Forum Machete,Modelism,Hobby: Flakpanzer Ostwind - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Flakpanzer Ostwind Work in Progress...

#301 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 04 March 2013 - 08:49 PM

Multumesc domnilor pentru vorbe, pentru mine e dovada ca inca mai exista interes pentru ceea ce am inceput acum aproape 4 ani, iar asta nu poate decat sa ma bucure.
Nu-i bai de timpul scurs, mie mi-a facut placere fiecare secunda petrecuta in compania kitului, sper ca si voua sa va fi placut sa urmariti desfasurarea "conflictului'.
Iar daca la final o sa fiu "invingator" sau "invins", chiar nu conteaza din perspectiva mea.
:hi:

Dane, chinezii mei nu prea-s tinuti in puf de gasca, insa o parte din echipa initiala m-a lasat balta, disparandu-le cheful dar mai ales timpul necesar pentru a termina; facand greva peste greva cam tot la 2 luni. Daca nu ar fi fost asa, masinaria asta cu formele-i urate ar fi fost demult terminata si dusa la locul de veci, in vitrina.
:cray:
Oricum, ajutorul celor cu ochi oblici a fost unul de necontestat, oglindit se pare in ceea ce am tot postat pana acum si pentru asta promit ca la prima diorama pe care o sa o fac, o sa-i cadorisesc cu o casuta numai a lor.
Deocamdata o sa-i pun inca la treaba pentru ca in weekendul asta (daca timpul va tine cu mine) sa pot spune stop joc; putand apoi sa revin la ceea ce am lasat deoparte pentru a lucra acest kit.

#302 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2013 - 06:10 PM

Kitul tau ma face sa ma gandesc la ofertele alea 3 in 1:un Zaloga,un Ferreira si un Jimenez in aceasi lucrare.... :hi: :hi: :hi:

#303 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 March 2013 - 10:23 PM

Dani, nu-i prea cuser "sa vorbesti de funie in casa spanzuratului".
:drinks:

#304 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2013 - 04:40 PM

AdiP, prea multe nu-s de spus!!! Sunt de privit! E o incintare. Toata stima pentru talent, rabdare si cunostinte! :hi: :hi: :hi: :hi:

#305 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 07 March 2013 - 09:08 PM

Mi-a scăpat, finalul, am adormit în ultimul act. Piesa frumoasă, lungă, m-au trezit aplauzele publicului. Ruşine mie, felicitări ţie, frate Adi. Foarte bine arată maşina, nu ne-ai dezamăgit deloc, nu am ce vă reproşa (ţie sau machetei). Acum că te-ai eliberat, ai vreme pentru altele. Toate cele bune. :hi:

#306 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 07 March 2013 - 10:30 PM

Finis coronat opus. Ave!

#307 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 08 March 2013 - 07:12 PM

Maiestria ta la scratch-uit si vopsit este incontestabila,insa rabdarea de care ai dat dovada in astia 4 ani este impresionanta !
Meriti toate laudele si aprecierile noastre :hi: !

#308 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 09 March 2013 - 12:20 AM

Domnule, jos clopu :hi:

#309 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 09 March 2013 - 05:19 PM

Sincere felicitari.
Lucrarea ta e un bun exemplu ca modelismul este mai mult decat mestesug, e ARTA.
:hi: :hi: :hi:

#310 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 10 March 2013 - 10:55 PM

Salut la toata lumea.
In primul rand anunt cu "mare mandrie" ca ieri, 09.03.2013 am reusit sa termin al meu Kekdose, dupa 3 ani si 10 luni :lol: . Un kit pe care mi l-a adus Mos Craciun in anul 2001 si care a asteptat mai bine de 12 ani sa fie tratat asa cum am apreciat eu ca s-ar cadea.

Ieri ceva s-a rupt in minte si in suflet; sentimentul trait a fost un fel de "adio, prieten drag". Probabil unora li se pare penibil ceeea ce scriu, mie insa nu. NU dupa aproape 4 ani in care am avut obligatia sa termin ceea ce imi propusesem in primul rand mie sa fac.
Faptul ca nu am mai avut un termen limita impus de raposatul (din pacate) groupbuild, precum si o lipsa acuta de timp alocat lucrului la macheta, mi-a "permis" sa ma intind in halul in care am scris mai sus.
Insa asa cum am afirmat si in postarea mea anterioara, o mai scriu inca o data : - Mi-a facut o deosebita placere sa lucrez la acest kit si evident sa va prezint etapele ce au condus la ceea ce se vede in imagini, de multe ori ajutat de informatiile sau ideile celor care au avut bunavointa sa o faca aici sau in privat.


@Z-Mare, multumesc pentru apreciere si evident informatiile/ajutorul pe care le-am primit, atat de la tine cat si de la ceilalti coparticipanti la montajul kitului.

@Michael Wittmann.
Frate Marius, mare multumire pentru ceea ce ai scris mai sus. Tu chiar nu ai de ce te rusina, din contra. Din pacate, intreaga piesa a fost compusa din prea multe acte, plictisind de multe ori auditoriul iar pauzele pentru schimbarea decorurilor dintre acte au fost mai lungi decat am anticipat eu. Mea culpa.

@LiviuMaff
Intr-un fel cam ai dreptate, insa doar dintr-un anumit punct de vedere.
Ave si tie.

@Axor. Multumesc pentru vorbe tale. Eu zic ca rabdarea trebuie sa fie singurul atribut pentru ca oricine vrea sa termine un semenea kit.

@NightAngel, Multumesc si ma bucur ca iti place.

@Panzerseba (Sebastian banuiesc).
Multumesc pentru felicitari. Mi-ar place sa cred ca modelismul sau macar machetismul poate ajunge la rang de arta. Asa cum am mai spus, cred ca totul tine doar de cat de mult respectam fiecare ceea ce avem in fata, pe masa de lucru. In functie de asta, totul va fi oglindit in rezultatul final, bun de dus la locul sau de veci din vitrina proprie.


Pun mai jos doar cateva imagini, zic eu mai reprezentative.
Din pacate, lumina de azi nu mi-a permis sa fac niste poze mai acatarii, sapuniera da si ea semne de oboseala, flacaii cu ochii oblici au sters-o si ei, luandu-si cateva zile libere nemotivat.
Promit insa sa revin cu niste imagini mai acatarii, atat cu ansamblul cat si niscaiva detalii.

Ostwind-ul, asa cum mi-a iesit mie :

Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind done.jpg

Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind done a.jpgImagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind done b.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind done 3.jpgImagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind done 2.jpg
Imagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind engine deck 1.jpgImagine atasata: Flakpanzer IV Ostwind engine deck 2.jpg

Orice comentariu va fi mai mult decat binevenit din punctul meu de vedere.
O seara faina si spor la machete la toata lumea.
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 10 March 2013 - 10:59 PM


#311 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 11 March 2013 - 12:03 AM

Toata admiratia!Ca au fost trei ani si ceva, ca ai asteptat din 2001 sa te apuci de el, dar bijuteria pe care ai scos-o e cea mai buna dovada a ceea ce inseamna o combinatie letala de rabdare, informatie si talent! Acum, nu-ti ramane decat sa o scoti la lumina (adica expozitii, evident fara sa o expui la riscuri si accidente inutile). Cred ca este una dintre cela mai bune lucrari pe care mi-a fost dat sa le vad si nu pot decat sa te felicit din inima si sa-ti urez recidive la fel de reusite!

#312 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 12:04 AM

Un cutaway in adevaratul sens al cuvantului.

Felicitari!

#313 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2013 - 10:25 AM

Comantariu ar fi ca daca deschizi o fotografie, sa zic ultima din dreapat jos, poti jura ca-i dintr-un muzeu! Insemnele alea cu creata sunt de milioane!!!!
Inca o data, daca mai era cazul, toata stima pentru rabdare, talent, documentare, felicitari!!! :good: :hi: :hi: :hi: :hi:

#314 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 11:13 AM

Vara asta cred ca o sa am drum prin Turda si clar te iau pe tine si pe Longinus la o cafea sa studiez treaba asta si alte cateva cu ochelarul meu :) Din poze arata extraordinar, de la 30 cm cred ca e no comment. Am vazut multe poze cu machete "taiate" dar asta clar este o macheta de exceptie. Si cum ziceam mai sus, m-ai omorat cu toba aia :dribble:

Spor la treaba :drinks:

#315 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 March 2013 - 06:33 PM

Ca-i frumos foc,stii...Ca l-ai scos brici , stii deja...Ce mai pot spune ?....
Pentru faptul ca ne incanti ochii , multumiri !!!
La cat mai multe...

#316 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 11 March 2013 - 07:47 PM

Am stat si am urmarit munca ta in timp. Rezultatul final e spectaculos si sincer imi dau seama ca trebuie sa fii cu adevarat un artist ca sa ajungi la asa o minunatie!
Aveti tot respectul meu Domnule! :hi:

#317 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 March 2013 - 10:33 AM

Habemus Papam.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 March 2013 - 10:33 AM


#318 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 12 March 2013 - 02:08 PM

Adi, sentimentul pe care-l incerci acum, la final, e normal si arata pasiunea si sufletul care le depui la fiecare lucrare pe care o duci la bun sfarsit. Se stie ca Dostoievski, atunci cand termina un roman, devenea nostalgic, deprimat si irascibil, si nu numai el. Leacul pentru un asemenea sentiment este un nou proiect, asa ca ... .
Astept cu nerabdare sa vad ce urmeaza. Imagine postata

#319 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 14 March 2013 - 06:18 PM

Sa stii ca poti fii foarte mandru de ce ai realizat! Arata exceptional! Felicitari Adi!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 14 March 2013 - 06:18 PM


#320 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 March 2013 - 11:06 PM

Salut.
A cam intarziat putin raspunsul meu la postarile prietenilor ce-au scris mai sus; imi cer scuze pentru asta.
Iar pentru ca nu le cunosc tuturor numele real, o sa ma folosesc de nickname-urile cartuleze, pentru a le raspunde asa cum consider eu ca se cuvine.

@ JangBogo
Kitul a stat din 2001 asteptand o tratatie, care daca nu s-ar fi creat acel GB, ar fi fost si acum in aceeasi stare "de transa". Pe la evenimentele de profil, in afara celui de la Alba, nu stiu daca va ajunge. Plimbarile lungi nu mi-au facut bine nici mie si posibil nici kitului.
Ma bucur insa pentru ca-ti place ceea ce m-am straduit eu sa obtin.

@ LDH
Daca ai stii cate variante am luat in calcul inainte de a intra cu fierastraul in el pentru a obtine ceea ce apare in imagini ...:crazy:


@ Z-Mare
Alexandru, ma bucur pentru impresia pe care am reusit sa ti-o creez.
Insemnele cretoase de pe turela sunt facute cu.... creta scolara. Orice altceva am folosit, nu a dat suficient de credibil in ochii mei cand priveam prin lupele ce le pun pe cap din ce in ce mai des. (ca o fi defect "profesional" ori deficienta de vedere, nu stiu) . :blink:

@ Buss
George, daca o sa treci prin Turda vara asta, vei fi oaspete de cinste fie la mine fie la Longinus, sa disecam niscaiva subiecte plasticoase ori rasinoase (cum iti va fi voia). Si pentru ca toate subiectele sa fie mai usor de "inghitit" (ca-s cam multe) ne putem ajuta si de cafea si evident de vre-o apa de gura potrivita situatiei.
:friends:

@ Busila
Misule, frumos subiectu' asta chiar nu-i; din contra. Brici nici atat, are prea multe lacune ce trebuiau umplute, insa m-am cam saturat de subiect. Dupa patru ani, cred ca am putin dreptul la asta.
Ma bucur insa ca am avut ocazia sa impart cu voi toti imaginile si progresul machetei.

@ Mersu
Subiectul pare spectaculos doar in imaginile postate. In realitate nu-i cu nimic mai cu mot decat multe subiecte frumoase, vazute atat aici cat si pe la case mai mari.
Ma bucur insa pentru ca iti place ce-a iesit.

@ Longinus
Nene, tu cateodata parca nu esti sanatos....
:lol:

@ LiviuMaff
Liviule, desi am observat si la mine toate "starile de agregare" descrise de tine, nici nu indraznesc sa gandesc ca motivele ar fi similare cu cele traite de cel pe care l-ai amintit mai sus.
Leacul pentru acele stari s-a materializat deja, urmeaza sa il si arat pe aici (in sectiunea potrivita). Din pacate (soarta ce sa-i faci :lol:), masinaria respectiva n-are nici o treaba cu vre-unul din subiectele de care voiam sa ma apuc dupa Ostwind.

@ Tibi22
Tibi prietene, merci mult pentru vorbe; desi n-am reusit chiar tot ce mi-am propus sa fac cu masinaria asta, rezultatul e totusi unul acceptabil zic eu.

In loc de final de topic, mai pun odata niste poze asa cum am promis.

Imagine atasata: 0.jpg
Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg
Imagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 1.jpg
Imagine atasata: 5.jpg Imagine atasata: 6.jpg
Imagine atasata: 7.jpg Imagine atasata: 8.jpg
Imagine atasata: 9.jpg Imagine atasata: 10.jpg
Imagine atasata: 11.jpg Imagine atasata: 12.jpg
Imagine atasata: 13.jpg Imagine atasata: 14.jpg

Asta a fost tot.

Spor la toata lumea.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 30 March 2013 - 11:10 PM


Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi