Forum Machete,Modelism,Hobby: Flakpanzer Ostwind - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Flakpanzer Ostwind Work in Progress...

#141 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 13 August 2010 - 05:29 PM

Salutare Adi si welcome back!...cu poze de data asta,spre bucuria mea :blink: :crazy: !

Astept cu nerabdare si restul de poze!Spor sa ai! :drinks:

#142 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 14 August 2010 - 09:21 PM

Salut si tie Dani !!
:drinks:

....
Incerc sa refac prin scriere si ceva imagini, o mica parte din etapele ulterioare ultimului meu post privind strict macheta, raportat la ceea ce s-a mai adaugat prin interior si binenteles legat de vopsire, fara de care o macheta nu va fi niciodata completa si buna de pus intr-o vitrina.
Din pacate (chiar si pentru mine) multe din etape nu contin si imagini de exemplificare; la momentele alocate montarii/bricolarii diverselor elemente nu ma interesa altceva decat satisfactia finalizarii, nu si imortalizarea procesului. Sorry !

-Incep dara :blink: :

Ulterior bricolarii extinctorului, am purces la fabricarea podelei din compartimentul central, binenteles si placa turnanta ce se rotea odata cu turela (atat in varianta P-IV cat si la masinaria prezentata aici). Materialul folosit pentru ea, a fost tabla de alama de 0.1 mm, striurile antiderapante de pe suprafata fiind obtinute prin copiere dupa un interior plasticos urat.
Ulterior obtinerii piesei de tabla, fost decupata placa centrala, i s-a refacut buza precum si axul de "intrados", pentru centraj si o mai buna pozitionare dupa vopsirea ansamblului. Marginile podelei antiderapante au fost lipite direct pe capacele rezervoarelor, mai putin "turnanta".
Din pacate nu mai am pozele de la etapa respectiva (in curat) ci doar in varianta vopsita :
Imagine atasata: podea_3.jpg

A urmat reprezentarea parghiilor de comanda de pe peretele stanga al masinii, si alte maruntisuri pe care o sa va las pe voi sa le descoperiti daca vreti..

Am trecut la reprezentarea statiilor radio, motajul PE-urilor de la Aber putand fi numit cu usurinta calvar modelistic sau cum poti pierde din putinii neuroni ramasi in lupta cu metalele ...
Chiar daca tablele PE-ului au fost initial decalite la flacara, grosimea metalului (oare ce-o fi fost in capul celor de la Aber), nu permite multe artificii. La o culee cuprinzand cca. 200 repere, am putut folosi aprox. 100, restul fiind nevoit sa le refac in totalitate-abandonarea lor nefiind o optiune de luat in calcul.
De asemenea lipsa imagini si aici..

Dupa povestea de mai sus am trecut la vopsire, pe "capitole". Podeaua si lateralele intreg ansamblului cuprinzand 11 straturi ce au cuprins culorile aplicate
(in diverse nuante si cu treceri de la luminos spre intunecat si nu invers cum ar fi normal), lac fixativ, film mat si lucios pentru diverse sigilari, etc, etc.
Sa vedem si ceva imagini (altfel pare anosta toata povestea :crazy: ), legat de vopsirea interiorului :

Primer pe toata suprafata (nuanta de baza fiind cea mai deschisa) :
Imagine atasata: fond_1.jpg
Imagine atasata: podea_2.jpg
Se vede si podeaua compartimentului central aici.

A urmat apoi o a doua mana de primer rosu, aplicata intr-o tenta putin mai inchisa pe zonele "adanci" sau care ar fi putut constitui posibile umbre, din al treilea strat scotand in evidenta cu o nuanta putin mai calda zonele mai luminoase (spre exemplu bridele suport motor-longitudinale, "turnanta", etc):
Imagine atasata: strat_2.jpg
Imagine atasata: strat_2_1.jpg

Toata povestea de mai sus a fost apoi sigilata cu lac lucios in doua straturi fine, ulterior primind si 3 straturi de lac fixativ, urmate de mascarea partii inferioare a cocii (cca. 3 ore) pentru ca urma albul initial.
Dupa alb (email in doua straturi), a urmat o noua sigilare cu lac lucios.

Nu am fost prea incantat de rezultat si drept urmare :
-S-a facut "demascarea" primerului si mascarea partilor inferioare a albului, pentru aplicarea altor doua nuante de primer (mai inchise), ulterior acestea fiind "frecate" pe alocuri cu o periuta de dinti. Probabil e de neinteles ordinea descrisa si sunt convins ca exista alte alternative (mai simple) la acesti pasi, insa la acel moment nu m-a deranjat timpul pierdut cu mascare/demascare/remascare si asa mai departe... :blink:

Ceva imagini dupa aplicarea albului si binenteles primer :
Imagine atasata: alb_2_1.jpg
Imagine atasata: alb_2.jpg

primer strat 2 :
Imagine atasata: strat_2.jpg
Imagine atasata: strat_2_1.jpg

primer strat 3 (translucid deschis) :
Imagine atasata: strat_3_1.jpg
Imagine atasata: strat_3.jpg

primer strat 4 (translucid inchis) :
Imagine atasata: strat_4_1.jpg
Imagine atasata: strat_4.jpg

Acestia au fost pasii urmati in vederea vopsirii principale a interiorului masinii. Scuze pentru unele imagini mai neclare, insa nu mai am altele la indemana..

A intrat apoi in atentie transimisia si toata fieratania aferenta ei.
In prealabil, cutia transmisiei a fost vopsita in paralel cu podelele, primind un prim strat de aluminiu email MM ce a permis o usoara frecare cu pasla pentru luciu. Aveam nevoie de el pentru ca urma aplicarea albastrului translucid, ce trebuia ca dupa aplicare sa dea efect de aluminiu vopsit albastru metalizat. Daca am reusit sau nu, va las pe voi sa ziceti :
Imagine atasata: motor_1.jpg
Imagine atasata: motor_2.jpg

Dupa uscare completa (cca. 48 ore), am inceput sa reprezint diverse efecte pe ea, in special praf si mizerie adunata de pe drumurile pe care o fi fost umblat masinaria originala, inainte de a ajunge la atelierul de reparatii al contelui, pentru modificare.
Asta a iesit :
Imagine atasata: motor_4.jpg
Imagine atasata: motor_5.jpg
Imagine atasata: motor_6.jpg
Imagine atasata: motor_7.jpg
Imagine atasata: motor_8.jpg

Atat pentru inceput.
Spor sa aveti la machete !
:pardon:

#143 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 August 2010 - 06:07 PM

Continuare

Dupa vopsirea descrisa mai sus, a urmat ceva praf/mizerie/vopsea sarita, prin ambele compartimente.
Ceva de genul :
Imagine atasata: praf_1.jpg
Imagine atasata: praf_2.jpg
Imagine atasata: praf_3.jpg
Imagine atasata: praf_4.jpg

Compartimentul central, cu podeaua si panoul spate:
Imagine atasata: praf_5.jpg
Imagine atasata: podea_spate.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 16 August 2010 - 06:08 PM


#144 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 August 2010 - 06:37 PM

Adi omule,lucrarea asta este intr-un mare fel...incetuc asa cum lucrezi tu dar cu ce rezultate...la inceput era o simpla carcasa,si acum iata ce minunatie...
Spor in continuare Adi...fain lucrezi :drinks:

#145 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2010 - 11:17 AM

*smili caruia ii curg balele*

#146 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 17 August 2010 - 04:17 PM

Excelenta treaba,iar wheatheringul impecabil-asa cum eram convins ca va fi. :blink:
Maestre... :drinks: :blink: :crazy: !

#147 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 August 2010 - 05:06 PM

Vezi postareaBuss, la 17 Aug 2010, 12:17, a spus:

*smili caruia ii curg balele*


Asta chiar a fost faina...
:blink:

Vezi postareadani, la 17 Aug 2010, 17:17, a spus:

Excelenta treaba,iar wheatheringul impecabil-asa cum eram convins ca va fi. :pardon:
Maestre... :crazy: :blink: :pardon: !


Ma bucur ca-ti place. Wheathering-ul nu este gata nici chiar acum; dupa alte cateva interventii sau adaugiri prin burta masinii.


Vezi postareaaxor, la 16 Aug 2010, 19:37, a spus:

Adi omule,lucrarea asta este intr-un mare fel...incetuc asa cum lucrezi tu dar cu ce rezultate...la inceput era o simpla carcasa,si acum iata ce minunatie...
Spor in continuare Adi...fain lucrezi :pardon:

Alexandru, mi-ai dat o idee prin postarea ta, chit ca nu era chiar asta ordinea pe care as fi vrut sa o urmez in postarea imaginilor si implicit a etapelor de lucru.
Asta era ideea :

Am inceput de aici,
Imagine atasata: plecare.jpg

trecand apoi printr-o faza intermediara iar dupa vopsire cam la ceea ce se vede acolo.

Imagine atasata: CALUP_3.jpg

Ar mai fi una alta, dar sa nu as vrea sa anticipez prea mult.
Alte detalii, ceva mai incolo. :drinks:
Spor la toata lumea

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 18 August 2010 - 05:38 PM


#148 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2010 - 07:14 PM

__--- Alte detalii, ceva mai incolo.---- ..." Ingerasul "... :blink: . Dupa cate ca ne "omoara" , mai invarte si " lama" cat mai incet sa " doara " cat mai mult .... Altfel ... :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 August 2010 - 07:15 PM


#149 Useril este offline   Emil_A 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 15-March 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie / Modelism

Postat 18 August 2010 - 07:31 PM

Eu l-am tot urmarit cu mare interes.

Felicitari, e foarte reusita macheta!

#150 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 August 2010 - 10:22 PM

Salut Booby si multumesc pentru vorbe, rabdarea si interesul ce vad ca te caracterizeaza si pe tine... :drinks:

@Dany
Ca sa nu fiu asociat cu metodele Inchizitiei sau mai rau :blink: (chit ca nu'i cazul), iaca mai jos un alt set de imagini ce sper sa reproduca continuarea bricolarii si/sau vopsitoriei pe la interiorul masinii.

Am terminat de vopsit/uzat transmisia (cu scaparile inerente), accentuand din nou unele zone prin prafuiri/spalari/etc, am prins apoi scaunul mecanicului conductor, levierele, furtunele de presiune la locul lor.
Am extras scaunul transmisionistului pentru a avea acces mai facil in acea zona, am prins pe pozitie "bordul" masinii; din fire de plumb si cupru reprezentand cablurile electrice ce duceau la acesta precum si catre lampa superioara, bricoland totodata si cele doua camasi de protectie ale cablurilor (tubularura verde pe doua trasee). Ulterior am prins in tablou cablul cu camasa de protectie metalica ce deservea vitezometrul, prin mufa aferenta.

Restul sper sa se vada prin imaginile de mai jos :

Imagine atasata: ansamblu_fata.jpg
Imagine atasata: Set_1.jpg
Imagine atasata: Set_2.jpg
Imagine atasata: Set_3.jpg
Imagine atasata: Set_4.jpg
Imagine atasata: Transmisie.jpg

Si o imagine de ansamblu, sa se-nteleaga ceva din harababura de acolo :
Imagine atasata: ansamblu.jpg

Sper sa nu mai "doara", acum ca m-am achitat in mare parte de promisiunea facuta in postul anterior.
Urmeaza partea mai urata, cea cu statiile radio si cablaraiele asociate lor.
-Spor la toata lumea !

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 22 August 2010 - 10:41 PM


#151 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 August 2010 - 12:39 AM

:drinks: O reala INCANTARE !

#152 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 12:26 PM

Vezi postareaAdiP, la 22 Aug 2010, 23:22, a spus:

... Si o imagine de ansamblu, sa se-nteleaga ceva din harababura de acolo ...

... Urmeaza partea mai urata, cea cu statiile radio si cablaraiele asociate lor ...

Ce este de neinteles, este cum anume ai reusit sa alcatuiesti aceasta minune. Am urmarit acest topic de cand l-ai initiat, iar surprizele nu contenesc sa apara. Orice comentariu il consider de prisos.
Daca pana acum a fost partea lejera, atunci... :drinks: pentru ce va sa vie.
Succes maxim.

#153 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 August 2010 - 05:27 PM

Am doar o singura nelamurire: ce motorina ii pui, eco sau normala! :drinks:

#154 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 26 August 2010 - 08:08 PM

Trebuie sa ma mai nasc inca o data.Sper ca voi obtine aceleasi rezultate pe la vreo 70 de ani daca ma apuc de modelism in jurul varstei de 2 luni.
Felicitari

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 26 August 2010 - 08:12 PM


#155 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 26 August 2010 - 08:23 PM

Da...fara cuvinte.
:drinks:

#156 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 26 August 2010 - 11:26 PM

"Trebuie sa ma mai nasc inca o data"-si eu la fel,Razvane... :diablo:.Ce am vazut pana aici,depaseste cu mult limitele mele... :drinks:

#157 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 27 August 2010 - 12:11 AM

Formidabil! Nu pot decāt să mă crucesc şi să scuip īn sān, ca babele! Dacă n-aş şti că e vorba despre o machetă, adică dacă aş fi văzut fotografiile īn altă parte, rupte din context, aş fi putut jura, la orice oră din zi şi din noapte, că e vorba despre un tanc adevărat, muncit rău! Extraordinar! Zău că nu mai găsesc cuvinte, aşa că mă opresc aici!

#158 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 27 August 2010 - 10:06 AM

Revin cu o intrebare.
Ce camera foto folosesti?

#159 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 27 August 2010 - 11:03 AM

@alexelu_marinelu

Prietene, n-am avut niciodata convingerea ca ceea ce postez/lucrez va fi de neinteles, ori greu realizabil, de catre oricine doreste sa acorde timp si respect la ce are in fata lui pe masa de lucru.

-Cunoscandu-ti (doar din postari) dedicatia si angajamentul fata de figurine, sa-mi pun si eu aceeasi intrebare ? Nu cred ca e cazul. Pe acel teren, tu, Wurger, Alguhan, Tgr si inca cativa (ordinea e aleatorie si mai mult ca sigur si subiectiva), impuneti regulile jocului, joc care pe mine unul ma lasa aproape de fiecare data fara drept la replica. E doar o opinie la care sper ca si alti privitori sa adere. :drinks:

@Z-mare
Benzina, Alexandru, benzina... :-P , motorina-i scumpa in zilele noastre, mai ales cu cele 25 procente taiate..
Glumesc binenteles.
Merci

@Razvan si dani
-Terminati cu prostiile !
Nici unul din noi nu-si cunoaste limitele pentru ca, probabil/inca nu am cautat sau nu am dorit sa le descoperim, motive fiind multe !

@ florin44
Ma bucur ca-ti place, iar daca prin vopsire m-am apropiat cat de cat de "adevar", nu pot decat sa ma bucur. N-am muncit degeaba. :diablo:

Paul
Folosesc doar o necajita camera foto Fujifilm Finepix de 10mpx memorie, cu un optic de 4x, trepied si coala carton albastru, fundalul negru fiind mousepad-ul intors. Lumina de obicei e lampa biroului, mai rar lumina naturala pentru ca nu o mai prind cand ajung acasa ... :hi:
Nu stiu din memorie acum, ce fel de Finepix e (scriu de la birou), daca e necesar, completez mai pe seara.

Sporuri sa aveti toti la machete; pentru cuvintele frumoase, raman dator cu ceva imagini.

#160 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 September 2010 - 10:02 PM

Salut

Asa cum ziceam in ultima postare, eram dator cu niscaiva imagini cu progresu' la masina.
Incerc sa ma achit azi de o parte din promisiune, prin prezentarea partii mai urate mie, dar fara de care nu se putea continua: cablaraiele statiilor radio, conexiunile intre statii si convertoare, legaturile intre statii si distribuitor, castile, slemafoanele, etc, etc.

Sper, daca timpul va tine cu mine maine seara, sa ma pot desfasura mai pe larg in explicatii si imagini, vizand in principal legaturile cablurilor pe traseele catre statii, dimensiunile cablurilor folosite, schemele electrice privind legaturile si poate alte asemenea uratenii, plus ceva poze de front care mi-au fost si ele de un real folos. Daca vor fi si altor machetisti/modelisti de folos, cu atat mai bine.
Pana atunci, aveti ceva poze mai jos.
Imagine atasata: Pictures_009.jpg
Imagine atasata: Pictures_010.jpg
Imagine atasata: Pictures_015.jpg
Imagine atasata: Pictures_040.jpg
Imagine atasata: Pictures_049.jpg
Imagine atasata: Pictures_050.jpg
Imagine atasata: Pictures_056.jpg

Pareri ?

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi