Forum Machete,Modelism,Hobby: Nava cu zbaturi Tudor Vladimirescu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nava cu zbaturi Tudor Vladimirescu

#21 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 03 April 2009 - 07:46 PM

sper sa am noroc...maica-mea a dus cartea la scoala sa prezinte copiilor flora si fauna din delta...acum ceva ani in urma, si a lasat-o pe acolo prin cabinet...sa vedem luni

#22 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 03 April 2009 - 09:31 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 3 Apr 2009, 19:46, a spus:

sper sa am noroc...maica-mea a dus cartea la scoala sa prezinte copiilor flora si fauna din delta...acum ceva ani in urma, si a lasat-o pe acolo prin cabinet...sa vedem luni


O.K..

#23 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 30 July 2009 - 06:27 PM

Salutare tuturor,

Pentru ca am inceput sa lucrez la macheta navei Tudor Vladimirescu, readuc in actualitate acest topic cu rugamintea de a fi ajutat cu poze sau orice alt material util pentru a duce la bun sfarsit aceasta lucrare.
Ma intereseaza aspectul navei inainte de modernizare si mi-ar fi utile poze cu puntile, elemente de pe punte, masina de ancora, scari de acces intre punti, detalii cabine, etc.
Multumesc.
Cele bune si spor.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 30 July 2009 - 06:28 PM


#24 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 31 July 2009 - 06:42 AM

OOOOOOOOOO...multa bafta in constructia vasului...cat despre poze ...vom face tot posibilul sa postam

#25 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 August 2009 - 12:43 AM

Mai, mai, 'steptam ce va sa vie! Stiind sarguinta sunt sigur ca va fi un model ,,pe cinste''. Stiind cunoscutele e la ,,nasul'' potrivit.Dar sa recunoastem ca necunoscutele sunt infinit mai putine fata de disputata vedeta de siguranta, care fie vorba intre noi a iesit destul de bine, iar modelul e inca in viata desi cam clovnatit. Mult succes in realizarea unui model cat mai apropiat de cel original!
Spor!!!

#26 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 03 August 2009 - 11:39 AM

...Sunt si eu curios cum evolueaza lucrarile...si sunt curios daca vaporul va arata asa...adica originalul :whistle: :rolleyes: :ball: :-D :-P :clapping: :dribble:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: croatia_tudor_vladimir___fara_marcaz.JPG


#27 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 August 2009 - 10:02 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 3 Aug 2009, 12:39, a spus:

...si sunt curios daca vaporul va arata asa...adica originalul


Trebuie neaparat sa picuri tu sare pe rana. Ma refeream la originalul de la noi, ca pasager.

#28 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 03 August 2009 - 10:45 PM

dupa cum bine zici...am mai condimentat topicul...oricum e interesanta evoluatia vaporului de la un remorcher la un pasager elegant din anii '70-'80...mai departe...afacerile l-au transformat intr-o adevarata terasa cu zbaturi...care arata oribil...asa ceva de genul "sexy braileanca"

#29 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 03 August 2009 - 10:51 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 3 Aug 2009, 11:39, a spus:

...Sunt si eu curios cum evolueaza lucrarile...si sunt curios daca vaporul va arata asa...adica originalul :rolleyes: :ball: :-D :-P :clapping: :dribble: :drinks:


Ceva mai sus parca imi scriai de alte poze(03.04.2009, trimis la #19) :whistle: .
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 03 August 2009 - 10:51 PM


#30 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 04 August 2009 - 10:13 PM

Vezi postareafrigate-264, la 3 Aug 2009, 22:51, a spus:

Ceva mai sus parca imi scriai de alte poze(03.04.2009, trimis la #19) :whistle: .
Multumesc.



Asa e frigate...am zis ca voi cauta acea carte veche (1970) cu fotografii din Delta Dunarii, unde tin minte perfect ca erau cateva clisee color si alb negru ale navei. Intrucat acea carte era axata mai mult pe flora si fauna din delta...mama mea, care a fost rpofesoara de biologie, acum e pensionata, a dus cartea la scoala si a lasat-o acolo, ca si material didactic, acum 3 ani...se pare ca, cartea a disparut sau nu e de gasit prin cabinetul de biologie...oricum eu inca sper sa dau de ea...

#31 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 18 August 2009 - 07:53 PM

Daca mi se permite, un nou inceput.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Coca_4.JPG

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2009/post-2039-1250618052.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2009/post-2039-1250618067.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2009/post-2039-1250618079.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2009/post-2039-1250618090.jpg

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 18 August 2009 - 07:55 PM


#32 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 18 August 2009 - 07:57 PM

esti rugat sa postezi chiar si o continuare.daca goby spunea ca lumea este in concediu,se pare ca altii au muncit din greu in concediul lor.inceputul arata bine,poate ne spui si ce materiale ai folosit la nava ta pina acum.

#33 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 19 August 2009 - 12:52 PM

Ca materiale, pot spune ca va fi un model de criza.Am folosit resturi de placaj ce am avut prin casa si ce doreau sa arunce de la scoala de la atelierul de creatie.De aceea unele coaste sunt mai groase si altele mai subtiri.In loc de culoare de control am folosit lacul de la suportul vedetei.Asa am reusit si acoperirea porilor si culoare.Si in acelasi ritm voi continua suprastructurile, adica m-am gandit la carton, unde permite.Am carton de 1mm, achizitionat de mai mult timp si sta degeaba, si e foarte bun.Nu onduleaza si nu se exfoliaza, are fetele destul de lucioase si lucrat cu atentie(scheletul vedetei e din acest carton si acoperit apoi cu file de 1mm grosime), da rezultate foarte bune.Am baghete pentru eventuale intarituri, asa ca in afara de adeziv si vopsea la afarsit nu ma gandesc sa mai cumpar nimic.

#34 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 19 August 2009 - 03:27 PM

spune-mi te rog ce scara de constructie ti-ai ales si la ce dimensiuni 'iese' nava?

#35 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 19 August 2009 - 06:41 PM

Vezi postareagobi71, la 19 Aug 2009, 15:27, a spus:

spune-mi te rog ce scara de constructie ti-ai ales si la ce dimensiuni 'iese' nava?


Scara am ales-o in functie de mai multi factori:materiale si lipsa mediilor pentru lucrari la scara mai mare.De exemplu nu am avut la dispozitie file mai lungi de 50cm, apoi sculele ce le am se preteaza foarte bine la lucrari micro si atunci am redus plansa originala cu 25%,(din cartea Navomodele-vechi nave romanesti) si ar fi de 39.6cm lungime de la prova la coada carmei(fara sageata ancorei).Asta mi-ar da o scara de 1/230(calculata pe latimea maxima, ce include si casa zbaturilor), cam ciudata, dar personal nu ma deranjeaza.
Apoi ar fi spatiul de pastrare, daca mai punem la socoteala si cutia de sticla in care va fi pus as ajunge la vreo 50-60cm, per total ansamblu.
Cele bune.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 19 August 2009 - 06:43 PM


#36 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 20 August 2009 - 05:33 PM

desi este cam micutza, sper ca vei reusi sa 'scoti' guseele de sub puntea principala,si dantela rotilor zbaturilor.dupa parerea mea sunt cele mai de efect piese de pe tot vaporu'...super misto si destul de usor ar iesi din fotoetch.sunt multe, si nu te-ar apuca revelionu' trudind la ele!

#37 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 20 August 2009 - 06:07 PM

Vezi postareagobi71, la 20 Aug 2009, 17:33, a spus:

desi este cam micutza, sper ca vei reusi sa 'scoti' guseele de sub puntea principala,si dantela rotilor zbaturilor.dupa parerea mea sunt cele mai de efect piese de pe tot vaporu'...super misto si destul de usor ar iesi din fotoetch.sunt multe, si nu te-ar apuca revelionu' trudind la ele!


E o solutie, dar nu am idee de fotoetch, si nici program ptr. asta.Insa nici graba nu e.Cand le va veni randul voi vedea, oricum mai mult ca sigur va fi o lucrare de lunga perioada.Pentru roti m-am gandit sa fac doar partea vizibila, fiind un model static.Ce-mi lipseste insa(si chiar am nevoie) sunt poze ale navei din perioada respectiva.Oare chiar nimeni nu are nici una?

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 20 August 2009 - 06:11 PM


#38 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 21 August 2009 - 09:06 AM

Sigur sunt....putem spune ca e cea mai fotografiata nava romaneasca cu zbaturi de pe dunare...acum peoiblema e ca majoritatea fotografiilor sunt recente...cand nava arata foarte schimbata fata de cum arata odata. Oricum eu unul o sa caut fotografii cu vechea nava TV, dar nu cred ca te superi daca voi posta si fotografii cu noua infatisare...

Fotografie preluata de sp site-ul PANORAMIO

Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 21 August 2009 - 09:24 AM


#39 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 21 August 2009 - 12:40 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 21 Aug 2009, 09:06, a spus:

Sigur sunt....putem spune ca e cea mai fotografiata nava romaneasca cu zbaturi de pe dunare...acum peoiblema e ca majoritatea fotografiilor sunt recente...cand nava arata foarte schimbata fata de cum arata odata. Oricum eu unul o sa caut fotografii cu vechea nava TV, dar nu cred ca te superi daca voi posta si fotografii cu noua infatisare...

Fotografie preluata de sp site-ul PANORAMIO

Imagine postata
Imagine postata


Nu ma voi supara daca acesta e pretul pentru, macar pentru o fotgrafie veche :shifty: .

#40 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 21 August 2009 - 03:31 PM

Frigate...nu e ala pretul...eu incerc sa te ajut cum pot...chiar azi mi-am adus aminte de un site unde era prezentata nava TV, si in starea actuala si in starea de dinainte de reconstructie

http://www.danube-re...h.com/TVlad.htm

PS...poate l-ai mai vazut!!!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi