Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig 29M Trumpeter 1/32 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig 29M Trumpeter 1/32

#1 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 13 June 2009 - 03:57 PM

Salutare tuturor,

Sunt un modelist incepator. Oarecum fac o trecere din RC in machetism.
Daca se poate as avea cateva intrebari, pentru cei care ar putea sa ma ajute.
M-am apucat de constructia unui 29M 1/32, tinand cont ca sunt fan al acestui avion. De fapt 9-12 este favoritul meu, dar n-am mai gasit Revel la 1/32 asa ca am ales varianta M.
Gasesc kitul a fi foarte calitativ, cu cateva photoetched parts in el, trenuri de aterizare, pitot din metal, etc.
Se poate spune ca sufar de 2 maini stangi, dar mi-ar place sa scot din acesta macheta cat mai mult posibil.
Nu doresc sa ma implic in foarte multe detalii de genul replica vreunui avion real, dar imi plac mult 29-urile din Kogalniceanu.
Preshadingul este gata, si am inceput deja coloritul panelurilor.

Intrebarile ar fi urmatoarele:
- Folosesc vopsele acrilice de la Revel, si nu au o priza foarte buna pe fuselaj. Trebuia sa aplic un grund enamel sau ceva inainte?
Unele parti ale fuselajului vor avea cateva pete de camuflaj, foarte pierdut la culoare. Am o dilema, fuselajul este vopsit deja intr-un alb murdar, shadingurile de la panouri au iesit destul de bine, dar, daca mai adaug acel gri in zona camuflata, se vor pierde acele shading-uri. Ce ma sfatuiti? sa liniez iarasi panourile in zona respectiva? preshading de la inceput? sau un fel de aftershading cu ceva foarte diluat?
- inca sunt destul de departe de aplicarea decal-urilor, dar, am vazut pe alte forumuri straine ca se folosesc anumite solutii pentru aplicare etc, pentru a evita rezultatul clasic al decal-urilor. Unde gasesc acele solutii? si care e traducerea lor in romana?
- de unde as putea sa comand decal-uri romanesti la 1/32?
- de unde as putea sa comand ori resin parts ori photo etched pentru aceasta macheta? m-ar interesa toate piesele de stationare: cuvele pentru intake si ajutaj, scara la cabina, blocatoare roti, etc

Voi reveni si cu cateva poze cu statusul in zilele urmatoare.

Multumesc,
Mihai
On workbench
- Mig 29 9-12a Academy 1/48 x 2
- Su 30KN Academy 1/72
- F15 Academy 1/72
- F16 Academy 1/48
- Mig 29 UB Parc Models 1/72 x 2
- Mig 19 Condor 1/72

#2 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 13 June 2009 - 04:27 PM

Solutii pentru decaluri gasesti de la firma Agama, sunt 3 la numar (adhesol, hypersol si thensol) si sunt bune, din cate am auzit.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 June 2009 - 07:00 PM

Citeaza

- Folosesc vopsele acrilice de la Revel, si nu au o priza foarte buna pe fuselaj. Trebuia sa aplic un grund enamel sau ceva inainte?
Vopselele Revell adera foarte bine la plastic, ma refer la cele de tip email. Cele acrilice au oarece probleme daca sunt prea diluate. Obligatoriu sa speli foarte bine macheta, cu apa si detergent, inainte de vopsire.

Citeaza

... dar, daca mai adaug acel gri in zona camuflata, se vor pierde acele shading-uri. Ce ma sfatuiti?

Preshading-ul se face doar pentru culori deschise, la cele inchise e mai greu vizibil. In aceste cazuri sa face, fie o umbrile ulterioara, fie o spalare. Pentru umbrirea initiala trebuie sa dai la inceput un strat subtire de vopsea pe toata macheta in asa fel incit umbrirea din dreptul liniilor de panou sa se mai vada, apoi se insista cu vopsea numai pe centrul panoului. Umbrirea ulterioara se face la nuantele mai inhise de culoare, folosind fie aerograful (se pulverizeaza vopsea diluata in lungul liniilor de panou), fie faci apel la drybrushing.

Citeaza

- inca sunt destul de departe de aplicarea decal-urilor, dar, am vazut pe alte forumuri straine ca se folosesc anumite solutii pentru aplicare etc, pentru a evita rezultatul clasic al decal-urilor. Unde gasesc acele solutii? si care e traducerea lor in romana?
Vezi te rog asta, http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html , este un articol foarte detaliat in aceasta privinta. In romaneste solutiile se numesc ...solutii pentru fixarea decalurilor! :pardon: . Le gasesti la magazinele de specialitate din tara sau din tarile mai calde.

Citeaza

- de unde as putea sa comand decal-uri romanesti la 1/32?

Din cite stiu eu oferta este foarte saraca. Incearca la http://www.parcmodels.ro/ sau intreaba pe forum, poate ti le face cineva, ori vezi mai jos.

Citeaza

- de unde as putea sa comand ori resin parts ori photo etched pentru aceasta macheta?

Vezi raspunsul de mai sus plus http://www.cartula.ro/forum/EDUARD-Czech-R...orii-t4480.html sau http://www.cartula.r...nide-t2432.html
Ca sfat general: inceraca sa rasfoiesti forumul, sectiunile tehnici, materiale si articole, vei gasi multe raspunsuri la intrebarile tale.

#4 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 19 June 2009 - 01:35 AM

Salutare tuturor,

Am mai lucrat putin la macheta si din pacate m-am lovit de probleme.
Am fost poate prea increzator in propriile forte, si m-am dus de capul meu fara rabdare si fara gandire. Asa ca mi-am inecat corabiile.
De acum, ma voi informa inainte sa fac vre-un pas, pentru a evita situatiile de genul.
Am sa-i rog pe cei cu mai multa experienta sa ma sfatuiasca in situatia de fata:

Am terminat preshadingul, si am trecut la urmatorul pas. Am inceput sa vopsesc cu negru diversele elemente. Nu mi-a placut contrastul care a rezultat. Partea alba era "imbatranita" si arata satisfacator, pe cand partile inchise la culoare aratau ca nuca in perete. Fara prea multa minte, am luat un cutter si am inceput sa seman cateva zgarieturi ici colo. M-am gandit ca indiferent de efect, decat nimic, tot mai bine. A iesit o mare porcarie, si nu stiu ce sa fac.
1. nu stiu cum sa o repar.
2. nu stiu cum sa "imbatranesc" partile inchise la culoare

Pe langa problemele de mai sus, as mai avea o intrebare legata de aerograf. BD-180 nou. Nu are consistenta la flow-ul de vopsea. M-am informat de pe acest forum, si mi-am diluat foarte bine vopselele, si folosesc si presiune mica. (revel acrilice). Cateva secunde e ok, dupa care trebuie sa trag tot mai mult de trigger in spate, ca sa-mi dea acelasi volum de vopsea, pana cand hopa, scapa un flow imens, si-mi face un porc mare pe fuselaj. Asa ca din 10 in 10 secunde aprox, trebuie sa-i trag un flow maxim pe o coala de hartie, dupa care revin la macheta. E normal acest lucru? sau ceva nu fac eu bine?

Multumiri anticipate,
Mihai

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a1.JPG
  • Imagine atasata: a2.JPG
  • Imagine atasata: a3.JPG
  • Imagine atasata: a4.JPG
  • Imagine atasata: a5.JPG
  • Imagine atasata: a6.JPG
  • Imagine atasata: a7.JPG
  • Imagine atasata: a8.JPG
  • Imagine atasata: a9.JPG


#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 June 2009 - 08:30 AM

Legat de macheta ta : ai vopsit foarte frumos , preshading-ul l-ai facut foarte bine. In locurile und ai facut "chipping" ar fi trebuit sa vopsesti in aluminiu dupa care vopseaua propriuzisa iar dupa uscare sa tragi cu o bucatica de banda adeziva pe ici colo. Acum cu zgirieturile care l-ai facut nu stiu ce sa zic! Incearca sa slefuiesti usor cu un smirghel fin (2000) la "ud", verifica in permanenta suprafata prin stergerea suprafetei cu un servetel de hirtie, iar cind este in regula revopseste, sau acolo unde ai zgiriat, incearca sa aplici cu pensula vopsea cul. aluminiu...
Legat de vopselele acrilice Revell pot sa iti spun ca prin aerograf merg mai rau, incearca sa pui in cupa aerografului si o picatura sau doua de detergent de vase lichid (da, nu e o gluma !). Amesteca bine cu vopseaua din aerograf! Ar trebuii sa mearga mai bine!
Incearca vopsele Tamiya (hobbyx.ro) sau Gunze (xaba.ro) tot acrilice, astea merg mai bine iar cu diluant Gunze Mr. Color Thinner merg si mai bine, nu ti se mai infunda duza nici daca ai vopsea in cupa si nu vopsesti 20 minute!

#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 June 2009 - 08:38 AM

Salut Pupetxls
Daca mai incerci pe viitor sa reprezinti vopsea sarita pe mahete aero, gandeste-te la curgerea aerului :-Dinspre fata spre spate. Asa se si vede vopseaua (jupuita) in cele mai multe cazuri, respectiv de la liniile de panou spre spate, nu si spre fata. In felul pe care l-ai reprezentat tu, arata cam ca si un aparat scos la reforma.
Solutie de compromis, ar fi sa il reprezinti exact cum am aratat mai sus, dar:
-Incearca sa slefuiesti usor zonele afectate (nu sunt multe oricum) si ulterior refaci cu vopsea. Te asigur ca nu se va vedea.
Poti sa folosesti pentru o trecere lina intre zonele slefuite si cele intacte, un strat fin de chit (aplicat cu aerograful binenteles).
Spor la treaba
Adi

PS : Scuze, acum vad ca Tibi a explicat mai pe larg.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 19 June 2009 - 08:40 AM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 June 2009 - 09:21 AM

Pentru inceput da-mi voie sa-l citez pe maestrul Wurger (din viitoare carte modelistica: Cum ne batem cuie in talpa!): "Cind te intrebi daca nu-i prea mult, deja e prea mult!". Asta ar trebui bagata la cap de catre toti modelistii (inclusiv de mine! :-D )
Asa. Sa revenim.
Ca sa repari treba, da jos toata vopseaua (ma refer la cea neagra de pe bot si de pe unde ai mai exagerat cu zgirieturile) folosind alcool izopropilic pus pe un betigas cu vata in capat (din alea de bagat in urechi, in loc de deşti!). Banuiesc ca vopseaua nu a apucat sa se matureze, deci se va duce repede.
Acum, ca sa simulezi vopseaua sarita procedezi asa:
- prima data dai cu un stat de vopsea tip aluminiu acrilica (email) si o lasi sa se usuce ceva timp;
- vopsesti cu al doilea strat de vopsea de data asta email ( sau acrilica, daca primul strat a fost email), lasi sa se "zvinte" putin (daca e acrilica faci asta imediat), apoi cu putin scoci cu dubla fata pus pe io scobitoare "rupi" vopseaua in zonele de interes.
Daca atit vopseaua aluminiu cit si cea de baza sunt de acelasi tip, email sau acrilic, intre ele da cu un strat de lac lucios de tip acrilic, respectiv email.
Atentie la citatul dupa Wurger! Si, alta atentionare, atentie la simetrie, ca ce vad eu pare a fi tras la şapilograf!!
Trebuie sa-ti atrag atentia ca, din ce stiu eu, in zona conica este amplasat radarul!!! Deci conul nu este metalic ci dintr-un dielectric!!!!!! Ori de pe asta nu prea sare vopseaua si, chiar daca e hîrjîită, ar trebui sa se vada ceva maroniu, adica invelisul de sticlotextolit/pertinax/ce o mai fi!
La avioane/blindate/figurine, fereste-te sa folosesti vopsea negar-neagra (doar daca este cazul musai) ci foloseste diverse nuante de gri foarte inchis. Pentru zona ta iti recomand Revell 9!
Pentru a estompa putin contrastul poti folosi un ecran (vopsea foarte, foarte diluata, data musai cu aerograful!) ce siuleaza praful (un Revell 87, de exemplu).
In rest ti-a iesit foarte bine.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 June 2009 - 09:26 AM


#8 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 19 June 2009 - 11:02 AM

Salutare,

In primul rand va multumesc pentru ca mi-ati sarit in ajutor. Am mai dormit o noapte, m-am mai uitat si pe la strainezi si incep sa pun la cap cateva idei.
Cum ar parea urmatoarea varianta: Jos toata vopseaua, refacuta ca si inainte, fara strat de aluminiu, dupa care sa incep acel "chipping" cu un creion de ochi de culoare metalica?

Mersi,
Mihai

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 June 2009 - 01:02 PM

Vezi postareapupetxls, la 19 Jun 2009, 12:02, a spus:

Salutare,

In primul rand va multumesc pentru ca mi-ati sarit in ajutor. Am mai dormit o noapte, m-am mai uitat si pe la strainezi si incep sa pun la cap cateva idei.
Cum ar parea urmatoarea varianta: Jos toata vopseaua, refacuta ca si inainte, fara strat de aluminiu, dupa care sa incep acel "chipping" cu un creion de ochi de culoare metalica?

Mersi,
Mihai


Mihai, nu stiu daca merge. Incearca pe un loc mai putin vizibil, vezi daca efectul iti satisface cerintele! :-D Daca iese ok, fa si acolo unde vrei sa iti iasa in evidenta efectul asta!
O alta idee ar fi niste markere (permanentmarker) marca Edding care contin o vopsea argintie si care dupa uscare nu se mai spala cu apa. Gasesti la librarii mai bune sau Selgros, Carrefour, Diverta...
Succes!


PS : uite aici un link unde poti descarca tot catalogul Edding. Vezi la pagina 43 si 44 produsele 753 si 780 culorile 054.
Am sa imi cumpa si eu un astfel de Permanentmarker si am sa fac un test in acest weekend! :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 19 June 2009 - 01:24 PM


#10 Useril este offline   aviatoristu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aviatie

Postat 19 June 2009 - 07:44 PM

Edding 054 gasesti la Diverta.
25 lei in Diverta din mag Unirea. Daca gasesti undeva mai ieftin (si s-ar putea sa gasesti), sa vezi si cat e halatu' :-D

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2009 - 01:59 PM

Citeaza

... fara strat de aluminiu, dupa care sa incep acel "chipping" cu un creion de ochi de culoare metalica?
Pupetxls, tu ce faci, pui carul inaitea boilor???

#12 Useril este offline   alexu` 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 11-August 06

Postat 21 June 2009 - 09:02 PM

Ceea ce trebuie sa mai ai in vedere este faptul ca la mig-ul 29 exista ansamble care nu sunt metalice, ci din materiale compozite, deci nu va iesi la suprafata luciu metalic, iar un fapt pe care l-am observat eu la majoritatea avioanelor este ca vopseaua gri de pe bot(carcasa antenei radiolocatorului) nu se cojeste si nu sare.

Stima,
Alex

#13 Useril este offline   LNM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22-November 08
  • Location:Suceava

Postat 21 June 2009 - 10:03 PM

Din amintiri, conul radarului de la SA 2 este din magneziu (maro cafeniu) şi cred că şi la MiG este la fel fiindcă sunt de la aceeaşi mamă sovietică, deci Z MARE are dreptate, dar cine ştie ce vopsea a mai inventat IVAN! Frumos lucrat pentru două mâini stângi :-D !
SUCCESURI!

#14 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 22 June 2009 - 10:59 PM

Salutare,

Back from weekend, si de maine ma gandesc sa incep sa lucrez la macheta. Am facut o comanda pentru vopsele Gunze, sper sa imi soseasca pe maine.
Solutia la care am ajuns pana la urma e urmatoarea, jos tot si refacuta toata partea din fata. Voi folosi Gunze doar ca si substrat metalic, restul va trebui sa fie tot revel, pentru siguranta.
Am cateva temeri vis-a-vis de con, pentru ca daca nu-i dau chipping, va arata ca nou, ceea ce nu-mi doresc prea tare. Poate ar fi mai interesant sa-l vopsesc cu pensula? urmele care raman de la pensula, poate ar da un efect de imbatranire.

Multumesc in continuare,
Numai bine,
Mihai

#15 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 13 July 2009 - 04:54 PM

Salutare,

Din pacate, voi face o pauza cu aceasta macheta. Gunze nu se potriveste deloc cu Revel, si am deja prea multe straturi de vopsea pe el. Am incercat cu Mr. Paint Remover, si a iesit o mare porcarie. Trebuie sa curat tot avionul. Am incercat toate toxicele de pe piata, si nimic nu da rezultat prea bun. Nici nu stiu ce sa fac.

Pana astazi kit-ul a facut o excursie pe la cosul de gunoi, dupa care am zis, ca totusi cand voi avea nervi de curatat si reluat toata treaba, am sa ma pun iarasi.

Intre timp am inceput lucrul tot la un 29, dar 9-12UB de la Academy 1/48.
Va fi topic nou.

Numai bine,
Mihai

#16 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 13 July 2009 - 06:46 PM

salutare. imi cer scuze ca intervin si eu, din cate am vazut vrei sa faci macheta romaneasca. eu as zice ca e potrivit deloc, diferentele fiind destul de multe si vizibile intre 29 A si 29M. ca si cum ai face un superpuma cu cocarde romanesti...nu se potriveste... ai putea sa-l faci un M grioi, cum sunt printre primele sau cireasca de pe tort, OVT-ul, desi ala e f greu de facut daca nu ai decaluri si din cate am tot cautat eu pe net, nici nu sunt.

na, nu o lua in nume de rau, e doar parea mea.

sau a doua varianta ar fi fost sa-l modifici p asta sa fie A, care in afara de grilajul de pe apex, e destul de usor de modificat, trebuia doar sa tai putin din profundoare, din baza bordului de fuga a derivelor, sa tai antenele alea de sub admisie si sa prelungesti putin eleroanele sa iasa din aripa, si eventual putin coama facuta mai convexa si containerul parasutei mai lucrat putin la el. si deja dadea bine a 29A cum am avut noi.

daca te hotarasti sa faci asta, iti pot trimite niste desene cu diferentele ca sa vezi ce si cum.

spor la modelit.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2009 - 08:16 AM

Pupetxls, puneti niste minusi de cauciuc si o masca si incearca cu alcool izopropilic, trebuie sa mearga!

#18 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 07-June 09

Postat 14 July 2009 - 12:12 PM

Salut

Multumesc pentru sfaturi.

Jester - revin, sunt incepator, si aceasta e prima macheta pe care vreau sa o fac sa iasa bine. De aceea, nu m-am orientat spre a face un model copie dupa vreunul real. Totusi intre timp, tinand cont ca am mai achizitionat cateva modele 9-12A, simple si duble, intr-adevar, voi face din acesta un M classic. Cel mai probabil varianta gri cu camo.
Ca si diferente sunt foarte multe intre cele doua modele. Lerx-urile in primul rand. La M sunt ascutite de la inceput pana la voletii aripilor, iar la A incep ascutite dupa care se rotunjesc.
In realitate sunt doua avioane diferite, incepand de la structura fuselajului terminand cu electronica.

Si la RC, 9-12-le mi-este testbed, si lucrez la el de aproape doi ani de zile. Dar dupa cum am zis, am asteptari poate prea ridicate, si de aceea momentan este on hold. Atasat ai cateva poze cu cel de RC.

Intre timp, dupa cum am spus, m-am apucat de un 9-12UB 1/48 Academy. Momentan sunt in stadiul de putty. Ieri am lucrat prima oara cu putty-ul si sunt cam dezamagit de skill-urile mele. Am pus prea mult, si am avut gramada de finisat. De asemenea am observat ca la finisarea cu apa, putty-ul se descompune, iar la uscat fura prea mult smirgelul si din plastic. Am incercat o oarecare redetailiere cu cutter-ul a pannel-urilor dar, nu e satisfacator. Sper sa termin astazi cu putty-ul (plasto de la revell by the way) si sa trec la grunduire. Sunt curios ce defecte imi va scoate in evidenta.

ZMare - multumesc, ca bine zici. TRAIASCA ALCOOLUL IZOPROPILIC!!! de la farmacii, la praktiker nimeni nu stia cu ce se mananca. Pana la urma am aflat ca e cu electrotehnica, 10lei 400ml. Super ieftineala, vis-a-vis de Mr. Paint Remover. Si, intr-adevar si-a facut bine treaba. Manusi, masca, aer curat, 2 ore. A venit jos tot. Putin a mai ramas intre pannel-uri, dar sper sa le scot astazi si pe acelea.
Din pacate, kitul a suferit cateva fisuri in excursia lui catre gunoi, dar nu cine stie ce. Putty si smirghel.
Pana la urma poate ca pasul asta inapoi va scoate o macheta mai buna din kit. Am in plan refacerea cabinei etc.

Inca odata multumesc pentru sfaturi,
Numai bine,
Mihai

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_048.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_047.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_046.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_044.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_043.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_018.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_016.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_050.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_058.jpg


#19 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 14 July 2009 - 04:23 PM

superb RC-ul tau.

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2009 - 08:16 AM

Citeaza

kitul a suferit cateva fisuri in excursia lui catre gunoi, dar nu cine stie ce. Putty si smirghel.
Nu, mai bine superglue si smirgel fin, la ud.
Ce motoare ii pui la măgăoaie? Arata tare bine!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi