Forum Machete,Modelism,Hobby: To buy or not to buy? This is the... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

To buy or not to buy? This is the... Compresor

#1 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 09 December 2005 - 08:44 AM

De catava luni bune nu mai am compresor. Am dat un serach pe Ebay(Ca) si a gasit pe asta: http://cgi.ebay.ca/Badger-Oil-Diaphram-Com...1QQcmdZViewItem
care pare a fii in conditii bune. Tot acelasi tip vinde si un aerograf decent(care deja am dar mi-e teama ca nu se va potrivi cu acest compresor) care ma gandesc sa-l cumpar impreuna cu compresorul. http://cgi.ebay.ca/Badger-Airbrush-Anthem-...1QQcmdZViewItem

Niste pareri despre acest "package" si valoare ar fi apreciate; mai am doua zile pana la inchiderea licitatiei. Cu putin noroc asta va fi cadoul de Craciun de la mine pentru mine. :-o

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 December 2005 - 09:39 AM

Prea mult n-am cum sa te ajut. Nu stiu nimic despre compresorul ala.
Daca este in stare de functionare cred ca este OK.
In ceea ce priveste racordarea lui la aerograf, ma cam indoiesc ca daca nu se potriveste, n-o sa gasesti prin magazinele de la tine de la (alta) tara :-o ceva care sa mearga adaptat.
Bafta!

#3 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 09 December 2005 - 09:47 AM

Ce sa zic eu am unul similar chiar poate ceva mai performant (indicator de presiune, un mic reseiver in care se condenseaza apa), ca sa fiu ceva mai explicit imaginea este atasata.

Sun multamit, si nu prea, atita timp cit mai lucram la scara mica parca era totul ok, acum insa la 1:35 si 1:48 se incalzeste si chiar destul de bine. Deci parerea mea ca un astfel de compresor se potriveste in cazul cind ai lucrari de scurta durata. In ca un mic neajuns a compresoarelor cu diafragma e ca sunt cam zgomotoase. Dar in general ma satisface, daca va aparea nevoia sa il schimb insa la sigur nu imi voi lua de asta.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1134114459.gif

Aceasta postare a fost editata de oleg: 09 December 2005 - 09:49 AM


#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 December 2005 - 12:17 PM

Suburban, la Dec 9 2005, 08:44 AM, a spus:

Tot acelasi tip vinde si un aerograf decent(care deja am dar mi-e teama ca nu se va potrivi cu acest compresor) care ma gandesc sa-l cumpar impreuna cu compresorul.

NU cumpara aerograful, daca nu ai nevoie de el !!
Absurd sa crezi ca nu vei putea folosi compresorul, daca nu iei si aerograful.
Iti trebuie la furtunul tau, o piesa de racord, care sa intre in racordul compresorului. Atat.

#5 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 09 December 2005 - 12:45 PM

Blue-Max, la Dec 9 2005, 12:17 PM, a spus:

NU cumpara aerograful, daca nu ai nevoie de el !!
Absurd sa crezi ca nu vei putea folosi compresorul, daca nu iei si aerograful.
Iti trebuie la furtunul tau, o piesa de racord, care sa intre in racordul compresorului. Atat.

Ma gandeam sa cumpar setul complet; din cate am inteles, ambele sunt de la aceeasi firma; aerograful costa(acum) doar vreo 20 si ... de dolari, cea ce nu-i mult deloc. Piesa de racord pentru furtun, noua, s-ar putea sa coste cam tot pe acolo.
Ma gandesc ca daca iau totul cu $100 ies decent. Sa vad cum va iesi licitatia... Si poate imi tine-ti si voi pumnii... :-o

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2005 - 06:14 PM

Parerea mea:
- compresorul nu are rezervor, deci va merge tot timpul, iar aerul s-ar putea sa vina pulsator,
- nu ai nici un manometru, deci hanar nu ai pe unde te afli cu presiunea
- nu ai regulator de presiune, ceea ce este un mare inconvenient. Nu mai repet de ce, am spus-o de nenumarate ori :-o
- parca zice ca functioneaza cu ulei. Deci atentie, sa nu-l scupe afara!
Ca sa rezolvi problemele de mai sus ai nevoie de inca cel putin 100$, plus munca de rigoare! Crezi ca merita?
- aerograful pare bun. Din pacate are un singur virf de diametru mediu. Sa inteleg de aici ca e 0,5mm ???. Functie de cite este de ascutit, cred ca poate fi folosit si la camuflaje "nemtesti" ( :-P ). Chestia cu racordul nu e nici o problema. Ori ce strungar, cit de cit priceput, te rezolva!

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2005 - 01:32 AM

Am vazut azi un compresor cu membrana la Fondul Plastic - Hanul cu Tei, cum intri din lipscani al doilea magazin de materiale pe stanga(4 bulioane si ceva parca)
Au si aerografe dar cam slabutze.
Mi-am luat niste pasta de modelat care se intareste la aer - 50 000.
Pasta se gaseste si la Metro la raion rechizite. Buna la diorame.
Luati-l pe mos de-o aripa si duceti-l pe-acolo....Poate pricepe ceva.

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 December 2005 - 12:16 PM

Compresorul meu l-am luat din Metro cu aprox 100 usd, cam marisor , cam zgomotos, in schimb are tot ce-i trebuie, n-am avut probleme cu el, garantie 1 an basca mai dau un set complet cu accesorii pt vopsit, spalat, etc. A mai trebuit sa dau 400.000 pentru un filtru de decantare, si vreo suta de mii pe niste fitinguri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi