Forum Machete,Modelism,Hobby: nava "san felipe" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

nava "san felipe" constructie de la zero

#21 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 06 July 2009 - 10:20 AM

Sebecul nu este o nava cu mult inaintea ei, el insa apartine mai degraba culturii arabe (Maghreb,Levant).Ca si tip de nava el se trage din galera,pastrand inca vaslele ca o alternativa pentru deplasare.In secolul 18,corsarii berberi din Mediterana obisnuiau sa atace frecvent nave comerciale Europene utilizand sebecuri.Astea erau suficient de bine inarmate ca sa intimideze o nava comerciala (asta la care lucrez eu are 24 de tunuri plus 34 de tunuri usoare,din alea care puteau fi instalate intr-o furca pe compastie) insa daca intalneau o fregata sau o nava de linie nu stateau sa se bata, fugeau.Sebecurile aveau tunuri in general de calibru inferior navelor militare Europene,insa erau mai rapide.Franta s-a hotarit la un moment dat sa se bata cu arme egale cu corsarii berberi, asa ca pe la 1750 a construit (la Toulon) 4 sebecuri,utilizate ca nave de patrulare-interceptare.Pentru ca nu stiau sa le construiasca, au adus constructori spanioli din insula Majorca,loc unde Spania avea un santier specializat in constructia de sebecuri.La muzeul marinei din Paris s-a pastrat o macheta de amiralitate din sec 18 a unui sebec (am apucat sa o vad,un model de circa 1,5 metri).Dupa modelul asta a fost realizata documentatia dupa care se ghideaza toti modelistii de astazi care prefera sa-l construiasca.E o piesa destul de frecvent construita de modelistii de pretutindeni,fiind o nava foarte frumoasa, care vine in contrast cu navele apartinand arhitecturii navale Europene,in general nave cu etaje de vele patrate.

#22 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 07 April 2010 - 05:32 PM

in urma unor discutii cu unul dintre moderatori am  decis sa ma retrag de pe acest forum.topicurile deschise de mine le voi inchide,si am rugamintea sa  mi  se  inchida si contul.imi cer scuze fata de CARTULA si CRIOS pt aceasta idee de a ma  retrage de pe acest forum.pt ei am tot respectul si il voi avea cit voi trai.finalizarea celor doua nave ale mele se  pot  urmari pe viitorul site de  modelism  pe care voi alege sa  postez.pina atunci va doresc bafta si mult spor munca.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi