Forum Machete,Modelism,Hobby: Slefuitor liniar - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Slefuitor liniar proxxon PS 13

#1 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 May 2009 - 02:36 PM

Are/poseda/a lucrat cineva unealta asta: http://www.proxxon.r...t.asp?cod=28594
? Cat de bine lucreaza si mai ales cum functioneaza partea din varf?Nu inteleg in ce sens/directie executa miscarea liniara, ma uit la partea din varf care tine talpica si nu ma prind de schema...

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 May 2009 - 05:38 PM

Probabil functioneza ca si slefuitoarele mecanice mai mari, prin vibratie. Nu am asa ceva, doar banuiesc.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2009 - 05:53 PM

Am unul, functioneaza prin oscilatie (nu e prea 'liniar' asa cum e prezentat). Capatul penduleaza in jurul unei articulatii din interior, iar varful descrie un arc de cerc in timpul functionarii. Nu-i nici rau, nu-i nici nemaipomenit. E bun la chestii grosiere pe suprafete mici.

#4 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 May 2009 - 10:03 PM

dar de ce grosiere?Daca se lipeste un smirghel de 1000 si-ar face treba?Sa zicem daca ar fi de slefuit surplus de cositor de pe table de alama, cositorite intre ele.Sau zone greu accesibile la o macheta de styrene?

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2009 - 10:29 PM

'Grosier' din urmatoarele motive:

- cursa pe punctul de contact e mica. Daca pui smirghel fin, se incarca imediat. Iesi mai ieftin daca faci de mana
- nu are reglaj al vitezei decat daca-ti cumperi un alimentator PWM de 12V. Daca ai deja unul, nu e important, daca nu ai insa mai costa si ala in plus destul.
- dupa cum spuneam, punctul de contact e redus si practic muncesti de te saturi sa slefuiesti o piesa cat de cat mai mare.
- greu de controlat
- in spatiile mici nu se descurca, tocmai din modul in care e construit. Practic ai contact doar la jumatatea cursei, insa cursa e lunga, si daca il bagi in spatii mici loveste in laterale. Nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, dar la ora asta nu pot sa explic mai bine.

Cam in toate aplicatiile uzuale am remarcat ca freza cu accesoriile potrivite face treaba mult mai buna si mult mai simplu. E doar parerea mea, dar pot sa-ti spun ca mai mult zace in sertar. Spre deosebire de freza, care e folosita intens.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 May 2009 - 09:25 AM

Alin, pentru tine cred ca e mai buna masina aia facuta din periuta de dinti mecanica. (nu reusesc sa gasesc postul!!!)

#7 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 May 2009 - 10:16 AM

mno, in dimineatza asta eram hotarat ca pe langa http://www.proxxon.r...t.asp?cod=28472 (care o iau obligatoriu, inlocuiesc chinezaria care si-o trait traiu` si si-o mancat malaiu` destul 2 ani)sa iau si scula de slefuit...acuma m-ati intors cu 180 de grade.Nu o mai iau ;-) .Sigur, Cartula am inteles exact despre ce e vorba si clar nu e ce vreau eu.Imi trebuie in principal o scula care sa curete in spatii inguste si in special langa muchii, interior de vinclu,etc, cu acces dificil ,excesul de cositor (fotodecupaje).
Z-Mare, periuta de dinti mecanica?Dar are suficienta forta pt slefuit? Evident cu smirghel atasat!

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 26 May 2009 - 11:45 AM

Ca si Cartula, si eu am o astfel de scula pe care o tin mai mult la sertar. I-am gasit arareori vreun folos.

Vezi postareaalin105, la 26 May 2009, 09:16, a spus:

Z-Mare, periuta de dinti mecanica?Dar are suficienta forta pt slefuit? Evident cu smirghel atasat!


Are destula forta, desigur.
"Forta" nu este ceea ce efectueaza slefuirea ci smirghelul in sine. Ca sa functioneze in modul optim, smirghelul trebuie sa se miste peste material. Daca apesi prea tare, smirghelul se infige in material si slefuirea devine ineficienta. Daca maresti "forta" ca sa misti smirghelul cand apesi prea tare, nu faci nimic altceva decat sa maresti ineficienta. Inchipuieste-ti smirgelul ca pe o tzesala de tzesalat calul. Daca apesi prea tare cu tzesala in cal, il intepi, el se enerveaza si te musca sau iti da o copita. Daca nu apesi destul, muncesti degeba. Daca apesi exact cat trebuie, se piaptana bine si te place si calul. ;-)
In cazul acestor scule, daca ai nevoie de "forta" ca sa misti smirghelul, atunci inseamna ca apesi prea tare (si te musca calul) - trage scula un piculetz inapoi.
Radu

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi