Forum Machete,Modelism,Hobby: Dece se albeste Future? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dece se albeste Future?

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 July 2009 - 08:05 AM

Buna ziua domnilor!

Lucrez de ceva mai bine de o luna la un Spitfire Tamiya. Lucrarile au decurs pina acum fara mari probleme. Dar aseara am avut o surpriza destul de urita, inca nu cred ca nu este remediabil dar doresc totusi sa evit pe viitor asemenea surprize care iti dau mai mult de lucru. Partile transparente s-au albit in interior si nu stiu care este cauza! Umiditatea din macheta ( vezi mai jos si cauza)expunerea machetei la soare sau alta cauza?
Deci ideea este ca partile transparente ale machetei au fost "scaldate" in Future. Dupa uscarea completa (48 ore) doua din parti le-am lipit definitiv pe macheta. A doua zi le-am mascat pe exterior cu hirtie Tamiya, iar pe interior cu fasii de servetele si putin patafix pentru a fixa carlinga. Mentionez ca macheta a fost spalata cu apa de doua ori, odata dupa slefuirea usoara a grundului, iar a doua ora dupa ce am aplicat decalurile, pentru a inlatura petele lasate de Micro Set si Sol.
Voi ati avut situatii identice? Ma puteti ajuta cu niste informatii, ce sa fac si ce sa nu fac pe viitor?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Tibi

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2009 - 08:38 AM

Ce fel de servetele ai bagat la interior? Daca cumva le-ai lipit, cu ce ?
Mai aveai piese lipite in interior care nu se uscasera ?
Cat de nou-vechi este scotch-ul Tamiya ? Ai apucat sa vopsesti creva rame, daca da, cu ce.

Faza e urmatoarea (si acum o sa vezi de ce pun intrebari agasante) future se poate albi de la alcool (izo sau de alta specie) si de la o cantitate infima de amoniac.
Astea doua se gasesc in mai toate produsele de curatire geamuri in cantitati variabile. Ma gandeam ca poate ai "recuperat" vreun servetel fost umed sau ai vopsit cu metalizere sau paste agama.

Eu am patit urmatoarele: Cupola futurita + Maskol sau Colorstop (revell) - albit cupola (vezi cand il scoti)
+ Mascare normala cu scoci Tamiya si vopsit cu metalizer - Izopropilicul din vopsea a albit cupola.
+ Lipire cu aracet (prost cu solvent pt. faianta) - albit cupola

REZOLVARE: Iei o spatula de plastic tare (de amestecat nessul sau de inghetata), o rupi, si cu muchia formata razui ca si cu o dalta future-ul. Daca ai noroc s-a albit doar future si nu si plasticul.
Re-dai cu future si incerci sa eviti greseala.

De aia cu plasticul albit de cianoacrilat stii probabil, dar presupun ca nu este cazul.

SUPCES !!!

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 July 2009 - 08:58 AM

Vezi postareawurger, la 22 Jul 2009, 09:38, a spus:

Ce fel de servetele ai bagat la interior? Daca cumva le-ai lipit, cu ce ?
Mai aveai piese lipite in interior care nu se uscasera ?
Cat de nou-vechi este scotch-ul Tamiya ? Ai apucat sa vopsesti creva rame, daca da, cu ce.

Faza e urmatoarea (si acum o sa vezi de ce pun intrebari agasante) future se poate albi de la alcool (izo sau de alta specie) si de la o cantitate infima de amoniac.
Astea doua se gasesc in mai toate produsele de curatire geamuri in cantitati variabile. Ma gandeam ca poate ai "recuperat" vreun servetel fost umed sau ai vopsit cu metalizere sau paste agama.

Eu am patit urmatoarele: Cupola futurita + Maskol sau Colorstop (revell) - albit cupola (vezi cand il scoti)
+ Mascare normala cu scoci Tamiya si vopsit cu metalizer - Izopropilicul din vopsea a albit cupola.
+ Lipire cu aracet (prost cu solvent pt. faianta) - albit cupola

REZOLVARE: Iei o spatula de plastic tare (de amestecat nessul sau de inghetata), o rupi, si cu muchia formata razui ca si cu o dalta future-ul. Daca ai noroc s-a albit doar future si nu si plasticul.
Re-dai cu future si incerci sa eviti greseala.

De aia cu plasticul albit de cianoacrilat stii probabil, dar presupun ca nu este cazul.

SUPCES !!!


Multumesc Wurger! Este pentru prima data cind imi scrii la un topic! ;-)
Servetele sunt fisii sau bilute si nu le-am lipit in interior! Le-am pus doar pentru a oprii eventuale particule de vopsea care ar putea patrunde in interiorul cockpit-ului! Cu "viermisori" de patafix am fixat partea "mobila" a cockpitului.
Am observat si eu ca Future se albeste si se curata cu Alcool isopropilic, dar eu nu folosesc la machete asaceva ( numai pentru curatat vopsele) si nu m-am asteptat la asaceva...Cel putin in interior nu avea cum sa ajunga diluant, dar apa da (din pacate) !
Partile transparente le lipesc de regula cu adeziv Tamiya sau un adeziv Microscale Micro Kristal Klear si nu am avut pina acum nicio problema. Am citit de multe ori ca super glue sau cianoacrilat cum i se mai spune, abureste partile transparente.
Ma tem ca am sa fiu fortat sa schimb procesul meu de lucru, cu toate ca aceasta varianta mi se parea mai buna...
Inca odata iti multumesc pentru sfaturi si sper sa ajung repede la un rezultat pozitiv!

salutari,
Tibi

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2009 - 01:47 PM

Ca sa dati jos Future-ul, fara probleme, solutie de amoniac. Il 'sterge' fara a fi nevoie de alte operatii suplimentare. Un betigas cu vata de urechi, inmuiat in solutia de amoniac, e suficient.

Maskol-ul de la Humbrol contine la randul sau amoniac. Asa ca ataca future-ul, nu e o solutie buna pentru mascare.

"Albirea" suprafetelor tratate cu Future, care are drept cauza reactia la apa/diluanti/solutii pentru decaluri, e in general reversibila. Adica, asteapta cateva ore/o zi si vezi daca se rezolva. Cel putin reactiile la MicroSol/MicroSet de care m-am lovit au fost intotdeauna reversibile. Cu o conditie. Sa nu se atinga/frece/sterge suprafata afectata.
"petele" daca raman, se spala in genere cu apa si sapun, dupa uscarea completa a decalurilor, fara a fi nevoie de slefuire. Slefuirea e periculoasa, pentru ca poate creea pori in suprafata lacului, in care se infiltreaza solutia pentru decaluri, apa, diluant, si NU mai ai ce face. Pentru ca iti intra intre straturi, si se usuca mult prea greu, timp in care afecteaza destul de serios lacul.

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 July 2009 - 03:36 PM

Mersi Cartula!

Folosirea acestui material - Future ( sau mai exact noua denumire Pledge Floor Finish ) ma pus tare pe ginduri. Interesant ca a fost atit de mult laudat ca este atit de super rezistent, dar defapt nu este chiar asa! Si intradevar Micro Sol contine amoniac dar la carlinga mea nu a ajuns, nu avea cum! Deci daca si la apa reactioneaza ciudat, numai spun de alcool care stiu din start prin experimentele pe care le-am facut ca albeste, atunci prefer sa mai experimentez pina ai prin spiel-ul, si nu-l mai folosesc la urmatoarele modele pina nu stiu cum stau lucrurile. Noroc ca macheta au fost lacuite cu Tamiya X 22 si nu Future...cine stie de ce probleme mai dadeam! ;-)
De acum inainte sunt fortat sa lipesc partile transparente si cupola numai la finalizarea machetei, poate de aceea am vazut la mult modelisti acest lucru. Sincer mie imi convenea fixarea provizorie a cupolei si lipirea a parbrizelor inainte de vopsire, finish-ul este mai frumos.
Ei, that's it! Trebuie sa ma acomodez cu metoda asta.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2009 - 04:15 PM

Klear, echivalentul englez la future se pare ca e mai bun/rezistent.
Nu ti-am zis de chestia cu amoniacul gandindu-ma ca nu ai avea de unde sa iei. Este intr-adevar ideal pentru ca nu mai exista nici un risc de zgariere.
Poti lipi cupolele cu aracet dar ia unul mai de firma pentru lipit hartie de la librarie. (uhu, bison, faber castel).

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 July 2009 - 04:36 PM

Vezi postareawurger, la 22 Jul 2009, 17:15, a spus:

Klear, echivalentul englez la future se pare ca e mai bun/rezistent.
Nu ti-am zis de chestia cu amoniacul gandindu-ma ca nu ai avea de unde sa iei. Este intr-adevar ideal pentru ca nu mai exista nici un risc de zgariere.
Poti lipi cupolele cu aracet dar ia unul mai de firma pentru lipit hartie de la librarie. (uhu, bison, faber castel).


Cind am ocazia imi cumpar si Klear. Am si amoniac la stica de 1 litru! Cred ca ajunge o vesnicie sa curat Future cu el! Dar miroase atit de urit incit mie groaza sa deschid numai capacul! ;-)
Am doua feluri de "aracet" - Bizon cel pentru lipit parchet, odata intarit nu se dizolva in apa si ce ti-am scris Microscale Micro Kristal Klear. Acesta se usuca relativ repede si devine foarte transparent DAR am observat ca daca ajunge apa la el se albeste pe moment dupa care devine din nou clar. De regula cu asta lipesc chiar mai multe componente - parbrize, faruri macheta auto si moto, componente unde nu este nevoie de o lipire "beton" si acolo unde un alt adeziv ar afecta suprafata vopsita...
Legat de curatarea parbrizului si a cupolei sa rezolvat destul de bine si cu metoda propusa de tine, eu am mai adaugat la urma un q-tip cu pasta Tamiya! Macheta va ramane acum asa pentru ca mai am foarte putin pina la finalizare si nu mai aplic Future. Am sa fiu cu bagare de seama la Stuka!

Va multumesc mult inca odata pentru sfaturi!
Tibi

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 July 2009 - 06:13 PM

Eu am observat albirea la amestec/contact cu apa, cind am pus decaluri. Treaba s-a rezolvat pensulind locul cu un strat de Future nou. La cupole nu am patit (inca) niciodata treaba asta!

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2009 - 06:39 AM

daca faci si weathering la spit chiar ca n-ar mai fi nevoie sa aiba cupola glantz...

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 23 July 2009 - 08:05 AM

Vezi postareawurger, la 23 Jul 2009, 07:39, a spus:

daca faci si weathering la spit chiar ca n-ar mai fi nevoie sa aiba cupola glantz...


Are foarte putin glantz, spre norocul meu nu mai sunt albe! Asa o dadeam in bara...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi