Forum Machete,Modelism,Hobby: Sherman Bulldozer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sherman Bulldozer

#1 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 06 September 2009 - 02:43 PM

Este M4A3 cu tun de 105mm si suspensii orizontale (HVSS). Kitul de baza este Dragon 6354, iar lama si alte citeva piese sunt de la kitul Academy 13207.
Unii din galeti sunt usor ridicati deoarece senilele fiind usor prea lungi am ales sa-l pun pe un teren mai accidentat, deci suspensiile nu vor sta drepte.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 06 September 2009 - 02:52 PM

Asta arata cel mai bine de pana acum.E fenomenal!
Lama de buldozer ti-a iesit perfect.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 06 September 2009 - 02:53 PM


#3 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 06 September 2009 - 04:09 PM

:-) :good: :-D
Altceva nu e de zis, modul cum arata face cat 1000 de cuvinte.
Este fenomenal.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 06 September 2009 - 04:10 PM


#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 06 September 2009 - 05:12 PM

Dulce Frate, acesta este cu siguranta apogeul modelistic al Shermanului, p'acilea pe la noi, in Mioridzaland...
Te congratulez cu tot dragul si cu tot respectu-mi !

#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 September 2009 - 06:43 PM

Ioi ce fain mai frate !
Respectul meu vesnic pentru acest frumos Sherman utilitar. :good:
Spor,
Bill :-)

#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 06 September 2009 - 08:01 PM

WaaaaaaW :-)
O lucrare de mare finete !...este greu sa-ti gasesti cuvintele pentru a comenta acesta realizare,oricum,numai la superlativ se poate vorbi...eu unul sunt mut de uimire si admiratie
Felicitari Marhaba...CHAPEAU :good:

#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 06 September 2009 - 08:31 PM

Serus Ovidiu

Exact la aceasta masina ma gandeam ca vei lucra, raportat la ce scrisese fratele Witt, in unul din celelalte topice ale seriei Sherman.
Frumoasa interpretarea !! Un mare BRAVO si de aceasta data.

Intrebare :
-Numai mie-mi pare prea "metalizat" lucrata masina ? La sedinta foto, inca nu era uscata "cromatica", sau e doar o iluzie optica ?
Binenteles-constient fiind- ca pe viu, contrastul metalic/mat nu este atat de accentuat ca si in poze.

Nu am intrebat doar pentru a fi un Gica contra al antescriitorilor mei, insa mie asa-mi pare, mai ales in spatele lamei (pe brida centrala) si muchiile laterale ale cutiei blindate (sus).
In rest, din puct de vedere al cromaticii folosite-SUPERB !
Multam si pentru pozele mari (ne mai clatim si noi ochii si invatam una alta). Zau ca merita.
Sper cu asta, sa se incheie seria GB Sherman "Made in Marhaba" :-)
Desi (sincer) mi-ar parea rau.
:good:

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 06 September 2009 - 08:51 PM


#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 06 September 2009 - 08:37 PM

Multam de aprecieri.
Adi, macheta e lucrata ceva mai "metalizat" decit imi sta in obicei, dar cu ochiul liber contrastul e mult mai placut.

#9 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 06 September 2009 - 10:09 PM

E a doua oara cand postez...
Pozele tale m-au luminat.Am un chef extraordinar sa vopsesc, sa lipesc, sa pilesc, sa... orice.Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de tgr: 06 September 2009 - 10:11 PM


#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 07 September 2009 - 08:57 AM

Foarte interesanta varianta asta utilitara ...
Impecabila realizarea, excelente si pozele !!!
Felicitari !!!

#11 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 07 September 2009 - 10:28 AM

No coment. Este traznet. :-) :good: :-D

#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 07 September 2009 - 11:10 AM

Mama, fratioare, ai un ritm de productie ce sfideaza criza actuala (de pe mapamond si de pe forum).
Imagine postata
Cat despre calitatea executiei...sincer as dori sa comentez dar n-am cu ce Imagine atasata: monthly_09_2009/post-14-1252314561.gif

#13 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 07 September 2009 - 01:05 PM

Ma bucur ca va place fratilor.
Am uitat sa pun cablul de remorcare si am vopsit canistra aia verde dupa model german ca asa "da bine". In mod normal n-ar avea ce cauta in Corea in 1950 (de unde e de fapt inmatricularea). Alta chestie la care mi s-a atras atentia pe MissingLinx este ca eronat am scris pe lada aia US ARMY cind de fapt "caruta" nu apartinea armatei ci marinei militare a US . Iar lanturi cica nu prea se carau pe tancuri. O data ca erau slabe pt remorcare si alta ca numai se incurcau in senile p-acolo. Ma rog, mai invatam cite ceva.

#14 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 07 September 2009 - 04:05 PM

Cred ca m-am uitat mai bine de 10 minute la poze. Cel putin lama este o opera de arta. Nu ca in rest ar fi mai prejos! Sincere felicitari, intr-adevar o adevarata inspiratie.

#15 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 07 September 2009 - 07:55 PM

Felicitari blindatul arata excelent !!!

Ceea ce vroiam sa spun este ca intr-un fel sint dezamagit de missing lynx.....si sincer chiar nu ma asteptam la asta. Da la faza cu canistra nimic de comentat au dreptate, dar eu vin si intreb ce daca o cutie a us army era pe blindat era asa greu sa ajunga acolo hai sa fim seriosi. Da lantul este cea mai proasta varianta pt. remorcare stiu asta din proprie experienta dar....hai sa fim seriosi e nota artistica, adica poate tanchistii respectivi doar asa ceva au avut la dispozitie la momentul respectiv. De ce sint dezamagit?...pt ca am ajuns la concluzia ca ti-au cautat nod in papura pt ca daca ne uitam la wk3001 a lui Adam Wilder care are in momentul de fata nu mai putin de 14 replaiuri admirative o sa vedeti ca nu are un lant ....are 3 :-) , si unul din el e asa aproape de senila stinga incit nu vad cum acesta nu o sa il zmulga si o sa se incurce in calea de rulare. Ei bine nimeni nu a zis nimic de rau de lanturile respective...cam atit am avut de zis. Ajung la concluzia din nou ....ca evident conteaza cum te cheama pentru ca daca ma intrebati pe mine acel vk3001 are atitea scurgeri de lichide simulate incit sincer nu vad cum mai putea continua sa mearga fara sa se caleze.

#16 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 07 September 2009 - 08:24 PM

:good: :-D :-) :-) :hi: ...si eu care ma gandeam sa ma apuc de ce am lasat acum ceva timp, ca deh, m-am mai linistit un pic! Frate....ce caut eu aici?!
E BESTIAL, MAESTRE !!! Asa mai "lucitor" chiar e pe placul ochilor mei!

Bai mizinglincs! Mucles, mai!

Aceasta postare a fost editata de mersu: 07 September 2009 - 08:24 PM


#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 September 2009 - 09:18 PM

La tot corul fratilor,ma alatur si eu: BRAVOOO.

Premiul special pentru lama buldozerului:la faza aia ar trebui sa taca pana si Adam Wilder cu tot Missing-ul dupa el. :-)

#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 September 2009 - 09:52 PM

Missing-lynx (ca si multe alte site-uri/forumuri) e plin de "bisericute", fiecare cu "adeptii" ei, logic. Iar cand "predicatorul" se numeste Adam Wilder, nu e cazul sa ne miram. Acelasi lucru e valabil si in cazul lui Steve Zaloga, desi in cazul sau, lucrurile stau putin altfel, acesta neavand nevoie de adepti pentru "adulatie si osanale".

Nu cant in struna nimanui, apreciez ceea ce e frumos, indiferent din mainile cui iese, insa VK-ul (desi continua "traditia" Mig Production;-ca de'), nu se ridica la inaltimea celui care l-a vopsit. Parerea mea e ca orice macheta, pentru a evita discutii/admonestari ulterioare, ar trebui insotita de o fotografie folosita ca model privind reprezentarea. Altfel, totul e doar fictiune si de cele mai multe ori, fiecare-si imagineaza altceva legat de cum trebuie sa arate o macheta.
- Canistra ? Poate
- Cutia ? Categoric putea fi acolo.
- Lanturi ? Puteau fi, chiar daca nu-s bune de nimic la tractat, etc, etc. Dar sunt acolo si arata fain pe macheta ! Ar trebui ca cei care incearca sa dea lectii despre ce si cum e mai corect, sa puna mana sa faca ceva asemanator si la final se poate compara. In rest, doar povesti ce nu-si aveau rostul pe missing.... . Pacat.

@ Orogos
Scurgerile alea de pe Vk vor sa fie de fapt- apa de ploaie, uita-te si sus pe turela, in spatele cupolei comandantului. Desi la cum arata, mai degraba par a fi scurgeri (spre in sus :good:), asa cum bine ai spus si tu.
In umila mea parere, nu atat lanturile dau prost pe macheta, cat grinda colorata parca prea nenatural (vopsita in contrast strident cu restul masinii) si numarul tactic, cautandu-se acelasi contrast puternic prin lipsa urmelor de ploaie ce ar fi trebuit aplicate deasupra. Nu mai vorbesc de patinele de pe nas si acelasi contrast puternic, prin oxidul folosit. Poate e si chestie de gusturi, totusi.
Fiecare cu placerea lui, noi (privitorii) doar ne dam cu parerea si incercam sa parem mai docti, subsemnatul nefacand exceptie de la regula :-D

Ovidiu, inca o data, faina reprezentarea- missinglinx ar trebui sa-si cam tina gura. Parerea mea
Pe buna dreptate, ai din nou ocazia sa te simti ca un curcan ! :-)

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 September 2009 - 10:13 PM

Foarte fain Ovidiu . Tre' sa-ti fac o vizita :good: ( ce ai de mancare saptamana viitoare ?:-) - zic asta pentru ca in saptamana asta m-am intrecut cu gluma in ce priveste cumparatul machetelor ). Eu unul nu stiu cine a crezut ca acel lant foloseste la tractare . Lantul putea foarte bine sa foloseasca la legatul cutiilor care ar fost depozitate in spatele tancului :-D .Uneori echipajele luau de unde apucau orice credeau ca le-ar fi de folos .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 September 2009 - 10:22 PM


#20 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 08 September 2009 - 08:56 AM

Vai :) daca alea vor sa fie urme de ploaie e tragic.Inseamna ca baietii nu prea ies din casa.Recunosc ca nu sint un expert al tancurilor franceze din ww2 dar nu cumva acestea erau pline de lanturi ??? eu cel putin de b1 bis asa imi amintesc  :-)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi