Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/32 FW190 D9 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/32 FW190 D9 Hasegawa

#1 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 August 2005 - 11:46 AM

Imagine postata

Macheta este Hasegawa la 1/32, cu decaluri EagleCals si vopsita cu vopsele Lifecolor. Vopselele Lifecolor sunt foarte viscoase si trebuie diluate cam 50/50. Le-am diluat cu Future. In felul asta vopseaua a devenit usor semi-mata, in plus nu s-a adunat pe acul aerografului cum fac vopselele mate de obicei, si rezultatul final e dur ca sticla. Am folosit doua aerografe, un Iwata HP-CS Plus si un Sotar 20/20 pentru pete. Apoi macheta a fost lacuita cu Future matuit cu Tamyia Matting Compund.

Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata

Cu dungile de dedesubt am avut niste probleme. Initial am folosit decalurile Hasegawa din cutie, dar astea erau cam transparente si cand au fost puse peste culoarea rosie, au devenit roz. A trebuit sa le dublez cu decaluri (dungi) de la Microscale.
Mai multe fotografii in galerie. O sa mai adaug cateva fotografii ale cockpitului in curand.
Sper sa va fie pe plac.
Radu

Aceasta postare a fost editata de cartula: 27 August 2005 - 12:10 PM


#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 August 2005 - 11:57 AM

Am pus si alte fotografii cu cabina pilotului in Galerie

Imagine postata

Sper sa va placa,
Radu

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 August 2005 - 05:18 PM

Frumoasa macheta. Arata excelent! Exra ingrijit lucrata! Felicitari

O intrebare: dungile albe nu sint cam groase? Intregb asta deoarece am si eu varianta aceasta (la 1/72 dar ...in cutie, Academy) si dungile par mai fine (facind reducerea la scara).
Nu ar fi fost mai simplu sa le vopsesti?? Nu de alta dar sa stiu ce ma asteapta ;-)

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 August 2005 - 08:26 PM

Multumesc de complimente.
Dungile sunt un subiect cam "dureros" in cazul machetei mele. Am folosit cartea "Doras of the Galland Circus" de la Eagle Editions. Cartea are o tona de poze ale celor 4 avioane cunoscute ca fiind vopsite in felul asta, cu desene in culori care arata pozitia exacta a fiecarei pete, dunga, zgarietura sau dara de murdarie - e cea mai buna sursa de informatii in sensul asta. Problema e ca pe avionul adevarat dungile nu au fost trasate la distante egale, unele sunt mai aproape decat altele. Asta am rezolvat-o, dupa cum se vede in poza. Pe avionul adevarat, dungile au fost pictate cu mana, si nu aveau marginile asa de drepte si ingrijite cum sunt pe macheta mea. Asta a fost mai greu de facut. Apoi, pe avionul adevarat, dungile nu erau identice, unele erau mai groase altele mai subtiri. Deci e imposibil de spus daca pe macheta mea sunt prea groase. Ce am facut eu e un compromis, in medie sunt corecte.
La 1/72 sau 1/48, EagleCals ofera si dungile. Le am pe cele la 1/72 - dungile sunt chiar frumoase. La 1/72, diferentele de grosime sau marginile ondulate sunt de dimensiuni atat de minuscule incat sunt aproape imposibil de observat.
Am avut si eu macheta Academy cu decaluri pentru JV44. Am scapat de ea repede. Fa-ti un favor, vinde-o, cumpara-ti macheta Tamyia si cauta decalurile EagleCals. Nici nu stiu unde sa incep sa iti spun cat de multe probleme sunt fie cu macheta ori cu coala aia de decaluri.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 27 August 2005 - 08:27 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 August 2005 - 10:10 PM

Radub, stiu ca macheta de la Academy e ca vai de ea. Am luat kit-ul numai pentru decaluri! Dungile oricum aveam de gind sa le vopsesc! O sa folosesc numai inscriptiile si cifrele....(chiar azi am achizitionat o macheta de la Tamiya, 60751. Are si ea mici bilbe, dar nu se compara cu Academy!).
Am incercat sa "pun mina" pe o coala Eagle, dar nu s-a putut. Pe la noi cam aste e ;-) :-D

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 27 August 2005 - 10:27 PM

Din cate tin minte, Academy au cam gresit unele cuvinte germane (sau dialect bavarez) din sloganuri. In plus, pe coala aia "1" rosu este "1" albastru! Coala EagleCals nu se mai gaseste nicaieri ca e scoasa din productie.
Kitul Tamyia nu este rau de loc. Cand vine vorba de balbe, dar de fapt singulrul lucru notabil este cala rotilor care nu este destul de adanca si nu are motorul expus. Iar asta nu se vede decat daca te bagi dedesubt. In rest nu sunt probleme asa radicale.
Radu

#7 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 28 August 2005 - 06:12 AM

Modelul arata impresionant. Cabina imi place in mode deosebit,

ict

#8 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 August 2005 - 10:17 AM

Salut,
Excelenta lucrare, felicitari!
O intrebare centurile din ce sunt facute? arata impresionant, de fapt intreg cocpitul e la fel :-D
Spor,
Bill ;-)

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 August 2005 - 01:28 PM

Centurile sunt facute din banda adeziva Tamyia (Tamyia Masking Tape), taiate in fasii inguste, vopsite cu Tamyia Buff paint. Cataramele si buclele sunt ramase de la un set de piese fotodecupate facut de Eudard pentru Bf109. Centurile pot fi pozitionate (cabina e culisanta). "Cusaturile" sunt facute cu o roata dintata de ceas. Am o scula facuta dintr-un maner si roti de ceas de dimensiuni diferite cam in modelul asta http://www.ares-server.com/Ares/Ares.asp?M...roduct&ID=15200
Radu

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 August 2005 - 01:33 PM

Radu,
Multumesc de informatii, arata exceptional, parca sunt adevarate ;-)
Spor,
Bill :-D

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 01:14 PM

Tare fain cockpit-ul, dar ma tot roade o intrebare...

Panoul de instrumente este reconstruit de tine de la 0, sau l-ai modificat pe cel al kit-ului? Daca l-ai modificat pe cel din kit, cum ai refacut cadranele instrumentelor, care in plasticul din kit au un relief cam bizar, fara a avea o adancime cat de cat?
Vad ca imaginea instrumentelor e un decal, productie proprie sau ai folosit ceva de pe piata?

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 30 August 2005 - 01:53 PM

Multzumesc tuturor pentru complimente.
Pentru panou am modificat piesa din kit. Am gaurit cadranele mai intai cu spirale apoi cu o freza dentara pana am ajuns la dimensiunea dorita si mi-a ramas doar o margine subtire. Discurile din plastic alb au fost taiate cu o shtantza de discuri Historex (punch and die - http://historex-agents.com/HXOnline/sector.../tips_punch.asp ) si lipite in locurile respective. Pentru fetele instrumentelor am folosit decaluri "MDC Luftwaffe Instrument decals" ( http://www.shopcreator.com/mall/productpag...on/D32002/54283 ). In unele locuri am folosit decalurile din cutia Hasegawa decupate cu stanta si lipite in locurile respective.
Am incercat sa imi tiparesc si propriile decaluri pentru instrumente, dar nu am fost multumit de rezultate - trebuie taiate de pe coala cu shtantza, e chin inutil cand MDC are decaluri excelente la un pret destul de bun. Eu am decaluri de la MDC/Warbirds pentru ca le-am facut niste masteruri si alte chestii si mi-au dat gratuit de cate ori am cerut.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 30 August 2005 - 01:54 PM


#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 02:03 PM

Ma gandeam la faza cu gauritul, ca prea semana cu panoul din kit ;-)
Esti multumit de punch&die-ul de la Historex? Ca de mult vreau sa-mi cumpar unul, dar n-am auzit pe nimeni sa-l foloseasca. Pana acum... Iar cele de la Waldron costa cam prea mult... :-x

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 30 August 2005 - 02:39 PM

Nu sunt multumit de Historex. Otelul este slab si se bavureaza repede. Il tot ascut, dar muchia se deformeaza imediat. Waldron se pare ca este cea mai buna scula. Astept sa imi vina una prin posta chiar acum. Stanta Waldron standard este la fel de scumpa ca si cea de la Historex. Cea de sub-miniatura de la Waldron nu imi este de prea mult folos asa ca nu sunt intersat.
Cu multi ani in urma, Reheat in Anglia aveau o scula de vis, dar s-au retras de pe piata. Am vazut una la un amic, si e intradevar bine lucrata. Nu se gasesc de vanzare, ca cine are o tine ca sfant odor.
Radu

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 02:47 PM

Da, acum vad ca cea standard e la acelasi pret. Ramasesem cu gandul la subminiatura, cand ma gandeam la cat costa. Bine ca am aflat cum sta treaba cu asta de la Historex.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi