Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsire figurine 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsire figurine 1:72

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 August 2005 - 07:35 AM

Am constatat ca pot fi diferente intre producatori la felul cum adera vopseaua la "plasticul de galeata".
Figurinele din "plastic de galeata", 1:72, de la Revell sunt altceva decat Italerii (de exemplu). Am senzatia ca acel plastic mai sufera ceva tratamente pana ajunge in cutie pentru ca se vopseste excelent si vopseaua are chiar prostul obicei sa stea pe figurina.
Am facut acum o luna si ceva teste de vopsire pe PVC-ul de la Revell, cu toate felurile de vopsele ca sa vad daca si-au pastrat "ideea" de-a lungul anilor si am constatat ca vopseaua sta excelent fie ea acrilica, enamel sau ulei. N-am incercat cu tempera ca nu m-a interesat.
Am dat-o in balarii asa ca .....
Bafta!

#2 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 27 August 2005 - 12:33 PM

crios, am incercat eu cu tempera. in general vopsesc cu tempera pentru ca-mi permite sa-mi creez nuanta dorita fara multa bataie de cap.
si in plus, ies mai ieftin.
deci, in concluzie.
vopseaua tempera prinde binisor cu conditia ca figurinele/machetele sa primeasca un "undercoat" de acuarele (15000 lei cutia, pentru scolari). in functie de tipul de macheta vopsit undercoat-ul poate fi negru la vehicule, ca sa puna in evidenta detaliile sau deschis la figurine (in general folosesc galben) pentru a nu estompa detaliile minuscule pe care apoi le vopsesc in tempera.
pentru siguranta poate fi dat un strat de lac pe deasupra. eu folosesc un lac de unghii diluat. asta merge mai bine pe vehicule deoarece le ofera o anume tridimensionalitate si scapi de suprafetele exagerat de plane pe care eu nu le suport. si nici nu prinde praf.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 November 2005 - 08:18 PM

Am gasit asta: http://www.rlm.at/st...thema07_e.htm
Poate va intereseaza!

#4 Useril este offline   simistef 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 18-July 06

Postat 19 July 2006 - 09:17 AM

@obnosis: Poti sa dai mai multe detalii despre procesul tau ? Sa imi spui exact ce produse ai folosit ?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi