Forum Machete,Modelism,Hobby: Pz IV D Tamiya+Eduard PE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pz IV D Tamiya+Eduard PE

#21 Useril este offline   nicu2006 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:Internet, Blogging, ... Modelism

Postat 28 April 2009 - 09:50 PM

Nu aveam habar ca te-ai apucat SI DE un PzIV. Arata bine si o sa arate bine si vopsit, sunt sigur. Sper sa-ti faci curaj si sa-l vedem la o intilnire a modelistilor... :clapping:
Dupa aia fac cinste! :whistle:

#22 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 21 June 2009 - 10:59 AM

Ei bine, daca tot am inceput balul, ma gandesc ca era firesc sa fiu primul care trece la dansul urmator, ca sa zic asa... Cateva poze facute la intalnire cu Pz IVD. Cateva precizari:

Pe post de primer am folosit Tamiya TS-4 German Grey. A urmat Vallejo Model Air German Grey care, avand o nuanta mai inchisa, m-a ajutat la postumbrire. Pentru piesele din lemn (coada toporului etc) am folosit Vallejo Natural Wood, iar pentru cele metalice Vallejo Oily Steel. Am trecut la filtre, folosind Tamiya Khaki Drab, Flat Earth si Buff, concentrate pe zonele inferioare. Dupa instalarea decalurilor au urmat doua wash-uri, unul general (burnt umber), apoi altul localizat (protuberante, chepenguri etc) la care am folosit burnt umber+burnt sienna. Uleiuri, desigur. Tot uleiuri am folosit pentru a trata piesele de lemn si metalice. Drybrush-ul a fost facut folosind email-uri Revell. Pentru senile, dupa ce le-am vopsit cu Vallejo Model Air black, am aplicat pasteluri, de diferite nuante, in combinatie cu white spirit. La final am folosit Revell steel, desi din poze nu prea se observa acest luciu metalic al senilelor. Evacuarea a fost tratata tot cu pasteluri, la care am adaugat putin negru si la final a fost lustruita pentru un "look" cat mai autentic, sper eu. Figurinele au la baza acrilice Vallejo, apoi uleiuri si emailuri. La final, intreg modelul (din nou cu accent pe zonele inferioare) a fost tratat cu Mig pigment (Light dust).
Figurinele nu sunt asa "lucioase" in realitate, dar oricum mai am de lucru la ele, pentru a se incadra cat mai bine in diorama ce urmeaza, asa ca nu e un proiect finalizat 100%.
Inmatricularea: Pz IV D apartinand Pz. Div. 3, iunie 1940, dupa declansarea planului Rot. Din pacate, nu am avut decat decal-urile origninale, iar dupa informatiile mele divizia 3 avea, in 1940, alt semn distinctiv, cel pe care l-am folosit aparand in 1941.

Am muncit 4 luni la proiectul asta, dar a meritat cu prisosinta, in primul rand prin prisma lucrurilor pe care le-am invatat. Sper sa va placa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 75.JPG
  • Imagine atasata: 76.JPG
  • Imagine atasata: 80.JPG
  • Imagine atasata: 81.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 21 June 2009 - 11:30 AM


#23 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 June 2009 - 11:35 AM

Ti-a iesit fain, felicitari!

#24 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 21 June 2009 - 11:37 AM

O poza fara blitz.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 78.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 21 June 2009 - 11:37 AM


#25 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 June 2009 - 12:28 PM

Salut

Frumos rezultatul !! :yahoo: Simple si explicite etapele vopsirii, bune de luat exemplu.
Arata frumos si caderea senilelor (am eu ceva cu asta- in general- :-D ), poate putin prea constrastanta vopsierea lor fata de masina si prea putin diferita mai ales fata de toba mare. Nu e neaparat un minus, din contra.

Nu inteleg de ce nu ai reprezentat simbolul divizionar pe masina, merge foarte usor facut un sablon (chiar si la faza asta) si suflat, fie cu galben, fie cu alb. Foloseste banda Tamyia, merge la asa ceva.

Poate te ajuta astea :
Imagine atasata: monthly_06_2009/post-1427-1245579979.jpg
Imagine atasata: 2.JPG
Imagine atasata: 3.JPGImagine atasata: 4.JPG

Ceva poze mai de detaliu (mai ales la aruncatoarele de grenade spate), se poate ?
Adi

#26 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 21 June 2009 - 12:35 PM

L-am reprezentat (poza a treia postata de tine). Uite o fotografie (tot fara blitz) in care se vede. N-am lucrat niciodata cu masti, am preferat sa folosesc decalul livrat odata cu kit-ul. Pe viitor o sa incerc toate variantele (masti, dry transfers). Am sa incerc sa fac si alte fotografii, cu detalii. Pentru senile am folosit chiar metoda sugerata de tine, dar in ceea ce ma priveste e ultima oara cand lucrez cu senile de cauciuc.

Multumesc pentru aprecieri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 71.JPG

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 21 June 2009 - 12:52 PM


#27 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2009 - 02:28 PM

Frumos lucrat, imi place, dar am o mica remarca referitoare la figurine parca sunt prea lucioase.

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 June 2009 - 09:36 PM

Bravo frate Degrelle,(si)mie imi place Pz.IV asta al tau.Subscriu in totalitate aprecierilor exprimate pana acum;
de asemenea ii dau dreptate lui Joccker:uniformele sunt cam lucioase,parca ar fie haine din piele,nu textile,insa aici poate e si "vina"blitz-ului.
Oricum un ...:-D din inima.

#29 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 21 June 2009 - 10:24 PM

Multumesc! "Figurinele nu sunt asa "lucioase" in realitate, dar oricum mai am de lucru la ele, pentru a se incadra cat mai bine in diorama ce urmeaza, asa ca nu e un proiect finalizat 100%". Am anticipat si de aceea am facut precizarile inca de la inceput. Partial e si vina blitz-ului, dar nici nu sunt terminate si in consecinta le-am montat provizoriu pe tanc. Stadiul in care le vedeti le infatiseaza dupa aplicarea unui strat de lac mat; urmeaza un drybrush si ceva pigmenti. Sper la final sa arate asa cum imi doresc.

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 21 June 2009 - 10:33 PM


#30 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2009 - 06:35 PM

L-am vazut live si arata foarte bine.
Trebe a se tine cont ca e prima masinarie si e primele figurine. Bravo, tati!

#31 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2009 - 09:09 PM

Multumesc, Alex!

Intr-adevar, nu am mai lucrat decat o figurina la 1/16, pe care am si postat-o (sunt primele la 1/35) si un singur tank la 1:72...nici pe departe atat de complex. Sunt incantat nu neaparat de cum mi-a iesit proiectul, ci mai ales de lucrurile pe care le invat si pe care abia astept sa le aplic la proiectele viitoare. Multumesc inca o data pentru aprecieri.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi