Forum Machete,Modelism,Hobby: campionatul european de navomodelism 2009 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

campionatul european de navomodelism 2009 citeva poze de la Timisoara

#21 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 30 June 2009 - 10:20 PM

Salutare.Mai intai sa ma prezint, pentru ca sunt nou pe acest forum.Ma ocup de circa 15 ani de navomodelism (machete statice,corabii) si cam de 10 ani ies cu regularitate la campionatele nationale, Europene si Mondiale de profil.La acest campionat european am participat si eu cu navele de linie Le Protecteur si San Felipe la clasa C1(nave de epoca,din lemn).Sa va spun cateva cuvinte despre mediatizare, pentru ca am fost de fata.Ziaristi au fost vreo 8, si s-a scris despre asta.Ajunge sa puneti pe google cuvintele "campionatul european de navomodelism timisoara"si vedeti niste niste ecouri prin presa.Au fost si doua televiziuni: una locala, si Realitatea Tv.Asa ca pot sa va spun ca mediatizare s-a facut.Am vorbit cu cel care rupea bilete la intrare si mi-a spus ca pe toata durata concursului au fost circa 200 de vizitatori platitori de bilet (5 ron intrare).Asta s-a petrecut intr-un oras de circa300000 de locuitori.Spre comparatie, am participat in 2004 la campionatul Mondial din Franta intr-un orasel de 5000 de locuitori de pe coasta Atlanticului (chateaulin).La o mediatizare mai slaba decat cea de la noi, pe parcursul celor 10 zile cat a durat concursul au fost circa 6000 de vizitatori (veniti din toata Bretania,regiunea unde s-a tinut concursul) si cu toate acestea organizatorii s-au declarat nemultumiti.La noi niciodata modelismul naval nu va avea o mare audienta, pentru simplul fapt ca el nu prea apartine culturii noastre.Sunt convins ca marea majoritate a vizitatorilor de la concursul din Timisoara se uitau la machete ca la niste obiecte frumoase, fara sa aibe habar in realitate la ce se uita: ce tip de nava este, istoria ei in caz ca are una.Eu sunt Oradean. Sunt singurul din oras care lucreaza machete de corabii si Oradenii in general, au mai vazut asa ceva pe pungile de cacao.

#22 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 30 June 2009 - 10:46 PM

.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6500.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6501.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6502.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6504.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6505.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6506.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6506.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6507.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6508.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6509.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6510.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6511.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6513.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6514.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6515.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6515.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6517.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6518.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6519.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6520.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6521.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6522.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6523.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6524.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6525.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6526.JPG


#23 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 June 2009 - 10:50 PM

Vezi postareatulaji, la 30 Jun 2009, 23:20, a spus:

Sunt convins ca marea majoritate a vizitatorilor de la concursul din Timisoara se uitau la machete ca la niste obiecte frumoase, fara sa aibe habar in realitate la ce se uita: ce tip de nava este, istoria ei in caz ca are una.Eu sunt Oradean. Sunt singurul din oras care lucreaza machete de corabii si Oradenii in general, au mai vazut asa ceva pe pungile de cacao.


Bine ai venit printre noi.
Cu siguranta ca vom avea multe de invat de la tine.
Este binevenita prezenta ta si te rog sa ne tratezi cu moderatie si rabdare, multi dintre noi neavand habar ce inseamna sa lucrezi dupa standarde si regulamente NAVIGA, chiar daca dintre noi unii inca au impresia ca lucreaza la fel de bine si precis ca cei ce fac machete pentru concurs sau muzee asa ca vizitatorii nu-s de condamnat ca nu stiu la ce se uita decat prin prizma frumosului.


Bafta!

#24 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 June 2009 - 11:12 PM

Vezi postareatulaji, la 30 Jun 2009, 23:20, a spus:

Sunt singurul din oras care lucreaza machete de corabii si Oradenii in general, au mai vazut asa ceva pe pungile de cacao.


M-am hotarat foarte greu la comentariu fiindca de obicei se isca discutii neprincipiale.Ma axez doar pe ultima remarca. Imi e greu sa cred ca nu sunt macar cativa puiuti de oradean care sa vrea sa isi lucreze o barcuta si nu prea stiu cum. Eu la mine am gasit sau m-au gasit. E drept ca atunci cand esti in varful turnului, tot ce se misca la baza sunt furnici.
Nu o lua ca pe o ,,rautate''.
Spor!

#25 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 30 June 2009 - 11:50 PM

Una din piesele cu care am participat Le Protecteur o puteti vedea in ultimul set de poze atasat de Jeli.Prima si adoua poza.O nava vopsita in negru, benzi crem, si castelul pupa albastru.Cu Le Protecteur am luat bronz si cu San Felipe am luat argint.Asta inseamna ca sunt in carti pentru campionatul mondial de anul viitor.Pentru cei interesati, el se va tine in Germania (Dresda sau Leipzig).Din pacate nu voi putea sa postez poze pe acest forum pentru ca nu am aparat si nu stiu sa postez.Cateva informatii preliminare despre navele cu care am participat:Le Protecteur, nava de linie franceza (sec18),66tunuri,scara1/75,timp de executie 2140 ore pe parcursul a doi ani.San Felipe,nava de linie spaniola (oare?)(sec17),scara1/100,timp de executie aprox 2500 ore pe parcursul a cinci ani.Si totusi era acolo pe masa de concurs un Victory scara1/100 a unui concurent ceh,medaliata cu aur.Ma uitam la el si am ramas cu vaga impresie ca nu o sa pot realiza niciodata ceva la calitatea aia.

Cei mai buni la clasa c1 insa sunt ucrainienii.In fiecare an vin la concurs cu 5 sau 6 nave,si toate iau medalii de aur sau argint.Eu de cand ies la europene si mondiale, nu am vazut niciodata o macheta ucrainiana (clasac1)medaliata cu bronz.

#26 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 01 July 2009 - 12:42 AM

Bine ai venit pintre noi tulaji
frumoase lucrari, felicitari :hi: si tot respectul meu.....sincer a-si dori nespus de mult sa fiu unul din elevi tai, chiar daca sunt din Iasi

bafta

#27 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 01 July 2009 - 07:55 AM

Daca credeti ca va pot ajuta cu ceva sfaturi sau sugestii, puteti sa ma intrebati, nu e nici o suparare. Mi-ar place sa mai pot comunica cu cineva pe tema modelismului naval, avind in vedere ca eu sunt cam izolat aici,in Oradea.

#28 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 01 July 2009 - 08:26 AM

Si poze cu POBEDA SI POTEMKIN...nu a facut nimeni??????? :hi: :hi: :-D

#29 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 01 July 2009 - 03:29 PM

salut,si bine ai venit,tulaji.cred ca ne-ai ajuta foarte mult,deschizand un topic,special pentru treaba asta:sfaturi si sugestii...iti vom putea pune intrebari,fara sa amestecam prea tare borcanele!eu am deja o caruta(de intrebari)pentru ca nu mai stiu nici care sunt clasele de concurs!!!si in felul asta rezolvi si problema cu comunicarea...

#30 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 01 July 2009 - 04:46 PM

Clase de concurs:C1-machete de nave cu vele;de la scara 1/20 la scara 1/250.Ele pot fi prezentate in concurs cu sau fara vele,sau cu velatura stransa.Dimensiunea maxima a machetei,2metri.C2-machete de nave cu motor,militare sau civile.C3-sectiuni de nave,machete de nave in constructie,diorame,modele structurale;aici exista patru subclase pe care nu are rost sa le aprofundez pentru ca nici eu nu le stiu prea bine.C4-micromachete,de la scara 1/250 pana unde se poate,am vazut chiar si la scara 1/1200.C5-machete de nave in sticla.C6-machete de nave din plastic (chituri asamblate).C7-machete de nave din carton;astea sunt reviste din care se decupeaza toate piesele si se realizeaza un asamblaj.La C1 nu se admit componente de chit la constructia machetei,de genul scripeti, gratare sau tevi de tun.Daca cineva totusi foloseste, nu primeste un glont in cap,ci e depunctat la arbitraj.Daca cineva se apuca sa construiasca o nava cu un volum de munca foarte mare,poate sa participe cu ea neterminata la clasa C3;fara catarge si bordajul terminat.Spre exemplu eu am mai participat cu San Felipe la CE si CM de anul trecut si acum doi ani, nava nefiind terminata.Corpul navei era construit in intregime insa era partial vopsit;Nava era expusa pe un platou de nisip iar in jurul ei era instalata o schela.Ca documentatie am avut o colectie de gravuri din sec 17, cu nave de linie in constructie,in cara se vedeau clar cum arata schelele din jurul ei.Toate detallile de pe punte erau terminate, mai putin tevile de tun si ancorele.Astfel prezentate am luat cu ea argint la Europenele din Bulgaria(2007) si bronz la Mondialul din Cehia(2008).

#31 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 01 July 2009 - 04:59 PM

Bine ai venit si felicitari! Subscriu la ce spune gobi, se simte nevoia unui topic dedicat.Tu spui: "La noi niciodata modelismul naval nu va avea o mare audienta, pentru simplul fapt ca el nu prea apartine culturii noastre". Daca te referi la nivel local, ok. Dar daca te referi la Romania in general, as fi fost de acord cu afirmatia daca eram Mongolia. Dar noi avem o traditie maritima si fluviala, care se reflecta de la aspectele geostrategice pana la cele culturale. Problema e, din punctul meu de vedere, faptul ca noi nu doar ca nu evoluam, ca natiune, ba chiar as spune ca regresam... Oricum, lucrarile tale sunt superbe. Iti doresc mult succes in continuare si sper sa fii cat mai prezent pe forum.

#32 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 01 July 2009 - 06:27 PM

asa cum am spus,intrebari sunt:care e treaba cu clasa c3 a,b,c,d...ca aia ma intereseaza.pe naviga nu am inteles nimic(e-n germana)iar pe la frm prea putine explicatii...

#33 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 01 July 2009 - 09:22 PM

Si fiindca prietenul nostru Jeli exceleaza cu pozele velierelor (marea sa pasiune) postez si eu 4 imagini facute de prietenul UHU cu un telefon ,ale modelului care m-a marcat: POBEDA ! Daca am sa castig vreodata la loto am sa-l caut pe ucrainian...
Vali

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#34 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 01 July 2009 - 09:28 PM

Vad ca stii de site-ul naviga, atunci esti oarecum in tema.Eu am regulamentul naviga din 1998 in franceza.M-am uitat peste el si pot sa-ti spun.C3-a;diorame,instalatii portuare,santiere navale,docuri,ecluze.C3-b;nave construite din lemn lasate in stadiul natural.C3-c;modele de nave taiate pe la linia de plutire.C3-d;parti de nava,echipamente de nava,sectiuni transversale si longitudinale.

#35 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 01 July 2009 - 10:18 PM

urmeaza serialul:"pozele din seara asta"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6551.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6552.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6553.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6554.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6555.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6555.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6557.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6558.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6559.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6560.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6561.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6562.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6563.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6564.JPG


#36 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 01 July 2009 - 10:23 PM

Vezi postareaVali, la 1 Jul 2009, 21:22, a spus:

Si fiindca prietenul nostru Jeli exceleaza cu pozele velierelor (marea sa pasiune) postez si eu 4 imagini facute de prietenul UHU cu un telefon ,ale modelului care m-a marcat: POBEDA ! Daca am sa castig vreodata la loto am sa-l caut pe ucrainian...
Vali


Ca bine zici.Poate mai face una pana atunci sa nu ne certam :hi:
Multumesc ptr. poze si mie imi place foarte mult.

#37 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 01 July 2009 - 10:29 PM

.

eu pun pozele la rind.intradevar sint mai multe veliere dar acestea sint pozele ce le-am primit.atit eu cit si amicul meu care a facut pozele sintem pasionati  de navele de epoca. :hi: :hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6527.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6528.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6529.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6531.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6532.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6533.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6534.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6535.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6536.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6537.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6538.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6539.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6540.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6541.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6542.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6543.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6544.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6545.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6546.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6547.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6548.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6549.JPG


#38 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 01 July 2009 - 10:59 PM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6565.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6566.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6567.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6568.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6569.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6570.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6571.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6572.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6573.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6574.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6575.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6576.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6577.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6578.JPG


#39 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 01 July 2009 - 11:04 PM

In penultimul set de poze prezentat de jeli,pe rindul 3,e piesa care mie mi-a placut cel mai mult din tot campionatul.E lucrata de un ucrainian din Odessa, Alexander Romashenko (aproximativ 50 de ani).Piesa se numeste Le Requin (scara 1/48) este un sebec francez din secolul 18.Nava a participat la clasa C3-d.Ca si documentatie a folosit o monografie de Jean Boudriot (o carte despre nava,de aproximativ 200 de pagini).Nava este lucrata din lemn de par, mar.Sculpturile din lemn de bruxus.Portiunile negre din lemn de abanos.A realizat-o in aproximativ 2 ani.Piesa a luat aur cu nota maxima,100 de puncte.Ca stil de executie l-a copiat foarte mult pe Bernard Frolich (recunoaste asta).un maestru francez care a realizat aceasta nava in urma cu mai bine de zece ani folosind aceeasi documentatie si cam acelasi material lemnos:lemn,abanos,bruxus.Recent Frolich si-a scos aceasta nava la vanzare,am vazut-o pe net.Pret de vanzare,30000 de euro.



pardon,antepenultimul rind de poze

#40 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 01 July 2009 - 11:12 PM

.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6579.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6580.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6581.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6582.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6583.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6584.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6585.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6586.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6587.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6588.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6589.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6590.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6591.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6592.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6583.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6594.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6595.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6596.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6597.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6598.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6599.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6600.JPG


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi