Forum Machete,Modelism,Hobby: Epave - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Epave indicatii & sfaturi...

#1 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 26 August 2005 - 02:57 PM

La o diorama netermintata inca vreau sa pun si o epava. mai exact un Panzer IV (model F2, G, H). Pt asta am luat un kit Italieri de pz IV (pe care l-am mai facut o data intreg) si acum as vrea sa mai pun unul pe post de epava. Am aruncat ceva priviri pe forum dar nu am gasit astfel de lucrari. M-am uitat pe cateva poze si mi-am facut si niste schite idei. Cam pe la mijlocul lui septembrie o sa ma apuc din nou sa continui diorama, si as avrea sa adaug si aceasta epava. ( tanc busit de 1...2 proiectile) . Este prioma data cat vreau sa fac ceva de genul acesta si ma gandesc ca sigur mai sunt altii care au mai facut asa ceva si poate m-ar putea ajuta cu niste sfaturi ... indicatii. Multumesc.

P.S. poza cu Pz IV H intreg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_7_1125061041.jpg


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 August 2005 - 03:46 PM

Ceva de genul asta ar fi minunat.
Poza pusa de Z-mare pe forumul asta:

Imagine postata

O senila desfacuta, aparatori cazute, strambe si alte faze din astea.
Si inca ceva ca tot am vazut acum ca ai canistre pe tanc. In situatii de lupta, canistrele si butoaiele se scoteau de pe blindate.

Bafta!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 August 2005 - 06:51 PM

O precizare: lucrarea nu-mi apartine!

#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 26 August 2005 - 11:33 PM

Cel mai sigur mod de a obtine o epava de tanc: sa grabesti uscarea vopselei cu foenul si sa-l tii prea aproape. Sa nu ma intrebati nimic :cry:

#5 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 26 August 2005 - 11:55 PM

Imi place cum e facut T-34. As fi vrut sa pun unele intrebari totusi. Cum credeti ca ar fi bine sa fac o gaura cauzata de lovitura de proiectil percutant. M-am gandit cu un cui.....ac asa ceva incalzit..nu prea mult ca sa se deformeze plasticul nu doar sa se gaureasca... Banuiesc ca mai e cineva care a mai facut astefel de epave si sper sa prind vreun pont util.

#6 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 27 August 2005 - 10:58 AM

.....pardon T-55.....postbelicele nu prea sunt hobby-ul meu....

#7 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 03 October 2005 - 10:55 PM

Era un articol intr-un Modelism de prin 91-92 (parca).

La 1/72 o lovitura de 76mm (t-34) se recomanda a fi facuta cu un ac inrosit, iar la 1/35 cu un cui. Acul incalzit, infipt bine si rotit pana se raceste un pic plasticul (ca gaura sa fie neta, plasticul sa nu se intinda cand scoti acul). Si ideea era ca se simuleaza f bine lovitura prin "ingrosarea" marginii gaurii.

In rest, vopseaua "puscata" (metode mai multe, in general daca faci ceea ce NU e recomandat :angry: ), daca incendiul nu a fost atat de serios si mai e vopsea neafectata atunci zgarieturi multe cu ceva si dedesubt o vopsea "metal" (lovituri de gloante), aparatorile indoite...

Ma vazut o idee interesanta (nu bag mana in foc ca e realist, da' efectul vizual face toti banii), coada cazmalei de pe tanc luase o lovitura in plin, si era rupta in doua, tipul realizase superb faza Last Panther in Pomerania)

Si depinde unde a fost lovitura (loviturile) care au lovit tancul. O lovitura in zona senile/roti inseamna ca tancul a "scurmat" ceva in pamant pana sa se opreasca, si asta trebuie sa se vada...

Just my 0,02 EUR

#8 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 11 November 2005 - 06:47 PM

Tin sa marturisesc ca epava de Pz IV e gata . Imi par rau sa zic dar mai dureaza vreo 2 zile pana ii fac poze. le voi atasa cat mai repede , promit.

#9 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 17 November 2005 - 01:33 PM

Poza nu e reusita, dar e tot ce am deocamdata, imi pare rau ca nu am poze mai clare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PZ_4_epava.JPG


#10 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 09 January 2006 - 11:28 PM

As vrea sa stiu in masura in ca re binevoiti sa imi spuneti ce as mai putea sa fac, daca nu la asta, macar pe viitor pentru rezultate mai bune. Si daca a mai facut cineva blindate "busite" si daca ar fi si poze ar fi super. Multumuesc anticipat.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi