Forum Machete,Modelism,Hobby: paint booth reloaded - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

paint booth reloaded

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 08 June 2009 - 11:48 AM

pt.a n-a oara incerc sa-mi fac un paint booth. Problema pe care am avut-o inca de la inceput a fost a sursei de suctiune si a evacuarii aerului viciat. Ultima idee pe care o am e folosirea unui aspirator pe post de suctiune si a 1-2 filtre de aer pt motor auto pt filtrare. Are oare aspiratorul debit si putere de suctiune suficiente? Pt ca stiu ca are ventilator centrifugal care e mai bun pt dif de presiune mari. E bun filtrul auto sau ar trebui sa caut altceva?

Aceasta postare a fost editata de MiG: 08 June 2009 - 11:49 AM


#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2009 - 12:41 PM

Te complici cam tare, parerea mea. Aspiratorul are presiune suficienta, dar din pacate nu sta tocmai stralucit la debit (debitul e micut).
La o incinta de vopsit te intereseaza debitul in primul si in primul rand. Partea cu presiunea este secundara, si e data de mediul de filtrare folosit.

Ca filtru foarte bun, cel putin pentru partea initiala, am urmatoarea recomandare. Partea initiala de filtrare trebuie sa-ti retina majoritatea particulelor de vopsea fara ca prin utilizare sa isi piarda calitatile, si in plus sa fie usor de folosit.
Cea mai simpla metoda e sa folosesti plasa impletita metalica, in cateva straturi. Gasesti plasa de tantari metalica impletita, 4-5 straturi sunt suficiente pentru a retine o mare parte din particule. O mentiune, pune-le decalat (adica in ochiul unei plase sa ai incrucisarea de la urmatoarea).
De curatat, se scutura, periaza, sufla, spala, si e ca noua.

Ca mediu secundar, poti incerca cu pasla de filtrare pentru hote. E o solutie si filtrul auto, dar ar fi bine sa gasesti un model foarte ieftin si comun, pentru ca se va imbacsi foarte repede, si va trebui schimbat des.

Daca faci rost de un ventilator centrifugal separat, recomandarea mea e sa nu te complici prea tare cu un al doilea filtru fin, iti taie mult din presiune, si singurul rol e sa nu 'murdareasca' ventilatorul. Daca folosesti ventilator separat, lasa-l sa se murdareasca linistit, il cureti si cu asta gata.

Ce zic mai sus e in cazul in care aerul il evacuezi afara. Daca vrei sa-l recirculi in camera, atunci filtrul fin e necesar pentru ca evacuarea va murdari tot ce are in jur.

Surse de ventilatoare centrifugale / tangentiale:
- hote
- copiatoare (se folosesc la racirea lampilor)
- ventilatoare climatizare auto (sunt centrifugale)
- ventilatoare dedicate.

Pusesem mai demult un algoritm de calcul pentru tubulaturi si presiuni statice. Sa vad daca-l mai gasesc.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi