Forum Machete,Modelism,Hobby: Lucrarile mele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lucrarile mele

#61 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 February 2010 - 03:22 PM

Vezi postareakaine, la 15 Feb 2010, 18:18, a spus:

frumoase machete-bravo!!!-la AN-2 vezi ca aripile erau sustinute si de niste benzi de otel puse in crucis care se numescHOBANE-am fost mecanic de avion si am lucrat chiar la AN-2(hobanele se pot realiza foarte usor din benzi aplatizate subtiri si ele daca le vei pune vor schimba radical aspectul avionuluiin BINE in rest inca odata felicitari pentru lucrarile facute!


Multumesc pentru aprecieri @kaine ^_^
Stiu de hobane dar macheta am facut-o pana sa aflu de forum,si nu este tocmai corect lucrata,oricum,AN-2-ul a patit intre timp o ''aterizare fortata'' de pe vitrina si nu mai arata ca in poze :drinks: ,stricaciunile nu sunt chiar asa mari si cand il voi baga la revizie o sa-i pun si hobane

Z-ule,ar fi interesant de aflat de ce s-a optat pentru o vopsire integrala cu aceasta culoare.

#62 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 February 2010 - 04:26 PM

Salut Axor . Foarte fain , "me gusta" . Referitor la culoarea adoptata cred ca aici fie ne-a fost impus , fie i-am copiat pe rusi . Inainte de razboi foarte multe avioane rusesti erau vopsite in gri integral sau argintiu ( foarte reflectiv).Dupa razboi au revenit la vopsirea monocroma . Nu se stie cu precizie daca au fost influentati de" moda" interbelica . Au adoptat un gri deschis neutru lipsit total de "viata". Pe linga culoarea lor , "albastru nostru" arata foarte bine . Incearca sa-ti imaginezi avionul intr-o zi de toamna , cu frunze rosii portocalii , galbene ,iarba uscata , mare .Ideea e sa-l faci fie tras sub un copacel ,fie ca botul sa fie mascat cu crengi , cu frunze putine uscate , eventual scuturate pe capote sau la inbinarea aripilor la fuselaj . Alta idee . Pe bot poti sa pui o foaie de cort germana ( camuflaj toamna )..Tin minte ca am vazut decalsuri cu acele camuflaje , dar nu mai stiu pe unde ( caut daca doresti ). Mai poti pune pe bot o plasa de camo -culoare nisipie ( tifon de obicei -insa mie unul mi se pare prea mare ) . Spun asta fiindca mi se pare ca trebuie creata o zona de interes la bot , pentru ca privirea sa " parcurga rotund " tot avionul .O alta idee sa-l reprezinti "cu motor" ( capotele deschise ).Fumul de la esapament ,poti sa-l faci la extremitati usor maroniu -portocaliu ( maro/ gri inchis- negru in centru ) , pentru un plus de culoare .Foloseste culori de ulei pentru difuzia culorilor . Sper sa nu te fi inebunit , deranjat , etc . Toate cele bune Axor si FELICITARI pentru realizare . :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 February 2010 - 04:44 PM


#63 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 February 2010 - 05:11 PM

Mai, dar oare chiar o fi avut stele pe extrados? Eu stiu ca Radub e profesionist dar...parca nu se potriveste cu "obiceiul" vremii!

#64 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 February 2010 - 12:02 PM

Multzam Dany,nu-i niciun deranj :drinks: ...''pata de culoare'' de care vorbesti tu este in fapt o diorama si cum spatiul de care dispun este si asa foarte mic ma indoiesc ca voi apuca sa includ macheta asta intr-un peisaj (cel putin nu acum).Imi plac foarte mult dioramele si categoric pun in valoare o macheta,fie ca reprezinta un avion,un tanc,o nava,etc.Dupa ce mai capat experienta o sa indraznesc si o diorama,surse de inspiratie sunt nenumarate
In ceea ce priveste lucrarea de fata,m-am convins,inca nu este terminata,trebuie musai un wash.

Mersu-le,m-ai pus pe ganduri,tu zici bine ce zici,am studiat poza pe care ai postat-o si nu pare sa fie vreo stea pe extrados,insa nici pozitia nu este cea mai potrivita pentru a da un verdict.

#65 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 24 March 2010 - 02:27 PM

:hi:
Imagine atasata: stuka_trabant_ARR.jpg
Restul AICI
PS-Sper ca nu e bai daca am modificat aceasta poza

Aceasta postare a fost editata de axor: 24 March 2010 - 02:28 PM


#66 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2010 - 09:47 PM

Ba, aici nu se intelege mare lucru.
Primul gand care mi-a trecut prin cutia craniana a fost: Cine ma-sa l-a lasat pe asta sa parcheze asa aproape.
Acolo unde sunt poze color mi-a placut tare.

#67 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2010 - 10:04 PM

Salut Axor! Interesant camuflajul asta de Stuka pe Traby!
Totusi vreau sa circotesc ceva ( in gluma ) ca nu ma lasa inima ( :good: ) Ce RLM-uri ai folosit ca parca contrastul este prea mare! :hi: :blink:

#68 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 25 March 2010 - 11:15 AM

:hi: Paaai ce sa folosesc? 70/71 Agama acrilic,apropos,pentru inspiartie am folosit Stuka ta :good: .
Contrastul este prea puternic in poza modificata pentru ca lumina este alta,ma rog,totul tine de editarea facuta la repezeala.Oricum,macheta in sine nu este cine stie ce,efectul lacului mat mi se pare aiurea,prea lucios si prea gros.
Lucrarea asta a fost o glumita,si poza si macheta,o sa incerc sa fiu serios de acum inainte :blink:
Multzam pentru aprecieri baieti,desi interesanta este doar ideea,nu si realizarea
Spor

#69 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 07 June 2010 - 11:11 AM

Fiind interesat de schema de vopsire a IAR-ului 80-DC,ma intrebam cum ar fi fost daca IAR-urile aveau si alte variante de vopsire in afara de cele 3 bine cunoscute.
Am facut un scurt exercitiu de imaginatie si a iesit asta :
Imagine atasata: iar_80_what_if_camo_1.jpg
Imagine atasata: iar_80_what_if_camo_2.jpg
Imagine atasata: iar_80_what_if_camo_3.jpg
Spor si numai bine :pardon:

#70 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 05 July 2010 - 09:48 AM

Salut.
Se pare ca in ultima vreme am dat in boala what if-uri de cand am descoperit site-ul cu acelasi nume,impresionat fiind de cateva profile ale IAR-ului,si nu numai,facute de un anume Clave.
Iata mai jos alte interpretari fanteziste ale inmatricularilor vanatorului autohton
Imagine atasata: IAR_80_Ancuta.jpgImagine atasata: IAR_80_Low_viz.jpg
Imagine atasata: IAR_80_Luftwaffe_copy.jpgImagine atasata: IAR_80_Navy_Sharck_Mouth.jpgpg]
Imagine atasata: IAR_80_RSR.JPGImagine atasata: IAR_80_Valahia.jpg

Si doua mixturi intre IAR-80 pe de-o parte si Bf-109 si Mitshubishi zero pe de alta parte
Mi-ar placea sa fac macheta lui IAR-8 zero,arata foarte interesant.
IAR-1.80.9 BfM seamana foarte mult cu Jumo,ma gandesc sa inlocuiesc botul de 109-F cu unul de E.
Imagine atasata: IAR_8_zero_Samurai_Jack.jpgImagine atasata: IAR_1809_BfM_Aparatorii_Patriei.jpgpg]

#71 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 01:49 PM

Excelente profile, demne de publicat (ca e la moda). :pardon:
Ai grija pe unde te dai cu ele, ca s-ar putea ca unii sa le ia de bune.

#72 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 05 July 2010 - 02:38 PM

...Pai mi-am dat silinta sa scrijelesc acolo -what if- ,la o adica si cu paint-ul poti sterge una alta,ce-ar fi ca peste un timp,o firma obscura de machete sa scoata un IAR cu o inmatriculare d-asta? :pardon: Este putin probabil,dar...mai sti ? <_<
Cand voi fi in stare sa mai lucraz la machete o sa fac un IAR dupa unul dintre profilele astea
Merci de apreciere,la faza cu publicatul inca nu este cazul,mai am de invatat.

#73 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 05:03 PM

Excelente Ancuta si cel de "Navy" :)

#74 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 12 July 2010 - 10:18 AM

Multzam @muggs

Alternativa...IAR-80 frantuzesc si Dewontine 520 romanesc :bang:
Imagine atasata: iar_dewontine_franta_romania.jpg
Arata foarte bine IAR-ul in camuflajul francez

#75 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 July 2010 - 12:55 PM

Salut Axor

- Super profilele !!! :bang:
- Cel mai mult imi plac "Ancuta" dar si "Valahia", ce are parca un aer mai agresiv datorita formei si unghiului "gurii de rechin" !
- Mentiune speciala si pentru "asul francez" 2 alb (raportat la seminificatia sagetii albe).

Ma intreb, un aparat sub culorile Vichy-ului, cam cum ar arata....
:whistle:

Spor la treaba

Apropo :
Photoshop sau Corel Photopaint ?
Thanks again, atat pentru profile cat si pentru posibilul raspuns la intrebarea de mai sus.
:hi:

#76 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 12 July 2010 - 01:42 PM

Salut Adi si multumesc :hi:
De ieri am inceput lucrul la un IAR Vichy :bang: ,si tot caut o emblema de escadrila la o rezolutie mai mare ca s-o pot lucra
Imagine atasata: iar_80_vichy_21.jpg

Folosesc Paint.NET pentru culorile de baza si eventual refacerea liniilor de panou si Photoshop pentru lumini,umbre si retusuri
Spor

#77 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 July 2010 - 04:41 PM

Interesante profile! Chiar m-ar bate gindul la o inmatriculare similara cu cea ce are numarul 127 si cea nemteasca, de captura!

#78 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 July 2010 - 05:10 PM

Vezi postareaaxor, la 12 Jul 2010, 14:42, a spus:

Folosesc Paint.NET pentru culorile de baza si eventual refacerea liniilor de panou si Photoshop pentru lumini,umbre si retusuri
Spor


Ok Alexandru, am inteles.
Ia vezi daca-ti serveste si francezul asta la vre-un what if :bang:
Imagine atasata: Hidro.jpg

Vezi postareaaxor, la 12 Jul 2010, 14:42, a spus:

...
.. tot caut o emblema de escadrila la o rezolutie mai mare ca s-o pot lucra


Daca a fost un "apropo' ", sa-ti fie cu folos ceea ce urmeaza :hi: si sper sa fie locul potrivit pentru ele.

Recunoastere :
Imagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_03.jpgImagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_04.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_05.jpgImagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_06.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_07.jpgImagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_08.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Reconnaissance_09.jpg

Vanatori :
Imagine atasata: Escadrilles_Chasse_03.jpgImagine atasata: Escadrilles_Chasse_04.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Chasse_05.jpgImagine atasata: Escadrilles_Chasse_06.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Chasse_07.jpgImagine atasata: Escadrilles_Chasse_08.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Chasse_09.jpgImagine atasata: escadrilles_chasse_10.jpgpg]

Bombardament :
Imagine atasata: Escadrilles_Bombardement_03.jpgImagine atasata: Escadrilles_Bombardement_04.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Bombardement_05.jpgImagine atasata: Escadrilles_Bombardement_06.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Bombardement_07.jpgImagine atasata: Escadrilles_Bombardement_08.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Bombardement_09.jpgImagine atasata: Escadrilles_Bombardement_10.jpgpg]
Imagine atasata: Escadrilles_Bombardement_11.jpgImagine atasata: Escadrilles_Bombardement_12.jpgpg]

Mare spor sa ai si imaginatie.
Cu siguranta, unul din kiturile cumparate deja de la Pavel, va avea un what if de-al tau ca si "imbracaminte".
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 12 July 2010 - 05:12 PM


#79 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 12 July 2010 - 05:42 PM

:bang: acum imi dau seama ca era intr-adevar un apropo' :hi:
Multumesc mult Adi :whistle: o sa-mi foloseasca cu siguranta si...asi fi onorat sa iei drept model un profil imaginat de mine.
Spor

#80 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 19 July 2010 - 02:06 PM

Am terminat si varianta Vichy alaturi de cea americana,japoneza,ruseasca si Aeroclubul Romaniei,printre ele si un SoimImagine atasata: IAR_80_Vichy_SPA_78_FIN1.jpgImagine atasata: IAR_80_USAF_FINAL1.jpg1.jpg]Imagine atasata: IAR_80_JAPAN.JPGImagine atasata: IAR_80_Rusia_1.jpg[a
tachment=55236:IAR_80_A...Romaniei.jpg]Imagine atasata: IAR_99_704.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_80_Aeroclubul_Romaniei.jpg


Arata acest topic


  • 25 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi