Forum Machete,Modelism,Hobby: Magazine modelism in Budapesta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Magazine modelism in Budapesta Ce merita vizitat

#1 Useril este offline   cmusat2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 28 May 2009 - 09:51 AM

Salutari tuturor,

Zilele urmatoare trag o fuga la Budapesta pentru o singura zi. E timp putin dar o sa incerc sa vanez cateva magazine.
Stie cineva care a fost recent in capitala ungara, care sunt cele mai meseriase magazine la care merita mers.

Eu am luat lista de pe makettinfo.hu/boltok, unde sunt vreo 20, acum 2 ani am ajuns la 3-4 dintre acestea. Intre timp s-a mai intamplat ceva, s-au mai deschis sau inchis anumite locatii?

Mersi mult si happy modeling ;-)

#2 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 May 2009 - 12:46 PM

http://www.cartula.ro/forum/Magazine-model...esta-t1324.html ;-)

#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 29 May 2009 - 02:13 PM

Vezi postareaAdyAero, la 29 May 2009, 13:46, a spus:


Alea nu mai sunt valabile. Magazinele megamodell s-au desfiintat sau s-au mutat de la adresele respective, la fel si altele de pe lista.

#4 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 29 May 2009 - 03:36 PM

daca poti sa pui pe forum ceva impresii, adrese dupa ce le vizitezi ar fi super.Ma duc si eu in Budapesta pentru cursa de formula 1 si as vrea sa vizitez cateva magazine de pe acolo.

#5 Useril este offline   cmusat2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 01 June 2009 - 09:57 AM

Salutari prieteni,

Deplasarea mea la Budapesta a avut loc mai repede decat preconizam, fiind in capitala maghiara sambata pe 29 mai.

Multumesc pentru lista magazinelor, o stiam de pe makettinfo.hu. Am reusit sa ajung in 3 locatii despre care pot sa va dau urmatoarele amanunte. (din pacate nu am facut poze, uitand camera acasa :friends: , dar vreau sa va spun ca la singurul magazin unde merita mi s-a spus ca nu pot fotografia in interior nici macar cu telefonul ;-) ).

Deci lucrurile se prezint astfel:

1. SAS Militaria (la ora vizitei inchis) - este in piata din fata bazilicii Sf. Stefan, cum stati cu spatele la biserica, prima strada la stanga, aprox.60-70m. Pe geam am zarit kituri de la Dragon, Tamiya, Revell, Eduard, Italeri, ICM, ceva accesorii dar n-am putu distinge, vopsele, reviste. Merita vizitat cu toate ca nu are mai mult de 12mp.

2. Jatekudvar - este la iesirea de pe podul Petofi, b-dul Ferencz la nr.10, pe partea stanga, cum mergeti catre centrul Pestei. Este un magazin de jucarii-machete, in camera din fata sunt expuse 30-40 de produse, dar spune-ti la tipul de acolo ca vreti sa vedeti machetele, va duce in spate unde este o incapere de circa 25-30mp, ticsita de kituri si noi si vechi, unde cred ca oricine isi gaseste ceva. Eu dupa cum am mai scris pe forum momentan nu mai prestez din lipsa de timp, instrumentar, spatiu, dar aici puteti gasii de la Hasegawa, Italeri, Revell, Academy, Eduard, etc etc...

3. Modell and Hobby Kft - de pe strada Lehel 62, la parterul unui bloc cu 6 sau 8 etaje, geva de genul asta. (IMPORTANT - aici am fost in 2007, acum nu am mai avut timp). Axat cu precadere pe aero-navo modelism, dar are si o parte cu machete, Academy, Trumpy, Revell, Italeri. Preturi foarte bune, atunci mi-am luat eu la 1/48 la Academy Mig-29A Fulcrum cu 3490ft (in jur de 55lei) si de la Italeri A-10A Thunderboltul cu 4500ft (vreo 68lei).
Se ajunge de pe bulevardul Robert Karoly la prima intersectie mare la stanga si in fata aprox.250m.

4.Am lasat la urma ceea ce este mai interesant. Dragilor, pe Gyali utca 31/b, adica la iesire din Budapesta catre Szeged pe autostrada M5, aproximativ in spatele showroom-ului Toyota se afla "Jatek-makett Centrum - Centrul de jucarii si machete al societatii Kfk Kobra.
Este un fel de mic depozit jumatate jucarii, jumatate machete.
Au urmatoarele branduri: Revell, Italeri, Trumpeter, Dragon, ICM, Zvezda, Revell-Monogram, Tamiya.
Pe langa acestea gasiti tot ce este necesar din punct de vedere al uneltelor: vopsele, cu precadere Revell, dar si Humbrol si Modell Master, banda de mascare, aerografe si accesorii.
De exemplu raftul Dragon se intinde pe aprox 9-10m lungime si 2,50m inaltime unde gasiti sute de tancuri, vehicule militare, avioane, figurine, armament.
Preturile sunt cred destul de convenabile, cateva exemple la care m-am uitat eu:

1/48 Revell Eurofighter - 5390ft
1/48 Revell F/A-18F Super Hornet - 5890ft
1/72 Revell Mi-26 (cutia e monstruos de mare ceva de genul 55cm pe 45 cm pe 10cm)-8490ft
1/72 Zvezda Mi-26 (acelasi kit ca Revell, de fapt Revell l-a reeditat) - 7290ft
1/72 Zvezda machete de elicoptere si avioane rusesti, intre 2590-3790ft
1/32 Trumpetere EF-2000 Eurofighter - 23900ft
1/32 Trumpeter Mig-29K - 18990ft
Pt vehiculele militare de la Dragon preturile variaza in functie de scara intre 4500-17000ft.

Este locul care merita vizitat si sigur veti pierde zeci de minute bune acolo. Tipul de la pupitrul cu computerul stie engleza si e foarte amabil.

C-am asta a fost, e posibil in urmatoarele luni sa merg din nou spre Budapesta.
Va voi anunta din timp si daca cineva doreste anumite machete sau accesorii va fi placerea mea sa vi le aduc.

Cei care urmeaza sa mergeti va doresc o calatorie placuta si nu ratatti Makett Centrum.

Happy modeling,
Cosmin Musat :dribble:

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2015 - 05:58 PM

Salut.
Stiti cava magazine in Budapesta care functioneaza ?
Sunt in oras si as incerca sa le vizitez. Azi am gasit unul pt amatorii de auto RC care avea si cateva Revell.
Multam

#7 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 28 July 2015 - 06:59 PM

https://modellzona.com/
http://replica.hu/
http://www.kekkobra....hetosegeink.htm

Cauta aici. Prmul e destul de mare cu mult tamiya si italeri, plus Dragon. Al doilea e mixt. Si sunt la 5 min distanta.
La al treilea nu am fost.

#8 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2015 - 12:06 AM

Multumesc. La primul am reusit sa ajung, dar era inchis. :-(

#9 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 01 August 2015 - 01:42 PM

Era inchis pentru ca ai ajuns la el in afara orelor de program sau era inchis... de tot?

#10 Useril este offline   gabrielglodean 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 437
  • Inregistrat: 07-August 12
  • Location:Satu Mare
  • Interests:???

Postat 01 August 2015 - 07:17 PM

Azi pe la 11 ora locala am cumparat un Dragon acolo. Deci nu era in afara programului.

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2015 - 08:24 PM

Era in afara orelor de program. Deschidea la 12, iar eu (noi, ca nu eram de capul meu...😛) am ajuns pe la 11.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi