Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatie si Politica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aviatie si Politica autor Liviu Valenas

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 July 2009 - 02:40 PM

de mult stiam de aceasta carte insa din cate am inteles de la cei care o editeaza, autorul a ridicat tot tirajul astefel incat ea nu se gaseste de vanzare. din intamplare am reusit sa imprumut un exemplar. cartea este cat de cat interesanta, motiv pentru care am hotarat sa postez aici cateva pagini. sunt despre Coanda. merita citite!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00945.JPG
  • Imagine atasata: DSC00946.JPG
  • Imagine atasata: DSC00947.JPG
  • Imagine atasata: DSC00948.JPG
  • Imagine atasata: DSC00949.JPG
  • Imagine atasata: DSC00950.JPG
  • Imagine atasata: DSC00951.JPG
  • Imagine atasata: DSC00952.JPG
  • Imagine atasata: DSC00953.JPG
  • Imagine atasata: DSC00954.JPG


#2 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 19 July 2009 - 04:26 PM

Horia nu poti face o copie xerox si pentru mine ?

#3 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 July 2009 - 07:21 PM

se gaseste la fundatia care a editat-o. ironia face ca aceasta carte sa fie sponsorizata de aeroportul international Henri Coanda - Bucuresti -Otopeni. iar autorul il face excroc pe Coanda. ma abtin de la comentarii inutile.

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 July 2009 - 07:47 PM

imi pare rau dar cartea este imprumutata pana maine. nu am timp nici pentru mine sa fac o copie.

#5 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 20 July 2009 - 11:24 AM

Vezi postareaelectric, la 19 Jul 2009, 20:21, a spus:

se gaseste la fundatia care a editat-o. ironia face ca aceasta carte sa fie sponsorizata de aeroportul international Henri Coanda - Bucuresti -Otopeni. iar autorul il face excroc pe Coanda. ma abtin de la comentarii inutile.


care ar fii comentariile inutile? ce legatura exista intre aeroport, si persoana lui Coanda (inafara de nume evident). ce, daca aeroportul care-i poarta numele a sponsorizat lucrarea, asta inseamna ca gata, ciocu mic , nu scriem decat de bine de Coanda.mie imi pare ca autorul nu este un "tonomat", poate tu stii mai multe, eu sunt curios sa aflu.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 July 2009 - 10:07 AM

Cine e Alexandru Danielopol si ce anume il face expert in Coanda?
Eu am dubii foarte serioase despre multe lucruri spuse acolo.
Cateva:
- Coanda a facut liceul militar si a poi a fost ofiter de artilerie. Nu cred ca a avut platfus.
- Aerodina lenticulara nu a fost "cumparata de americani" ci a fost construita de Avro Canada.
Intamplarea face sa fiu oarecum implicat in studierea subiectului Coanda (nu pot spune multe acum, dar se va lamuri totul in curand) si stiu cu siguranta ca cel putin una dintre declaratile facute de acest Danielopol este o minciuna crasa (sunt direct implicat).
Dubios, dubios, dubios si apoi calomnios. Nu e mirare ca autorul a "luat tot tirajul".
Radu

#7 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 July 2009 - 02:01 PM

Radu, iti atasez mai jos o scurta biografie a lui A.Danielopol. vei vedea ca nu este un oarecare. trebuie mentionat ca datorita lui la Montesson s-a montat placa comemorativa despre Vuia, si ca datorita lui piata din oras si-a schimbat numeste din Pablo Picasso in Traian Vuia.
nu contest ca omul nu vorbeste si aiurea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg


#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 July 2009 - 04:38 PM

Vezi postareahoria, la 21 Jul 2009, 13:01, a spus:

Radu, iti atasez mai jos o scurta biografie a lui A.Danielopol. vei vedea ca nu este un oarecare. trebuie mentionat ca datorita lui la Montesson s-a montat placa comemorativa despre Vuia, si ca datorita lui piata din oras si-a schimbat numeste din Pablo Picasso in Traian Vuia.
nu contest ca omul nu vorbeste si aiurea.


Interesant. Dar asta nu scuza traznaile spuse in acel interviu, ba dimpotriva ar trebui sa stie mai bine. Pare sa fie foarte "suparat" pe Coanda si pare sa fie ceva personal - nu e ceva neobisnuit, s-a mai intamplat si cu altii. Nimeni nu e profet in tara lui.
Mi-a placut aia cu "efectul Coanda exista de dinainte". E ca si cum ai spune ca "gravitatia a existat si inaintea lui Newton" sau "radiatia a existat si inaintea Mariei Curie". Mai e buna si aia cu "Coanda i-a tras-o lui Goering" si Goering l-a lasat in pace in Parisul ocupat de germani dar "l-a dat in gat Aliatilor" dupa cativ ani, dupa ce a fost capturat, ca sa se razbune . Logic? Nu prea!
Treaba cu "alianta cu clanul Ceausescu" in 1970 e o rautate pura. Coanda voia sa moara acasa si Ceausescu l-a tratat cu respect. Crede cineva ca era politicos sa ii dea cu flit sefului statului? In plus, la acel moment Ceausescu era l'enfant terrible, omul momentului, era apreciat in Romania si curtat de Vest, si nu dadea nici semn ca avea sa devina rau/cretin peste cativa ani si tara o ducea destul de bine. Asa ca nu vad ce avea Coanda sa ii reproseze la acel moment.
Nu stiu de ce tot spune ca "avionul cu reactie al lui Coanda a esuat" de parca e o noutate. E o noutate pentru stupizi. Dar chiar si in literatura comunista cu puternice tendinte pupincuriste se zicea ca Coanda a esuat si ca acel avion nu a zburat. Unde e "revelatia socanta"?
Radu

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 July 2009 - 07:12 PM

revelatia socanta nu este pentru noi, un grup restrans care mai stim una alta despr Coanda si suntem la curent cu anumite carti sau articole din domeniu, "revelatia" este pentru restul de 99% din romani care au auzit doar varainata... "ailalta". autorul nu a dorit o lucrare stiintifica, nu a studiat nicio arhiva, cartea se bazeaza pe o serie de interviuri cu diverse persoane. aceste interviuri sunt evident subiective. acu nu stiu daca Danielopol are ceva personal cu Coanda, sau din punctul lui de vedere, ca si apropiat prin familie cu familia lui Coanda, asa intelege el sa vorbeasca despre lel. eu l-am auzit acum cativa ani pe Dicezare spunand despre Sebanescu ca a fost un "prost" ca inca mai iesea la americani cand era clar ca nu mai aveau nicio sansa, insa nu cred ca asta inseamna ca Dicezare are ceva cu Serbanescu.sau mai stii, poate pe unii la o anumita varsta ii apuca ranchiuna...

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 July 2009 - 07:34 PM

Vezi tu, problema nu e ca Danielescu il balacareste pe Coanda. Nu oricine e iubit de toata lumea. Treaba e ca Danielescu "stie" multe despre Coanda, aspecte disparate, evenimente care au avut loc in perioade diferite si locuri diferite implicand persoane diferite, la care el nu a fost martor. Multe din lucrurile spuse in acest interviu ar putea fi cunoscute doar de o persoana foarte apropiata lui Coanda, dar e de la sine evident ca Danielescu nu i-a fost nici prieten, nici confident. Se vede clar ca Danielescu "i-a purtat sambetele" lui Coanda, ca i-a urmarit cariera cu dedicatie, dar tot la fel de clar se vede ca nu facut asta ca "fan" ci mai degraba ca "stalker". E prea multa pizma in acel interviu. Nu stiu de ce, dar tare mi se pare ca se comporta ca o "amanta parasita" care acum incearca sa il distruga pe "cel care i-a frant inima". ;-)
Radu

PS Google "Tall Poppy Syndrome"

Aceasta postare a fost editata de radub: 21 July 2009 - 08:03 PM


#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 22 July 2009 - 07:57 AM

Vezi postareahoria, la 19 Jul 2009, 15:40, a spus:

de mult stiam de aceasta carte insa din cate am inteles de la cei care o editeaza, autorul a ridicat tot tirajul astefel incat ea nu se gaseste de vanzare.



Vezi postareaelectric, la 19 Jul 2009, 20:21, a spus:

se gaseste la fundatia care a editat-o. ...

Ma gandesc ca autorul, chiar daca a ridicat tot tirajul, vrea totusi sa-si vanda cartea, nu ?!
Poate aflati cine e fundatia care a editat-o si cum se poate intra in contact cu ea, pt. achizitia cartii.
Postati detalii aici. Multumesc.

Chiar daca sunt pararei contradictorii, acuze, subiectul e interesant si merita atentie.
E foarte bine ca apar totusi carti pe teme aviatice ....

#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 July 2009 - 08:07 AM

si cand crezi tu ca "i-a frant inima" Coanda lui Danielopol. ce spui tu nu poate fii decat speculat. cel putin din ce scrie in interviu ,nu cred case poate trage aceasta concluzie. eu zic ca are aceasta atitudine fiindca se cunosc din tinerete, si cam stie ce era in mintea lui Coanda. ma rog, dac zici ca te preocupa subiectul poate stii ceva in plus.astept rezultatul cercetarilor tale.

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 July 2009 - 10:26 AM

Vezi postareahoria, la 23 Jul 2009, 07:07, a spus:

si cand crezi tu ca "i-a frant inima" Coanda lui Danielopol. ce spui tu nu poate fii decat speculat. cel putin din ce scrie in interviu ,nu cred case poate trage aceasta concluzie. eu zic ca are aceasta atitudine fiindca se cunosc din tinerete, si cam stie ce era in mintea lui Coanda. ma rog, dac zici ca te preocupa subiectul poate stii ceva in plus.astept rezultatul cercetarilor tale.


Horia, eu cand spun ca "i-a frant inima" spun asta ca metafora. ;-) Nu poate fi speculat! Citeste cu atentie. Totul e acolo in interviu. Nu stiu de unde intelegi tu ca Danielopol il "cunostea" pe Coanda personal. Din interviu se intelege ca Coanda a fost oaspete in casa tatalui lui (nu e clar cand) apoi Danielopol nu l-a mai vazut pe Coanda decat in 70. Deci vreo cateva decade de ani nu s-au intalnit. In aceasta perioada, Coanda a fost la Bristol si Paris iar Danielopol a fost prin mai multe locuri. In plus, se vede foarte clar ca de fiecare data cand s-au intalnit, nu s-au pupat prieteneste si nu au stat la o bere si o barfa ca doi amici buni. Dimpotriva!

Se "simte" din interviu ca Danielopol doreste sa vada moarta capra lui Coanda. Poate o fi invidie? Poate o fi prostie? Nu stiu. Eu unul nu am auzit de Danielopol. Daca ar fi sa ne luam dupa acea descriere a lui, ar fi trebuit sa fie mai cunoscut, dar uite ca nu e. Poate asta il "roade" pe el? Poate ca vrea sa isi faca un pic de reclama folosind acea metoda veche: "daca il faci pe unul sa fie mic, asta te face pe tine mare". E genul de "jurnalism de shantz", adica "arunci cu mult cacat ca poate un pic se lipeste". Pun pariu ca unii chiar iau de bun ce s-a scris acolo, pe cand in realitate nu este nimic altceva decat opinia personala a unui individ care nu a reusit sa ma convinga ca are vreo legatura cu subiectul.

Treaba cu Coanda in care sunt implicat (doar ca colaborator, munca de baza e facuta de altii) se va lamuri peste ceva timp. Nu pot spune mai multe acum, dar va fi destul de interesant, crede-ma.

Radu

#14 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 July 2009 - 11:51 AM

am inteles ca este o metafora, insa tot nu am inteles cum ti-ai dat sema ca unul il invidiaza pe celalalt. nu au lucrat in acelasi domeniu, nu au concurat amandoi sa inveteze ceva si unul a reusit si celalalt nu. deci nu stiu de unde invidia.cel putin nu se poate deduce asta doar din textul de mai sus.
uite un exemplu, pentru mine Becali e un mincinos, impostor, un papagal etc. spun asta doar pe baza unor informatii din presa si televiziune. nu-l cunosc pe Bacalii personal, dar nici nu-l invidiez ca e milionar sau europarlamentar. pentru mine e un mare mincinos si atat, si asta doar datorita felului lui de a se comporta.maine daca ma duc la el sa-l intreb ce face nici nu se va uita pe geamul Maybach-ului la mine. pentru asta nu o sa ma simt ca o amanta parasita.

#15 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 July 2009 - 12:11 PM

Vezi postareahoria, la 23 Jul 2009, 10:51, a spus:

am inteles ca este o metafora, insa tot nu am inteles cum ti-ai dat sema ca unul il invidiaza pe celalalt. nu au lucrat in acelasi domeniu, nu au concurat amandoi sa inveteze ceva si unul a reusit si celalalt nu. deci nu stiu de unde invidia.cel putin nu se poate deduce asta doar din textul de mai sus.
uite un exemplu, pentru mine Becali e un mincinos, impostor, un papagal etc. spun asta doar pe baza unor informatii din presa si televiziune. nu-l cunosc pe Bacalii personal, dar nici nu-l invidiez ca e milionar sau europarlamentar. pentru mine e un mare mincinos si atat, si asta doar datorita felului lui de a se comporta.maine daca ma duc la el sa-l intreb ce face nici nu se va uita pe geamul Maybach-ului la mine. pentru asta nu o sa ma simt ca o amanta parasita.


Domeniul in care au activat amandoi e "aviatia". Daca e sa ne luam dupa "descrierea" lui Danielopol, el a "pus bazele juridiuce ale noii aviatii civile in Romania", a fost membru al Aeroclubului Frantei si al nu stiu caror comisii si comitete (de care nu am auzit) de istorie a aviatiei. Si uite ca totusi nu stim de el. Eu zic ca Danielopol da cu muci in Coanda ca sa auzim de Danielopol. Danielopol ar ramane acelasi nimeni fara Coanda. In engleza, asta se cheama "name-dropping". http://en.wikipedia....i/Name-dropping De fapt, prea i-am data multa atentie, ceea ce cred ca este de fapt ce isi dorea, si de aceea nu o sa mai comentez.

O comparatie cu Becali nu e relevanta in acest caz. Ceea ce face si spune Becali este aratat intregii lumi prin mass-media si poate fi judecat de lume. Dar chiar si in acel caz, informatiile sunt "filtrate" de televiziuni si ziare cu agende proprii. De fapt, tu nu il "stii" pe Becali. Tu "stii" ce ti s-a permis sa afli despre Becali, o caricatura care exagereaza anumite aspecte al lui, ca orice caricatura. Eu unul nu pot spune ca stiu cum este Becali in realitate pentru ca nu il cunosc in realitate.

Radu

#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 July 2009 - 12:23 PM

aviatia este un domeniu vast. pana si cei care alimenteaza avioanele pentru zbor lucreaza in aviatie. ei nu au lucrat in acelasi domeniu pentru ca nu au fost amandoi inventatori, unul a fost inginer si altul jurist. ti-am spus si iti repet, Danielopol este cel caruia i se datoreaza placa si numele pietei din Montesson. si te asigur ca el s-a preocupat mai mult de Vuia decat de Coanda, iar daca a ajuns cunoscut pe seama altora a ajuns pe seama lui Vuia nu lui Coanda.Informatiile filtrate depre Becali sunt la fel ca cele despre Coanda, fiindca si pe vremea aceea pressa filtra informatii, mai ales revistele de specialitate care aveau interesul sa promoveze interesul unor mari case de aviatie.asa ca si tie iti este permis sa sti despre Coanda in acelasi fel in care imi este mie permis sa stiu despre Beacli.

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 July 2009 - 12:31 PM

Vezi postareahoria, la 23 Jul 2009, 11:23, a spus:

asa ca si tie iti este permis sa sti despre Coanda in acelasi fel in care imi este mie permis sa stiu despre Beacli.


BINGO! Punem pariu pe ce vrei tu ca eu stiu mai multe despre Coanda decat ai uitat tu despre Becali! ;-)
Radu

#18 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 July 2009 - 01:14 PM

nu! pentru ca nu asta era idea exemplului meu.

Aceasta postare a fost editata de horia: 23 July 2009 - 01:18 PM


#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 July 2009 - 01:40 PM

Vezi postareahoria, la 23 Jul 2009, 12:14, a spus:

nu! pentru ca nu asta era idea exemplului meu.


Bineinteles! Nu e nici o legatura de nici un fel, nici macar daca e sa comparam nivelul "controversei" ;-)
Radu

#20 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 July 2009 - 02:01 PM

Exista si invidie, de dragul invidiei, fara o cauza/scop anume.
Poate ca Danielopol pur si simplu nu-l inghitea pe Coanda si se straduieste in carte s-o arate.
Apropo, mai traieste acest Danielopol ?! Daca da, poate ne-ar da detalii ?!
Ce zici Horia de un interviu cu Danielopol in viitorul numar de ModelIst ?! ;-)
Eh ?!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi