Forum Machete,Modelism,Hobby: Primer? Grund? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primer? Grund?

#1 Useril este offline   Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 09-December 08
  • Location:Iasi
  • Interests:modelism
    biciclism

Postat 01 June 2009 - 05:35 PM

Salve,

Am probleme uneori cu aderenta vopselei, chiar daca spal macheta cu detergent inainte. Ce pot folosi ca sa elimin problema? Grund? Primer? Ce produse ar fi mai bune?

#2 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2009 - 06:27 PM

Salutare, eu unu ti-as recomanda primer de la Vallejo, costa 48 RON pe machete.ro, il folosesc si este super, confera o aderenta ridicata si un aspect mat fff frumos.

#3 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 01 June 2009 - 09:19 PM

Nici Tamiya nu e de lepadat.

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 June 2009 - 07:16 AM

Vezi postareaDegrelle, la 1 Jun 2009, 22:19, a spus:

Nici Tamiya nu e de lepadat.


Da, mergi pe Tamiya. Vezi ca sunt doua versiuni - unul gri care este mai "brut" , suprafata ramane mata si trebuie slefuit usor cu un smirghel fin "la ud" dar este foarte bun si unul alb " care este mai fin si dupa uscare are un aspect usor lucios.
Cel mai bine este sa aplici vopseaua peste suprafata "grunduita" numai a doua zi.

Numai bine!

#5 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 05 June 2009 - 10:56 AM

Vezi postareajoccker, la 1 Jun 2009, 19:27, a spus:

Salutare, eu unu ti-as recomanda primer de la Vallejo, costa 48 RON pe machete.ro, il folosesc si este super, confera o aderenta ridicata si un aspect mat fff frumos.

48 lei = cati ml ??

#6 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 05 June 2009 - 11:00 AM

Tibi22, grundul alb de la tamiya are vreun dezavantaj mai important? Adica daca are opacitate suficienta, daca adera bine la plastic, daca vopseaua adera bine la el, daca se asaza in start suficient de subtire ca sa nu acopere detaliile. E laquer sau acrilic sau enamel?

Multumesc

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 June 2009 - 11:57 AM

Vezi postareaMiG, la 5 Jun 2009, 12:00, a spus:

Tibi22, grundul alb de la tamiya are vreun dezavantaj mai important? Adica daca are opacitate suficienta, daca adera bine la plastic, daca vopseaua adera bine la el, daca se asaza in start suficient de subtire ca sa nu acopere detaliile. E laquer sau acrilic sau enamel?

Multumesc


Buna MiG,
Eu din cite stiu este Laquer. Grundul gri poate acoperii eventuale detalii extrem de mici daca este aplicat direct din doza de spray, dar cel alb este cu mult mai fin si nu am patit asaceva. Din experientele pe care le am pot spune numai lucruri bune, de amindoua. Aderenta este in general foarte buna la plastic dar mai pot aparea probleme din cauza grasimii lasate de degete... Ok, aici stii ce ai de facut. Eu personal nu am patit dar au mai fost unii care s-au plins pe automotiveforums.com.
Eu folosesc pe modele asa :
- daca este un model unde este nevoie de mult chit ( exemplu P 51 D ICM ) atunci folosesc grund gri 1 - 2 straturi, slefuit la ud cu hirtie de 2000 sau 3000, spalat, grund alb 2 straturi, dupa care urmeaza vopseaua.
- daca modelul nu necesita chit si imbinarile sunt perfecte aplic numai grund alb.

Totul decantat, diluat si aplicat cu aerograful. Daca grunduiesti un aeromodel, controlul prin aerograf este superior! Pentru automodele poti folosii grundul si din spray.
Eu folosesc vopsele Tamiya Laquer, Tamiya, Gunze si Revell acrilice. Nu am mai folosit de multi ani enamel dar multi spun ca merge si asta!
La Hobbyx gaseti ambele versiuni!
Succes!

PS Inca ceva. Grundul gri este matt iar cel alb are tendinte sa luciasca!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC08014s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 05 June 2009 - 12:08 PM


#8 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2009 - 12:17 PM

Grundul de la Vallejo se gaseste in tuburi de 400 ml.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi