Forum Machete,Modelism,Hobby: SU-76 (1/35, Maquette) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SU-76 (1/35, Maquette)

#1 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 September 2005 - 06:40 AM

Initial, SU-76 a fost proiectat ca un vanator de tancuri. A aparut in aceeasi perioada ca si tancurile germane Tiger si Panther in 1943. Tunul sau de 7.62 cm montat pe sasiul de T-70 nu a avut nici o sansa impotriva acestora, in timp ce compartimentul de lupta deschis il facea deosebit de vulnerabil.
In 1944, odata cu sosirea noilor SU-85 si ISU 122, lui SU-76 i s-a atribuit rolul de suport pentru infanterie.
Spre deosebire de veriunea originala, versiunea SU-76 M era descentrata spre stanga.

Macheta: e produsa de Maquette, plasticul din care e facuta e deosebit de gros. Nu apar probleme de imbinare, decat la senile si anume la potrivirea senilei pe galetii de retur. Acestia sunt mai grosi decat o permit zalele, astfel ca fie se prelucreaza galetii, luandu-se din grosime, fie se prelucreaza zalele. Ramanand in aceasta zona, nervura care sustine aparatoarea este prea aproape de senila, astfel ca fie se prelungeste axul galetilor de retur, fie se taie din portiunea interioara a zalei (1 mm).
Am decupat cele doua aparatori frontale, inlocuindu-le cu doua confectionate din tabla de aluminiu.

Vopsirea a fost facuta cu Humbrol 150, peste care au urmat straturi de creta pastel, lac (Future), spalari cu umbra naturala (vopsea de ulei diluata in esenta de terebentina). Senila e vopsita cu gun metal acrilic de Tamiya.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Dreapta.JPG


#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 September 2005 - 08:23 AM

Frumoasa macheta, imi place!
Pacat ca nu ai si niste poze cu interiorul, as fi curios sa vad cat e de detaliat kitul Maquette).
Si Ronin, parca plange dupa putin noroi...

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 September 2005 - 08:23 AM

Imi place cum l-ai scos si imi place si noul stil pe care l-ai adoptat (nu ca cel vechi nu mi-ar fi placut ;-) ).
Bafta!

#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 September 2005 - 09:12 AM

O lucrare foarte reusita. N-ar fi lipsit de interes (pentru mine cel putin) daca ne-ai spune cite ceva despre creta pastel si cum se lucreaza cu ea. Bafta.

#5 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 02 September 2005 - 09:24 AM

Reusita. Mai ales asezarea naturala a senilei. Asta imi plac cel ma mult. Bravo!

#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 September 2005 - 09:36 AM

Salut,

Frumoasa lucrare dar parca un pic prea lucioasa (si prea curata, pentru gustul meu).


Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 02 September 2005 - 09:36 AM


#7 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 02 September 2005 - 01:04 PM

Frumos model Ronin.. Felicitari.
Luciul cred ca vine de la blitz-ul aparatului de fotografiat. Folosirea tablei de aluminiu.. Ai vrea sa spui ce fel de tabla este?
Numai bine

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 September 2005 - 03:02 PM

alguhan, la Sep 2 2005, 02:04 PM, a spus:

Frumos model Ronin.. Felicitari.
Luciul cred ca vine de la blitz-ul aparatului de fotografiat.

Si da si nu !
Modelul are pe el un strat de future. Urmeaza sa mai primeasca la final un strat de lac mat.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 September 2005 - 05:21 PM

Da frumoasa lucrare.
Poate nitel prea luciosa si cam ...curata!Poate sa insele si fotografia.


Un SU-76M, destul de bine facut cu senile din plastic, dar la 1/72, a scos UM si (mai?) este disponibil la domnul Pavel.

#10 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2005 - 07:03 PM

Bravos!

Frumoasa lucrare, dar chiar asa, cum se lucreaza cu creta pastel?

BOB

#11 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 04 September 2005 - 09:04 AM

Frumos lucrat. Lipseste totusi rugina cu care ne-am obisnuit deja.
Se intrevede cumva o schimbare de stil, cu tancuri proaspat iesite din fabrica?

#12 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 05 September 2005 - 06:05 AM

Multumesc pentru aprecieri.

E, intr-adevar, o schimbare de stil. Dar pana la a-l face iesit din uzina... nu, nu intentionez sa-mi schimb stilul chiar atat de mult :-D. E prafuit si afumat, dar nu ruginit, de data asta. O sa incerc sa fac niste poze cu interiorul, din pacate e greu de strecurat obiectivul camerei acolo.
Legat de creta pastel, despre modul in care am lucrat cu ea pana acum, am descris aici
Vine si noroiul... :pint:

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2005 - 04:55 PM

Ronin, ai dreptate, e destul de greu sa bagi obiectivul acum in tanc, dar poti face fotografiile cu detaliile din interior inainte de asamblarea finala!

#14 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 September 2005 - 07:38 AM

Salut,
Excelenta lucrare Horia, felicitari !
Spor,
Bill :pint:

#15 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 06 September 2005 - 08:14 AM

Am ramas dator cu explicatia legata de tabla de aluminiu, imi cer scuze. Am primit o bucata de folie de aluminiu, folosita in tipografie (nu stiu la ce, si cum, cel de la care am primit-o o primise si el la randul lui).
Am decupat aparatorile frontale originale ale kitului, si am confectionat doua similare, din tabla de aluminiu amintita mai sus. Le-am indoit usor, si le-am lipit cu cianoacrilat. Nu este o lipitura rezistenta, dar prin vopsire si lacuire, i s-a mai marit rezistenta.

Daca exista posibilitatea, recomand folosirea tablei de cupru sau alama, pentru asemenea operatii (lipitura e mult mai rezistenta), dar in lipsa, merge si aluminiul (cu conditia sa nu fie lovit accidental).

Pentru lipituri mai rezistente ale tablei de aluminiu, se poate folosi Poxipol, utilizand urmatoarea tehnica: zona in care se va face lipitura se acopera cu poxipol. Cu ajutorul unui ac, se zgarie aluminiul, sub stratul de poxipol, care impiedica in acest fel patrunderea aerului (si aluminiul nu se va oxida in zona respectiva), rezultand o lipitura mai rezistenta.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 September 2005 - 05:30 PM

Cum am mai atras atentia, aluminiul se lipeste destul de greu iar lipitura nu prea este rezistenta, aceasta din cauza oxizilor ce se formeaza, in prezenta aerului, pe suprafata foliei.
Metoda ta Ronin, este foarte buna, ea putindus-se aplica si in cazul lipiciului de tip superglue gel (pus in star nitel mai gros "inghiat" mai incet!) sau a celui din doua componente.
Dar, mai bine urmati sfatul lui Ronin si folositi tabla de cupru, alama sau plumb!!!!!

#17 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 07 September 2005 - 12:08 PM

De mare exceptie..........cred ca e mai bine sa-l lasi fara prea mult noroi. Ar fi pacat sa ascunzi anumite detalii.
Ce inmatriculare ai folosit?

Aceasta postare a fost editata de grek: 07 September 2005 - 12:09 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi