Forum Machete,Modelism,Hobby: Gaz AAA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gaz AAA Zvezda 1/35

#1 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 13 May 2009 - 12:45 PM

Pe masa de lucru se afla un Gaz AAA produs de Zvezda la 1/35.

O sa revin mai tarziu cu detalii despre kit si problemele intampinate.  :spiteful:

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg

Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 5.jpg

 Imagine atasata: 6.jpg Imagine atasata: 7.jpg

Imagine atasata: 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de buha: 13 May 2009 - 01:09 PM


#2 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 13 May 2009 - 07:17 PM

Mi s-a pus pata acum ceva timp pe acest camion si pe fratele lui mai mic, Gaz MM.

Stiu ca nu am nimerit culoarea potrivita, dar la cate au indurat aceste camioane, ma indoiesc ca sa fi fost toate vopsite in aceasi nuanta de verde. Initial am luat un verde ceva mai deschis cu care am vopsit interiorul cabinei dar dupa cateva straturi vopseaua nu s-a intins bine pe macheta (prezenta "cute"); in acest fel am trecut la un verde mai inchis la care nu am intampinat aceasta problema.
Marea buba a venit la montarea sticlei pe rama portierelor. :spiteful: Cele doua bucati de plastic se suprapuneau doar pe lateral si acolo pe o suprafata foarte mica; am murdarit geamurile cu lipici cand m-am chinuit sa le lipesc... Din fericire parbrizul nu a prezentat aceasta problema.
Recunosc ca nu am fost prea atent si exista spatii libere la imbinarea capotei si a porterelor. Am pus putin chit (poxilina mai bine spus) dar nu am slefuit suprafata deoarece mi-a fost frica sa nu mi se dezlipeasca geamurile cand finisam.
Pot spune ca Zvezda a produs un kit usor de asamblat (daca omit problema cu sticla portierelor) si in plus avem anvelope de cauciuc. :unsure:



Imagine atasata: 10.jpg Imagine atasata: 11.jpg

Imagine atasata: 9.jpg Imagine atasata: 8.jpg

Aceasta postare a fost editata de buha: 13 May 2009 - 08:01 PM


#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 09:58 PM

Vezi postareabuha, la 13 May 2009, 20:17, a spus:

Marea buba a venit la montarea sticlei pe rama portierelor. :spiteful: Cele doua bucati de plastic se suprapuneau doar pe lateral si acolo pe o suprafata foarte mica; am murdarit geamurile cu lipici cand m-am chinuit sa le lipesc... Am pus putin chit (poxilina mai bine spus) dar nu am slefuit suprafata deoarece mi-a fost frica sa nu mi se dezlipeasca geamurile cand finisam.

Daca mai ai cum, scoate geamurile portierelor si inlocuiestele cu plastic transparent de la ambalaje (de bomboane si de exemplu) - este usor de manipulat, taiat si e si mai in scara.

#4 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 20 May 2009 - 08:01 PM

Ma apropii de final:

Imagine atasata: 15.jpg Imagine atasata: 13.jpg Imagine atasata: 12.jpg 

Aceasta postare a fost editata de buha: 20 May 2009 - 08:06 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 May 2009 - 08:33 PM

Cunosc kit-ul ăsta,am avut si eu de-a face cu el.Problemele majore le întâmpini(după părerea mea) la "tras"gumele pe jenţi.
Aceaşi problemă o au şi "versiunile" Ba 3, Gaz AA ori Gaz MM/Zvezda.Partea bună a lucrurilor este că ai posibilitatea de a obţine diverse conversii pe baza lui AA sau AAA,fie cu ce găseşti pe la alţi producători,fie scratchbuilt(nu intru în detalii acum).
Maşina arată bine cu un aer de-a dreptul pitoresc,iar macheta lucrată de tine îmi place.Cred că vor urma ceva efecte de uzură/wheatering pe pneuri,caroserie,etc(nu-i aşa?)

#6 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 20 May 2009 - 09:13 PM

Vreau sa pun noroi, rugina si praf pe camion pentru a-l aduce mai aproape de realitate. O sa imi dau mana pe aceasta macheta deoarece nu am experienta in asa ceva; momentan am inceput sa arunc o privire pe mesajele mai vechi de pe forum pentru "imbatranirea artificiala". ;-)
Ai dreptate, m-am chinuit cu anvelopele dar a am ramas uitimi datorita simplitatii cu care am putut sa aliniez rotile care sunt aproximativ paralele.

Imi place acest camion si doresc ca in viitor sa achizitionez inca unul pe care sa il transform intr-o cisterna pentru pompieri. La fel de tare ma bate gandul de a asambla si un Mercedes L4500 in spatele caruia sa pun bidoane si cutii. O sa vad ce alegere o sa fac in functie de buget.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 May 2009 - 08:03 AM

Cu Mercedes L 4500 A faci o afacere bună,este un kit reuşit(nu extraordinar,însă până una/alta singurul de pe piaţă la 1-35).Va fi ceva mai complex la asamblare,decât Gaz-ul; îl găseşti la un preţ bun la Parc Models.

#8 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 21 May 2009 - 07:00 PM

Vine vacanta si o sa am mai mult timp liber la dispozitie. Daca o sa cumpar Mercedes-ul L4500A va avea in spate lazi si bidoane (ca acestea sau acestea) si probil cateva figurine. M-am gandit ca soferul sa doarma in cabina, mecanicul sa mestereasca ceva la motor iar acesti soldati sa incarce camionul. Totul s-ar afla pozitionat foarte bine langa un garaj sau o ferma de la Mini Art. Cam in acest mod gandesc prima mea diorama.

Problema o reprezinta faptul ca nu dispun de un aerograf si lipsa banilor pentru kit-uri si vopsele. Acum, la montat isi asteapta randul o corabie si daca le prind gustul diorama va avea de asteptat. ;-)

Aceasta postare a fost editata de buha: 21 May 2009 - 07:09 PM


#9 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 26 May 2009 - 09:58 PM

Gata, am terminat macheta. O las in acest stadiu pana ce strang bani pentru rugina, praf si noroi. :pardon:
Ce parere aveti? ;-)

Imagine atasata: 21.jpg Imagine atasata: 16.jpg Imagine atasata: 17.jpg

Imagine atasata: 18.jpg Imagine atasata: 19.jpg Imagine atasata: 20.jpg

Aceasta postare a fost editata de buha: 26 May 2009 - 10:00 PM


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 May 2009 - 03:02 PM

Mie-mi place,verdele e bun,ruşii foloseau(şi)nuanţa asta.
Încearcă totuşi să "uzezi"puţin prelata.Am înţeles că n-ai bani de prafuri,dar poţi încerca nişte cretă colorată(negru,brun sau amestec jumi/juma între ele),pisată bine de tot(răzuieşte cu o lamă de cutter)şi pe care o "întinzi"cu un beţigaş dintre cele ce servesc la curăţat în urechi. ;-)
Dă pe (toate) cutele proeminente.Nu-i mare scofală,dar schimbă radical aspectul.

#11 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 28 May 2009 - 09:06 AM

Ma bucur ca iti place, Longinus! :dribble:

Sper sa aduc camionul la Expozitia de Machete din acest week-end, care are loc la Iasi. Vreau sa strang mai multi banuti pentru a-mi cumpara mai multe substante pentru o imbratranire artificiala (pulberi metalice, noroi, rugina, praf, zapada, cenusa, etc.) pentru a le folosi la viitoarele machete.
Pentru ca nu am experienta si nu vreau sa stric o macheta, o sa imi cumpar un tanc de plastic ieftin de la o librarie, pe care il vopsesc neglijent iar apoi sa aplic substantele mentionate mai sus. Prima data incerc creta colorata si pamant din fata blocului cernut, amestecat cu apa (multumesc Crios). ;-)

Aceasta postare a fost editata de buha: 28 May 2009 - 09:08 AM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 May 2009 - 03:01 PM

Vezi postareabuha, la 28 May 2009, 09:06, a spus:

pamant din fata blocului cernut, amestecat cu apa (multumesc Crios). ;-)


Pamant uscat, cernut si amestecat cu apa si aracet transparent ca sa se fixeze. (oi fi uitat eu sa specific printre ursi :dribble: )
Daca nu esti multumit, cat e proaspat, il poti spala si relua.

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi