu in numele tuturor celor care au apreciat buna ta intentie. Expertii ,daca au nevoie ,stiu de unde sa-si procure un plan ,pt lucrari de expozitii...Imagine postata

#78 Useril este offline   giku22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2012 - 07:45 AM

Tavi :hi: !
Sper sa nu te tii de cuvant !

#79 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 20 July 2012 - 11:28 PM

Am pus aici in sectiunea Planuri, schitele pentru Arca lui Noe. Planurile sunt contributia unui anume domn Mario.

#80 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 28 July 2012 - 09:07 AM

As vrea si eu, daca se poate, planurile corabiei lui Magellan "Nao Victoria"

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi