Forum Machete,Modelism,Hobby: Silvering - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Silvering ...ce si cum...

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 17 January 2005 - 04:13 PM

Avind in vedere ca informatiile de pe vechiul forum, (ala hacuit),s-au pierdut, as dorii sa initiez o discutie despre aceasta nenorocire care se numeste silvering.Cum scapam de el sau cum reusim sa diminuam efectele?Se poate retusa silveringul dupa ce au fost aplicate decal-urile?

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 17 January 2005 - 05:54 PM

Dupa eu nu stiu ! Poate ... dar nu prea cred.
Inainte insa e destul de usor.
E important ca suprafata pe care pui decalul sa fie lucioasa. Decalul va adera si mult mai bine si efectul de silvering nu va mai apare.
Pt. asta dai inainte in zona de decal (sau chiar pe tot modelul) cu lac lucios sau Future. Pui decalul, apoi dai din nou cu lac lucios pt. fixare.
Daca vrei modelul mat sau semi-mat, dai in final cu 1-2 straturi de lac mat sau semi-mat.
Stiu, poate ma vei intreba ce-i aia Future ... :-D
Eeh !! E o alta poveste de care trebuie din nou sa ne ocumpa aici pe forum/site.

#3 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 18 January 2005 - 10:17 AM

Multam...de future stiu.Daca imi spuneti cum se cheama in Franta, "future " asta poate reusesc sa aduc citeva sticle.Dar aste e alta discutie.



Alte ideei despre silvering? Vre-o metoda babeasca cu ceva otet sau ceai de silvering....glumesc.....



Si inca ceva...ce fel de lacuri lucioase sau mate folositi pt. combaterea silvering-ului?Ceva mai ieftin decit cele speciale pt. modelism?

#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 18 January 2005 - 10:26 AM

Salut Pletila,
exista diverse solutii speciale de inmuiere a decalurilor. Eu folosesc Gunze MR. Mark Softer. Merge excelent dar trebuie folosit cu grija pentru ca exista pericolul ca unele decaluri sa se inmoaie excesiv si sa se distruga. In urma inmuierii ele adera perfect pe suprafata modelului, data in prealabil cu lac lucios.
Exista acest fel de solutii si la alte firme de pilda Humbrol si gasesti si de la Wurger 2 tipuri. Se lucreaza excelent si cu ele.
Lacuri ieftine nu stiu sa-ti indic. 8-) numai scumpe
Spor,
Bill ;-) :-D

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 January 2005 - 12:26 PM

O alta metoda de a combate (partial) silveringul este sa tai decalul lasand strict partea utila a lui, fara marginea translucida, care luceste. Metoda are dezavantajul ca se poate aplica la decalurile cu forme simple, gen cruci, rondele, etc. Cand ai embleme, figurine, scrisuri, cifre, nu merge.
Silveringul e dat de lucirea foliei de decal. Pt. a masca lucirea trebuie "s-o ingropi" intr-o zona lucioasa, pe care si adera f. bine.
Lacuri mate si lucioase gasesti si produse de revell. Incearca la clip-trade. 55.000 lei/14ml nu-i chiar o avere. Dar atentie, incearca inainte pe o suprafata de proba. Au fost in trecut loturi de lac revell cu comportament mai ciudat (uscare foarte grea). Poate lacurile sunt mai pretentioase la diluantii cu care le amesteci.... ?
Pe viitor iti recomand insa sa te axezi pe "future" si daca lucrezi cu finisari mate sau semi-mate, sa-ti cauti un asemenea lac de sigilare.
Nu am experienta in sensul asta, dar am citit ca si future se poate aduce la stadiu de "mai mat" daca e amestecat cu ceva ingredienti. Vezi pe net

#6 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 18 January 2005 - 10:13 PM

Intreb si eu, daca tot zicea Blue-Max ca va trebui discutat din nou toate astea, ce-i aia silvering? Si (ahem) ce-i aia ... future (banuiesc ca nu e ceva orange).

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2005 - 10:25 PM

Citat din post-ul precedent...

Citeaza

SILVERING: efectul de "sclipire", aparut intre suprafata vopsita si decal, datorat tocmai acestei aderente insuficiente intre cele doua componente, ce a permis patrunderea de aer intre decal si suprafata vopsita.


#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 January 2005 - 02:27 PM

Z-mare a scris pe vechiul forum (23-8-2004 at 07:27)

Ca sa lamurim cit de cit problema:
- Future este un lac acrilic, utilizat pentru "polizarea" (lustruirea) podelelor acoperite cu... linoleum (imi cer scuze pentru informatia cu parchetul!), inventat de S.C. Johnson Wax.
- Nu necesita dilutie pentru pensula sau aerograf, dar daca este nevoie se poate dilua cu alcool denaturat (nu bere!!), Polly Scale Airbrush Tinner sau Windex (sa nu ma intrebati de unde se procura!). Ustensilele se curata cu Winex, amestec de amoniac (acid pisiric) si apa sau alcool. Se poate spala si cu apa si sapun.

Se poate utiliza la:
- Lacuirea suprafetelor mate inainte de punerea decalurilor.
- Lacuirea cupolelor. Cupola se spala in prealabil cu apa si detergent, se clateste si usuca apoi se cufunda, tinuta cu o penseta de un capat, in Future. Se scoate si se pune in pozitie orozontala pe un servetel. Se lasa la uscat, in loc ferit de praf, cam 10 ore.
- Lipirea fotoinciziilor de dimensiuni mici.
- Simulare malstini sau apa statatore in diorame.
- In amestec cu pudra de talc, in loc de chit.
- Ca vopsea transparenta, in amestec cu pigment alimentar.
- Un strat de Future dat pe master inanitea copierii in silicon ajuta la obtinerea unei matrite mai fine.
- Daca sa adauga agent de matuire se poate folosi si ca lac mat.

Se mai comercializeaza in Australia sub denumirea de Stride Right, Super Stride sau Shine Magic, in Argentina sub denumirea de GloCot, in Olanda ca Pronto Wax for wood floors sau Parket Plus, in Franta si Belgia ca Klir, in Germania ca Erdal Glanzer, etc.

Bibliografie: FineScale Modeler, prin bunavointa lui Wurger

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 January 2005 - 02:32 PM

A aparut si articolul lui Z-mare
DECALURI. Citeva cuvinte despre transfer pe macheta
pe care eu l-am citit cu deosebit interes.
Bafta!

#10 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 20 January 2005 - 06:54 PM

As dori sa fac un mic comentariu la articolul lui Z-mare despre decaluri. De altminteri articolul este extrem de cuprinzator si ar trebui luat ca punct de referinta.

Iata despre ce este vorba: decalurile, cum spunea si Alexandru, se aplica numai pe o suprafata lucioasa. Experienta mea este ca intreg modelul sa fie acoperit cu lac lucios, nu numai suprafata pe care se aplica decal-urile. Spun aceasta deoarece in momentul cind dorim sa aplicam o acoperire de tip "flat", suprafata lucioasa va necesita mai mult lac de tip "flat" ceea ce ar putea duce la neuniformitati in acoperire, sau neuniformitati in suprafata modelului.

Modelare placuta,

ict

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 January 2005 - 03:24 PM

Ict, ai dreptate, dar ar insemna sa faci washing-ul apoi sa dai cu lac mat pentru a putea face drybrushing-ul, apoi sa dai cu stratul final de lac, fie el mat, seminat sau lucios. Toate aceste straturi de lac duc la scaderea contrsatului si la schimbarea nuantei vopselii. Cum am spus, lacul se da doar in zona unde vine pus decalul sau delimitam zona de marginile panourilor. In acest fel efectul nu va mai fi deranjant
Alexandru

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 03:32 PM

Z-mare, te cam contrazic... Un lac bun nici nu schimba nuanta vopselei, nici nu scade in vreun fel contrastul... Lacul lucios creste contrastul, cel mat il scade, dar tot acolo ajungi...

Iar daca nu ai un lac mat foarte mat, va deveni deranjant cand il aplici pe suprafete de luciu diferit... Se va cunoaste unde a fost lac lucios dedesubt, si unde nu... Si ajungi sa dai mai multe maini de mat, si nu faci nici o afacere...

Ce spui tu in cel mai bun caz e o 'smecherie' care merge la 1/144 sau la 1/72, dar peste crede-ma, nu prea mai merge... Am incercat-o pe vremuri, si rezultatele au fost nesatisfacatoare.

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 January 2005 - 06:43 PM

Cartula, in privinta lacului s-a putea sa ai dreptate.
Alexandru

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi