Forum Machete,Modelism,Hobby: Stargate replicas - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Stargate replicas

#1 Useril este offline   Blazze 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-July 09

Postat 06 July 2009 - 11:59 PM

In primul rand ar trebui sa zic bine v-am gasit, pentru ca sunt nou pe forumul vostru si nou in acest hoppy as putea sa spun, am doar cateva machete facute, dar nu asa ca multi de pe acest forum, sunt doar ansamblate fara a fi vopsite.

Acum sa revin la topic. Eu sunt un fan inrait al serialului Stargate si am auzit ca ar fi pe undeva niste machete cu navele din aceasta serie, am gasit 2 pe niste site-uri americane cred, dar e imposibil sa fac rost de ele de pe acolo.

Daedalus : http://www.frontiermodels.co.uk/1-2500-Hum...er-p-19034.html
Starfighter X/F-302-A : http://www.frontierm...-A-p-19033.html

Intrebarea mea este : Credeti ca as putea sa gasesc machete din acest serial si pe la noi, si daca da unde?

Va multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 12:04 AM

Site-urile sunt din UK, si chiar nu vad de ce ar fi imposibil sa le iei de acolo.

#3 Useril este offline   Blazze 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-July 09

Postat 07 July 2009 - 12:07 AM

nu prea am incredere in lucrurile trimise de pe site-uri de genul asta. sunt un om care prefera sa cumpere ceva ce il poate vedea la locul respectiv.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 12:43 AM

Pofta va invinge ratiunea asa ca......Iti va trece.
Exista cel putin 2 topicuri ale unor membrii care se ocupa cu adusul unor kit-uri de pe afara.
Asa ca, inchizi ochii si te prefaci ca nu stii de unde le aduc si apoi cand te vezi cu ei te poti bucura sa le pipai ca si cum ar fi intr-un magazin de aici.
Serios, vorbeste cu unul din ei - Danusmaximus, Mielu parca si vezi care poate aduce ce-ti doresti.
Marci banu in cont cand vine marfa - deci daca se poate. Daca nu, .....Banii raman la tine.

#5 Useril este offline   Blazze 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-July 09

Postat 07 July 2009 - 01:09 AM

O sa ma interesez. Multumesc pt raspunsuri. Dar momentan vroiam doar sa stiu daca se gasesc la noi, Stau cam prost cu bani in ultimul. Cred ca Criza asta e de vina!

#6 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 02:12 AM

Orisicum e preferabil sa iei totul dinafara acum. La noi e si lipsa de calitate si lipsa da bun simt si preturi mandre rau

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 July 2009 - 07:55 AM

Citeaza

nu prea am incredere in lucrurile trimise de pe site-uri de genul asta.
Blazze, daca romanii sunt tepari nu inseamna ca si altii sunt ca ei! De cind iau kit-uti (si am ceva la activ, si ani, si numar) nu am patit niciodata nimic, nu am avut nici o dezamagire. La ei, cum e gardu' asa e si leopardu', alfel isi pierd papica!

Citeaza

Orisicum e preferabil sa iei totul dinafara acum. La noi e si lipsa de calitate si lipsa da bun simt si preturi mandre rau
Sorine, nu prea te inteleg!
Lipsa de calitate ...la ce? Ca noi nu mai producem nimic. Pina si rosiile sau faina de facut pita sunt aduse de la turci!
Si ca sa revenim la kit-uri, ca de asta vorbim, numeste-mi te rog doi producatori de kit-uri din romania! (ca unul este, sa traiasca)!

#8 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 07 July 2009 - 09:10 AM

Stargate (in special SG-1) imi este si mie foarte aproape de "inima". Dar cu parere de rau o spun, cred ca are cele mai putine chestii" de vanzare din SF-urile care au facut istorie... Ma mir sincer ca ai gasit si navele astea. Adevarul e ca nici nu sunt prea multe nave in Stargate, si din cele putine care sunt, si mai putine sunt interesante. Serialele se bazeaza mai mult pe oameni si locuri, decat pe nave.

Am mai sapat si am mai gasit cate ceva:

http://www.federationmodels.com/model_kits...els/default.htm aici ai replica portii, si chiar un replicator 1:1 :D
http://www.monstersinmotion.com/catalog/pr...roducts_id/3375 aici ai destule
http://www.comet-miniatures.com/browse.php...103&zone=11

Dar toate sunt "de afara".

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 07 July 2009 - 09:28 AM


#9 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 07 July 2009 - 12:32 PM

Preturile sunt maricele pentru ca sunt serii limitate, rasini si probabil nu au mare cautare.

#10 Useril este offline   rares 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 19-October 08

Postat 10 July 2009 - 12:31 PM

pt. pasionatii de nave, gasiti din belsug tastind "Paper Starships".
Date tehnice si informatii la "Star Trek Intelligence" ori "Journal of Applied Treknology - Starships"

Scuze, dar nu am stiut sa introduc direct link-urile.

#11 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 12 July 2009 - 10:05 AM

Vezi postarearares, la 10 Jul 2009, 12:31, a spus:

pt. pasionatii de nave, gasiti din belsug tastind "Paper Starships".


Eu cred ca exista si o varianta ceva mai eleganta si anume de a-si construi fiecare "ce vrea muschiu' lui" in fond suntem la sectiunea de fictiune.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Drone3.png
  • Imagine atasata: Drone3a.png
  • Imagine atasata: Drone3b.png
  • Imagine atasata: Drone3c.png


#12 Useril este offline   jkno 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04-April 10

Postat 05 April 2010 - 12:49 PM

Vezi postareaVIPER, la 7 Jul 2009, 10:10, a spus:

Stargate (in special SG-1) imi este si mie foarte aproape de "inima". Dar cu parere de rau o spun, cred ca are cele mai putine chestii" de vanzare din SF-urile care au facut istorie... Ma mir sincer ca ai gasit si navele astea. Adevarul e ca nici nu sunt prea multe nave in Stargate, si din cele putine care sunt, si mai putine sunt interesante. Serialele se bazeaza mai mult pe oameni si locuri, decat pe nave.

Am mai sapat si am mai gasit cate ceva:

http://www.federationmodels.com/model_kits...els/default.htm aici ai replica portii, si chiar un replicator 1:1 :D
http://www.monstersinmotion.com/catalog/pr...roducts_id/3375 aici ai destule
http://www.comet-miniatures.com/browse.php...103&zone=11

Dar toate sunt "de afara".



Asa este din pacate, nu prea gasesti collectibles Stargate SG-1, Atlantis sau original Stargate. Cu exceptia unor figurine nu prea ai de unde sa alegi. Mai nou Quantum Mechanix (QMX) au lansat cateva screen accurate replicas precum Goa'uld Death Glider, F-302 Fighter/Interceptor sau Stargate Mirror (colectia mea QMX). Astfel nu prea putem vorbi din pacate despre Stargate licensed collectibles sau models exceptandu-le pe acestea de mai sus. Pe RPF se gasesc totusi cativa fani care sa vanda modele cast from originals, unele de-a gata. Mi-ar placea la nebunie un Zat, Jafa staff pe care sa le asamblez eu sau chiar si de-a gata etc.

#13 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2012 - 02:07 PM

Salutare, cu intarziere postez si eu aici: x 302 il am eu, diseara ii fac niste poze. In general macheta este ok facuta, are ceva detalii, dar un mic maniac ar putea sa mai lucreze la el. Vine in 3 bucati, adica 1 bucata nava cu toate acareturile montate (trape cale roti, rachete, etc, se pot repozitiona cred), una bucata tija din plastic transparent si una bucata baza care e facuta sa semene cu puntea hangarului unei nave.
Eu am avut noroc si l-am primit cadou, stiu ca la momentul respectiv era in jur de 80$, acum cred ca am vazut ca a scazut pe la 60$...cam mult, dar cica e facut dupa fisierele cgi folosite la filmari. A, sa nu uit, e din white metal, e destul de greu, singura parte mai fragila find trapele trenului de aterizare si rachetele.

Aceasta postare a fost editata de Apache: 07 March 2012 - 02:09 PM


#14 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 11:10 AM

Ok, nu reusesc sa fac aparatul foto sa mearga (cred ca e acumulatorul dus) asa ca am facut cateva poze cu telefonul, scuzati calitatea. O sa incerc sa fac poze mai bune in weekend, poate ii dau de cap aparatului pana atunci.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Apache: 14 March 2012 - 11:24 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi