Forum Machete,Modelism,Hobby: Ceva intrebari despre lipire si diluare vopsea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ceva intrebari despre lipire si diluare vopsea

#1 Useril este offline   TOMMCAT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Location:Suceava

Postat 23 July 2009 - 04:36 PM

Buna ziua. Ma numesc Andrei si sunt din Suceava. De azi incerc si eu sa intru in randurile modelistilor. Mi-am cumparat un tun ZIS-3 cu echipaj de la Mini-art. Am comandat vopsele Revell email. Ce ma intereseaza cel mai mult ar fi urmatoarele:
1. Cum este mai bine sa fac sa vopsesc intii componentele si pe urma sa le lipesc sau invers.
2. Cum pot elimina excesul de lipici de pe componente si cu ce as putea sa il aplic cel mai bine?
3. Care este ratia de diluan pentru vopsele email Revell ptr primul strat si ptr cel de al doilea. ( folosesc pensula). Am incercat sa folosesc vopsea nediluata dar este prea vascoasa si se intinde f greu pe macheta.
Astept cu nerabdara raspunsurile voastra si multumesc anticipat pentru ele.

P.S. Am citit articolul despre vopsele dar nu prea am inteles mare lucru. de aceea dacase poate sa imi explicati mai larg si mai babeste. ;-) . Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de TOMMCAT: 23 July 2009 - 04:37 PM


#2 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 23 July 2009 - 07:32 PM

Salut, si bine ai venit printre sanatosi ;-)
Revenind la oile noastre lucrurile stau asa:
1. vopsirea se face in functie de de accesul pe care il ai sa vopsesti cu pensula piesa respectiva, ordinea ti-o stabilesti tu, in cazul tunului tau poti face vopsirea dupa ce lipesti componentele acestuia mai putin scutul si rotile. Urmand ca dupa vopsirea acestora sa le lipesti.
2. acum depinde ce lipici folosesti, daca este super glue este ceva mai dificil, eu unu iti recomand sa folosestiu lipiciul cu ac de la revell intrucat iti permite un dozaj precis.
3. proportia diluant vopsea nu prea exista. Pui si tu vopsea intr-un recipient, bineinteles dupa ce o agiti si apoi o amesteci, dupa care adaugi, de preferinta cu o pipeta sau o seringa, diluant pana cand vopseaua are consistenta laptelui. O sa ajungi sa iti stabilesti singur proportia dupa mai multe incercari.
Spor.

#3 Useril este offline   TOMMCAT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Location:Suceava

Postat 23 July 2009 - 07:58 PM

aha folosesc revell contacta cement intr-un tub albastru de 13ml. Acuma eu folosesc acul dar din cand in cand ma sare pe alaturi. dar inainte sa aplic vopseua trebuie sa aplic ceva pe plastic sau ce trebuie sa fac? Mersi joker ptr informatii sunt f utile. ;-)

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 23 July 2009 - 09:14 PM

Salut Tommcat! Bine ai venit!
Legat de lipici, daca ai cumparat Contacta cu ac de la Revell, incearca sa te obisnuiesti sa-l folosesti dar nu este cel mai bun! Daca nu ai cumparat inca adeziv, iti recomand adezivul Tamiya cu capac verde. Acesta are o pensula cu un virf foare ascutit, lipirea o poti face prin doua metode:
- aplici adezivul pe una din partile care trebuiesc lipite si unesti partile sau
- unesti partile care trebuiesc lipite si pui virfil pensulei in locul in care trebuie sa se lipeasca piesele, datorita faptului ca acest adeziv este extrem de fluid, acesta se va prelinge singur in crapaturi sau orificii! Important cind lipesti este ca suprafetele sa fie curate, fara vopsea! Cu alte cuvinte daca vopsesti separat piesele sa fii atent ca acolo unde urmeaza sa lipesti sa nu ajunga vopseaua! Eventual mascheaza partile acestea!
Legat de vopsea, eu nu am mai lucrat de multi ani cu vopsele tip enamel, dar retin ca dilutia este undeva pe la 70 % vopsea 30% diluant. Acum chestia asta este cam discutabila, si aici este important ca tu sa gasesti un echilibru intre prea putin diluat sau prea mult diluat. Retin ca era important ca dupa trecerea cu pensula vopseaua sa nu mai arate urmele parului de la pensula, dar pe de alta parte sa nu curga formind lacrimi! Pina sa ajungi sa vopsesti macheta, te sa sfatuiesc sa faci niste probe pe pahare sau tacimuri de plastic si fii atent la suprafata vopsita.

Succes!

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 July 2009 - 10:40 PM

2. Simplu ...punind foarte putin! Eu folosesc cel cu ac de la Revell sau Nitrosolv, functie de tipul lipiturii. Nitrosolv-ul il pun cum zicea Tibi, cu pensula. Daca ti-a scapat lipici pe linga (asta imi aduce aminte de un pusti care, la indemnul tatalui lui, vecin cu mine, a incercat sa se apuce de modelism. Si-a cumparat o macheta, iar eu i-am dat cam 14 ml de lipici similar cu cel de la Revell. Dupa doaua zile a veni la mine sa-i mai dau lipici pentru ca nu a lipit decit jumate din piese si ...i s-a terminat lipiciul!!!!!), lasa-l sa se usuce citeva zile apoi il indepartezi cu jmirghel, granulatie mica (600 - 800), la ud.
3. http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html

#6 Useril este offline   TOMMCAT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Location:Suceava

Postat 24 July 2009 - 01:42 AM

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Ce fel de vopsele sa folosesc acrilice sau email? Problema este ca am incercat sa lipesc ceva unde am pus vopsea si toata vopseaua s-o dizolvat la aplicarea lipiciului. De ce oare? Este rrecomandata lipirea componentelor si apoi vopsirea lor? Problema ca macheta este compusa din 172 de piese iar unele din el au chir 2mm lungime si vin puse f aiurea pe macheta. O alta intrebare: Cu ce as putea sa vopsesc sau sa colorez ipsosul cu care am facut terenul la o diorama sa arate asemanator cu culoarea pamantului?

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 July 2009 - 07:29 AM

Vezi postareaTOMMCAT, la 24 Jul 2009, 02:42, a spus:

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Ce fel de vopsele sa folosesc acrilice sau email? Problema este ca am incercat sa lipesc ceva unde am pus vopsea si toata vopseaua s-o dizolvat la aplicarea lipiciului. De ce oare? Este rrecomandata lipirea componentelor si apoi vopsirea lor? Problema ca macheta este compusa din 172 de piese iar unele din el au chir 2mm lungime si vin puse f aiurea pe macheta. O alta intrebare: Cu ce as putea sa vopsesc sau sa colorez ipsosul cu care am facut terenul la o diorama sa arate asemanator cu culoarea pamantului?


Poti folosii acrilice, avantajul este ca se usuca mai repede ca emailul si nici nu miroase atit de tare. Are si partea adversa, unele culor Revell parca nu vor sa se lase aplicate usor cu pensula. Ti-as propune vopsele acrilice Tamiya.
Adezivul dizolva in general orice tip de vopsea, deci trebuie sa lucrezi cu grija.
Piesele mici ar fi de preferat sa le lipesti de la buna'n'ceput, dupa care sa le vopsesti cu pensula! Sunt si exceptii, asa ca in functie de situatie lipesti la inceput sau la urma.
Ipsosos se poate vopsi cu tempera!

#8 Useril este offline   TOMMCAT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Location:Suceava

Postat 24 July 2009 - 09:43 AM

Vezi postareatibi22, la 24 Jul 2009, 08:29, a spus:

Poti folosii acrilice, avantajul este ca se usuca mai repede ca emailul si nici nu miroase atit de tare. Are si partea adversa, unele culor Revell parca nu vor sa se lase aplicate usor cu pensula. Ti-as propune vopsele acrilice Tamiya.
Adezivul dizolva in general orice tip de vopsea, deci trebuie sa lucrezi cu grija.
Piesele mici ar fi de preferat sa le lipesti de la buna'n'ceput, dupa care sa le vopsesti cu pensula! Sunt si exceptii, asa ca in functie de situatie lipesti la inceput sau la urma.
Ipsosos se poate vopsi cu tempera!


Multumesc frumos pentru raspuns ;-) De pe ce site pot sa comand culorile acrilice Tamiya? Eu am ceva acrilic dar Vallejo. Sunt bune?

Aceasta postare a fost editata de TOMMCAT: 24 July 2009 - 09:47 AM


#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 July 2009 - 10:05 AM

Daca sunt Vallejo Model Air din cite stiu sunt bune numai cu aerograful, dar fa niste probe poate merge. Cred ca Model Color sunt mai bune la pensula.
Tamiya gasesti aici :http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...&subcat=198
Ca o informatie suplimentara pentru vopselele Tamiya, acestea se vind in doua variante :
- Seria X - sunt vopsele care stralucesc; ( pentru avioane moderne, machete auto si moto , rachete etc.)
- Seria XF - sunt vopsele mate ( pentru avioane, elicoptere , figurine, masini, rachete, tancuri, tunuri , etc. militare)

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 July 2009 - 01:51 PM

Citeaza

...unele din el au chir 2mm lungime si vin puse f aiurea pe macheta.
Piesele foarte mici si mici, care au alta culoare decit restul montajului, le vopsesti pe rama, adica nu le decupezi de acolo decit dupa ce le-ai vopsit.
Nu e o piesa chiar mica, dar ca idee merge!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piesa002.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi