Forum Machete,Modelism,Hobby: Flakpanzer Ostwind - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Flakpanzer Ostwind Work in Progress...

#261 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 August 2012 - 11:45 AM

@ Z-Mare - :hi:


Mai jos cateva imagini cu ce am mai vopsit pe la masina. Conform imaginilor de mai jos avem tavanul cutiei blindate, traversa in forma literei H, intradosul placii de blindaj frontale-oblica (la ea am mai adaugat si cablul ce ducea curentul necesat farului de pe aripa stanga), unul din obloane precum si arma radistului/mitralior.

Cu exceptia armei si a traversei, toate celelalte zone au primit un preshading cu negru/doua straturi de brun si rosu/ lac fixativ, doua straturi de alb si apoi cateva efecte scoase din vopsele de ulei.
.
Imagine atasata: detaliu 1-1200.jpg Imagine atasata: detaliu 2-1200.jpg

Imagine atasata: DSCF1484-1024.jpgImagine atasata: DSCF1477-1024.jpg

Imagine atasata: DSCF1493-1024.jpg
Imagine atasata: DSCF1494-1024.jpg

Si doua imagini "compuse" :

Imagine atasata: detaliu 3-1024.jpgImagine atasata: detaliu 4-1024.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 August 2012 - 11:46 AM


#262 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 August 2012 - 03:43 PM

Cred ca asta ramane un topic de stricta specialiatate, trebuie sa ai sute de ore la activ, multa informatie de specialitate si o cantitate apreciabila de tancuri deja lucrate ca sa ajungi la un asa nivel de maiestrie. Ca amator nu-mi ramane decat bucuria contemplarii unui tutorial de exceptie si admiratia de rigoare pentru pasiunea care te-a impins atat de departe. Sanatate si mult spor!
:hi: :hi: :hi:

#263 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 15 August 2012 - 10:16 PM

Cu tot respectul, tu nu esti "sanatos" ...
E drept ca toti avem dramul nostru de "nesanatate" prin acest hobby, dar ... totusi....
Felicitari pentru nervii pe care ii investesti in macheta si pentru perseverenta... o sa iasa o bijuterie !
Ca multi altii raman cu ochii pe topic !

#264 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 August 2012 - 12:12 AM

@ JangBogo si hora71u - Merci pentru cuvintele voastre.
:hi:

Mic progres de la ultima postare.
Piesa de cal. 37 si-a primit un strat de grund si doua de culoare, urmate de un inceput de efecte; turela la fel, a primit un strat consistent de grund urmat de 4 straturi de culoare reprezentand grund-ul precum si niscaiva efecte.
Tot la turela, am reprezentat placile de protectie suplimentara plasate in partea ei inferioara (spre fata) gandite pare-se cu rol de ricosare a loviturilor care ar fi putut viza rulmentul turelei. Urmeaza lucrul cu uleiuri si alte cateva maruntisuri.

In ordinea de pe tricou, avem asa :

Tunul :
Imagine atasata: DSCF1549-1024.jpgImagine atasata: DSCF1552-1024.jpg
Imagine atasata: DSCF1567-1024.jpgImagine atasata: DSCF1568-1024.jpg

Turela :
Imagine atasata: a.jpgImagine atasata: aa.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind turret 1-1024.jpgImagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind turret 2-1024.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind turret 3-1024.jpgImagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind turret 5-1024.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind turret 4-1024.jpg


Si doua imagini de ansamblu :
Imagine atasata: DSCF1592-1024.jpgImagine atasata: DSCF1591-1024.jpg

Atat.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 20 August 2012 - 12:13 AM


#265 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 20 August 2012 - 01:14 AM

Foarte reusite, jos palaria! Efectele de rugina de pe turela sunt demential de reale. :drinks: :hi: :hi: :hi:

#266 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 August 2012 - 09:53 AM

Daca nu citeam postarea JangBogo eram convins ca turela aia e una autentica si ca o iei de model! Ce sa mai zic...nu mai zic!

#267 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2012 - 08:17 PM

Ca orice om gospodar, Adi are sigur o turela in curte...

#268 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 23 August 2012 - 10:49 PM

Salut

Daca as fi avut o turela reala de Ostwind prin curte, m-as fi "aranjat pe viata"; neavand insa norocul de asa ceva, sunt nevoit sa-mi fabric una plasticoasa. :lol:
Oricum, eu ma stradui - sa vedem ce-o sa iasa pana la urma.

Totusi, pana reusesc (sau poate nu :ph34r:) sa-mi fabric turela masinariei, m-am straduit sa reprezint piesa AA ce ar urma a fi plasata in acea turela.

Despre asta-i vorba :

Imagine atasata: Flak 1.jpgImagine atasata: Flak 2.jpg
Imagine atasata: Flak 3.jpgImagine atasata: Flak 4.jpg
Imagine atasata: Flak 5.jpgImagine atasata: Flak 6.jpg

Mai am de colorat cosul recuperator, pana acum ignorat total.

Spor la toata lumea.

#269 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 August 2012 - 11:30 PM

Sa traiesti fratioare!
Dupa cum vad,se pare ca ti-a priit la maxim concediul...constructia machetei evolueaza mult mai repede.Sa trag speranta c-o vedem pe viu la Alba?
Despre efectele de pe turela si piesa AA,cred ca comentariile ar fi de prisos,asa ca prefer... :friends: :hi: :hi: :hi:

#270 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 August 2012 - 08:48 AM

Poti detalia putin procedeul de obtinere a uzurii, pe placa scut, de exemplu? :hi:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 24 August 2012 - 08:49 AM


#271 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 August 2012 - 08:59 PM

Sanatate multa si tie, frate Dani

Da, pare-se ca cele 30 de zile lucratoare lasate la "dispozitia militarului" au avut un efect benefic si in sensul aratat de tine.
In legatura cu expo sau concursul de la Alba, nu stiu ce sa-ti raspund. Sunt convins ca vor fi acolo lucrari cu adevarat spectaculoase si care vor merita prezentate si apreciate cum se cuvine. Eu zic/cred ca masinaria mea e mult mai vizibila prin poze - in varianta live totul e mult prea redus ca sa se mai inteleaga ceva.
Oricum, o sa reflectez totusi asupra ideii.


Z-Mare
Pai ce sa zic ? In principiu e mult mai usor de aratat faptic decat de scris, trebuind doar cateva culori potrivite, putina atentie si un pic de rabdare.

Luand ca exemplu intreaga piesa AA:

1. Am aplicat doua straturi de grund, slefuit usor dupa uscarea completa
2. Am dat apoi un strat generos de rosu email
3. Au urmat trei nuante de culoare email si acrilic, iar cu putin inaintea uscarii complete am pus cu o pensula imbibata in alcool izopropilic cateva puncte peste zonele in care urma ca acea vopsea sa „sara". Alcoolul izo a dizolvat suficient vopseaua pentru ca, trecand usor cu o pensula plata cu par aspru, culoarea „sa sara" din zonele de interes,
4. Am dat apoi un strat de lac lucios acrilic,
5. Peste lacul acrilic, am dat doua filtre cu uleiuri (prin puncte), folosind alb titan si un galben citron, diluate fie cu White Spirit ordinar fie cu D506. In functie de diluant, dupa uscarea completa filtrele au ramas „grase" sau din contra, uscate, fiecare avand insa efectul ei.

Trecand la scutul armei, am facut astfel :

6. Cu sienna arsa, alb si galben citron am facut un nou filtru, fiecare nuanta aplicata pe zona ei de interes. Dupa uscare, am accentuat zonele „ciobite" folosind 502 Abteilung nr. 130, curgerile fiind facute cu 502 Abteilung nr.125 precum si un mix intre nuanta asta si un portocaliu, ambele aplicate nediluat. Peste mix am venit de cateva ori cu o pensula plata cu par moale, trecerile pe verticala creând efectul de „scurs".
7. Dupa uscare (2 ore) am venit peste cateva zone cu ceva pigmenti aplicati umed dar si uscat, ultima data trecand de cateva ori cu un creion 6B prin locurile ce trebuiau sa sugereze metalul.

Asta-i tot.
Nu e cine stie ce mare branza, insa trebuie experimentat inainte, altfel exista riscul ruinarii vopsirii sau mai rau, a intregii machete.
Sper sa fi fost cat de cat coerent in exprimare si pe intelesul tuturor celor care o sa aibă rabdare sa citeasca sau (de ce nu) pentru a incerca ei insisi pe cea mai draga macheta din ograda proprie.
Glumesc binenteles.


Aceasta postare a fost editata de AdiP: 24 August 2012 - 09:02 PM


#272 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 August 2012 - 10:17 PM

Salut

Aproape am terminat de vopsit, uzat, uleiat si pigmentat turela (nu neaparat in ordinea asta :lol:). Mai am de pictat "intradosul" ei, dupa care pot sa o cataloghez ca fiind gata de pus pe masina.
Si pentru ca nu mi-a placut cum arata turela intreaga si nici porecla de Kekdose, dar si pentru a pastra formele frumoase ale vehiculului purtator, m-am folosit de o poza ce surprinde turela masinii, incercand a o reprezenta si eu la fel.
"Imagine atasata: Ostwind  turret  joke.jpg"

Mai jos cateva imagini de ansamblu si detaliu, vizand completarea culorilor pe exteriorul turelei, aplicarea catorva culori pe placa hexagonala a turelei si pe care am incercat sa o reprezint doar partial vopsita, etc, etc.
Imagine atasata: Ostwind Turret 1.jpg Imagine atasata: Ostwind Turret 2.jpg
Imagine atasata: Ostwind Turret 3.jpgImagine atasata: Ostwind Turret 4.jpg

Am vrut deasemenea sa reprezint pe interiorul peretelui placii de blindaj fata dreapta (la imbinarea cu podeaua) niste condens in curs de uscare, care arata cam asa :
Imagine atasata: Ostwind Turret 5.jpg Imagine atasata: Ostwind Turret 6.jpg
Nu sunt prea multumit de ce a iesit, insa sunt extrem de curios cum vi se pare voua.

Inca trei vederi de ansamblu a ceea ce mi-a iesit mie pana acuma, privind turela si arma in sine.
Imagine atasata: Ostwind Turret with AA gun 1.jpg
Imagine atasata: Ostwind Turret with AA gun 2.jpg Imagine atasata: Ostwind Turret with AA gun 3.jpg

Spor la toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 26 August 2012 - 11:08 PM


#273 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 26 August 2012 - 10:38 PM

Nu inteleg de ce nu esti prea multumit ,mie, efectele de rugina pe care le-ai realizat, mi se par foarte reale si veridice.

Aceasta postare a fost editata de dani: 26 August 2012 - 10:38 PM


#274 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2012 - 11:15 PM

Nu esti multumit de cum a iesit rugina. Da-i cu Deruginol sau Feruginol (ca nu mai stiu ii zicea) si lasa-l sa rugineasca din nou. :crazy:

Ce cusur ii gasesti?

#275 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 27 August 2012 - 10:48 AM

N-am scris ca sunt nemultumit de asa zisa reprezentare a ruginii ci de cum a iesit reprezentarea acelui condens pe panoul dreapta fata, pe suprafata tablei "negrunduite". Scuzele mele daca s-a inteles altceva, nu asta imi era intentia.
Imagine postata

Rugina aparenta care apare pe exteriorul placilor 3, 6 si 7 asa ramane; s-ar fi putut si mai bine insa ce-i prea mult strica, de-asta am si colorat doar ceea ce se vede pe acolo.
Placa hexagonala ce formeaza podeaua turelei am reprezentat-o intr-adevar mai altfel ruginita (folosind doar pulberi), raportandu-ma la grosimea si greutate ei fata de celelalte si care dupa mintea mea, a necesitat depozitarea sub cerul liber => un altfel de rugina, si care trebuia curatata inaintea vopsirii/grunduirii de catre teutoni.

Florin
Grund am, ii zice Deruginol (cu uscare ultrarapida) si apare pe toti peretii turelei, pe partile inferioare.
- Clar nu mai rugineste in urmatorii 10 ani.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 27 August 2012 - 11:05 AM


#276 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 August 2012 - 11:27 AM

Adi, :good: .Multumiri, mai explicit nici ca sa poate!!! :hi: :hi: :hi:

#277 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 August 2012 - 08:59 AM

Cu multa placere, Alexandru.

#278 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 September 2012 - 09:43 PM

Salut

Am incheiat senila pe partea stanga, dupa lupte seculare care au durat 48 de ore, insumand aici debavurat, slefuit, corectat imbunari, etc.

Pentru ca senilele din vinilin date in kit erau oribile sub multe aspecte, am crezut initial ca o sa pot folosi patinele plasticoase (pe care le aveam deja cumparate) produse de catre cei de la Academy, cod 1357. Din pacate, la o inspectie vizuala sumara am constatat ca reprezinta varianta de 40 cm dotata cu 6 coltare in V si dintele de ghidaj plin, patine utilizate incepand cu 1943.
Neavand nici o treaba senilele alea cu ceea ce apare incaltata masina prin fotografii, la data de 22.06.2010 ( :wacko:) i-am cumparat un alt set de senile (link-by-link), produs de catre Tristar sub nr. cod 052 si care ofera patine "mid version" de 40 cm, si care s-au folosit pentru a incalta masina asa cum se cuvenea.

Pentru cei care vor sa achizitioneze setul Tristar 052, le pot spune ca patinele sunt corecte in scara si forme, insa munca de curatare a resturilor fine de la turnare precum si existenta unui singur pin pentru a face legatura intre o patina si alta, nu isi justifica decat intr-o oarecare masura pretul de achizitie.

Asa cum am scris la inceputul postarii, dupa 48 de ore de lucru, am finalizat doar senila pe o singura parte, patinele fiind in numar de 102 bucati.
Dar destul cu vorbaria; pozele mai jos.

Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind traks 1-1024.jpg Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind traks 2-1024.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind traks 3-1024.jpg Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind traks 4-1024.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 02 September 2012 - 09:46 PM


#279 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2012 - 03:57 PM

Ce adeziv ai folosit la senile?

#280 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 04 September 2012 - 06:13 PM

Cu adeziv Tamiya cement, varianta cu capac alb.

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi